Gönderen Konu: Sn. Teoman Kardaşlar ve modelcilik anlayışı üzerine  (Okunma sayısı 5528 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Merhaba,

Saat 22.30, günün işleri bitti, hanımın istediği perdeleride taktım, masamın başındayım. Masamda Orucun modifiye etmeye başladığım V 200 Fleischmann'ı ve Tufan beyin Tortoise makas motorlu DCC projesi bana bakıyor tamamlanmak için. Önümde günlük gailelerle yoğun geçecek bir ay var ve bu akşam elim hiçbir şeye değmiyor doğrusu... Sağa sola bakınıyorum, köşede bir Fleischmann loko gövdesi dikkatimi çekiyor. Yaklaşık beş sene önce dostumuz İrfandan aldığım ve TCDD 52000 e çevirmeye niyetlendiğim bir loko bu. Hala başlangıç aşamasında ve daha çoook yapılacak iş var. Bu beni konudan konuya götürüyor ve ilk boyadığım Lima lokoyu ve bu kulüpteki dostlarla ilk tanışmalarımı hatırlıyorum. Sene 2009, Kulübe üyeyim, ama Harundan başka kimseyi tanımıyorum henüz, hatta Ankaradakileri bile. Eskişehirde toplantı var dediler ve kalktım gittim tek başıma, çantamda hayatımda ilk defa kullandığım dandik bir airbrushla boyadığım Lima loko var. Uzatmayayım, Eskişehirde herkesle tanışdım ve tabii Teoman beylede. Günün sonrası forumda paylaşılan yazılarda Sn. Teoman bey büyük bir incelik göstererek benim boyadığım lokonun resimlerinide forumda paylaşdı. İtiraf etmeliyimki o zaman çok hoşuma gitmişdi. Tabii, bu gün baktığımda ne kadar beceriksizce boyadığımı görebiliyorum. Ama Sn. Teoman beyin bu motivasyonu ve kulüp üyelerinin o gün bana gösterdiği yakınlık  beni bugün olduğum yere getirdi. Sn. Teoman beyin işlediği konulara bakıyorum ve geldiğim yere bakıyorum. Yazdıkları benim için birer ders notu olmuş hepsi. Bu foruma yazdıkları içinde emin olun benim faydalanmadığım hiç bir konu yok. Afyon istasyonunun yapımında bu kadar başarılı kabul ediliyorsam, en büyük övgünün ona gitmesi gerek, yazdıklarını ezberlemişdim nerdeyse, TCDD 45000 modifikasyonunda yine onun yazıları bana yol gösterdi. Daha bunun gibi bir sürü şey var. Ayrıca, kendisi özelden sorduğum her soruya bana anında cevap vermiştir, en ince detayına kadar.

Ama Sn. Teoman beyin bana asıl öğrettiği en önemli şeye gelince......

Buda paylaşımdır. Geriye dönüp baktığımda, bazen Teoman bey niye bu kadar gayret sarfediyor diye de zaman zaman düşünmüşümdür. Bunu ancak şimdilerde geldiğim noktada anlayabiliyorum. Teoman beyin görüşünden hareket eden hobicilerden  edindiğim bilgiler o kadar çok fazla ki, bazen hayrete bile düşüyorum, dünyanın öbür ucundan bile cevap alabiliyorum. Bu küçük hobi ortamımızda salt paylaşımın ne kadar önemli olduğunu Teoman bey bence ilk öngörenlerden birisidir, ve en önemliside budur. Hiç bir zaman onun kadar olamam ama, elimden geldiği kadarda, yaptığım bazı şeyleri bu forumda paylaşmaya gayret ediyorum. Bence ondan öğrendiğim en önemli şey bu, paylaşabilmek ve bilgi aktarmak. Hobide ortak paydanın hiç bir art niyet gütmeden paylaşım mantığından hareket etmek olduğunu, ve bu hobiden bu kadar keyif almama katkılarından dolayı kendisine her zaman müteşekkirim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Sn. Teoman Kardaşlar ve modelcilik anlayışı üzerine
« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2015, 08:08:55 »
İşte, sizler gibi paylaşımcı bireylerle bir yerlere gelebiliriz..... iyi ki varsınız.... :)

m.utkan

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Şubat 04, 2015, 18:43:14 »
Canım abicim ve Mehmetcim , Teoman hoca gerçekten yaptıkları ve paylaştıkları ile hepimize bir çok şey öğretmiştir , işini ciddi yapmayı , sabırlı olmayı , bilgi ve güzellikleri  paylaşmayı , yardımlaşmayı.

Bence , en önemli özelliği ise Can abinin dediği gibi yapılan her işe saygı göstermesi ,, takdir sunması ve tabi , insanı çok ciddi olarak motive etmesidir , o kadar ki , bana bile " Kemal bey tembel trenci değilmiş " yazmıştı bir keresinde  ;D     ;D  .

Şaka maka valla çok hoşuma gitmişti , o hızla tam 4 gün üst üste kurguda çalışmıştım. ( gülmeyin yav gerçekten , benim rekorumdur bu , genelde 1 gün çalışır ve 40 gün dinlenirim   ;D , Teoman hocanın görüp beğendiği ev fabrika gibi maketleri yapmam 15 sene sürmüştü )

Teoman hocam , bizim için gerçek bir kazançsın , hep bizle kal , daha çok boş vakit bul , daha çok iş yap , biz de görüp mutlu olalım.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Sn. Teoman Kardaşlar Ve Modelcilik Anlayışı üzerine
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2015, 19:58:53 »

Sevgili Can Bey, merhaba.
Çok güzel duygu ve düşünceleriniz ile açıkladığınız hobi çalışmalarımızı içeren yazınızı duygulanarak okudum.
Nazik görüşlerinize çok teşekkür ederim.
Sizin de belirttiğiniz gibi paylaşım; kişiler arasındaki dostluk bağının kurulması ile birlikte yapılacak çalışmalarda
çok önemli bir oluşumdur. Buna bağlı olarak bilgi paylaşıldıkça değer kazanmakta, kişilerin ilgi alanlarına göre
seçtikleri konularda bir o kadar gelişmelerine katkı sağlamaktadır.

Sevgili Mehmet Bey, merhaba.
Paylaşımcı yönlerimiz ile hepimiz bu güzel ortamda, birbirimize sevgi ve saygı anlayışını eksik etmeden göstererek
var olamaya devam etmenin mutluluğunu yaşamaktayız.
İyi ki hep birlikte buradayız.

Sevgili Kemal Bey, merhaba.
Yapılan her çalışmaya saygı gösterilip, takdir edilerek motivasyonun sağlanması gerekliliği üzerindeki görüşlerimi
çok güzel açıklamışsınız. Kişiliğim ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyete çok teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2015, 22:55:08 »
Benden önceki arkadaşlar herşeyi yazmış zaten.

Ben kısaca şöyle diyeyim.

Teoman Hoca bir tanedir.Burada olması da bizim şansımızdır.

Teşekkürler Teoman.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 07, 2015, 01:22:39 »
Can abi kesinlikle sana katılıyorum,Teoman abimden çok şey öğrendik,

Teoman abim ve sizler model trenci tüm abiler ve arkadaşlar iyiki varsınız,,istisnasıs fırsat buldukça hergün gezdiğim bu forumdan inanılmaz keyif alıyorum..

selamlar,sevgiler.....

irfan.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Şubat 08, 2015, 19:54:30 »
Sevgili Teoman dostumuz ile ilgili daha önce yazılmış tüm güzelliklere ben de katılıyorum, özellikle Harun'un yazdığı  'Burada olması bizim şansımızdır.' cümlesine. İyi ki varsın sevgili Teoman.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Barbaros Ali

• Barbaros Kalkavan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 11, 2015, 11:06:51 »
Can Bey, Mehmet Bey, Kemal Bey, Teoman Bey, Harun Bey, Ferda Bey....,

iyi ki bu kulübe üye olmuşum. Sizler gibi değerli abilerimi tanıma fırsatı bulduğum için Harun abime çok teşekkür ediyorum. Sizlerden öğreneceğim çok şey var. iyi ki varsınız.

saygılarımla,

Barbaros Kalkavan