Gönderen Konu: Kopenhag ve Malmö'den trenlere dair izlenimler  (Okunma sayısı 2635 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Varşova Ekspresi

• Forum Üyesi
Kopenhag ve Malmö'den trenlere dair izlenimler
« : Temmuz 15, 2012, 01:27:56 »
Merhaba,
Geçtiğimiz hafta 3 günlüğüne bir Kopenhag seyahatinde bulundum. Otobüs ve feribotla gerçekleştirdiğim bu seyahat süresince kentiçinde raylı sistemden (Metro ve S-bahn) ve bisikletten yararlandım. Ayrıca günü birlik İsveç'in Malmö kentini ziyaret ettim. Danimarka ile İsveç'i bir birine bağlayan ve 7 bin küsur metre uzunluğundaki Öresund köprüsü ve tren sistemi etkileyiciydi. Her iki kentte de tren garlarının gündelik hayatın bir parçası olduğu hemen anlaşılıyor. Çok dinamik mekanlar olarak hemen göze batmakta. Trenler oldukça yeni ve bakımlı. Tabii dakik olduğunu söylememe gerek yok. Malmö Merkez Garı'nda S-Bahn'ların işlediği peronların duvarlarına yansıtılan görüntüler ise tren beklerken bir hareket halindeki bir trenin içinden dışarıyı izliyor hissini uyandırıyor.
Tek sorun demiryolu ulaşmının pahalılığı. Uçak bileti de bulamadığımzdan otobüsü tercih etmek zorunda kaldık. Hız sınırını aşmamaya özen gösterilmesi doğal olarak seyahatin uzamasına ve daha yorucu hale gelmesine neden olmakta. Ancak bu seyahatin bir kısmının denizden gerçekleşmesi ise işin keyfi oluyor.
İyi dileklerimle.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Kopenhag ve Malmö'den trenlere dair izlenimler
« Yanıtla #1 : Temmuz 15, 2012, 13:20:01 »
merhaba
ilk resimdeki trenlerin üzerindeki bisiklet resmi nedir biliyormusunuz ?

Çevrimdışı Varşova Ekspresi

• Forum Üyesi
Ynt: Kopenhag ve Malmö'den trenlere dair izlenimler
« Yanıtla #2 : Temmuz 15, 2012, 17:18:17 »
Merhaba,
Bisiklet yanı sıra bebek arabası ve engellilerin kullandığı tekerlekli sandalye figürlerin de göreceksiniz. Bu vagonların iç tasarımnı bunların seyahatine uygun yapılmışlardır. Buralardaki yerlerde oturursanız ve asıl hak sahipleri glirse Sizi azarlayarak dahi kaldırabiliyor. Benzer semboleri almanya ve diğer Avrupa hatlarında da görmek mümkündür. darısı başımıza diyelim ama hiç ama hiç ümidim yok.
Selamlar.
Murat Koraltürk