Gönderen Konu: TCDD 55022-55037 Buharlı Loko Modifiyesi  (Okunma sayısı 44663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD 55022-55037 Buharlı Loko Modifiyesi
« Yanıtla #80 : Mayıs 13, 2013, 17:32:14 »

Mertcan Bey ve Ozan Bey, çalışmalarımız ile ilgili güzel görüşlerinize çok teşekkürler.

Geçen haftadan bu yana bir süre ara verdiğimiz çalışmamızı bu gün ( 13 Mayıs 2013 Pazartesi ) yapmış olduğumuz son
eklentiler ile tamamlamış olduk.

Modelin Kazan üzerindeki çeşitli parçalar ( Borular, ağlantı kolları hava pompası, dinamo vb.) tenderin kömür parçalarının
düzenlemesi ve markiz sağ ve sol pencere altlarına plâketlerin takılması ile çalışmamızın son şeklinin görüntüleri sizlere
aktarıyorum.

TCDD 5022 Roco 1/87 Ölçek Buharlı lokomotifin altlık üzerindeki sağ ve sol taraftan görüntüleri

Eskitme çalışmalarında kazan gövdesinde renklendirme çalışmalarının daha sağlıklı olması için söktüğümüz kazan üstü
detay parçalarını dışarıda gerekli eskitmeleri yaparak yerlerine taktık.

Modelimizin ön tarafında piston kutuları ve domuzluk ve baca üzerinde tekrar eskitme çalışmaları yaparak şu andaki son
görüntüsünün verdik.

Tender üzerinde de son rötuşları yaparak, genel bir kontrol yapıp, tenderin üzerindeki kömür parçalarına eklemeler yaptık.

Kuswa TCDD etiketlerinin markiz kenarlarında yer alan Türk Bayrağı görünümlü Ay-Yıldız, TCDD, 55022 üçlü plâketlerini
yerlerine yapıştırarak sonuca ulaştık.

Çevrimdışı trencinuh

• Forum Üyesi
« Yanıtla #81 : Mayıs 13, 2013, 19:52:58 »
Tekrardan merhabalar Teoman bey çalışmalarınızı nasıl bu kadar güzel yapıyorsunuz bilmiyorum ancak elinize ve emeğinize sağlık.Çalışmalarınızı ilgi ile takip etmeye devam ediyorum.
Saygılar Talha.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #82 : Mayıs 13, 2013, 23:13:52 »
Hocam eline sağlık , gerçekten çok imrendim , hesaplı bir kamyonet bulursam benim lokoları yükleyip göndericem eskitmen için.

Nasıl olsa önümüz yaz , vakit çok ................... ;D

Mahmut beycim , lokonu güle güle sakla.Klüp yemeğine getirirsen biz de görürüz.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #83 : Mayıs 14, 2013, 07:04:04 »
Elinize sağlık harikalar yaratıyorsunuz....

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #84 : Mayıs 14, 2013, 10:23:37 »
Teoman Hocam,

Ellerinize ve becerinize sağlık. Bu eskitme işini sanatsal bir boyuta taşıdınız adeta.

55022'yi kesilmekten kurtarıp bir yuvaya kavuşturduktan sonra hep bir modelini gerçekleştirme hayali kurmuştum.
Uzun soluklu olacağını bildiğim halde bıkmadan, yılmadan helvayı yapacak malzemeleri yıllarca bir araya getirmeye
çalıştım. Yıllar önce nasılsa lazım olacak diye detay resimlerini çekmekle işe başladım. Tarihini araştırdım. Roco'nun
bir çok BR57 versiyonunu getirip hangi modelle başlamanın en doğrusu olacağını belirlemeye çalıştım. Yine Roco'dan,
modelde kullanmak üzere bir çok yedek parça ve aksesuar getirttim. Bir Alman arkadaşım sayesinde Kuswa'dan
plaketlerini temin ettim. Elimde helva yapacak malzeme fazlasıyla birikmişti ama karaborsa da olsa bir tek şeyi
temin edemedim. Bu da el becerisiydi, ne yazık ki satılmıyordu. En sonunda Teoman Hocamı tüm malzemelerle
birlikte mutfağa soktum ve sonunda ne helva oldu ! Hakikaten hocam, emeğinize sağlık. Koleksiyonumun en değerli
lokomotifi olacak. Elinize sağlık.
Ancak hocam ile bir konuda daha mutabakata vardık; tek yemekli menü olmaz ! Bu durumda ne yapabiliriz diye düşündük
ve lokomotif kadar "rezil" durumda bir kaç vagonun katarı tamamlayacağına karar verdik. Arşivimdeki iş vagonları
resimlerini hocamla paylaşıp bunlara başlangıç teşkil edecek modelleri belirledik. Bakalım ne sürprizler ortaya çıkacak ???

Kemal Bey, ilginize teşekkür  ederim, makinayı alınca ilk gören siz olacaksınız.

Teoman Hocam tekrar teşekkürler, başarılı çalışmalarınızın devamı dileği ile....

MZ

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #85 : Mayıs 14, 2013, 10:34:41 »
Sevgili Teoman,

Sonuç tüm çalışmalarında olduğu gibi muhteşem oldu. Ellerine ve emeğine sağlık. Ben özellikle bu çalışmanında her aşamasını başından sonuna kadar bizlerle faydalanabilmemiz (öğrenmemiz) için  oldukça anlaşılabilir bir şekilde paylaştığın için teşekkür ederim.
Mahmut bey sizede bu güzel eserin ortaya çıkması için gösterdiğiniz desteğe ve çabaya teşekkür ederim. Lokonuzu iyi günlerde kullanın.
Bu arada buharlılar bence eskitilmiş halleri ile çok daha güzel gözüküyorlar.

Sevgiler

Ferda

İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #86 : Mayıs 14, 2013, 15:08:41 »
Merhabalar.

10 üzerinden 100 lük bir çalışma gerçekten.Başarılar hocam

Doğan

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #87 : Mayıs 14, 2013, 17:49:00 »
Süper bir çalışma oldu yine :) Ellerinize sağlık Teoman hocam bir sorum olucak rembrand marka soft pastel kullanmışsınız acaba bu pastel boya kuru tipte olanmı ? Zımprayla uyguladığınız pastel bumu? Teşekkür ederim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Mayıs 14, 2013, 20:56:42 »

Talha, çalışmalarımla ilgili olarak olumlu sonuca ulaşmanın yolu; trenmodelciliği tutkusuyla modeller üzerindeki çalışmalarımda,
sabır ve özen göstererek, modellerin  gerçekleri üzerinden iyi bir şekilde inceleme yapmaktır.

Kemal Bey, gerekeni elimizden geldiğince yapmaya çalışırız.
Çalışmalarımızla ilgili görüşleriniz çok teşekkürler.

Mahmut Bey, modelin gerçeği olan TCDD 55022’yi yok olmaktan kurtarıp, tekrar müze içinde uzun yıllar daha yaşamasını
sağlamanız biz demiryolu modelcileri ve tren sevdalılarını son derece mutlu etmiştir.

55022’nin modelinin temini ve buna dayalı olarak ek aksesuarları için gösterdiğiniz çaba büyük bir övgüyü hak ediyor.
Sizin bu çabalarınız karşısında model ile ilgili benim de küçük bir katkım olabildiyse ne mutlu.

Model makinenin arkasında katar oluşturacak vagonlar ile düşüncenize çok yerinde oldu.

Bu konuda da elimden gelen yardımı size yapacağımı bilmenizi isterim.
Umarım burada da olumlu bir sonuç yakalarız.

Ozan Bey, her zamanki destekleyici güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Sevgi Ferda,

Çalışmamız ile ilgili beğenilerin için çok teşekkürler.

Senin de belirttiğin gibi çalışmalarımda mümkün olduğunca paylaşımcı bir anlayışla hareket ediyorum.

Burada, forumun amacına uygun olarak yapmış olduğum çalışmalarda kullandığım malzemeleri, araçları görsel incelemelerimizi
yararlı olabilir düşüncesi ile sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Doğan Bey, görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Sizin de benzer çalışmalarda çok iyi işler çıkarabileceğinize eminim.

Koray Bey, ilgini ve görüşlerini için çok teşekkür ederim.

Eskitme ve kirletme çalışmalarında uyguladığım pastel boyalar; kuru pastel boyalar, zımpara üstünde sürtme yöntemi ile
toz haline dönüştürdüğüm pastel boyalardır.

Talens Boya markasının piyasaya çıkardığı Kuru Pastel ‘’ REMBRANDT’’ soft pastel boya, son derece kaliteli kuru pastel
olup, çalışmalarımda uyguladığım bir boya türüdür.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #89 : Mayıs 15, 2013, 14:12:00 »
  Teoman Bey elinize emeğinize sağlık,yine çok güzel bir çalışma oldu.Paylaşımlarınız ve ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkürler.
  Mahmut Bey'e de yeni bir ruh kazanmış olan BR 57 sini keyifle iyi günlerde kullanmasını dilerim.

Selamlar saygılar  Sedat NİŞANCI

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #90 : Mayıs 16, 2013, 00:10:42 »

Sedat Bey, görüşleriniz için çok teşekkürler.

Modelimize bir ekleme daha yapmayı düşündük. Baca üzerine kurum süzgeci ve baca kapağı da ekleyip, çalışmamızı
tam olarak sonuçlandırdık.

TCDD 55022 Rahmi Koç Müzesi’ne getirildiğinde baca üzerindeki kurum süzgeci ve kapağı orijinal şekli ile duruyordu.

Mahmut Bey’in restorasyon öncesi fotoğrafladığı iki değişik açıdan 55022 baca süzgeci ve kapağını dikkate alarak
modelimiz üzerinde aynısını uygulamaya çalıştık.

Roco üretimi 1/87 ölçek 43229 numaralı Br 57 tipi E sınıfı model buharlı lokomotifin ilk görüntüsü ile TCDD 55022 plaket
numaralı modeli olarak modifiye edilip, eskitme ve kirletme yapılmış görüntüsü.

TCDD 55022  Roco modelin hareket halinde kısa bir görüntüsü

« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2013, 00:16:52 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #91 : Mayıs 16, 2013, 09:39:00 »
Sedat Bey, ilginize teşekkür ederim. Müşterek bir çalışma ile güzel bir sonuca ulaşmış olduk.

Teoman Hocam, bir pastanın üstündeki çilekler misali her detayı ilave ediyorsunuz. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #92 : Mayıs 19, 2013, 21:35:00 »

Sevgili Mahmut Zeytinoğlu Bey, sizin de değerli görüşleriniz ve önerileriniz ile  modelinizi TCDD 55022’ ye benzetmeye
çalıştık.

Yapmış olduğumuz modifiye çalışmasının sonucunda, ortaya çıkan modelin görüntüsünü beğenmiş olmanızdan çok mutlu
oldum.

TCDD 55022 ile ilgili arşivinizden birçok fotoğrafı, buna bağlı olarak bilgilerinizi paylaşarak, modelin olabildiğince doğru
olması için gösterdiğiniz ilgi ve çabalarınızdan dolayı ben de size çok teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Saygıdeğer modeltreciler,

Roco üretimi Br 57 model lokomotifin TCDD 55022’ye dönüşüm çalışmalarımızı tamamlamış, yapmış olduğuz çalışmaları
sizlere çalışma masamın üzerinden masa lambası aydınlatması altında fotoğraflayıp, aktaramaya çalışmıştım.

Bu gün, açık havada günışığında modelin görüntülerinin güneş ışınlarının altında daha doğal olacağını düşünerek,
fotoğraflarını çektim.

Günışığı altında TCDD 55022 modelimizin görüntülerini sizler ile paylaşıyorum.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #93 : Mayıs 20, 2013, 08:57:37 »
Teoman Hocam Muhteşem,

başından sonuna  bu bir çalışma değil, artık bu bir sanat, fotoğraflar ile de noktayı koydunuz tebrikler. sizin elinizden çıkacak bir kurguyu hayal bile edemiyorum

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #94 : Mayıs 20, 2013, 12:45:28 »
gerçekten süper olmuş elinize sağlık. cumartesi ankara buharlı müzesindeki 55041i çekmiştim ondan kat ve kat daha orjinal görünüyor...

Yalnız Pazusu ile Çalışan İŞÇİDİR!
Elleri ve Kafası ile Çalışan USTADIR!!
Elleri,Kafası ve KALBİ ile Çalışan SANATKARDIR!!!

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #95 : Mayıs 28, 2013, 20:55:20 »
Sevgili Teoman,

Bu çok güzel çalışmanın gün ışığında çektiğin ve paylaştığın fotoğraflarıda harika olmuş. Emeğine sağlık.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.