Gönderen Konu: Marklin br 03 iki ray a çevrimi ve Select ile kumanda edilmesi  (Okunma sayısı 3456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Hepinize selam değerli arkadaşlar.Evvelce 7O li yıllardan kalma gitar tellerinden detaylandırdığım ve markizine kazan ışığı eklediğim Marklin  lokomotifimi Marklin raylarım olmadığı için kullanamıyordum.Elimdeki kısada olsa  rayların ortasına anten kablosundan çekerek söktüğüm bakır teli yapıştırarak 2 metrede olsa ileri geri götürebilmekteydim.Marklin iki raya çevrilebilirmiydi.Tekerlerin tamamı birbirine bağlı olduğundan kısa devre olması enbüyük engel biliyorsunuz.Şayet tekerlerin birtaraftaki kısmını yalıtıp 2. akımı o raydan alabilirsem sorunu çözeceğimi düşündüm.Marklin Hamo veya Trix teker alıp takmak çok maaliyetli oluyormuş duyduğuma göre.Çok değerli emektar arkadaşım Ufuk Baysal şeffaf oje ile tekerlerin çok iyi ve sağlam bir şekilde yalıtılabildiğini bana söylemişti.Kesinlikle işe yaradı.Hatta forumda bir arkadaşımızın uzun bir zaman Marklin vagon tekerlerini bu şekilde yalıtıp çok faal olarak kullandığınıda duymuştum.Önce tekerler 2 kat ojelendi.Çok sağlam ve tutucu bir malzeme.10 dakikadada kuruyor.Ardından Marklin alt papuç fosfor bronz malzeme ile de iki adet ray üzeri akım alma düzeneğini imal ettim.Elimdeki Hornby Select kumanda 0 kodda analog lokoları kullanabiliyor.Digital akım enteresan.Sanki ac akıma benziyor.Mesela ledler biliyorsunuz sağ sol bacak fark etmeksizin yanıyor.Artı eksi olayı yok gibi.Bundan yola cıkarak select acaba 70 li yıllardan kalma lokomu O kodda çalıştırabilirmiydi.Evet .Hassas bir gidiş ve diğer dijital lokolar ile aynı layoutta çalışabilecek artık.Ancak tek problem geri kumanda yapamıyorsunuz.Marklinde bunu 24 v akım ile içindeki rolle yapabiliyor.Ayrıca raylara bağladığınız 24 voltluk bir ac adaptör ile bunuda başarabilirsiniz.Mesela bir zil düğmesine benzer anahtar ile basıp çekerek ileri geri komut verilebilir.
Aşağıda bazı sorularım olacak.
Değerli tecrübeli arkadaşlarım beni aydınlatırlarsa çok sevinirim.

1) Aynı hatta select akım verirken bağlantıyı kesip 24 volt ac akımı kısa bir an hatta sürecek ve çekicek anahtar sistemi nasıl olabilir.Çünki 24 volt select e zarar verebilir.2)Marklin rolle için illaki 24 voltmu gerekli.Daha düşüğü iş görürmü.3)24 volt hatta bulunan başka digital loko varsa dekoderlere zarar verebilirmi.4)Select O kodda analog lokoların motor kömürlerinin ömrünü kısaltabiliyormuş sanırım.Bu nekadar etkili?.Süresi nedir?Deneyip bilen varmı.Gerçi kömür değiştirmek çok da zor bir olay değil.Yedeklerimde mevcut.Yaptırılabilirde....5)Fosfor bronz nereden bulabiliriz.Perşembe pazarını altüst ettim.Yok.Yada var dedikleride omu bilemiyorum 10 metre falan toptan veriyorlar.:))

Bu çalışma tabiiki benim imkansızlıklarım neticesinde gerçekleşti.Elimde marklin ray olmayışı,dc sistem üzerine yoğunlaşmam her iki ray tipinide aynı layoutta oluşturmanın benim için çok zor ve imkansızlığı..Bu lokomotif Roco crocodil ve E32 imle beraber en sevdiğim makinem.Eşşsiz bir yapısı ve hissiyatı var.Gövde ve şasi tamamen metal döküm... Bu arada ayrıca marklin v 260 dizelimide 2 ray a çevireceğim inşallah.
Esenlikle

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Marklin br 03 iki ray a çevrimi ve Select ile kumanda edilmesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2010, 01:25:42 »
Doğancım,birçok insanın uzun uzun günler boyu uğraşıp genellikle başaramadığı bir işi çok kolay çözdün,bakalım ojeler ne kadar idare edecek,keşke bu akşam geldiğinde lokoyu getirseydin,yürütürdük.
Yıllar öncesinin çok az ayrıntılı lokosu yeni nesil lokolar gibi olmuş , eline sağlık güle güle kullan.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.