Gönderen Konu: İzmir'den Hüseyin Ateş Bey'in 1/32 El Yapımı Türk Buharlı Lokoları  (Okunma sayısı 8210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

Birkaç ay önce İzmir'den Hüseyin Ateş bey aradı. Kendi üretmiş olduğu 1/32 ölçek Türk buharlı lokolarından bahsetti. Dün de bir video göndermiş sizlerle paylaşıyorum.

Videoda da söylediği gibi bunlardan istek üzerine yapabileceğini söylüyor.

Telefon numarası: Hüseyin Ateş 0537-230 34 67

İzmir'deki arkadaşlar arayıp ziyaretine de gidebilirler.

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Mart 17, 2009, 20:59:19 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Harun Bey'in açmış olduğu bu başlık altında Hüseyin Ateş Bey'in el yapımı buharlı loko lokomotifleri ve vagon
model çalışmalarını sizlere aktarmaya çalışacağım.

Hüseyin Ateş Bey'in girişimi ile kendisiyle tanışma olanağım oldu. Beni, evine davet ederek
yapmış olduğu modellerini tanıtmaya çalıştı.

Hüseyin Bey: TCDD' de ''Makine Teknikeri'' olarak görev yapmıştır. İlk göreve başladığı yıl 1968' dir.
TCDD 4. Bölge Sivas'ta ilk görev yeri olarak hizmete başlamış 8 yıl burada çalıştıktan sonra TCDD
3. Bölge İzmir'de geri kalan hizmet yıllarını tamamlayarak 1990 yılında emekli olmuştur.

Emeklilik yıllarında mesleki bilgi ve deneyimlerini model yaparak sürdürmektedir. Hüseyin Bey metal
modeller yapmaktdır. Yapmış olduğu modellerde aynı zaman da hareketli modellerdir.

Hüseyin Bey'in el becerileri ile ortaya çıkardığı modelleri yakından görme ve inceleme fırsatı buldum.
Bu modellerin fotoğraflarını sizlere aktarıyorum. Bizlere bu modellerini aktarma fırsatı verdiği için Hüseyin Bey' e
çok teşekkür ederim.

Hüseyin Bey'in şu anda elinde kalan modelleri iki adet buharlı lokomotif ve bir adet vagon modelidir.
Fotoğrafta büyük görülen buharlı ve vagon modelinin ölçeği 1/24 ölçektir. Tek ve küçük görülen model 1/32
ölçektir.

1/24 ölçekte olan buharlı lokomotif TCDD 56165'in modelidir.

Buharlı lokomotif ile vagon tamamen metal malzemeden el işçiliği ile yapılmıştır.

Hüseyin Bey, buharlı lokomotif modeline ışık sistemi yapmayı da unutmamış.

Tekerlekler döküm ve torna işçliği ile ortaya çıkarılmıştır. Biyeller hareketlidir.

Buharlı lokomotifin markizin de ayrıntılara yer verilmiştir.

Hüseyin Bey, markiz içi ışıklandırmayı da yapmış markizin içi rahatlıkla görülmektedir.

Fotoğrafların devamı bir sonraki mesajda yer alacaktır.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Hüseyin ateş Bey'in el yapımı buharlı lokomotif ve vagon modellerinin fotoğrafları

1/24 ölçekli 56165'in yine metal olan tenderi görülmektedir.

Kayık tender özelliğinde olan tenderin arka kısımın da yanan lamblar mevcuttur.

Metal gövdeli vagon da Hüseyin Bey'in güzel bir çalışması.

Vagunu kapıları hareketlidir. Bağlantı yerlerindeki kapılar sürgülü diğer yan yüzlerdeki kaplarda menteşeli olarak
açılıp kapanmaktdır.

Hüseyin Bey, vagon iç yapsında da detaylar önem vermiş aslına uygun olarak yolcu koltuklarını da yapmıştır.

Hüseyin Bey 34000' lik bir lokomtifi 1/12 ölçekte yapma girişiminde bulunarak önce yapacağı çalışmanın
planlarını oluşturmuştur. yapacağı lokomotifin büyüklüğü plandan anlaşılmaktadır.

1/24 ve 1/32 ölçekli buharlı lokomotifler. Her iki lokomotif hareketlidir.

Hüseyin Bey, bu lokomotiflerin tam gerçeğine uygun demiryolu üzerinde hareket edebilmeleri için ray çalışmaları
ile ilgili metal ray araştırma ve çalışmalar başlatmıştır.
Hareketli 1/32 ölçek buharlı lokomotifin video görüntüsü için aşağıdaki linkin üzerine tıklayınız.

http://i44.photobucket.com/player.swf?file=http://vid44.photobucket.com/albums/f25/kserkan/HsyinAteElyapBuharl.flv

Sizlere Hüseyin Ateş Bey'in çalışmalarını tanıtmaya çalıştım. Gerekli diğer açıklamaları da Hüseyin Bey
buradan sizlere aktarmaya çalışacaktır.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Muhteşem.Ellerinize sağlık.Gerçekten büyük bir emek.

Esenkalın

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Teoman selam,

Eline sağlık, çok güzel bir tanıtım olmuş.

Bir de bu lokoya ses dekoderi takılırsa süper olur.

MRC de bu tip büyük makinalar için büyük ve daha fazla akıma dayanıklı dekoderler de var. Bir dahaki sefere bir kaç tane isteyip videodaki lokoda deneyelim.

Selamlar, teşekkürler...

Harun

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
30 kusur yıldır maketci diye geciniyorum kendimden utandım...
ellerine emeğine sağlık

Çevrimdışı nadir

• Forum Üyesi
HARUN ABİ BU LOKO VE VAGONDA EKSİTME YAPILDIMI BANA YAPILMIŞ GİBİ GELDİDE ???

Çevrimdışı gökhan kaya

• gökhan kaya
  • Forum Üyesi
çok güzel olmuşlar ve büyük ölçekte olması çok daha güzel bu modellerden  istasyonlarada koymak lazım eski Buharlıların anısına