Gönderen Konu: DE 24000 Model Yapım Projesi  (Okunma sayısı 42488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
Ynt: DE 24000 Model Yapım Projesi
« Yanıtla #40 : Şubat 27, 2013, 14:16:52 »
ilginiz için çok teşekkürler  koraycenan bey. boji ve bazı yerlerin döküm olması gerekiyor. döküm ve cnc konusunda dayım sektörün için olduğu için genellikle işin o tarafı ile o ilgileniyor. ben teorik çalışmalarımı bitirdiğimde sizi telefonla rahatsız edebilirim. ilginiz ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Yalnız Pazusu ile Çalışan İŞÇİDİR!
Elleri ve Kafası ile Çalışan USTADIR!!
Elleri,Kafası ve KALBİ ile Çalışan SANATKARDIR!!!

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #41 : Şubat 27, 2013, 20:35:45 »

sizlere danışmak istediğim bir diğer konu ise de24000 modellerindeki sürücü kabinin olduğu yer konusu. daha önceleri açılı gelen kabin üst kısmı revizyondan sonra düz hale getirildi. bu konuda hangisini kullanmamızı tavsiye edersiniz?

eski hali:

İsmail Bey, modellemede DE 24000'liğin klasik revisyon öncesi görüntüleri daha uygun olur.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #42 : Şubat 27, 2013, 22:45:19 »
üzerinde çalışmak üzere getirttiğimiz u36c modelimiz beklemede (yayıntımızı hoş görün :D)

sizlere danışmak istediğim bir diğer konu ise de24000 modellerindeki sürücü kabinin olduğu yer konusu. daha önceleri açılı gelen kabin üst kısmı revizyondan sonra düz hale getirildi. bu konuda hangisini kullanmamızı tavsiye edersiniz?

eski hali:

yeni hali:

Orjinali her zaman güzeldir. Nostaljik bir eskitmeyle 1900'lü yılları andırır ;)
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Mart 11, 2013, 12:33:51 »
de24000 modelimizle ilgili karoserde bulunan kapıların detayı hakkında yaptığımız demo çalışmamız elimize geldi ilk fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. amacım olan 0,5mm ve daha altı olan detayları sorunsuz bir şekilde elde etmenin sevinci içersindeyim. bu mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim.

bir sonraki çalışmamız teoman beyin bu kapıları boyaması şekilde devam edecek. eğer bu detaylar boya ile kaybolmazsa üretimdeki bu ölçüleri referans alacağız.
slmlar syglar :D

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Mart 11, 2013, 19:34:43 »

İsmail Bey, DE 24000 modeli çalışmalarınızdaki gelişmeler, olumlu olarak ilerlemekte bu durum karşısında ben de memnuniyetimi
belirtmek isterim.

Kasa üzerinde yer alan, havalandırma ızgaralı kapıları boyayıp sonucu göreceğiz.

Tahminim detayların boya sonucu kapanmayacağıdır. Püskürtme şeklinde atacağımız boya yüzeyde fazla katman oluşturmayacaktır.

Kesin sonucu uygulayıp göreceğiz. Kapıları en kısa sürede bana ulaştırdığınız da deneme boya çalışmalarını yapacağım.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #45 : Mart 11, 2013, 21:14:30 »
İsmail Abi, harika bir çalışma olmuş. Bütün kasayı bekliyorum.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Mart 13, 2013, 21:24:37 »

DE 24000’lik çalışmalarında; İsmail Bey’in bana ulaştırdığı kapak örneğini boyayıp, inceleme yaptıktan sonra vardığımız
nokta, kapak üzerindeki havalandırma ızgara detaylarının kaybolmadığıdır.

Boya sonrası aldığımız görüntülerin, malzeme ve üzerindeki detayların olumlu sonuca doğru gidildiğini göstermektedir.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Nisan 15, 2013, 19:51:36 »
üzerinde uzun zaman harcadığım de 24000 modelimizin şuanki son 3d görsellerini sizlerle paylaşmak istiyorum. çalışmalar sırasında çok dağıldım başka işlerle uğraştım ama sonunda en son noktaya geldim. nasipse bu hafta cnc ye gönderip ilk numunemizi almayı planlıyorum. bu sebeple hatam eksiğim varsa bana yazarsanız çok sevinirim. yorumlarınız ve görüşleriniz benim için çok önemli. herkese bol trenli günler. isteğiniz halinde istediğiniz noktadan foto çekip sayfada paylaşabilirim. amaç en doğruyu bulmak.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Nisan 15, 2013, 20:17:42 »

İsmail Bey, elinize sağlık. Çizimlerinizde benim görebildiğim iki önemli nokta var.

Ön cam çerçevesindeki parça ile burun kısmının her iki yanındaki beyaz şeritlere denk gelen kutu şeklindeki parçalar.

Bunların kalıpta çıkmaması uygun olur.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Nisan 15, 2013, 22:43:27 »

İsmail Bey, elinize sağlık. Çizimlerinizde benim görebildiğim iki önemli nokta var.

Ön cam çerçevesindeki parça ile burun kısmının her iki yanındaki beyaz şeritlere denk gelen kutu şeklindeki parçalar.

sevgili teoman bey yorumunuz için sonsuz teşekkürler. bu kutucukları kaldırmamız gerektiğini daha öncede dile getirmiştiniz. bunun sebebinin boyama konusunda yaşayacağımız muhtemel zorluklar olduğunu belirtmiştiniz. bu konuda başka birşey yapmamız söz konusu olabilir mi? çünkü kalıbı yapınca geri dönüşümüz olmayacağı kesin. ama kalıpta olupta boyama esnasında o bölümde sorun yaşadığımızda maket bıçağı ile kesebiliriz. ileride belki boyama konusunda bir çözüm bulabiliriz...

ayrıca cam kenarındaki tutamak konusunda orjinalde olan bir aksesuar. 0,5mm olarak ben ekledim. nasıl çıkacağını şuan bilmiyorum. ilk örnek geldiğinde göreceğiz. gerekirse ilk örnek üzerinde oradaki parçayı yok ederek enjeksiyona verebiliriz diye düşünüyorum. yine sizler daha iyisinibilirsiniz. üzerinde tartışılabilir :D

« Son Düzenleme: Nisan 15, 2013, 22:48:48 Gönderen: ismailozerbay »

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Nisan 16, 2013, 10:26:36 »
gri renk pek seçilemedi gibi renkleri biraz kırmızı yapıtığım yeni fotoları sizlere sunuyum. yorum eklemek isteyenler varsa acele etmeli diye düşünüyorum. sonuçta cumaya kadar cnc ye vermem gerekiyor modeli.

« Son Düzenleme: Nisan 16, 2013, 10:31:41 Gönderen: ismailozerbay »

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Nisan 18, 2013, 11:14:06 »

Teoman Bey sizin bahsettiğiniz burunun her iki yanında bulunan dörtgen parçayı geçmeli şekilde yapsak boyama konusunda bizi avantaj sağlar mı?

« Son Düzenleme: Nisan 18, 2013, 16:12:53 Gönderen: ismailozerbay »

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #52 : Nisan 18, 2013, 11:45:09 »
İsmail Abi, ellerine sağlık :) Ortaya çok güzel bir model çıkarmışsın. Maket halini merakla bekliyorum.

Bu arada bir şeyin üzerine değinmek istiyorum:
Hani ülkemizde neden model trencilik, hobicilik gelişmez derler ya işte bu yüzden! Türkiye'de yapılan bir işe destek olunmuyor. Onu geçtim bir teşekkür eden, fikir sahibi olan bile yok. Ama yabancı üretim birşey olsa veya dıştan bir model olsa herkes o konuda aktif oluyor. Bu durum ise bizi zorla dışa muhtaç bırakıyor. Oysa kendi yaptığımız çalışmalara destek olunsa ülkemizde bu iş daha da gelişirdi...

Bu söylediklerim sadece model trenlerle ilgili değil, maalesef birçok konuda da bu durum böyle :(

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #53 : Nisan 18, 2013, 12:26:02 »
Sevgili Mertcan, bir ülkenin hobi anlamında gelişmesi iki önemli faktöre bağlı birincisi parasal yönden ülkenin zengin olması ikincisi ise eğitim düzeyiyle ilgili. Malesef ülkemizde her iki konu açısından da yeni yeni gelişmeler göstermekte. Bırak maketi hayatında tren görmemiş yada İstanbul'da yaşayıp boğazı görmemiş insanlar var. O yüzden hobilerin ülkmizde gelişmemesini anlıyorum. Senin gibi yeni nesil gençlerin sayısı arttıkça bu hobilerde gelişecektir. O yüzden destek aramaktansa destek olmak bir fikir üretmek çok daha güzel. Bu forumda yapılan her güzel işe yeterince destek yapılıyor zaten bir avuç insanız burda :) O yüzden hepimiz kendimize düşeni yapmalıyız. Bol hobili ve trenli günler dilerim. Saygılarımla.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #54 : Nisan 18, 2013, 17:16:00 »

İsmail Bey;

Çalışmanız için çok teşekkürler. Elinize sağlık. Gelişmeleri birazda merakla takip ediyorum. Her zaman gerekli desteği bulacağınıza adım gibi eminim. Zaten bir avuç kadar olsak da; bu forumdaki arkadaşlarım bu hobiyi gönülden sevenler. Ben Şahsen çok karışmadan takip etmek taraftayım. Çok karışarak işinizi çıkmaza sürüklemek istemem. Teoman Hocam en güzel ve en doğru desteği verecektir. Keşke ondaki bilgilerin yüzde biri bende olsa.

Başarılarınızın devamını diliyorum. DE24000 hepimizin hayali.

Sevgi Saygılarımla.

Ali Nedim ULUS

Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Nisan 18, 2013, 20:01:50 »

[/quote]

Teoman Bey sizin bahsettiğiniz burunun her iki yanında bulunan dörtgen parçayı geçmeli şekilde yapsak boyama konusunda bizi avantaj sağlar mı?

[/quote]

Evet sağlar. Beyaz şeritlerin düzgün olarak işlenmesi bakımından parçaların harici yapılıp, sonradan ilgili yere
takılması uygun olur.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Nisan 25, 2013, 11:43:26 »
de 24000lik lokomotifimizin cnc ye gitmeden önceki son fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum...

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Mayıs 09, 2013, 23:56:37 »
işlerimin yoğunluğu sebebiyle verdiğim ara 19mayıs günü itibari ile bitecek konuya kaldığımız yerden devam edeceğiz. bu arada çalışmamıza yardımcı olan Serdar TEZGÜL bey'e hepinizin huzurunda teşekkür ederim.

Çevrimdışı lima train

• SEDAT COKER
  • Forum Üyesi
  • Yer: BAKIRKOY
  • Vicdan ile Zafer kazanılmaz
« Yanıtla #58 : Mayıs 11, 2013, 01:01:23 »
İsmail bey
Calismaniz muhtesem gorunuyor umarim sonuclandiginda 24000 lokomotife sahip oluruz mahsuru bulunmuyor ise modelin olculerini veya hazirlamis oldugunuz planlari metraj oarakta paylasirmisiniz . Kalip ile ugrasan arkadaslarimla konusupta bu modelleri gosterdigimde delisiniz siz demisti 2010 kalip fuarinda butun standlara sordum. Kimse ilgikenmek istemedi umarim kalip ( enjeksiyonlu ) maaliyetleri cok yuksek olmaz
Calisalarinizin devamini merakla bekliyorum

Sedat coker
Sedat COKER / Lima Train

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Mayıs 11, 2013, 18:17:06 »
İsmail bey
Calismaniz muhtesem gorunuyor umarim sonuclandiginda 24000 lokomotife sahip oluruz mahsuru bulunmuyor ise modelin olculerini veya hazirlamis oldugunuz planlari metraj oarakta paylasirmisiniz . Kalip ile ugrasan arkadaslarimla konusupta bu modelleri gosterdigimde delisiniz siz demisti 2010 kalip fuarinda butun standlara sordum. Kimse ilgikenmek istemedi umarim kalip ( enjeksiyonlu ) maaliyetleri cok yuksek olmaz
Calisalarinizin devamini merakla bekliyorum

Sedat coker

Sedat bey ilginiz için çok teşekkür ederim. yaptıklarımla ve yapacaklarımla güzel sözlerinize layık olmaya çalışacağım. kalıp olayı ve kalıp öncesi numune üzerinde çalışma konuları kalıpçı arkadaşlarınızın da dediği gibi akıllı işi değil gibi :) (kendi namıma söylüyorum. kimse alınmasın). işin emek kısmının yanında birde büyük rakamları içermesi işin başka bir boyutu. alt tarafta paylaştığım parça listesi ve ölçüleri umarım işinizi görür veya bir miktar sizlere bilgi verebilir.

modelimizin üzerinde 0,5mm detayları vererek çalıştık. bunu yapacak cnc sistemleri ve elemanlarda mevcut ama gelgelelim ülkemizde kısa zamanda kaba üretimlerle çok büyük paralar kazanmaya alışmış bir yapı karşında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. bu olay da bizi herşeyi ile kendi bünyemizde üretim yapmaya zorluyor. sadece numune üretimine 350euro fiyatlar verenlerin yanında bir dişlinin kalıbına 300-350tl deyip tanesini 1tl ye basacak kişiler mevcut piyasamızda. işin acı tarafı bu. neyse ki teknik konularda yıllardan beri almış olduğum eğitim sayesinde çoğu işi kendim halledeceğim. belki 1ayda değil 2.5ay gibi sürede bitecek çalışmalarım ama modelimiz en uygun fiyatlara üreteceğimi düşünüyorum.