Gönderen Konu: TCDD İş Vagonlarının Model Tadilatları  (Okunma sayısı 67159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
TCDD İş Vagonlarının Model Tadilatları
« : Eylül 14, 2013, 23:40:16 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

Sevgili Mahmut Zeytinoğlu’nun önerisi ve arşivindeki fotoğraflarının paylaşımı doğrultusunda, kendisi ile bir ortak proje
planlayıp, yine kendisine ait bazı vagon modellerinin, TCDD iş vagonlarına benzetme çalışmalarını içeren vagon modelleri
tadilatları yapmaya karar verdik.

TCDD’nin ahşap ve metal gövdeli  çeşitli tipte yolcu ve yük vagonlarını esas kullanımları dışında  tadilat ederek iş
vagonlarına dönüştürmesi, Mahmut Bey’in ilgisini çekmiş ve iş vagonlarının gerçekleri ile ilgili bir çok fotoğrafı arşivinde
biriktirmiştir.

Demiryolu modelciliğinde, tren sevdalısı modeltrenciler çeşitli konular üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar.
Mahmut Bey’in  demiryolu modelciliğinde, alışılagelmiş tren modellerinin yanı sıra, farklı bir çalışma olarak nitelendirebileceğimiz
iş vagonu modelleri üzerinde bir seri oluşturmak istemesi, bizi iş vagonları modellerinin modifiyesi ile ilgili çalışmalara yöneltmiştir.

Konumuzun içinde yapacağımız çalışmalardan bir örnek vermek istiyorum. Aşağıdaki model vagonun, TCDD ahşap yük
vagonlarından birinin, iş vagonuna dönüştürülmesi  örnek alınarak, Fleischmann üretimi 1/87 model vagonu üzerinde
TCDD iş vagonuna benzetmek amacı ile kapı, pencere, boya, yazı vb. tadilatlar yapılmasıdır.

Geçmiş yıllarda yük taşımacılığında kullanılan eski bir ahşap yük vagonlarından birini TCDD iş vagonu konumuna getirmiş
belli bir süre bu yük vagonu iş vagonu olarak kullanımda kalmıştır.

1986 yılında Akhisar İstasyonu yakınında Mahmut Bey bu vagonu görüntüleyip, fotoğraf arşivine eklemiştir.

TCDD ahşap iş vagonu benzeri olan Fleischmann yük vagonunu tadilat yaparak iş vagonu görüntüsüne dönüştürmeye
çalışacağız.

İş vagonu tadilat çalışmalarımızda; vagon üzerinde yapacağımız, pencere, pencere üstü kafes, sürgülü kapı yerine
farklı şekilde içeri doğru açılır yeni bir ahşap kapı, vagon gövde renginin TCDD rengine uygun olarak yeniden boyanması,
beyaz TCDD yazısı, ay ve yıldız yapımı ile vagon gövdesi üzerinde eskitme çalışmalarıdır.

Bu çalışmalar öncesi tasarım olarak vagon üzerinde yapılacak çalışmaları önceden görmek adına bir çizim ile belirliyoruz.

Çeşitli boylarda yolcu ve yük vagonlarından oluşan bu çalışmamızı sizler ile paylaşarak konumuzu sürdüreceğiz.

Sevgili Mahmut Zeytinoğlu Bey, bu konu hakkında daha kapsamlı bilgiler vererek konumuzun amaçlarını sizlere aktaracaktır.

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD İş Vagonlarının Model Tadilatları
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2013, 15:41:17 »
Değerli arkadaşlar,

Teoman hocamla uzun zamandan beri bu projeyi olgunlaştırmaya çalışıyorduk.

Biliyorsunuz, vagonlar genellikle yolcu vagonu ve yük vagonu olarak imal ediliyorlar. Ekonomik kullanım sürelerinin sonuna doğru bir kısmı hurdaya ayrılıyor, bir müddet daha kullanılabilecek olanlar da eldeki malzeme, boya vs ile tadil edilerek işçi vagonu haline dönüştürülüp iş katarlarında kullanılıyorlar. Bu tip vagonlar benim özel ilgi alanıma girdiği için seyehatlerde bu vagonların resimlerini özellikle çekiyorum. Zaman içinde de elimde geniş bir arşiv oluştu.

Teoman Hocamla konuşurken modellerini hazır olarak bulamayacağımız bu vagonları yaratabilir miyiz diyerek konuyu olgunlaştırmaya başladık. Arşivden ve webden prototip olarak kullanılabilecek işçi vagonlarının resimlerini taradık. Diğer taraftan da gerek model imalatçılarının ürünlerini inceleyerek gerekse ebay'i tarayarak bu tip vagonlara baz teşkil edecek prototipe uygun modelleri belirleyip önemli bir kısmını getirttik. Eldeki modellerin çoğu kesilip biçileceği için aldığımız modellerin çok iyi durumda olmaları gerekmiyordu. Bir kaç istisna dışında bu tip ürünler 3-10 Euro + nakliye olarak alınabiliyor. Modelleri tadil ederken bozmak diye bir endişeye de gerek yok, çünkü işçilere atölye veya yaşam alanı olarak hizmet veren bu vagonların her hangi bir tadilat standartı da yok. Tamamen eldeki malzemeye bağlı olarak pencere açılıyor (veya kapatılıyor), kapı monte ediliyor.

Bu çalışmanın bir sonraki etabı da bu şekilde hizmet gören vagonların kaçınılmaz sonu yani ıskat. Gerek iş vagonlarının gerekse diğer çeken ve çekilen araçların kesim öncesi kurbanlık koyun gibi bir araya getirilip kesimi bekledikleri mazbaha benzeri alanlar var. Bunlardan birini Bilecik yakınlarında Pelitözü mevkiinde görmüştüm. YHT çalışmaları nedeni ile bu alan kaldırıldı, trenle son geçtiğimde sadece tek bir ahşap yük vagonu duruyordu. Bir diğer benzer alanı da K.Maraş'ta görmüştüm. Ne yazık ki resim çekme imkanı bulamadım.

Tarif etmeye çalıştığım bu tip alanlara Teoman Hocamla "ISKATHANE" ismini taktık ve ölümden bir önceki evredeki bu vagonları da model olarak yaşatmak istedik. Demiryolu jargonunda böyle bir kelime var mı bilmiyorum, yoksa da biz böyle adlandıracağız.

Bu çalışmalar için sizlerin de katkılarını bekliyoruz. Özellikle istediklerimiz arşivlerinizdeki işçi vagonu ve iskat yazılı vagonların resimleri ve değerli fikirleriniz. Bizlerle paylaşırsanız çalışmalara yeni bir boyut veya örnek ilave edebilirsiniz. Ne yazık ki ahşap vagonlar da hızla yok oluyorlar, kolay kolay gözümüze çarpmıyorlar. Özellikle tavanları düz olanların imal tarihleri 1890'lara kadar dayanıyor.

Bu emektar ve cefakar vagonları el birliği ile hiç değilse resimlerde ve modellerde yaşatalım.....

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2013, 21:49:57 »
Arkadaşlar , bir kaç gün  önce Mahmut bey ile görüştük , bana " yakında sürpriz projeler var " demişti.

Ben de "  zaten Teoman hocadan ses çıkmıyordu  bir şeyler hazırladığını tahmin ediyordum "  dedim.

Mahmut beyin sevdiği bu kırık dökük işçi vagonlarına ben de bayılıyorum , elimde bir şeyler var ama kolilerin içinde , bir gün kurgu biterse bulacağım inşallah.

Yeni sezonda yine keyifli bir Teoman hoca konusu başlıyor....................Kolay gelsin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2013, 22:35:41 »
teoman bey elinize sağlık çok güzel bir çalısma

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2013, 09:17:16 »
Valla okullar acılıyor bizimde model tren sezonumuz acılıyor. Yine titizlikle hazırlanmış bir çalışma şimdiden başarılar diliyorum. Umarım güzel bir sezon geciririz.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Eylül 16, 2013, 15:57:47 »

Kemal Bey, Ozan Bey, Koray Bey sizlerin de belirttiğiniz gibi trenmodelciliği hobimizin yeni sezonu açılıyor. Hepimiz için
iyi ve güzel çalışmalar içinde keyifli paylaşımlar diliyorum.

İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Mahmut Zeytinoğlu Bey, kısa bir süre önce İzmir’e yapmış olduğu ziyaretinde bir araya gelmiştik.  Mahmut Bey, hazır İzmir’e
gelmişken Halkapınar Depo’yu da gidip görelim teklifini dile getirince, Makinist Naci Akdağ Bey ile görüşüp, Halkapınar depoyu
ziyaret etme fırsatımız oldu.

Naci Bey, sağ olsun bizi kırmayıp, depo gezimizde çok yardımcı oldu. Kendisine teşekkürlerimizi bir kez daha sunuyorum.

Aramıza, İzmir’de modeltrenciliğe gönül vermiş arkadaşımız MTK üyelerinden Sedat Bey de katıldı.

Halkapınar Depo inceleme ve araştırma gezisini de bu vesile gerçekleştirmiş olduk.

Gerçek trenler ve özellikle buharlı lokomotiflerin geri kazanımları üzerinde, buharlı lokomotifler konusunda çok deneyimi  bilgisi
olan Makinist Naci Akdağ Bey ile bol sohbetli keyifli bir zaman geçirdikten sonra gün içinde bir araya gelmemizin bir başka
etkinliğine doğru yola koyulduk. 

Günün anısına bir de hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmadık.

Batı Anadolu demiryollarının, Türkiye demiryolcuğunun başlangıcı olması nedeni ile demiryolu tarihimizde ayrı bir yeri vardır.

Sevgili Mahmut Bey, Demiryolu araştırma ve inceleme gezilerinde yöresel lezzet duraklarını da ziyaret etmeyi  kesinlikle ihmal
etmeyen bir özelliğe sahiptir.

Mahmut Bey’in önceden methini duyduğu ve ilk fırsatta değerlendirmeyi düşündüğü Tire Köftesi ile ilgili olarak
‘’Tire köftesinin tadına bakalım’’ daveti ile Tire’ye giderek orada Tire istasyonu yakınında bulunan bir kebapçıda Tire Köftesi'nin
lezzeti eşliğinde toplantımızı devam ettirerek  TCDD İş vagonları projemizi ortaya çıkarmaya karar verdik.

Tire İstasyon çevresinde eskiden kalmış olabilecek iş vagonu olup, olmadığını kontrol ettik.
4-5 yıl öncesine kadar Tire demiryolu üzerinde yapılan, yol yenileme çalışmalarında kullanılan iş vagonlarını bulabilir miyiz
diye  baktık. Ne yazık ki görünürde bir iş vagonuna rastlayamadık.

Tire İstasyon ve çevresi bol yeşillik içinde olan doğal bir güzelliğe sahip alan içerisinde bulunmaktadır.

TCDD İş vagonları çalışmalarımız ile ilgili görüşmemizi; bizim eve giderek çalışma odamızda modeller üzerinde görüş alışverişi
yaparak sürdürdük.

TCDD İş vagonları tadilatları ile ilgili olarak Mahmut Bey, yanında çeşitli model tren firmalarına ait vagonlar ve bol miktarda
tadilat için aksesuarlar getirmiş.

Önce ahşap vagonlardan oluşan bir seri TCDD İş vagonları yapmayı düşündük. Bu vagonları dizip, üzerinde neler yapabiliriz
diye fikir yürüttük.

Ahşap yapıda olan TCDD yük vagonlarından, iş vagonlarına dönüştürülmüş vagonların fotoğrafları üzerinden görüntülerini
inceledik.

Bu vagon gövdeleri üzerindeki yazı ve renkler ile eskimiş yıpranmış ve orjinaline eklenmiş kapı, pencere çeşitli aksesuarlarının
nasıl yapılacağı üzerinde görüşmeler yaptık.

Mahmut Bey’in arşivinden birkaç ahşap TCDD İş Vagon görüntülerini sizlere aktarıyoruz.

TCDD ahşap yük vagonlarının yanında bazı yolcu vagonlarını da iş vagonuna çevirmiş ve kullanmıştır.

Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz yük vagonundan çevrilmiş bir iş vagonuna bağlı kullanım dışı bırakılmış bir yolcu vagonu
tipine dikkat edelim.

Roco 1/87 ölçek 44439 kod.2. Sınıf yolcu vagonu modeli üstteki fotoğrafta yer alan yolcu vagonunun bire bir aynısıdır.

Bu modeli TCDD iş vagonuna dönüştüreceğiz.

Roco model yolcu vagonundan dönüştüreceğimiz, TCDD İş Vagonu’n renkleri ve gövde üzerindeki yazıları ile ilginç bir iş
vagonu görünümünde olan ancak şu anda terk edilmiş ve ıskat olacak bu vagonunda tadilatını sizler ile paylaşacağız.

Saygıdeğer modeltrenciler, yukarıda açıkladığım gibi çalışmalarımız böylesine keyifli buluşmalar ve sohbetler ile güzel anılar
katarak  yapmış olmak modeltrenciliği hobimize ayrı bir renk ve ahenk katmaktadır.

Modeller üzerinde yapacağımız çalışmaları sizler ile paylaşarak konumuzu sürdüreceğiz.

Sizlerin de elinizdeki fotoğraflı dökümanlarınız, buna dayalı bilgi ve görüşleriniz ile konumuza katılımınızı aynı zamanda
paylaşımınızı bekleriz.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2013, 17:44:16 »
Teoman bey bu başlığı açıp o ilk resimdeki ahşap vagonu planladığında ''ben olsaydım nasıl yapardım''diye düşündüm
Kendi stoklarımı karıştırıp şöyle bir çözüm buldum
Buradaki sıkıntı pencerelerdeki parmaklık ve kapı
Teoman beyin verdiği 9x9 mm ölçü baz alıp kendi stoğumdaki sağdaki Tıchy nın 8045 ürünü
Soldakinin  Aughagen fakat bu ölçü olarak dar
Burada Tıchy kullanacağım

Kırık olan bölümden iki çubuk kestim
Bunlar 10mm

Bu iki çubuğu ortadaki kayıtın 4.5mm altına 4.5 mm üstüne yapıştırdım

Böylece şasiye yapışık 9x9mm parmaklık oluştu kuruyunca kesilip çıkarılabilir

Eğer teoman bey onay verirse kendisine yollayacağım

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2013, 18:08:35 »

İhsan Bey, merhaba.

Her şeyden önce konuya ilgi gösterip, katılarak paylaşımcı yaklaşımınıza çok teşekkür ederim.

Yaptığınız çalışmada vermiş olduğum ölçülere uygun olduğu kumpas ölçülerinden açıkça görülmektedir.
Elinize sağlık.

Bir sonraki mesajda vagonun kapı ölçülerini fotoğraflı aktarmaya çalışacağım.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2013, 19:17:23 »

İhsan Bey, anlık mesajlaşmada yazdığınız ölçüler ile ilgili yazınıza göre aşağıda fotoğraflarda modelin kapı açıklığı ölçüsü ile
istediğiniz kasa ölçüsünün çizimi bulunmaktadır.

Örneğin kasa yapımını 1mm kalınlığında evergreen plastik parçadan yaptığımızı düşünürsek, kapı 13mm olacağından kasa
açıklığı 14mm olmalıdır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2013, 22:41:09 »

TCDD İş vagonları tadilatına Fleischmann yük vagonundan başladık. Önce vagonun üzerinde yapacağımız eklemeler için
vagonun parçalarını bir birinden ayrıştırdım.

Vagonun fotoğraflarından gördüğüm kadarı ile sonradan eklenen kap,ı sürmeli kapının iptal edilmesi ile arkasında içe doğru
yer alacak şekilde monte edilmiş.

Kapının tutturulacağı pervaz kısmını evergreen plastik parçadan kesip, ter ‘’U’’ şeklinde yapıştırarak vagon üzerinde
tutturulacak olan yere hazır konuma getiriyorum.

Kapı pervazını, yapıştırdığımız parçalarının kurumasını bekledikten sonra sürmeli kapnın bulunduğu alan sabitliyorum.

Gerçek iş vagonunda tek kanatlı içe doğru açılabilen kapının eninin ölçüsü kadar açık bırakılan sürmeli kapı, artık vagonun
duvarı olacak şekilde sabitlenerek ortasına bir de diklemesine ahşap atkı atılmış konumda tadilat edilmiştir.

Bu durumu dikkate alarak aynı görüntüyü modele yansıtacak şekilde gereli işlemi yaptım.

Kapı görüntüsünü kontrol etmek amacı ile elimizde bulunan kapı örneklerinden birini geçici olarak kullanıyorum.

Buraya yine evergreen plastik plakalardan, gerçek vagonun üzerindeki kapıya benzeyen bir kapı hazırlayıp yerine takacağım.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2013, 12:54:07 »
Teoman bey
Sanki ters U değilde altı kapalı tam kasa gibi

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Eylül 17, 2013, 15:46:12 »
Teoman abi yine sizden harika bir çalışma izlemeye başladık.Teşekkürler...

Bu konu ile ilgili size bir sorum olacak.Vagonun dış cephesini ince ahşap kaplamalarla kaplayacakmısınız?.Yada ahşap etkisini nasıl vermeyi düşünüyorsunuz.Benim eski bir ahşap su deposu çalışmam vardı belki hatırlarsınız.Üst kaplamaları model gemicilerin kullandığı ince güverte kaplamalarından yapmıştım.Etki çok gerçekçi oluyor.Sulu guaj yada sulu boya ilede biraz karartılırsa çok güçlü bir gerçekçilik yakalanabilir kanısındayım.

Başarılar esenlikler
Doğan

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Eylül 17, 2013, 16:44:37 »
Doğan Bey aynı şeyi 2 gündür düşünüyordum. Benden önce davrandınız. Resimleri inceledim gerçek olan vagonlardaki puntoları yapmak sorun olabilir diye düşünüyorum. Yoksa dediğiniz gibi sadece alt kısmı kullanarak üst tarafını model gemicilikte kullanılan (su anda yapmakta olduğum bir gemi var) ahşaplarla cok rahatlıkla yapılabilir. Sunuda belirtmek isterim özellikle balsa yada african nut diye gecen ahşapları boyayınca gercekten o efekti (resimdeki vagonlar) yakalıyabiliryosunuz. Burda gerçi Teoman Hocam kesin biliyordur fırça ile boyamak tabi boyarkende uygun fırça boyutuyla fırça izleri bırakmak modelin daha da gerçekçi görünmesini sağlayacaktır. Su anda yapmakta olduğum akdeniz balıkcı gemisini orjinalide bu şekilde yapılmış ve boyanmış. Bakınız resim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2013, 16:50:18 Gönderen: koraycenan »

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Eylül 17, 2013, 17:10:53 »
Off.Gemi harika.Ellerinize sağlık.
Bu arada puntolarda sıkıntı olabilir dediğiniz gibi.Teoman hocamız nasıl bir yol izleyecek bilemiyorum.Ama sonuçta çok zevkli bir iş olacağı aşikar.

Esenlikler
Doğan

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Eylül 17, 2013, 17:40:34 »
Doğan Bey o gemi yapmakta olduğum gemi yüzde 70 i bitti dahada detay ekliyorum. :) Kasada balıklar ,küçük bir filika gibi arkasında bitince full resimleyim koyacağım. teşekkür ederim. Evet o puntolar sıkıntı ama çözüm bulunabilir diye düşünüyorum. Bir başka fikir belki biraz ucukça ama ben olsam öyle yapardım diye düşündüm puntoların olduğu köşebent kısımlarını ayırır. Ara kalan kısımlarını ahşaptan yaopılabilir diye düşündüm. yada toplu iğne başı tarzı birşede koyularak çözülebilir.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Eylül 17, 2013, 22:05:25 »
Koraycım , senin elin ahşaba çok yatkın , vakit fırsat bulursan plastik bir vagonun şasesi üzerine ahşap bir vagon yapmaya çalışsan ne iyi olurdu.

Hem kolay uygulanıp uygulanamayacağını anlardık , hem de bitince bana hediye eder ve katalogların günahından kurtulurdun........ ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Eylül 17, 2013, 22:09:56 »
Tamam abi :) yeter ki sen iste elinde atıl durumda vagon altı var mı? Gönder bana tahta var bende her cins yapıyım bende boyayım ne renk istersen ;)

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Eylül 18, 2013, 12:03:13 »

Kapı sanki çok içerde olmuş gibi. Kasa biraz daha  ince gibi.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Mart 19, 2017, 22:26:45 »

TCDD İş vagonları konusunda uzun bir aradan sonra, tadilatına başladığımız Fleischmann yük vagonunun tadilat çalışmasını
tamamlamak üzere geçen hafta sonu çalışmamamıza başlayıp, bu hafta sonu bu çalışmayı
tamamladık

Tavan oluklu metal kaplama ile aslına uygun bir şekilde oluşturuldu. Sulu boya ve kuru toz pastel kullanılarak
eskitme işlemi yapıldı.

Model üzerindeki sürmeli kapı sabitlenip, plastik evergreen malzemelerden kapı yapılarak Vallejo marka su özellikli akrilik beyaz
boya ile renklendirildi.

Vagon gövdesi üzerine TCCD ve Ay-Yıldız amblemi çıkartmaları yapıştırıldı.

Vagonun ahşap yapısını daha belirgin görünüme getirmek için içe detay ayrıntılara koyu bir renk uygulamak için resim
çalışmalarında kullanılan Talens marka yağlı boyayı sentetik tiner ile incelterek vagonun gövdesine
fırça ile uyguluyoruz.

Penye türü bezle sıyırma işlemi yaparak içe detaylarda siyah boyanın kalmasını sağlıyoruz.
Bu tür çalışmalara modelcilikte yıkama çalışması adı veriliyor.

Kuru toz pastel ile kirletme ve eskitme çalışmalarını yapıyoruz. Özellikle yazı ve amblemi aşındırma için daha soluk bir görünüm
vermeye çalışıyoruz.

Vagon üzerinde yıpranmış ve çok eskimiş bir etki vermek için bu kez detay açma aleti kullanarak gövde üzerinde derin yarıklar
açıyoruz. Kırılmış çatlamış ahşap parçaların oluşması için bu yolu deniyoruz. Pencereleri de yatay dikdörtgen konuma uygun
olacak şekilde keserek genişletiyoruz.

Ahşap görüntüsünde daha keskin bir etki oluşturmak için suluboya ile yıpranmış boyalı ahşap rengine uygun tonlamalar yapıyoruz.

Sulu boya çalışmasından sonra tekrar yağlı boya siyah boya ile yıkama yapıyoruz.

Çalışmamıza devam edeceğiz.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Mart 19, 2017, 22:56:07 »

Vagonun pencerelerini genişlettikten sonra bu açıklığa uygun çeşitli kapı pencere malzeme çeşitleri olan ‘’Tıchy Train Group’’
marka ürünlerden yararlanarak pencere çerçeveleri ve bu çerçevelerin önlerine demir parmaklıklı pencere korunakları yapıyoruz.

Pencere altlarına demir korunakların pas akıntısı görüntüsü vermek için sulu boya ile pas akıntısı çalışmasını yapıyoruz.

Kurşun kalem ile demir aksamlara daha belirgin bir görüntü vermek için bu parçaların üzerine çizim yapıyoruz. Bu arada kapı
ve pencerelere gerekli kirletmeleri de kuru toz pastel ile yapmayı ihmal etmiyoruz.

Şeffaf plastik (Asetat) ile pencerelerin cam görüntüsünü oluşturuyoruz. İç kısımdan çerçeve arkasına yapıştırıyoruz.

İş vagonunun alt şasi ve tekerlek taşıyıcılarına, yine yağlı boya yıkama tekniğini bu kez kızıl kahve rengindeki resim yağlı
boyası ile gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Toz pastel ile dingillerin taşıyıcı aksamına kirletme çalışmalarını yapıyoruz. Kahverengi, oksit sarı, gri renkleri kullanarak
çalışmamızı sürdürüyoruz.