Gönderen Konu: Yurtdışı alışveriş tecrübem!  (Okunma sayısı 4230 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı garder

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Yurtdışı alışveriş tecrübem!
« : Mayıs 15, 2014, 16:19:57 »
Çok istememe rağmen c.tesi günlerinde çalıştığımdan dolayı prosese gidemedim.Bende uzun zamandır yapmak istediğim birkaç alışverişimi emsallerine göre en ucuz olan www.modellbahnshopp-lippe.com dan yaptım.Alışveriş toplamım 249 Euro civarıydı.Vergiyi otomatikmen düşdüler 19 Euro kargoya beraber faturam 232 Euro tuttu. Ayın 7 sinde verdiğim sipariş bugün kapıma kadar PTT kargo ile geldi.123 TL gümrük vergisini kapıda ödeyip işlemi tamamladım.Bilmeyenler için söylemek gerekirse kargoyu bandrol numarası ile adım adım takip ediyorsunuz. Gümrüğe takılan şey LCD ekranlı birşey, telefon falan değilse sorunsuz şekilde geliyor. Zaten model malzemelere gümrükte oyuncak gözüyle baktıkları için sorun olmuyor. Kapıya kadar gelmeside ayrı bir mutluluk!
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2014, 16:22:47 Gönderen: garder »

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
Ynt: Yurtdışı alışveriş tecrübem!
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2014, 17:00:06 »
İşte bu ilginç 75 euro üzeri tüm paketler takılıyor diye biliyorum beni tekirdağdan 78 euroluk bir paket için istanbula çağırmışlardı belki farklı bir uygulamaya geçmişlerdir

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2014, 17:45:07 »
Neyin takılıp neyin yakılmayacağı biraz şans işi. Benim €100'nun ustunde olamsına rağmen bir çok paketim takılmadı, ama zaman zaman takılanlar da oluyor. Mesela bir vagon setim takılmıştı en son, 150 tl ödedim ve Davutpaşa'ya kadar gittim. Burası da artık taşınmış gerçi, istoç'un oaralar bir yere.  Takılmasa bile gümrüğe girip kontrol edilip çıkan pakete 3.75 oduyorsun ama kapında tahsil ediyorlar. Yüksek meblağları da kapıda tahsilata başlamaları iyi bir haber.

Serdar.
Serdar

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Yurtdışı Alışveriş Tecrübem!
« Yanıtla #3 : Mayıs 15, 2014, 17:55:26 »
Fiyat Paket üstünde belirtilirse ve siz vergiyi ödemeyi kabul ederseniz kapınıza kadar geliyor bazı ürünler artık
Ama genede her ürün gelcek diye bi kayde yok
Burası türkiye :)

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 16, 2014, 02:34:44 »
Enver haklı, bu konuda ne yapıldığını hala anlamış değilim. Bir kaç örnek vereyim. Geçen sene 62 Euroluk bir siparişim için gümrüğe çağırdılar. Problem çıkarmadılar ama fatura ve ödemelerimi kontrol ettiler. Bir kaç ay sonra 400 Euro civarındaki bir paketim eve kadar geldi. Gümrük vergisini ödeyip aldım. Aralık ayında 20 Euroluk bir siparişim iki ay ortalıktan yok oldu. Sonra takip takip mahalle postanesinde bir memurun masasının altında buldum. Bir kaç ay evvel Tufan beyin 1500 Euro civarında bir siparişi gümrüğe takıldı. Tufan bey mevzuatı öğrenmek için müdüre çıktı. Müdür mevzuatı bilmediğimiz için bu seferlik hoş gördü ve gümrüğü ödeyip paketi aldık. Müdürün dediğine göre, 500 Euroya kadar her gelen malı gümrüğünü ödemek kaydıyla almak hakkına sahipmişiz. 75 Euro altı siparişler ise vergiden muaf.

Dört senelik internet alışverişi sonunda benim fikrimi sorarsanız, olay şöyle gelişiyor. Yurt dışından gelen malınız İstanbul giriş merkezinde değerlendirmeye tabii tutulduktan sonra, eğer ederi gümrüğe tabii değilse derhal PTT nin normal kanalları vasıtası ile size sevk ediliyor. Eğer gümrüğe tabii ise size enyakın PTT gümrük merkezine sevk ediliyor.

Ben genelde şikayetçi değilim. Zira PTT web sayfası üzerinden malın çıkış noktasından sonra gördüğü her işlemi günbegün takip etmeniz iki senedir mümkün. Dolayısı ile malınızın İstanbuldamı, Ankaradamı yoksa Malatyadamı olduğunu görebiliyorsunuz. Bence bu çok önemli, siz malınızı takip etmek zorundasınız maalesef.

Biraz daha açıklama getireyim bu konuya. Örneğin Ebay kanalı ile Almanyadan bir şey aldınız ve bu size DHL kanalı ile yollandı. (Artık Deutsche Post yok sadece DHL var.) Size gönderilen mesajda zaten paketin posta kodu link olarak muhtemelen verilmiştir. Bu linki tıkladığınızda açılan sayfada pakedinizin international (milletlerarası) gönderim kodu belirtilmiştir Bu kod genelde CL veya RM ile başlayan dokuz rakamı takip eden ve ardında DE (yani Almanya) olan bir koddur. Bu kod ile önce DHL sayfasından ve sonra PTT sayfasından siparişinizin nerede olduğunu görebilirsiniz. Bu yöntemle şimdiye kadar hiçbir şeyim kaybolmadı. Ama dediğim gibi siz malınızı takip etmek durumundasınız.

Benim tercihim, alışverişimin 75 Euro üzeri olması ve normal gümrük kanalları üzerinden bana ulaşması, gümrükden muaf 75  Euro altı mallar direkt PTT olarak yollandığından bazen elinize geçmesi daha zor oluyor.

Tabii bu anlattıklarım bizim gibi hobiciler ve amatörler için geçerli. Ben gümrüklerde yaptığım her işlemde hep anlayışla karşılaştım. Ticari amaç taşımadığınız sürece problemle karşılaşmıyorsunuz.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Can

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Temmuz 04, 2014, 14:02:16 »
Almanya ve İngiltere'de pek sorun çıkmıyor . İşlem anlatıldığı gibi. Bir sefer İtalya'dan paketim vardı. Sorunsuz geldi ama Türkiye'de PTT değil başka bir kargo şirketi dağıtıcıymış. İşte o zaman telefonla arıyorlar ve gümrük parasını yatırıp, muvaffakatname fakslıyorsunuz. Biraz daha beklemeli. Ama PTT getiriyorsa çok kolay.
Ad Astra Per Aspera