Gönderen Konu: Fazla teknik bir konu  (Okunma sayısı 7945 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Fazla teknik bir konu
« : Aralık 30, 2013, 01:35:13 »
Değerli Modeltrenciler,

Tarihi tam olarak hatırlamıyorum ama, Sevgili dostumuz Keremin Nikah törenine davetli olarak Eskişehirdeydim, İstanbuldan gelecek dostları otelin lobisinde beklerken elimdeki ESU dekoder kullanım kitapçıklarından birini elden geçirme fırsatı buldum. Bu bana ESU dekoderlerin kullanıyıcıya sonsuz olanaklar tanıdığını öğrenme fırsatı verdi. Ondan beridir, ESU mobil ve fonksiyon dekoderleri ile güzel şeyler yapma olanağı buldum, Eğer konu ilginizi çekiyorsa bu başlık altında yaptığım çalışmalardan bir tanesinin detaylarını sizlerle paylaşmak isterim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
Ynt: Fazla teknik bir konu
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2013, 01:57:17 »
Konu ile ilgili bilgilerinizden ve tecrübelerinizden yararlanmak isterim Can bey yaptığınız çalışmaları görmek isterim selamlarımla

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2013, 12:29:44 »
Can Abi, bizim için gerçekten güzel bir paylaşım olacaktır. Bekliyoruz...
Teşekkürler...
Herşey rayında...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2013, 13:04:17 »
Evet abicim ESU nun sana gösterdiğim özelliklerini diğer üyellerimize de öğretirsen iyi olur  ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Fazla teknik bir konu (Devam)
« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2014, 02:00:30 »
Yaptığım çalışmalardan bir tanesini aktarmaya çalışacağım,

ESU dekoderlerin olanakları söylediğim gibi neredeyse sonsuz. ESU dekoderleri programlamanın iki yolu var. 1. si ESU nun ürettiği bilgisayar programını ve arabirimi satın alarak bunu kullanmak, ki en basit yöntem. Yanılmıyorsam 130 Euro gibi bir fiyatla satılıyor. Bu yöntemle dekoderin tüm özelliklerini programlamak, ses yüklemek, (hazır ses dosyaları veya kendi ürettiğiniz dosyalar), ve diğer özellikleri ilave veya modifiye etme imkanı mevcut. 2. si ise kendi kumandanızı kullanarak dekoderi programlamak. Tabiiki bu yöntemle dekodere ses yüklemek olanağı yok. Ancak ses dışında her türlü modifikasyona ulaşma olanağınız var. Benim avantajım MRC kullanıyor olmam. Daha önce MRC kumandaların artı ve eksilerine değinmişdim. Tekrar yazmayacağım. Ama MRC ile dekoderin CV değerlerini okumak ve programlamak çocuk oyuncağı. Bence MRC kumanda benim gibi oynamaya meraklı çocuklar için ideal.

Vereceğim örneğe gelirsek,

Elimde ROCO 62791 NS 2439 loko var.

Bu lokomotifin üstünde bulunan 2 adet dummy flaşörü çalışır hale sokmak istiyorum. Lokomotif üzerine daha önce ESU lokpilot dekoder monte etmişdim. Dekoderin AUX2 fonksiyonuna ait mor kabloyu ayırıyorum.

Bu iş için elimdeki minyatür ampulleri kullanacağım.

Ampulleri cam boyasına (vermillion) daldırarak yaklaşık 12 saat kurumalarını bekliyorum.

Lokonun gövdesine, lamba kaidelerinin altına kablo geçişi için yaklaşık 2 mm. lik 2 delik açıyorum.

Ampulleri yerine monte ediyorum.

Ampuller 1.5 volt ve 30 miliamperle çalışıyor. Dekoderin AUX2 çıkışı benim kumandamda yaklaşık 13 volt vereceği için 2 adet 470 ohm direnç kullanarak bağlantı yapmam gerekli. Dirençleri loko üzerine monte ediyorum.

Lehimlemeleri bitirdikten sonra lokoyu toparlıyorum.

Mekanik montaj buraya kadar. Bundan sonra dekoderin programlanması kalıyor.

Burada neyi nasıl yaptığımı anlatmam olanaksız. Bu forumda anlatılmayacak kadar karmaşık. Ama neyi niçin yaptığımı size anlatacağım.

ESU dekoderin AUX2 çıkışı fabrika ayarlarında F2(tuş2) olarak ayarlanmış. Halbuki benim MRC kumandamda F2(tuş2) korna için programlanmış. Yani bastığınız sürece ON, ve bırakınca OFF. Dolayısı ile öncelikle AUX2 yi F9(tuş9) ile çalışacak şekilde programlıyorum. Bu arada F9(tuş9) u lokonun her iki yöndeki hareketinde çalışacak şekilde programlamak gerekiyor. Bunu halledip lambaların çalıştığını gözlemledikten sonra, lambaları flaşör olarak çalışacak şekilde programlıyorum. Bundan sonra yapılacak iş ise flaşörün çakma sürelerini ayarlamak. VE bitti.

İki ufak video,

[ Invalid YouTube link ]

Umarım faydalı olmuşdur.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2014, 03:01:34 »
Değinmek istediğim birkaç nokta daha var. Ben mucizeler falan yaratmıyorum, sadece kendimi biraz geliştirerek elimdeki olanakları olduğunca kullanmaya çalışıyorum. ESU dekoderlerin kullanıcı kılavuzları eğer okuyabiliyorsanız size örnekleriyle her bilgiyi sunuyor. Buna müteşekkirim. Ben sadece ESU ile ilgilendim. Ama diğer üretici firmalarında bundan aşağı kaldıklarını sanmıyorum. MRC dekoderlerinin de hiç aşağı kalmayan marifetleri mevcut. Son Dortmund fuarında gözlemlediğim ESU, ZIMO v.b. standlardaki ilgi ROCO, Fleischmann v.b. standlarından daha fazlaydı. Neden, insanlar aldıkları lokolardan artık fazlasını bekliyorlar. Teknoloji, bu hobby de son birkaç senede zıplama yaptı. İnternet üzerinden takip ettiğim yayınlarda benim yukarıda verdiğim örnek devede kulak kalır. Aydınlatmanın yanı sıra, back emf, frenleme, v.b. kavramlar dekoderlerde artık standart hale geldi. Mercimek tanesi kadar dekoderleri artık bulabiliyoruz, neredeyse yakında HO figürlere dekoder yerleştirileceğini bile görebileceğiz. (Belkim vardır).

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2014, 03:41:14 »
muhteşem bilgi çok teşekkür ederim, bu arada videolar süper iki lamba insanı nasıl heycanlandırıyor yahu :)) tekrar eline sağlık devamınıda bekliyoruz

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 04, 2014, 08:14:14 »
Harika olmuş .. Modifiye etmek kadar zevklisi yoktur zaten. Tebrik ederim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 04, 2014, 12:03:59 »
Can abi harika olmuş gerçekten.Hayat vermiş resmen..

Esenlikler
Doğan

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2014, 19:33:48 »
Can'ım abicim , örnek vermek için benim lokomotifime ışık takman gerçekten çok ince çok nazik bir hareket olmuş.

Artık hazır olduğuna göre ilk geldiğinde getirebilirsin , tekrar teşekkür edip ellerinden öperim.....

GETİRMEZSEN TÜRKİYE BİR DAHA BARIŞ VE HUZUR YÜZÜ GÖRMEZ ONA GÖRE....................... :D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 04, 2014, 21:59:11 »

O lokoyu ben almış bulunuyorum. Ne demişler gözden irak olan lokodanda uzak olur.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2014, 22:56:38 »
Kemalcim merhaba,

Maalesef Oruç haklı. Bu aralar Belçika melçika derken elim fazla sıkışdı. Borçlarıma karşılık lokoyu ona verdim. Kısmet diilmiş, ne yapalım....

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2014, 23:33:02 »
Sevgili Can abi paylaşım için teşekkürler, çok güzel bir çalışma olmuş, ellerine ve emeğine sağlık. Benim dikkatimi videolardaki elektrik trafolarının olduğu görüntüler celbetti. Artık detaylı resimler bekliyoruz.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 05, 2014, 01:24:00 »
Oruuuç ayıp diilmi yav , neden IMF gibi davranıyorsun , Can abi gerekirse limon satar  öder borcunu , geri ver adamın lokosunu hemen ( benim lokoyu yani  ;D  )

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 05, 2014, 12:39:37 »

Sevgili Kemal
 Haklısın , o küçük lambaları ben verdim, fakat
 Can ın dediği gibi mali krize girince lokoyu aldım
 Olay budur

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 06, 2014, 11:07:02 »
Can abi
Ben elektronik özürlüyüm bu konulardan hiç anlamıyorum
Bu dekodere bizden sesler yüklenebiliyormu
Mesela
Tren peronda durunca ''sıcak sıcak sahlep-gastee-buuz gibi sudan içen''sesler çıkarabilirmi

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 06, 2014, 20:39:43 »
İhsan Abi merhaba,

Söylediğini lokolara değilde direkt istasyonlara uygulasak daha iyi değilmi. Malum her loko sesli değil. İstasyona her girecek loko sesli dekodere sahip değilse sadece sesli lokolarda ses duyacaksın. İstasyona direkt uygularsak sesli olsun olmasın her lokoda çalışır. Otomatik yapma olasılığıda var. Sanırım yaza kadar sana bir örnek çıkarabilirim. Sen bana sucu, simitçi ses kaydı bul. Hatta mahalle aralarında boza bile satarız. Biraz üzerinde çalışayım daha bilgilendiririm seni.

Sevgiler,

Can