Gönderen Konu: TCDD DE 33000 HO MODEL LOKO  (Okunma sayısı 28537 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD DE 11000 HO MODEL LOKO
« Yanıtla #40 : Mayıs 12, 2019, 01:42:01 »

Kemal Bey, İbrahim Bey, Mertcan Bey güzel sözleriniz ve destekleyici duygu ve düşüncelerinize çok teşekkür ederim.

Alp Bey, gövde üstünde bulunan fan görüntüsü hakkındaki görüşünüz çok isabetli bir tespit olmuş.

Bu konudaki düşüncelerinize ve önerilerinize çok teşekkür ederim.

Saygıdeğer modeltrenciler, Alp Bey'in son derece doğru tespiti ile ilgili olarak DE 11000'lik modelimizin fan yapısında
yeni bir çalışma gerçekleştirdim.

Bu çalışmada kullandığım malzemeler; fanın üstünde bulunan koruyucu kafes teli görünümüne uygun olması bakımından tül perde parçası.

Fan palleri için 0.20mm kalınlığında evergreen plastik plakadan kestiğim ince çubuklar.

Fanın bulunduğu kaporta bölümünün yeniden baskısını alıp, fan yerinin çizimi  yuvarlak cetvel kullanarak yaptım.

Daire şeklinde olan fanın üst kısmını maket bıçağı ile keserek gövde üzerinde oyma işlemini gerçekleştirdim.

Kartonun kesilen iç kısımlarını gövde rengine boyadım.

Fanın koruyucu tel kafesi için düşündüğüm tül perde parçasını gövde rengine boyadım.

Fan pallerini oluşturan evergreen ince şeritlerinden fanın  daire içine yerleşecek şekilde kestim.

Kaputun iç kısmına yerleştireceğim 1.5 mm kalınlığındaki evergreen plastik parçanın üzerine daire çizerek bu
dairenin içine fan pallerinin parçalarını yapıştırdım.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #41 : Mayıs 12, 2019, 01:54:43 »

Fan çalışması açıklamalarımıza devam ediyoruz.

Fanın pallerinin tamamını yapıştırdıktan sonra daha belirgin bir görünüme kavuşturmak amacı ile siyah kuru toz
pastelle kirlettim.

Vellejo akrilik boya ile gövde rengi  yeşile uygun bir tonda boyadığımız tül perde parçasını pallerin üzerine tutup,
görüntüyü kontrol ettim.

Karon gövdenin alt kısmına destek amaçlı yaptığımız dikdörtgen prizma şeklinin üzerindeki pallerin bulunduğu
kısma yeşile boyadığımız tül perde parçasını keserek yapıştırdım.

Katlayarak ortaya çıkardığımız 3 boyutlu kaporta bölümünü evergreen alt kaporta destek parçasına yapıştırdım.

Yeni hazırladığımız fanın bulunduğu kaportayı dizel lokomotif modelimizin üzerine yerleştirdim.

Umarım bu şekli ile DE 11000'ne uygun bir fan yapısını ortaya çıkardım.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #42 : Mayıs 12, 2019, 08:57:19 »
Teoman Bey merhaba.

Öncelikle öneriyi dikkate aldığınız için teşekkür ederim.

Zor, uğraştırıcı, sabır gerektiren, bir o kadar da başarılı ve gerçekçi bir çalışma olmuş. DE 11000'lik model maharetli ellerinizde hayat buldu.

Ellerinize, emeklerinize sağlık.

Sevgi ve saygılarımla.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Mayıs 13, 2019, 06:50:04 »

Alp Bey, sayenizde fanın yapısını biraz daha gerçeğine uygun yapmaya çalıştım. İlginize çok teşekkür ederim.

Saygıdeğer modeltrenciler,

TCDD DE 11000 Dizel makinenin modeli ile ilgili çalışmalar yaptım. Ancak bu DE 11000’in gerçeğinin
dış görünüm fotolarının yanında kumanda kabininden de elimizde belge olması bakımından
birkaç foto aldım.

Basmane Gar'da bulunan DE 11000'liklerden biri DE 11070 plaketli makinenin
hareketli görüntülerini de videoya alıp, youtube' a yükledim.

Ekte fotoları bulunmakla beraber aşağıda 4 bölüm halindeki linklerde de hareketli görüntülerini izleyebilirsiniz.

1. Bölüm

&t=8s

2. Bölüm

&t=1s

3. Bölüm

&t=8s

4. Bölüm

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
Ynt: TCDD DE 33000 HO MODEL LOKO
« Yanıtla #44 : Mayıs 13, 2019, 19:26:37 »
Videolar çok güzeldi teşekkür ederiz, sizin için çok zevkli bir deneyim olmuştur, sayenizde manevra hareketlerinin ve vagon bağlantısının nasıl yapıldığını görmüş olduk

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Mayıs 14, 2019, 00:43:00 »
Teoman Bey merhaba.

Videolar ve fotoğraflar için teşekkürler. Hafta sonu süprizi oldu. Zevkle defalarca izledim.

Sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Mayıs 14, 2019, 08:57:52 »
Teoman Bey,

Harika görüntüler ve videolar. Modelden sonra gerçeğiyle seyahat etmek de çok güzel olmalı. Ellerinize sağlık.

Bu videolarda kabinde geçen telsiz konuşmalarını ileride v60 yaparken dekodere kaydedip kullanabilir miyim?
Ya da bunun yerine başka bir öneriniz olabilir mi?

Selamlar,

Özcan

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Mayıs 14, 2019, 09:33:06 »

Arda Bey, Alp Bey, Özcan Bey, duygu ve düşüncelerinize ben de çok teşekkür ederim.

Hafta sonu tatil günümü fırsat bilip,12 Mayıs 2019 Pazar günü sabah 09.00-11.00 arası Basmane Gar ile Halkapınar Depo
arasında DE 11070 plaketli dizel lokonun manevra çalışmalarından fotoğraf ve video alarak sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Modelini oluşturduğunuz bir lokomotifin gerçeğini dışarıdan ve sürücü kabininden izlemek görüntülerini almak gerçekten
çok keyifli oldu.

Özcan Bey, manevra sırasında yapılan telsiz konuşmaları V-60 için dekodere kaydedilip, kullanılabilinir. Sonuçta V-60' da
bir manevra lokomotifidir. İşleyiş benzer şekilde tüm manevra lokomotiflerinde yapılmaktadır.

Ancak V-60'ın kullanıldığı yıllarda telsiz faaliyetleri var mıydı, yok muydu? tam bilemiyorum. Yine şunu belirtebilirim.
V-60' lar TCDD 'de 1970'li, 80'li, 90'lı yıllarda ve 2000'li yılların başlarında kullanıldı.

En son Haydarpaşa Gar sahasında manevra faaliyetlerinde bulunduğu zamanlarda telsiz kullanımı mutlaka yapılmıştır.
Ancak son zamanlarında TCDD DE 6500 serisi V-60'ların renkleri, ilk geldiği yıllardaki renklerden farklıdır.

Bu durumları dikkate alarak dekoder seslendirmesi yapabilirsiniz.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Mayıs 14, 2019, 17:46:57 »
Teoman Bey Merhaba,

Yine yaptığınız harika bir çalışmayla bilgi sahibi oldum, çektiğiniz videolarda cabası.

Karton da olsa bu kadar detaylı bu maketi üretebilmek kolay değil ki bende bunu bizzat yaşadım,
4 lokomotifi de bristole baskı şeklinde yaptım fakat fotoğraf paylaşımında sorun yaşıyorum,

30 gr. bristol baskı üzerine şeffaf folyo (mat kaplama da denir) kapladım, bunu ne için yaptım,
kenar katlamalarda yapılan baskının dağıldığını ve çatladığını gördüm,
şeffaf folyo kaplı yaptığım çalışma başarılı oldu ve bu çatlamalar olmadı, bunun ayrıca faydası; kartonu daha tok tutmaya,
maketi dış etkenlerden korumaya yarıyor ki toz, leke vs. rahatlıkla silinebilir bir hal almış oldu.
Bir katkısı daha oldu tabi bu tartışılır maketi mat bir görüntüye kavuşturdu, bu mat görüntüyü seven olur olmaz onu bilemem.

Saygılarımla,

Mesut Kurt

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Mayıs 15, 2019, 18:44:15 »
Teoman Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım telsizli olanları kullanmak yeterli olacaktır.
v60'ların Bordoya çalan kırmızı rengini dışında, motor değişiminden sonra bayrak kırmızı üzerine beyaz şeritli olanlarından söz etmiştiniz. Ben bunlardan bir tanesine boyamayı planlıyorum.

Selamlar,

Özcan

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Mayıs 15, 2019, 23:30:52 »
Saygıdeğer model trenciler,

Teoman Bey'in başlattığı bu güzel konuya ilave olarak edindiğim bilgileri paylaşmak istedim.

TÜLOMSAŞ üretimi DE 11000'lik lokomotifler, Irak Devlet Demiryolları (IRR)'nda kullanılmak üzere 2002 yılında 6, 2003 yılında 2 ve 2004 yılında 6 olmak üzere toplam 14 adet ihraç edilmiştir.

DHS sınıfında 131'den 144'e kadar numaralar verilmiştir. Yaptığım araştırmada, 2003 yılında ABD işgali sırasında lokomotiflerin bir kısmının zarar gördüğü ve 2004 yılı itibariyle 8 adedinin kullanılabilir olduğu şeklinde bilgiye rastladım. Ayrıca, bu lokomotiflerle ilgili de iki fotoğraf bulabildim.

Sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2019, 00:03:38 Gönderen: Alp ÖNEY »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Mayıs 18, 2019, 00:37:01 »

Alp Bey, Tülomsaş'ta üretilen DE 11000 lokomotiflerinden 14 adedinin Irak Devlet Demiryolları'na gönderilmesi
ile ilgili bilgi ve fotoğraf paylaşımınıza teşekkürler.

1/87 ölçekli oluşturduğumuz DE 11000 modelimizin yanında bir de biraz daha büyük ölçekli model oluşturmayı düşündüm.

21 cm uzunluğunda olacak şekilde oluşturduğum modelin ölçeği 1/65 olarak ortaya çıktı.

Ekte bu modelin görüntülerini izleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Mayıs 18, 2019, 09:50:13 »
Teoman Bey merhaba.

TCDD DE 11000'lik 1/65 ölçeğindeki lokomotif çalışmanız harika olmuş.

Çok ince olarak çalıştığınız ve epey emek verdiğiniz anlaşılan bu lokomotifte kaput üzerindeki mantar şeklindeki motor havalandırma sistemi, fan, tutamaçlar, kabin içi, tamponlar ve özellikle dikkatimi çeken tekerlekler gibi detaylar konusunda hangi yöntemleri izlediniz ve hangi malzemeleri kullandınız pek merak ettim.

Bizlere de çok faydalı olacak bu detayları paylaşırsanız, sevinirim.

Tekrar ellerinize, emeğinize, sabrınıza ve yaratıcılığınıza sağlık.

Sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2019, 10:21:40 Gönderen: Alp ÖNEY »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Mayıs 18, 2019, 21:34:31 »

Alp Bey, merhaba.

1/65 ölçeğinde karton model olarak ortaya çıkardığım DE11000 modeline yönelik ilginize ve güzel görüşlerinize
teşekkür ederim.

Ekte aktardığım fotoğrafta görüldüğü üzere bu modelde kullandığım malzemelerle ilgili sorularınıza açıklık getirmeye
çalıştım.

Uzun kaporta üzerinde 3 adet mantar şeklindeki hava filtrelerini ''Pion Harita Çivileri''nin üst parçalarını keserek oluşturdum.
Bu parçaları modelin rengine göre boyayıp, kaput üstüne yapıştırdım.

Fan için yaptığım çalışmada, ince kartona daire çizip, fanın pervane pallerini çizim yolu ile
oluşturduktan sonra toz pastel ile eskitme yaptım. Gövdeye fanın yerleşeceği yeri çizip bu alanı keserek boşalttım.

Tül perde parçasını fan koruyucu teli gibi düşünüp, iç kısımdan bu parçayı ve fanın altına da çizim yaptığım pervane
görünümlü çizim kartonunu yapıştırdım.

Kapı kenarları tutamaçlar, her iki başta, sağ ve soldaki korkuluk çubuklarını'' Ataş'' tan ince burunlu pense ile kıvırıp,
keserek yaptım.

Kabin içi düzenlemesini maket kartonu ile oluşturdum. Açık gri renge boyadım.  Koltukları siyaha boyadım.

Tamponların ön parçalarını ''Evergreen'' plastik plakadan yaptım. Gövde bağlantısı olan boru şeklindeki parçalarını
200 mg lık meyve suyu pipetinden yaptım.

Tekerlekleri ise fotoğrafta görülen düğmelerden yaptım. Metal renge boyayıp, şasinin iç kısımdan yapıştırdım.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Mayıs 19, 2019, 05:51:22 »
Teoman Bey merhaba.

Bu çok faydalı paylaşımınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Günlük hayatımızda kullandığımız malzemelerden de gerektiğinde istifade edilerek güzel bir çalışmanın ortaya çıkmasının bir örneği oldu benim için.

Sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #55 : Mayıs 21, 2019, 13:23:27 »
 Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Haziran 01, 2019, 14:16:21 »

Basmane Gar'da Konya'dan gelen ''Konya Mavi Treni'' De 22000'lik lokomotif ve vagonlarının yolcu peron hattındaki yoldan
alınıp, Halkapınar Depo'ya götürülmesini sağlayan manevra dizel lokomotifi TCDD DE 11060

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Haziran 01, 2019, 14:37:00 »

TCDD DE 11000 modelin balast vagonları modelleri ile yük katarı

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #58 : Haziran 01, 2019, 15:22:23 »
Teoman Bey merhaba.

TCDD 11000 serisinin gerçeği ve yaptığınız modeli ile ilgili paylaşımınız için teşekkürler. Bu arada dikkatimi çekti, foruma videoları farklı bir sistemde yüklemişsiniz.

Ayrıca, Basmane Garı'ndaki videodan anladığım kadarı ile güneşin açısından hareketle, sabah erken saatlerde bu çekimi gerçekleştirmiş olduğunuz. Ellerinize, emeklerinize sağlık.

Bu emeğinizin ve özverili çalışmanızın aşamalarını da paylaşırsanız, seviniriz.

Sevgi ve saygılarımla.

« Son Düzenleme: Haziran 01, 2019, 15:50:36 Gönderen: Alp ÖNEY »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Haziran 01, 2019, 16:27:48 »

Saygıdeğer modeltrenciler.

Abdullah Bey, (caylakpenguen) ve  Onur Bey’e(atlantis) MTK Global Moderator’ü foruma fotoğraf yükleme konusunda gerekli
çalışmaları yapmış büyük emek ve fedakarlık yapmış bir arkadaşlarımızdır.

Abdullah Bey ve onunla birlikte çalışan Onur Bey’e emekleri için çok teşekkür ederim.

En son ‘’youtube’’ dan yükleme konusunda girişimde bulunup, ‘’youtube’’ aktarımı konusunda çalışma yaparak yeni bir butona
açan Abdullah Bey’de bu katkısı için bir kez Daha teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Bu yeni durama göre 2 yeni video ekleyerek konumuza aktarımda bulundum.

Alp Bey, merhaba.

İlginize ve güzel duygu ve düşüncelerinize çok teşekkür ederim.

Basmane Gar’da çektiğim videoyu sabah 08.00 gibi gerçekleştirdim. Güneşin konumuna göre ters ışık ve düz ışık durumu
nedeni ile farklı açılarda koyu ve açık görüntü farklılıkları oluştu.

Okula gitmeden önce erken saatlerde metronun Basmane istasyonundan çıkıp, sabah yürüşü yaparak güne başlıyorum.

Buradaki video çekimi planlama yapmadan tamamen doğaçlama ve manevra saatinin erkene denk gelmesine dayalı oldu.

Genelde Basmane Gar’a ana hat trenleri sabah 07.00 ile 09.40 ile girş yaptıklarından manevra faaliyetleri saat 10.00’dan
sonra gerçekleşir.

Bu görüntülerin olduğu gün 28 Mayıs 2019 Salı günü erken bir manevra çalışmasına denk geldim.

Bu fırsatı kaçırmayıp, hemen değerlendirdim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar