Gönderen Konu: Merhaba Değerli Abilerim  (Okunma sayısı 10017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
  • (Web)? Software Developer
    • www.vicil.name.tr
Ynt: Merhaba Değerli Abilerim
« Yanıtla #20 : Nisan 12, 2014, 00:22:51 »
iş yine benim dediğim yere gelecek; kaç tane hat varsa turntable ucunda bunların konumlarını belirleyeceğiz. bunları kodlarken bir seferlik kaydedeceğiz. sizin beğendiğiniz sistemdeki kayıt fonksiyonunu kullanarak ara geçişleri nasıl yaptığını anlayacağız. ve dışarıdan kaç hat varsa o kadar butondan input alıp motora yön vereceğiz. sistem algoritma olarak hazır aslında. şurada da (http://www.thewebblog.net/icerikgoster.php?yaziID=85) güzel basit bir anlatım var. biz sadece buna ek olarak her konumu tanımlayacağız o kadar.

kısaca;
0 konumu olacak bir tane. sistem her açıldığında bu konuma geri sürülecek.
her hat ucuna ait bir konum olacak.
mevcut konumu olacak.
mevcut konuma göre yeni girilen yer arasındaki fark artı değer ise aradaki fark kadar ileri dönecek
mevcut konuma göre yeni girilen yer arasındaki fark eksi değer ise aradaki fark kadar geri dönecek

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #21 : Nisan 15, 2014, 16:36:26 »
yaptığım kısıtlı araştırmalar sonucu; yer sıkıntımın olacağını baştan beri biliyordum ama bu kadar canımı sıkacağını bilmiyordum. hatta N ölçek bir model tasarlamak istememin nedeni de aslında bu idi. WinTrack ile çizimi yaptım, malzeme listesi çıkarttım. bu kadar malzemeyi de tedarik etmek sıkıntı doğuracağı için mecburiyetten tekrar H0 ölçeklere bakınmaya başladım.

bu arada araştırmaya devam ederken forumdaki Nedim Bey, Barbaros Bey ve Murat Bey'in ortaklaşa yaptıkları modüler kurgu ilgimi çekti. zaten şu ana kadar tüm konuları neredeyse baştan aşağı okudum, ama ben dağ olsun, tünel olsun, viyadük olsun, su olsun, bol bol dönemeç olsun dediğim için farklı arayışlar içerisindeydim. bu doğrultuda düz model tren kurguları (straigth model railway layouts) diye ararken raf kurguları (shelf layouts) çıktı karşıma. ufak alanda ne yapayım derken manevra bulmacaları (shunting puzzles) ile karşılaştım.

Paul Van Hove tarafından yapılmış, Inglenook ve Time Saver bulmacalarını bir arada bulunduran aşağıdaki kurgu çok hoşuma gitti.

asıl sorum ise şu; bu kurguyu tasarlarken önce sanal olarak WinTrack ile çizmek istiyorum. işte tam bu nokta, benim bilmediğim nokta aslında. hangi markanın H0 ölçek raylarını kullanacağım? piyasada en çok hangi raylar bulunur?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #22 : Nisan 15, 2014, 16:55:28 »
Selam Bünyamin, güzel bir kurgu seçmişsin kesinlikle. Barbaros abilerin kurgusu harika idi. Şu anda en kolay bulabileceiğin raylar Hornby raylar. Harun abide var. Ben Hornby kullanıyorum ama farklı raylarda var. Tavsiye ederim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #23 : Nisan 15, 2014, 17:09:52 »
Koray Bey, Arduino ve ekipmanların gelmesini bekliyorum. bir kaç gün içerisinde elimde olurlar ve sizin için olan kodu da bir an önce çıkartacağım. zaten bu haftanın 4 gününü hasta olarak evde geçirdiğim için bol bol vaktim oluyor araştırmaya ve geliştirmeye...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #24 : Nisan 15, 2014, 23:48:29 »
Geçmiş olsun. Aurdino ile ilgli haberleri bekliyorum :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...