Gönderen Konu: Merhaba Değerli Abilerim  (Okunma sayısı 10008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
  • (Web)? Software Developer
    • www.vicil.name.tr
Merhaba Değerli Abilerim
« : Nisan 07, 2014, 17:48:46 »
Herkese en içten dileklerim ile merhaba.

Bir çoğunuz için klasik gelecektir eminim; çocukken aldığımız oyuncak trenlerle ve televizyonda izlediğimiz dizilerdeki ya da filmlerdeki dioramalar ile meraklandık tren sevdasına. Trenleri çok sevmeme rağmen çok küçük yaşlarda Almanya'dan Türkiye'ye gelirken bindiğimi ve bir daha da trene binemediğimi biliyorum. Şu anda da bir sağlık problemimden dolayı şehir içi metrolara binemiyorum.

Meslek olarak yazılımcıyım. Şu anda aktif olarak web üzerinden yazılımlarla uğraşıyor olsam da daha önceleri Donanım Programlama ve Otomasyon için Assembler kullanmışlığım var. Elektronik konulara hem zihin hem de el yatkınlığım var. Sırf bundan dolayı mesela bir önceki Twingo arabamın konsol göğsünü komple söküp tamirat yapıp tekrar takmışlığım vardır. Aracın farklı yerlerine ışıklandırmalar ve sensörler yerleştirmişliğim de vardır. Bu aralar Ardiuno ve Raspberry Pi üzerine araştırma yapmaya devam ediyorum. Üniversite bitirme ödevim olan Ev Otomasyon Projesinin yeni kontroller ile yazılması için araştırma yapıyorum diyelim kısaca.

Amatör olarak Canon AE-1 (Filmli Makine) ve Canon EOS 350D kullanıyorum. Aklıma estikçe çıkıp bir şeyler fotoğraflıyorum ve yazmaya gayret ediyorum.

Bol bol yabancı dizi izliyorum. Hatta sırf bu yüzden uzunca bir dönem lostforum.gen.tr ve heroesforum.gen.tr Teknik Yöneticiliği yaptım. PHP BB ve SMF Forum hakkında modül yazacak kadar hakimim. Arabama olan aşkımdan dolayı twingofanclub.com'da Teknik Yöneticilik yaptım. Altyazı çeviri ekibi kurarak Türkiye'nin en hızlı çevirilerini yönettim, daha sonra işlerimden dolayı farklı arkadaşlara devrettim. Yurt dışı kaynaklı bazı projelerin çeviri ekibinde bulundum ve yerli işletim sistemi Pardus'un katkı sağlayıcılarındandım.

bana izin verirseniz ben kendimi pohpohlamayı çok severim. ondan biraz uzun oldu ama burada keseyim tanıtım safhasını.

maddi durumumun el verdiği ölçekte en azından N scale ya da olmazsa Z scale bir diaroma çalışması yapmak istiyorum. Başlangıç olarak ufak bir set alıp SCARM yardımı ile çizmeye çalıştığım dioramaya hayat vermeye çalışacağım. Bu konuda siz değerli abilerimin ve ablalarımın bilgi anlamında yardımlarına muhtacım.

Bir kaç haftadır okuduklarımdan öğrendiğim kadarı ile öncelikle doğru ürün başlangıcı için Harun Abi'den fikirlerini bekliyorum.

buraya kadar okuduysanız, değerli vakitlerinizi çaldığım için çok çok özür dilerim.

hayırlı günler.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Merhaba Değerli Abilerim
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2014, 20:00:10 »
foruma hosgeldiniz

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2014, 21:57:18 »
Bünyamin kardeşim , kendini uzun anlatman iyi olmuş , böyle marifetleri olan üyelerimiz gelince memnun oluyoruz , bilgiler birleşince çok güzel işler çıkıyor ortaya , tek sorunumuz son zamanlarda gelenlerin çoğu kalıcı olmuyor ve kısa zamanda ortadan kayboluyor.Umarım kalıcı olursun.

Esas tavsiyem HO ölçektir ama yerim dar diyorsan N ölçek düşün Z de malzeme bulmak çok zor.

Twingo konusunda fikirlerimiz aynı , bu kadar karakterli , esprili ve sevimli bir arabayı neden üretimden kaldırırlar anlamak mümkün değil.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2014, 22:14:32 »
Bünyamin bey model trenlerin büyülü dünyasına hoş geldin.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2014, 22:30:00 »
Hoşgeldiniz Bünyamin Bey
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2014, 22:37:17 »
Bünyamin bey aramıza hoş geldiniz.

İyi forumlar ;)
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2014, 23:31:14 »
Bünyamin Bey hoşgeldiniz. Özellikle aurdino konusunda yardımlarınızı bekliyorum :) turntable aurdino kontrolü olarak yapmak istiyorum. Malzemeler var ama kodlar eksik. Z diaroma yapma aşamasındayım ama N i tavsiye ederim malzeme sıkıntısı hat safhada. Hr konuda yadımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2014, 23:48:52 »
Hoşgeldiniz Bünyamin Bey.

Umarım dilediğiniz gibi bir diaroma yaparsınız.

Naci

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2014, 00:36:37 »
Mesajımı yazdıktan sonra forumu okumaya kaldığım yerden devam ettim. Farkına vardım ki yerim dar olmasına rağmen mucize gerçekleştirip HO yu düşünmem gerekiyor. Herhalde malzeme sıkıntısı maddi sıkıntıyla birleşince içinden çıkılmaz bir hal alacak Z ve N ölçekler için. Yazılımcı mantığı ile uzun süre araştırma ve kurgu ile geçiririm diye tahmin ediyorum. En ufağından beni yormayacak küçük bir kit alıp geçici bir tatmin sağlar, sonrası için planlamaya devam ederim.

Ardiuno konusunda yeni sayılırım ama kodlama mantığı çok tanıdık geliyor bana C kökenimdem dolayı. Aslen linux kullanıcısıyım ve çoğu zaman karşılaştığım kodlama ile benzer.

Bir de turntable da step motor mu yoksa servo motor mu kullanmak istiyorsunuz?

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2014, 00:51:59 »
…turntable aurdino kontrolü olarak yapmak istiyorum. Malzemeler var ama kodlar eksik...

Koray Bey şöyle bir döküman buldum belki işinize yarayabilir:
http:// learn.proto-pic.com/?p=119

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2014, 09:35:16 »
Selam dökümanı açamadım malesef? stepmotor kullanmayı düşünüyorum. Bir kaç örnek buldum ama kodlarını ve şemasını bulamadım.

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2014, 10:59:20 »
adresi cep telefonundan gönderdiğim için araya bir tane fazladan boşluk girmiş: http://learn.proto-pic.com/?p=119 parça listesi, kodlar, video falan hepsi görünüyor. ama sizin bulduklarınızı da bir değerlendirebiliriz belkide kodu oturur yazarız.

Koray Bey gerek kalmadı yukarıdaki bağlantıya. En basit mantıkla step motoru sürmek için 4 adet sinyal gerekir. Ev Otomasyon Projesinde sürgülü kapı kullanmıştım ve 18 derece step motor ile sürmüştüm. şimdi aynı mantıkla bakınırken şöyle bir sayfa ile karşılaştım:

http://www.4tronix.co.uk/arduino/Stepper-Motors.php

en basit yöntem bu olacak. sadece basit bir kaç eklenti ile nerelerde duracağını belirlenecek. üstteki sayfanın avantajı ön tanımlama ve el ile istediğiniz şekilde kontrol var. ama component sayısı çok fazla ve yorucu olacağı kanısındayım.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2014, 11:09:44 Gönderen: bvicil »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2014, 13:29:54 »
Güzel linkler o zaman step motor driverı almak gerekiyor extradan.

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #13 : Nisan 08, 2014, 14:15:38 »
step motor driver olarak ULN 2003 entegre kullanmıştım ben.

yapılacak olan yazılımda bir sıfır noktası ve şu anda kaçıncı derecede olduğunu kaydetmek lazım. bu sayede bağlanacak switchlerin koduna maskeleme yöntemi ile yön ve yol bilgisi girilebilir.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2014, 14:18:45 Gönderen: bvicil »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #14 : Nisan 10, 2014, 23:42:49 »
Bünyamin Bey hoş geldiniz.
Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #15 : Nisan 11, 2014, 16:13:33 »
  Bünyamin Bey hoş geldiniz.

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #16 : Nisan 11, 2014, 16:18:15 »
çok sağ olun abilerim.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Nisan 11, 2014, 16:46:02 »
Bünyamin Bey,
tam olarak yapmak istediğim bu :)

[youtube=425,350]watch?v=cJudmksy8-k[/youtube]

Çevrimdışı bvicil

• Forum Üyesi
    • www.vicil.name.tr
« Yanıtla #18 : Nisan 11, 2014, 21:25:30 »
Koray Abi,

orada kullandıkları malzemeleri inceledim. Malzemeler www.sparkfun.com sitesinden alınmış. ProMicro diye bir kart kullanılmış. Toplam tüm malzemeler 83,25 $ tutuyor. ben Arduino'nun step motorla alakalı olan dökümanlarını inceliyorum. Eğer bir çözüm bulursam yeni konu açarak paylaşacağım. Hatta en kısa sürede bir tane test devresi yapacağım.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Nisan 12, 2014, 00:14:35 »
Bünyamin, valla süper olur elimde aurdino ve step motor var tam açıklamalı birşey yapabilirsen hayata gecirebiliriz.