Gönderen Konu: Çin Şangay dan Selamlar  (Okunma sayısı 3815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vefifan

• Forum Üyesi
Çin Şangay dan Selamlar
« : Ekim 15, 2013, 17:33:53 »
Sayın Model Trenciler

Hepinize merhaba. Öncelikle Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Aranıza Çin Şangay dan katılıyorum.

Bu hobiye bir süre önce 10 yaşındaki kızımla birlikte başlamaya karar verdik. İnternetten yaptığımız genel araştırmalarda bu hobinin mühendislik, teknisyenlik ve güzel sanatların birçok dalını kapsadığını gördüm.Ve bir anda gerçektende aradığımız hobinin bu olduğuna karar verdik.

Bir süre önce Amazon Çin den sipariş verdiğimiz iki adet loko dün elimize ulaştı (Bachmann DCC fitted Santa Fee 51205 ve Lilliput L109120 BR91 DCC ready - bu arada 1200 yuan verdim). Kendim her ne kadar Nicola TEsla ve AC hayranı olsamda, bu konuda internetten anladıklarımdan dolayı DC de karar kıldım. (Bachmann şeçmemin sebebide Çin de üretilmesinden dolayı :) )

Kızımla kafamda ileriye yönelik net bir planımız yok. Şimdilik biraz daha dersimizi çalışmak, olayı teorik olarak biraz daha kavramak ve bilgiler biraz kafamızda olgunlaştıktan sonra küçük ölçekli bir plan yapmayı düşünüyoruz. O zamana kadar  ben trenlere, trenler bana bakacak gibi görünüyor (DCC olayını ve hangi kontrol / ray sisteminin uygun olduğunu anladıktan ve gerekli malzemeyi aldıktan sonra belki sadece ray üzerinde treni çalıştırabiliriz)

Önümüzdeki günlerde sorumlarımla alabileceğim zamanınızdan dolayı şimdiden teşekkür etmek istiyorum.

Saygı ve sevgilerimle

Selin ve Volkan

Not: Mesaja direk foto yapıştırmanın nasıl olduğunu çözemediğimden, fotoyu eklenti olarak gönderiyorum :)

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Çin Şangay dan Selamlar
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2013, 21:04:31 »
Merhaba Selin ve Volkan bey,

Forumumuza hoş geldiniz. Sizler için öğretici, zevkli ve keyifli bir hobi olmasını dilerim. El emeğiniz ve bize çok uzaklardan gönderdiğiniz selamınız için teşekkürler. Bayram günü aramıza katılmanız da ayrı bir sevinç,

Tesla'ya hayran olmamak, zamanın ötesinde buldukları ve yaptıklarını farketmemek mümkün mü ? Biz de, oğlumla geçtiğimiz yıl ev boyutlarında yapılabilecek en miniğinden bir Tesla jeneratörü yapmıştık.

İki ayrı ekolden lokomotifle başlamışsınız, BR91 Tenderlok olarak Avrupa raylarında çalışan güzel bir model, diğeri ise Amerikan topraklarının buharlısı, iyi eğlenceler. Lokonun biri DCC fitted olduğuna göre bir Bachman Dynamis DCC kumanda sizin önünüzde duruyor. Aynı anda birden fazla lokoyu kumanda edebilmek için lokomotiflerde dekoder(sizin birinde var) ve kumanda gerekli.

Ancak ilk aşamada küçük bir ray öbeği ile(oval olabilir) ilerleyebilir, küçük vagonlarla hareketi seyretmenin zevkini de yaşayabilirsiniz. Basit bir Bachmann analog voltaj kumandası işinizi görecektir.

Aldığınız(fotografta da görünenler) HO ölçek(half-O, 1/87 modeller), HO ölçek olarak bulacağınız pek çok üreticinin rayları sizin için uygun olacaktır. Hatırladığım kadarı ile Bachmann da ray üretimine başlamıştı, Bachmann, Roco, Fleischmann, Lima, Hornby Avrupalı üreticiler, Amerikan Atlas firması HO ölçek ray üretiyor. Daha kaliteli olarak Peco gibi markalar da bulabilirsiniz.

Sonrası dediğiniz gibi bir plan ile ilerlemeye bakıyor...

Bu süreçte lütfen istediğiniz her kanaldan sorularınızı iletin, elimizden geldiğince bilgimizin yettiğince yanıtlamaya çalışırız.

Tekrar hoş geldiniz...

Not: Resim yükleme için bir klavuzumuz vardı, bulunca tekrar post ederim ancak az sayıda resim için kullandığınız yöntem en pratiği.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2013, 01:31:15 »
Volkan kardeşim , ne mutlu kızıyla tren oynayabilene.

Ankaralı üyelerimizden Tufan Sesigürgil dostumuz emekli olduktan sonra yaklaşık 2 yıl hangi hobiyi yapsam diye araştırmış ve  en zevkli en kaliteli hobini bu olduğuna karar vermiş. Yani kararında haklısın.

Çinden bir üyemiz olması harika , daha ne kadar orada kalacaksınız belli mi ?

Bize oralardan tren resimleri ve haberleri gönderirsen çok memnun oluruz.

1200 yuan kaç Tl ediyor.

Sana ve Selin kızımıza trenlerle zevkli mutlu saatler , günler  diliyorum.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı vefifan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 16, 2013, 07:22:56 »
Okan Bey & Kemal Bey
Cok tesekkurler.

Kemal Bey : Ne kadar burada kalacagimizi su an icin bende tam bilmiyorum (henuz 2,5 yil gecti). 1200 yuan yaklasik 390 lira civarinda.
Cok yakinda size Sangay icinden havalimanina giden maglev trenin fotolarini gonderecegim (saatte maksimum 430 yapiyor, kaydettim)

Sevgilerimle

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 16, 2013, 12:09:51 »
Volkan Bey hoş geldiniz...
Haberlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz...
Herşey rayında...

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2013, 13:07:58 »
Volkan Bey,
Bu güzel hoby dunyasına hoş geldiniz.

G. ÖZKAN
G. ÖZKAN

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ekim 17, 2013, 18:11:33 »
Volkan Bey aramıza hoş geldiniz...

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 28, 2014, 23:20:00 »
Volkan bey merhabalar. Şangayı gorunce selam gondereyim dedim. Bende bir kac sefer bulunmustum. Enson 2008 fare yılına girerken :D Cosco shipyard da bir gemi havuzlamasinda bulunmustum. Umarim iyisinizdir oralarda.