Gönderen Konu: Bir model tren tamiratı ve alınan dersler :)  (Okunma sayısı 8722 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Bir model tren tamiratı ve alınan dersler :)
« : Mart 10, 2017, 22:40:55 »
Merhaba model trenci dostlar, çalışmam fırsat buldukça devam etmekte. Ara sıra Ho trenlerimle de ilgilenmeye devam ediyorum. Bu gün sizlere bir model tren hikayemi anlatmak istiyorum. Yaklaşık 6 sene önce Rivarossi marka sıfır eletrikli bir İtalyan lokomotif satın almıştım.Malesef hiç bir zaman kutusundan cıkartıpta yürütememiştim. 2 sene önce trenlerimi bakıma aldığımda (temzilik ve yürütme testleri düz rayda deneme amaçlı) bu lokomotif önce tuhaf sesler çıkarmış ve ardından kitlenmişti. Önce içindeki dişlilerdeki yağların donmuş (uzun süre kullanımayan lokomotiflerin yağları donup dişlilerin dönmesini engellemekte)  olabileceğini düşünüp dişli kutusunu açmaya karar verdim. Kullanım kılavuzunu açıp nasıl açıldığını inceledikten sonra lokomotifi açtığımda birde ne göreyeim. Motordan gücü ileten tekerlek dişlileri tüm dört tekerlektede plastik olduğundan çatlamıştı. Bu çatlaklar takılıp dönme hareketine engel oluyordu. Dişliler plastik ve tamiri olamayacağından kılavuzu açıp yedek parça numarasından tekerlek sisteminin numarasını bularak hornby intrenationala mail attım. Bana Türkiyedeki distrübütörlerden isteyeceksizin dendi. Bunun üzerine Harun Abi sağolsun mail attı ama adamlar bizi kaile bile almadılar malesef. Sonucta tren hiç kullanılmadığı halde çöp olacaktı yada statik olarak kalacaktı. Dcc bir model üstelikte. Baktım sonuc yok bu işi kendim yapmaya karar verdim. Öncelikle tekerlekleri çıkarma işlemi önemliydi. Acemilik dönemlerimde cekic ve pense ile tekerlek cıkartmışlığım vardı ama sonuç tam bir rezalet tüm tekerler yamulmuştu. Bu yüzden ismini tam bilmediğim bu aparatı edinmiştim. Daha çok saatçiler kullanıyor. Çok kolay bir şekilde tekerleği yamultmadan ve zarar vermeden çıkarmış oldum. Sıra dişliye gelmişti.Öncelikle kırık dişliyi kumpas yardımıyla ölçtüm. Tam ölçülerini çıkardıktan sonra başladım araştırmaya alibaba.com isimli ticaret sitesinde bir çok dişli buldum. Tam aradığım gibi 1.95 mm ve 10 t dişliyi buldum. Hazır almışken birkaç farklı dişli daha alarak ilerde diğer trenler için lazım olur düşüncesiyle kenara koydum. Dişlileri yerine yerleştirdikten sonra mengene yardımıyla dikkatlice tekerleği yerine geri yerleştirdim. Sonuç 10 tanesi 0.90 cent yani 4 tl olan dişliler sayesinde 200 euroluk lokomotif hayata döndü. Bu arada diğer dişlilerde plastik ama herhangi bir metale geçmemiş olduklarından üzerinde aşırı stres oluşmadığından bir bozulma söz konusu olmamıştı. Şimdi bunca uğraşıdan sonra ne anladım bu işten.
1-Model tren alırken en önemli unsur yürüyen aksam metalmi ona bakmak gerekiyor.(gerçi eski modeller metaldi hep yeniler daha ucuz olduğundan plastik)
2- Rivarossi daha sonra araştırdığımda bu tekerlek yapısını pek çok modelinde kullanmış yani bu markayı alırken 2 kere düşünmek gerekiyor.
3- köklü firmaların markalarından almakta yarar olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bazı markalarda plastik ama kaliteli plastik ve yıllardır iş yapmakta.
4- yedek parça bulunabiliyormu bu, çok önemli bu konuyada ilgi göstermek gerekiyor.
Şimilik aktarıcaklarım bu kadar kalın sağlıcakla.
Not : saat gibi çalıştı tren  ;D ;D
resimler

z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Bir model tren tamiratı ve alınan dersler :)
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2017, 00:00:39 »
Merhaba,

Bende bu konuda başıma gelen bir şeyi anlatayım, çok sene önce Electrotren markalı ABJ-7 Renfe ve Renault imalatı olan tek vagonlu bir mototren aldım. Halada hayran olduğum ve en çok sevdiğim trenlerimin başında gelir. Bir kaç sene sonra bir gün bunu yürütmeğe kalktığımda hiçbir hareket göremedim. Tabiiki söktüm, en sonunda arızanın tamamen motordan kaynaklandığı ortaya çıktı. Açıklama yapayım, elektrik motorunun mili iki taraftan uzantılı ve iki tarafta bulunan ufak sonsuz dişli vasıtası ile bogiye güç aktarımı yapılıyor. Electrotren ve Rivarossi ve Liliputun yedek parçalarını temin etmek hakikaten deveye hendek atlatmaktan daha zor. En sonunda İngilterede Electrotren yedek parçalarını temin eden bir dükkana ulaştım. Listedede de aradığım motor var. Ama ne göreyim motorun fiyatı 54 sterlin. Yahu bu benim trene ödediğim paraya yakın. Vazgeçtim tabii. Kendi imkanlarımla bu işi çözmeye uğraştım. Ankarada bu tip motorları satan ve bakımını yapan bir yere gittim. Adamlar bana bu işlerle uğraşmıyoruz, biz ciddi işler yaparız dediler, neden dedim, elinizdeki motorun fiyatı 2 liradır, ve tamir edilmez ancak yenisini yaptırın iki uzantılı milli ve sonsuz dişli motoru lokonuza 200 liraya yaparız dediler. Vazgeçmedim tabii, doğru İstanbul Karaköy, elimde motorla bu işi yapanların yanına, cevap aynı cevap toptan alırsan tanesini 1,5 liraya veririz. ama motor dişli yaptıracaksan kusura bakma bir motor için uğraşmayız bile. Abi vazgeçmedim, 2016 Dortmund Fuarında motoru buldum, ister inanın ister inamayın ama fiyatı 2,5 Euro. Bu seferde takılacak sonsuz dişlileri bulamadım. Fuarda özel olarak model trenler için motor, tahrik takımı ve boji imalatı yapan bir firma vardı, doğru onların yanına (Bir saplama yapayım, inanılmaz profesyonel imalat yapıyorlar, yani arabanızdaki motoru söküp Rolls Royce motoru takmak gibi. Aslında o motoru model trene takmak yazık, motorlar İsviçre saati gibi) Derdimi anlattım, güldüler, adam treni iyi biliyoruz dedi. İsterseniz komple yaparız (Bogi+Motor+Dişliler) Yani komple. Güzeel... Günahımız ne olacak... 90 Euro+nakliye+35 gün süre.

Efendim, sevgili trenim hala rafta duruyor, hala benim en sevdiğim trenim, birbirimize öpücük yollayıp duruyoruz...Bir gün bu vuslat inşallah sona erecek.

Sevgili Koraya yürekten katılıyorum, birşey alırken iki kere düşünüp bir kere almak gerek. Ama tabii bu hobide ne kadar anlatırsak anlatalım öyle olmuyor. Kendimden değer biçiyorum, başlangıçta çıraklık dönemlerinde öyle saçma işler yapmışımki, şimdi ancak başlangıçtan on sene sonra anlayabiliyorum hatalarımı. Bir hobiye başlandığı zaman duyulan o büyük heyecan herşeyin önünde oluyor, doğru karar vermek zor oluyor. Ben herkese yazdığımda sağduyulu ve ölçülü davranmayı tavsiye etmeme rağmen, bunun ne zor olduğunu anlayabiliyorum.

Kalın sağlıcakla,

Can

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
Ynt: Bir Model Tren Tamiratı Ve Alınan Dersler :)
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2017, 00:05:58 »
İşte bu nedenlerden dolayı loko alırken Cem arkadaşımızın desteği ile en kalitelisini almaya çalışıyorum bende. Dünyanın parasını verip ortada kalmak çok kötü. Elinize kolunuza sağlık. En azından hayata geri dönmüş.

Osman Can Hocam, size de geçmiş olsun. Türkiye'de hobiciliğin ne kadar zor olduğunu bugün bir kez daha anladım. Allah yardımcımız olsun. ne olursa olsaun tren sevdam herşeyin önüne geçer. Pes etmeden imkanlarım ölçüsünde mücadele edeceğim bende.

« Son Düzenleme: Mart 11, 2017, 00:12:53 Gönderen: atlantis »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2017, 00:28:18 »
Can abi aynen bu hobide acemlikte heyecanla neler yaptığımızı şimdi daha iyi anlyorum. :) Bu arada resmini koyarsan belki yardımcı olabilirim motorun sonsuz dişlisi için..
İşte bu nedenlerden dolayı loko alırken Cem arkadaşımızın desteği ile en kalitelisini almaya çalışıyorum bende. Dünyanın parasını verip ortada kalmak çok kötü. Elinize kolunuza sağlık. En azından hayata geri dönmüş.

Osman Can Hocam, size de geçmiş olsun. Türkiye'de hobiciliğin ne kadar zor olduğunu bugün bir kez daha anladım. Allah yardımcımız olsun. ne olursa olsaun tren sevdam herşeyin önüne geçer. Pes etmeden imkanlarım ölçüsünde mücadele edeceğim bende.

iyi seçimlerle ilerlemek her zaman en iyisi oluyor bu hobide.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 11, 2017, 00:29:43 »
Teşekkür ederim Onur Bey :)

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
Ynt: Bir Model Tren Tamiratı Ve Alınan Dersler :)
« Yanıtla #5 : Mart 11, 2017, 00:44:03 »
İmkan olsa en iyiden vazgeçmem ama gerçekten şartları zorluyorum şu an bende.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 11, 2017, 14:14:43 »
Resimlerden gördüğüm  kadar plastik dişli karşısına metal dişli geliyor
Eğer böyle ise o plastik dişli bir süre sonra gene bozulacak

Sevgili Koray hoş gerçi sen yedeklemişsin ama bir tanesinin silikonla kalıbını al içine mavi mum doldur teknisyenine ver metalden veya sarıdan  döksün
Denemekte fayda var

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 11, 2017, 16:04:10 »
Resimlerden gördüğüm  kadar plastik dişli karşısına metal dişli geliyor
Eğer böyle ise o plastik dişli bir süre sonra gene bozulacak

Sevgili Koray hoş gerçi sen yedeklemişsin ama bir tanesinin silikonla kalıbını al içine mavi mum doldur teknisyenine ver metalden veya sarıdan  döksün
Denemekte fayda var
yok İhsan Abi tamamı plastik :) o yüzden plastik bıraktım yoksa dökerdim metalden.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 11, 2017, 19:14:41 »
Koraycım geçmiş olsun , biz de Ufukla Liliput Br 62 için motor bulmaya çalıştık , 35 sterlin istedi hayvanlar....:)

Karaköy de bir motor ve dişli dükkanı bulduk 10 tl ye hepsini hallettik.

Burada bahsedilen markalar kötü ve ucuz markalar değil , çok yatan lokoların hepsinde bu sorun çıkabiliyor maalesef.

Bu arada o küçük çektirmeyi nereden aldın , benim de ihtiyacım var.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 11, 2017, 20:56:01 »
Sagol Kemal abim , karakoye bende bir gidicem yerin adini senden alirim. Cektirmeyi amazon.com dan 3 sene once almistim abi. İsminide hatirlamiyorum :(