Gönderen Konu: 1970 model Fleischmann marka lokunun kaporta bakımı  (Okunma sayısı 5816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
1970 model Fleischmann marka lokunun kaporta bakımı
« : Aralık 04, 2007, 01:00:55 »
Selam modelciler konuyu buraya taşıdım umarım doğru yerdir. Bende kendimce yapabildiğim kadar lokonun kaportasını boymaya karar verdim. Orjinal lokoda  malesef kırmızı ışıklar yanmıyordu o yüzden kaporta üzerinde mevcut plastik lambalarda değiştirilecek. Bu yüzden yine kaporta üzerinde oynama yapmaya karar verdim. İlk önce tüm parçaları söktüm. Sadece kırmızı telin geçtiği kısımları çıkartamadım. Bu parçalar kaportaya ısı ile yerleştirilmiş ve çok küçük parçalar. Malesef 3 tanesi boya çıkartma işlemi sırasında koptu yerine alternatif parçlar yapmaya çalışıyorum.İşte resimler.

Daha sonra Teoman Bey'in çalışmaları örnek alınarak boya alkolle çıkartıldı ve üzerine astar atıldı malesef airbrushım olmadığından spreyle boyama ve astar işlemleri yapıldı

gerekli maskeleme işlemleri yapıldı ve ilk kısım boyandı

bu resimde okla işaretli kısmımlardaki küçük plastik parçalar malesef koptu :( alternatif parça üretmek üzerinde çalışmlarım başladı

Maske bantları çıkarıldı bu sefer üst taraf maskelendi ve boyama yapıldı

Boyamanın bitmiş hali üst kısımda bazı bölgelerde sızma meydana gelmiş bu bölgelerde ve ufak tefek rötüş işlemleri yapılacak

Buda benim boyama standım köfte kabı ve mandal :) Vallahi bu boyama işlemlerinin tamamını balkonda gece ve ışıksız ortamda yaptım hanım hamilede :)

şimdilik bu kadar şu rötüş işlemleri ve kopan parçalar yapıldıktan sonra çalışmamı hızla bitiricem. Elinde bu parçadan yedek olan varsa hemen satın alabilirim.:)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: 1970 model Fleischmann marka lokunun kaporta bakımı
« Yanıtla #1 : Aralık 04, 2007, 01:10:03 »
Koray bey, kolay gelsin.

Çalışmanız gayet güzel ve başarılı olarak devam ediyor. Tebrikler.

Yeni doğacak bebeğiniz de hayırlı olsun.
Anne ve bebeğinize sağlıklı ve uzun bir yaşam dilerim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2007, 14:56:19 »
Koray bey ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışma daha izliyoruz.

Değerli arkadaşlar önemli bir ricam olacak,

Tekrar hatırlatmak gerekirse, forumumuz ve sitemiz için resim yükleme hizmetimiz www.modeltrenciler.com/files adresinde Türkçe olarak sağlanmaktadır. Bu adresten yükleme yapmak için basit bir kullanıcı adı ve şifre ile kaydolmanız, aktivasyon yapmanız, aktivasyon e-postası gelmiyor ise adminlerimizden rica etmeniz yeterlidir.

Bu adresten yapacağınız yüklemeler sonrasında resimler adminimizin belirttiği üzere süresiz olarak saklanacaktır. Ayrıca resimlerinizin altında modeltrenciler.com ismi yer alacak ve kopyalandığında buradan alındığı belli olacaktır. Kolay ve hızlı bir hizmet olarak çalışmaktadır.

Eğer resimlerinizin sadece forumda yeralmasını istiyorsanız büyüklükleriyle ilgilenmeyebilirsiniz, ancak referans niteliğindeki bu ve benzeri konularda sitemize aktarım sözkonusu ise yüklemeden önce resimlerinizin genişliğini; genişlik yükseklik oranını bozmadan 600pixele indirmenizi rica ediyoruz. Bu şekilde yüklenmemiş resimlerin ve konuların siteye aktarımı zor ve bazen imkansız(silinmiş olmasından dolayı) olabilmektedir.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Aralık 09, 2007, 01:01:06 »
Çalışmalarım devam ediyor,
Yavaş yavaş kaportayı toplamaya başladım kırık parçaları tamir ettim, pantolarıda taktım son resimler

Ufak tefek çapaklar var alınıcak

aslında tamir resimlerinide koymak istiyordum ama malesef makinamı evde unutmuşum çekemedim kırık parçalarıda kompozitle tamir ettim. Sıra devre motor ve ışıklandırma sistemine geldi.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı ONUR

• onur
  • Forum Üyesi
  • Yer: bursa
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2008, 17:31:23 »
Koray abi ışıklandırma yaparken LDR kulanabilirsin. Böylece gecele ışıksız ordamda ışıklar otamatikman yanar. Bende bi devre var istersen gönderiyim.(sadece bir öneri)
                                               Saygılar.

Çevrimdışı özerkarabulut

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 10, 2008, 10:14:55 »
bu çalışmanızdan ötürü çok teşekkürler...