Model Trenciler Forumu > Üyelerimizin yapmış olduğu öğretici çalışmalar.

makas motoru bağlamak için yardım

(1/3) > >>

ali osman manav:
elime life - like marka motorlu bir makas geçti

ama çalışıp çalışmadığını bilmiyorum yada bağlantıları yanlış yaptım

bu konu hakkında bilgisi olan bana yardım edebilir mi? acaba

ali osman manav:
makastaki motor sağlam test etmeyi başardım ama anahtarı ayarlayamadım

direk enerji verdiğimde çalışıyor

anahtarı bağlayınca çalışmıyor

nasıl bir anahtar almalıyım

CAN:
Merhaba,

Makas motorları iki bobinli olup, bobinlerin bir ucu müşterektir. Alacağınız anahtar 1-0-2 iki konumlu ve yay geri dönüşlü olmalıdır. Her elektronik parça satıcısından rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Bağlantıya gelince, güç kaynağının bir ucu anahtarın orta ucuna bağlanmalıdır. Anahtarın diğer ucları her bobinin birer ucuna bağlanacaktır. Bobinlerin ortak ucu güç kaynağının diğer ucuna bağlanacaktır.

Resimde kullandığınız anahtarlada bu işi yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, anahtarı sağa veya sola aldığınızda makas çalışmaz. Anahtarı sağa veya sola aldıktan sonra anahtara buton gibi basmanız gerekir. Sanırım bunu yapmadığınız için çalıştıramadınız.

Kolay gelsin.

Can

Aynur&Sermet:
Merhaba Ali bey,

bu tür bobinli makas motorları (aslında motorla ne ilgisi var anlamıyorum ama böyle kullanılıyor/söyleniyor!) KESİNLİKLE doğrudan her hangi bir güç kaynağına
(12-16Volt) bağlanmaMAlıdır. Kısa süre bir kaç saniye gibi bağlanırsa çalışıp çalışmadığı denenebilir. AMA dikkatli olunmalıdır.
Can beyin bahsettiği gibi yaylı özel bir anahtarla kullanılmalıdır.

kolay gelsin.

selam ve sevgiler.

Sermet ERAY

CAN:
Sermet bey merhaba,

Söyledikleriniz son derece doğru. Makas motoru demek adet olmuş, aslında çift bobinden başka birşey değil.
Bunları kullanırken araya bir CDU (capacitor discharge unit) ilave etmek gerekir, ama bugüne kadar benden ve Oruçtan başka kimsenin kullandığını açıkçası görmedim. Zaten şimdiye kadar makaslarını anahtar (switch) kullanarak kumanda edenide görmedim......

Yakında görüşelim, Tufan bey veya İzzet bey toplantılarına gelin, seviniriz. Bana da beklerim, kurgum bitti, son halini görmediniz,

Sevgiler, saygılar,

Can

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git