Gönderen Konu: herkese merhaba , Korhan Yenipazar  (Okunma sayısı 11056 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Korhan-41

• Forum Üyesi
herkese merhaba , Korhan Yenipazar
« : Aralık 19, 2013, 11:46:26 »
Ben Korhan YENİPAZAR , 38. Kocaeli'den aranıza katılmış bulunuyorum. Aslen Psikologum ancak 7 sene dış ticaret uzmanı olarak çaılştıktan sonra şimdi 3 ortak CNC Torna ve CNC Freze atölyemizi kurduk. Çok şükür çalışıyoruz.

yaklaşık 10 yaşımdan beri plastik modellere ilgim var , sayısını hatırlamadığım kadar askeri modeller yaptıktan ve misafir çocuklarının , taşınmaların , meraklıların kurcalamalarıyla tüm maketlerimin dağıldığını , kırıldığını gördükten sonra diecast modellere geçiş yaptım. 125 adet 1/18 arabadan sonra yine çocukluğumda hasbelkader Almanya'daki halamın getirmiş olduğu Lima (Lima olduklarını , kıymetlerinin çooook sonra öğrendim) vagonlarla ve raylarla tekrar tanışmak için internette gezinirken klübü buldum.

3,5 yaşındaki kızım için aldığım 20 TL lik treni seyrederken aslında çok daha iyisini istediğimi farkettim , ne de olsa geçmişte bir model , diaroma merakım var ya , işte o vesile ile buradayım. herkese tekrar merhaba.

Çevrimdışı hayri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: herkese merhaba , Korhan Yenipazar
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2013, 12:01:33 »
Korhan Bey hoş geldiniz...
Doğru seçim, harika bir hobi!
Güzel bir başlangıç için size uygun bir set seçebilirsiniz. Konu ile ilgili Harun Bey'e ulaşabilirsiniz.
Herşey rayında...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2013, 21:42:33 »
Korhan Bey hoş geldiniz.

İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Herkese Merhaba , Korhan Yenipazar
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2013, 21:47:55 »
Koray bey hoşgeldiniz
Keyifli paylaşımlar dilerim

Çevrimdışı diesel

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Herkese Merhaba , Korhan Yenipazar
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2013, 23:24:19 »
Korhan Bey,
Hoşgeldiniz.
Ali Rıza ÇURA

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2013, 08:57:17 »

Merhaba;

Aramıza hosş geldiniz.Keyifli paylaşımlar dilerim.

Sevgi Saygılarımla.

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 21, 2013, 11:06:46 »
Korhan Bey hoş geldiniz.

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 21, 2013, 16:43:54 »
hoşgeldiniz

Çevrimdışı Korhan-41

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2013, 12:42:02 »
hoşbulduk , harun bey ile tanışıp bir set almış bulunuyorum zaten , elimize ulaşmasını bekliyoruz , harun bey de ben de. şu günlerde forumu çokça kurcalayıp yeni başlayanlar için bilgilere odaklanıyorum , ki gereksiz yere cevabı defalarca verilmiş soruları tekrar sormayayım diye. yine de sanırım cevap verilmiş olanlar arasından içime tam sinmeyenleri uygun konu başlıklarında soracağım. tekrar hoşbulduk.
şimdi yer ölçümü yapmalıyım , masamı hazırlayabilmek için :)

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2013, 13:08:22 »
Korhan bey model trenlerin büyülü dünyasına hoş geldin.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Aralık 29, 2013, 10:33:17 »
Korhan Bey,
Hoş Geldiniz
G. ÖZKAN

Çevrimdışı Korhan-41

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 30, 2013, 17:32:51 »
Herkese sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederim , harun beyin eline ulaşmış setler sanırım yılbaşından birkaç gün sonra da bana ulaşır , heyecanlıyım :)

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 10, 2014, 01:44:06 »
Korhan bey hosgeldiniz ve setiniz forumdan takip ettiğim kadarı ile elinize ulaştı, video ve resim ve heyecan bekliyoruz:)) tekrar hoşgeldiniz

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 11, 2014, 17:35:09 »
Hoşgeldiniz Korhan Bey
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Ceyhun

• Ceyhun Marim
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Şişli Istanbul
« Yanıtla #14 : Ocak 15, 2014, 04:00:06 »
Hoş geldiniz Korhan Bey.

Çevrimdışı kyenipazar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 23, 2020, 22:44:04 »
Tekrar Merhaba,

Kızım 3.5 yaşındayken üye olmuşum , o zamanlar kızımın henüz çok küçük olması sebebiyle satın aldığım seti deneme haricinde kurup tadını çıkaramamıştım. Şimdi kızım 10 , oğlum 8 yaşına geldi. 23 Nisan vesilesiyle onlarla beraber oynayayım diyerek kutudan tam 6,5 sene sonunda çıkardım  ;D ama o da ne , çalışmadı...  :-\

Henüz bu hobide o kadar acemiyim ki yaklaşık 2 saat boyunca kumanda ve receiverı kurcaladım. Buraya üye olduğumu da unutmuştum hatta. İnternette çözüm ararken hatırladım ve tekrar buraya geldim :)

Aldığım set içerisinde EZ COMMAND DYNAMIS vardı , çok uğraştım ancak lokomotife hareket veremedim. Sonra farkettim ki rayların sonunda stoperimin ledi yanmıyor. Dışarıdan 12 V bir adaptörle akım vererek ledi de yaktım lokomotifi de hareket ettirdim. Ancak tabii kumanda devreye giremedi ve lokomotifim sabit hızla hareket etti , kumanda pasif...

Tekrar bu adaptörü devreden çıkarıp receiver üzerindeki tracks çıkışından elektiriği verdim ama yok led yine yanmadı , lokomotif yine sessiz...

Ne dersiniz güç çıkışım mı arızalı yoksa kumandada bilmediğim bir ayar mı var ?

2 Saatlik uğraşım sırasında kendi kumandası ve receiverı ile sadece 2 kere 2-3 saniyeliğine elektrik geldi , led yandı fakat daha lokomotife hareket verene kadar yine elektrik gitti , led söndü...

Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 26, 2020, 01:05:49 »
Kolay gelsin Korhan Bey. Ben de Bachmann Dynamis kullanıyorum. Çok memnunum ancak biraz komplike bir cihaz olduğunu söylemem gerek. Öncelikle hattınızda kısa devre olmadığından ve raylara elektrik geldiğinden emin olun. Önemli bir hatırlatma yapayım, eğer kumanda alıcıyı doğrudan görmüyorsa ki kızıl ötesi protokol ile çalışıyor maalesef kumanda trenlere hükmedemiyor. Diğer dikkat etmeniz gereken husus ise elektrik prizindeki gevşeklik. Muhtemelen sizin fişiniz de Amerikan tipi fiş ve bir dönüştürücü ile kullanıyorsunuz. Bu durumda dönüştürücü içindeki kavramalar gevşiyor ve elektrik gelip gidiyor sürekli. ama alıcıdaki ışıklar elektrik gitse bile hemen sönmediği için siz elektriğin kesildiğini anlayamayabiliyorsunuz. onu da bir kontrol etmekte fayda var. Her şeyi yaptınız ve raylara elektrik geldiğinden eminseniz eğer hattınızda kısa devre varsa zaten kumandanızda short cut uyarısı verecektir. Bunu vermiyorsa kumandanın üzerinde stop tuşu var.  O tuşa basarak raylara elektrik verebilirsiniz. Kumanda açılırken bazen stop tuşu aktif açılmaktadır. Lokomotiflerinizi hareket ettirememesinin bir sebebi de adres programlaması yapılmamış olması, yapılmış ise de bazen tekrarlanma ihtiyacı olabilir. Dekoderin markasına göre bazıları ara ara tekrar programlama istiyor. Lokomotif adresleme sorununuz var ise ona da yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin....