Gönderen Konu: Rivarossi BR 58 Yeni Full Metal Loko  (Okunma sayısı 12205 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Rivarossi BR 58 Yeni Full Metal Loko
« : Şubat 15, 2008, 04:17:47 »
Arkadaşlar merhaba,

Duymuşsunuzdur Rivarossi bu sene yeni nesil sayılabilecek bir loko çıkartıyor.

BR 58

Ben gerçek trenlerle modeller arasında bağlantı kurmakta zorlanıyorum. Türkiye'de çalışmış bir model olduğu söylense de bu konuda birşeyler söylemeyi bilenlere bırakıyorum.

Bu sene Hornby'nin küçük kurgusunda dolaşan trenlerden bir de buydu. Hornby yetkilisi Simon Kohler'den yani ilk ağızdan bazı teknik bilgiler de aldık.

Bu lokoda hem tender hem de kazan bölümü metal. Yani metal loko sevenler sevinecek.

21 pin NEM 652 digital soketi ile geliyor. Hornby'nin yeni çıkacak olan Saphire decoderi de 21 pin olacak. Simon Kohler'den aldığımız bilgiye göre 8 pin soketler yerlerini gelecekte 21 pin soketlee bırakacakmış.

Hornby 21 pin soketi 8 pin sokete çevirecek bir de adaptör verecek.

devam edecek...

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Rivarossi BR 58 Yeni Full Metal Loko
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2008, 18:02:08 »
Harun Abi selam,

belki biraz zamansız bir soru olacak ama, loko üzerinde decoder ile gelecek galiba bizim hornby digitaller ile uyumlumu bir de fiyat bellimi abi

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Şubat 15, 2008, 23:50:21 »
Merhaba...

Evet Harun abi.Hatırlarsan geçenlerde Gerçek Trenler blm ne 56901-910 serisine ait bir foto koymuştum.Aslında tam olarak çalıştı diyemeyiz.Çünkü resimdeki loko dikkat edersen her ne kadar Br58 bazında ise (ki atası sayılır) de aralarında biraz fark domlar başta olmak üzere belli ediyor.Bu tabii birazda nesil farkından kaynaklanıyor.Çünkü TR deki lokoları uzun ömürlü olmamış pek.Br58 lerin prototipi denir zaten bu yüzden.Bir rivayete göre bu lokoların en sonuncusu 1953 yılında ıskat olmuş.O yüzden TR de bunu hatırlayan çıkmaz.Genel müdürlüğe v.s. de sorsan yanıt alamazsın.Malum bunu daha önce anlatmıştım hatırlarsın.Eski eserlerinde nasıl korunduğunu biliyorsun.O kadar çok eskilere gitmeye de gerek yok. Bu Rivarossi modeli gerçekten çok enteresan.3. döneme ait şekilde üretildiğinden 56900 lük olarak Türk lokosuna çevirmek çok zor.Rivarossi bu modeli çıkaracağını 1 senedir söylüyordu 2007 yenilikleri kataloğunda da vardı.Sana da söylemiştim hatırlarsan ilgimi çekti diye.Ben ilk başta aynı Derya abinin yaptığı gibi kazanı ve şasiyi kesip kısaltıp bir 45000 lik NOHAB lokosunu 1:1 aynısını yapmayı düşünüyordum.Ama tabii bunu bugüne kadar sadece Roco üretiyordu o da plastik olduğundan daha kolaydı metal lokoda aynısını yapmak imkansız gibi zor birşey.(Ben kendime güvenemem şahsen...) Ama seninde dediğin gibi özellikle metal olsun diye tutturanlar için güzel bir alternatif gibi görünüyor.Umarım Rivarossi den diğer Alman buharlılarınıda (hatta Avrupa buharlılarını Fransız,Avusturya gibi) görürüz....

Sevgiler

Jimmy Cem
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2008, 00:16:19 Gönderen: Harun Yamanlar »
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2008, 01:37:36 »
Merhaba,

Rivarossi ilk mesajda da belirttiğim gibi Br 58 modelini çok iddialı bir şekilde piyasaya çıkartmıştı. Ve ilk intibalar da çok iyi idi.

Hatta yabancı forumlarda Roco'un Br 58 ini bir detaylar çığı altına gömdüğü gibi iddialı ifadeler bile yazılmıştı.

Piyasaya çıkan ilk partinin tamamı da Alman piyasasına verilmişti.

Bazılarınızdan da bu konuda talepler gelmeye başlamıştı.

Ancak özellikle Alman kullanıcılardan gelen şikayetler artmaya başlamış. Bu şikayetleri bazı yabancı forumlardan öğreniyoruz.

Bu şikayetleri görünce, bu modelden vermek üzere olduğum siparişi şimdilik iptal ettim ve muhtemelen zaten biliyorlardır ama forumlarda yayınlanan şikayetlerin linklerini de öncelikle ben bir cevap alabilmek için artık üyemiz de olan Simon Kohler'e bu akşam ilettim.

Gelecek cevaba göre bu modelin revise edilmiş, düzeltilmiş hali ile ne zaman getirebileceğimizi (eğer böyle bir problemin farkındalarsa, ki eminim farkındadırlar) düşüneceğim.

Br 58 ile ilgili "kötü" haberler şimdilik bu kadar.

Umarım problemi hallederler de biz de Türkiye'de çalışmış bu locoyu getirmeyi tekrar düşünürüz.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Derya Ferendeci

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
  • Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz
    • TCDD 1975
« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2008, 14:38:12 »

Kaliteli bir makete benziyor, ama benim maketi kesip biçebilmem lazım.   ;)

Bkz http://www.ferendeci.com/Trains/LocoRoster/CL45000_tr.htm

Bu modelin açılmış hali için tıklayın

http://www.miba.de/miba/08/03/20.htm

Selamlar,
Derya

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 25, 2008, 12:06:44 »
Sevgili Ümit Abim,

Bunları raya koydunmu tekerlekleri dönüyomuu dönmüyomu, dekoderleri takdığında sesi çıkıp buharı tütüyomu tütmüyomu benim için mesele yok abi ha plastik olmuşş ha metal kaldıki plastik olması daha iyi olur, hafif olur  fazla elektrik tüketmez ümüt abim sen bana katılıyormusun ;)

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2008, 14:44:58 »
Derya beyin gönderdiği ilk linki görünce bir kez daha şaşırdım ve tebrik ediyorum. Ben henüz hiç bir şey yapmadığımı sadece biriktirme, inceleme bilgi derleme yaptığımı biliyordum, ama bu derecesine de şaşırdım, kazan kesmek, dingil sayısını değiştirmek vay vay vay, tekrar tebrik ediyorum.

Bu arada bu parayı çöpe atma işi nedir anlamadım ? Dünyada aklı başında insan var mıdır ki verdiği paranın/bedelin karşılığı olan yararı istemesin, aramasın. Ha bir de yüksek para/bedel her zaman iyi iş, iyi hizmet anlamına gelmiyor bunu da biliyor olmak gerekli, ama bunları da bilmeyen var mı ?

BR58lerin bu aşamada söyleyebileceğim tek şey "geç geleceğine üzüldüm", görsek belki kendi fikirlerimizi oluşturabilirdik. Daha önce Roco ve Hornby-Rivarossi BR18i fotograflamıştım, Riva'yı daha çok beğendiğimi belirtmiştim. Bunda da benzeri durumu bekliyorum.

Ancak bu da doğru bir yöntem, sonuçta Hornby bu şikayetlere kulak tıkayacak değil ya, bu piyasada kendi pazarını geliştirmek istiyorsa, haklı haksız her türlü şikayeti dinleyecek ve gerekeni yapacak. Ticari bir firmanın yapması gerekenler olarak bu beni sadece zamanlama olarak ilgilendiriyor, varsa düzeltilmesi gerekenleri, düzelip geldiklerinde bakarız BR58 nasılmış.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2008, 18:27:11 »
Geçen hafta Almanya'dan aldığım MIBA ( Die Eisenbahn Im Modell ) dergisinin Mart 2008 sayısında bulunan Rivarossi BR58 hakkındaki "Rivarossi-58 IM MIBA-TEST, Ross aus neuem Stall" : "Rivarossi-58 MIBA Testinde, Yeni üretim Ross" başlıklı makaleyi paylaşıyorum.

VGB grubun, MIBA dergisi, bolca ürün incelemesi, bolca kurgu tanıtımı, ve bolca da dükkan reklamı olan, çok güzel düzenlenmiş bir dergi. Sadece Almanca olması biraz üzücü.

Şimdilik sadece sayfaları paylaşıyorum, bir miktar çeviri deniyorum. Çeviriler, taramadan-Almanca Worde oradan da programla İngiliz'ceden olacağı için olası hatalarım için şimdiden affola diyorum. İyi bir Almanca-Türkçe çeviri tabii ki daha makbule geçecektir.
Herşeyden önce, benzeri lokomotiflerden çok daha büyük bir karton kutuda geliyor. Lokomotif plastik bir ambalaj içinde ve etrafı ve üstü köpük ile sıkıştırılmış olarak geliyor ve böylece zorunlu düşme testlerinden geçiyor.

Bu derece iyi bir paketleme çok anlamlı çünkü BR58 anormal sayıda fazla detay ile geliyor. Bütün hatlar, valfler ve borular tipik bir doğu üretimi olarak geliyor. Lokomotif gövdesi metal, makinist kabini ve diğer detaylar plastiktir.

Lokomotifin tüm detayıyla ilgili Prusya geleneklerine de uygun güzel detayların olduğundan bahsedilmiş. İki üç paragraf bu detaylarla ilgili bilgi verilmiş, hepsinde söylenen gerçeğine sadık kalındığına geliyor.

Daha sonra lokomotifin nasıl sökülebileceğine dair detaylı açıklamalar verilmiş. Buhar üretecinin yerinin hazır olduğu belirtilmiş. 5-pole Flywheel motor olduğu belirtiliyor ve lokomotifin 40cm yarı çaplı dönüşleri yapabileceği belirtilmiş.

Lokomotif ve tender birbirinden ayrık ancak bağlı durumda, aralarında 8li kablo ile bağlantı sağlanmış. Tender gövdesi 21 bacaklı dekoder ve hoparlör takılmasına uygun olarak tasarlanmış. Lokomotif ön ışıkları sıcak-beyaz ışıklı led ile yapılmış, geride de kırmızı ışıklar varmış.

Elektriğin 1,2,4 ve 5. tekerleklerden alındığı belirtiliyor. Modelin harekete çok az bir sesle başladığı ve düzgün bir şekilde en yüksek hıza çıkabildiği belirtilmiş. Sessiz gidişin çekme lastikleri ile bozulduğu belirtilmiş.

Çekiş gücünün kabul edilebilir ve model yük trenleri için yeterli olduğu belirtilmiş.  Modelin alışılagelmiş Çin üretiminin kabul edilir standartta olduğu ve bakım tarafında ihmal edilebilir inşa eksikliklerinden bahsedilmiş.

« Son Düzenleme: Mart 12, 2008, 19:26:01 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2008, 18:34:25 »
BR 58 tamamen dijital olarak geliyor o zaman anladığım kadarı ile arkadaşlara katılıyorum.ray üzerinde hareket ediyorsa metal yada pilastik olması önemli degil.önemli olan kondisyonu.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 25, 2008, 19:26:58 »
Hayır Mehmet bey tamamen dijital olarak gelmiyor. DCC Ready olarak geliyor. Yani model lokomotifin iç altyapısı decoder takmaya kendinden hazır olarak geliyor, decoder'ı ayrıca alıp takıyorsunuz.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #10 : Nisan 25, 2008, 21:46:44 »
anladım dijitale hazır anlamında.teşekküeler