Gönderen Konu: 1.Yarışma Konusu (Küçük İstasyon)  (Okunma sayısı 12200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
1.Yarışma Konusu (Küçük İstasyon)
« : Mayıs 20, 2007, 00:19:08 »
Arkadaşlar,

Yarışmalar ile açtığım konuya genellikle olumlu ve istekli cevaplar geldi.

İzmir gezimiz sırasında da bu konuyu konuştuk ve yapılmasına karar verdik.

İlk konumuz Küçük İstasyon.

İstasyonun ve çevresinin oturacağı taban A4 dosya kağıdı civarında olabilir. İstasyonu sadece bina olarak bırakmayıp etrafını insanlar, ağaçlar, v.b aksesuarlarla zenginleştirebilirsiniz.

Malzeme olarak hazır bina kitler kullanılamayacak. Ama parça parça değişik malzemelerden kullanabilirsiniz.

Değerlendirme nasıl yapılacak?

Değerlendirme tüm forum üyelerinin katılabileceği ve sadece 1 oy haklarının olacağı bir anket şeklinde yapılacak.

Ödül var mı?

Maddi bir ödül yok. Ancak 1. olan yarışmacıya küçük bir hatıra olmak üzere bir plaket yapılacak.

Bu yarışmanın amacı sıfırdan neler yapılabileceğini göstermek ve bunu diğer arkadaşlarımızla paylaşmak.

Eğer ilgi çeker ve başarılı olursa bu tip yarışmaları çoğaltacağız.

İlk konumuz olan Küçük İstasyon teması ile ilgi olarak Teoman Bey'in fotoğrafladığı Çiğli istasyonu güzel bir örnek.

Yarışmamız bu konunun açıldığı tarih olan 20 Mayıs'da başlayıp 10 Haziran'da bitecek.

10 Haziran'da bitmiş olacak yapımlar ile ilgili olarak 10 günlük bir anket/oylama süresi olacak.

Yarışmaya katılacak her üyemize bu bölümde ayrı bir konu açılacak ve çalışmaları burada yayınlanacak.

Bu yarışma, bitmiş ürünün değerlendirilmesinin yanısıra neyin nasıl yapıldığının anlatılması ile de ilgili ve dolayısı ile öğretici de olmalıdır.

Bu bakımdan, değerlendirmeler sırasında hangi üyemizin, ürününü ortaya çıkartırken ne kadar öğretici olduğunu da dikkate almanız gerektiğini ve oylarınızı buna göre de değerlendirmeniz gerektiğiniz düşünüyorum.

Amacımız rekabetle gelen bir gerginlik otamı yaratmak değildir. Bu konudaki tereddütlerde ve olabilecek (olacağını zannetmiyorum) istenmeyen durumlarda "admin" olarak gerekli ayarlamaları yapmak durumunda kalmayacağını düşünüyorum.

Burada örnek binalardan resimler koymaya çalışacağım. Sizin de elinizde varsa bana özel mesaj olarak gönderin buraya ilave edelim.

Hepinize kolay gelsin.

Harun
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2007, 19:35:11 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: 1.Yarışma Konusu (Küçük İstasyon)
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2007, 12:18:41 »
Ömer Bey Merhaba
İzmir de yarışma hakkında ne kararlar alındı benim bilgim yok.Teşvik amaçlıda olsa ,deneme maksatlıda olsa en basitinden bu yarışma için iki veya üç maddelik kural konulması bunun ayrıca yazılması gerektiğini düşünüyorum.
Amacı ve gayesi ne olursa olsun yazılı kuralı olmayan bir yarışmamı diyeyim denememi diyeyim bana hiç mantıklı gelmedi.
SYGLR
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2007, 12:29:11 Gönderen: igunder »

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2007, 12:33:47 »
   İhsan bey sorunuza ben cevap vereyim buyarışma öyle büyük bir yarışma degil.Harun beyin örnek verdiği istastonu yapmak çok orjinal olarakta yapabilirsiniz kartondanda yapabilirsiniz.

Amaç birşeyleri paylaşmak bi söz vardır mutluluklar paylaştıkça artar,üzüntülerde paylaştıkça azalır.Burada amaç iyi yada kötü ne yaptıgımız önemli degil ne yapabiliriz önemli.Burada herkezin bir oy hakkı bulunacak ve oy verecek.Burada önemli olan bir konuyu paylaşmak iyi yada kötü yapmışsın denilebilir.Kimse alınmaması lazım diye düşünüyorum eliştirilere açık olmak lazım.Kırımamak lazım sonuçta bu bir hobi,altında art niyet aramamak lazım.

Sonuç olarak bu bir yarışma ödül yok elbecerisi nasıl ilerletebiliriz var.Zannedersem biraz uzun bir açıklama oldu.Herşey gönlünüzce olsun,hoşçakalın.

mali...
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2007, 12:39:38 Gönderen: M@li »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2007, 12:36:31 »
İhsan bey harun beyin yukarıda çizmiş olduğu çerçeve dahilinde yapılıyor yarışma Bir iki detayın dışında başka kural yok. sıfıfrda yapılacak hazır kit kullanılmayacak.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2007, 12:55:09 »
Ömer Beycim Harika olmuş,

Balast çalışmasını nasıl yaptın biraz anlatırmısın

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 22, 2007, 13:00:23 »
Önder bey teşekkürler balastlamayı öncelikle rayları köpüğün üzerine ustamdan aldığım taktik ile mastik kullanarak sabitledim daha sonra taşları düznli olarak kenarlarına döktüm.5 numara suluboya fırçası ile ray aralarına oturması için şekil verdim. bir kutuya yarısı beyaz tutkal yarısı su olmak üzere bir karışım hazırladım . 10 cc lik bir enjektöre bu karışımı çekerek taşların üzerine bu karışımı sıktım sabah baktığımda beton gibi olmuştu. enjektörle yaptığımda hem etrafa fazla karışım sıçramamış oldu hemde istediğim dozda kullanma şansı yakaladım.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2007, 21:44:52 »
   Teoman bey merhaba sorum size olacak bende Çiğli İstasyonu yapım çalışmasına başlayacağım İstasyon ölçülerini kabaca verebilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla,hoşçakalın.

mali...

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2007, 02:54:26 »
merhaba harun beybenim  adım hasan ben bugün bu siteye kayıt oldum çocukluğumdan beri oyuncaktrenlere  merakım vardı bu siite çok güzel şeylerle dolu sizin tren setleri ile ilğili dükkanınız varmı dükkanınızı ziyaret etmek isterim
hasan yaşar mert

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2007, 00:29:52 »
   Teoman bey merhaba sorum size olacak bende Çiğli İstasyonu yapım çalışmasına başlayacağım İstasyon ölçülerini kabaca verebilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla,hoşçakalın.

mali...

Sevgili M.Ali bey, gecikmeli yanıt verdiğimden dolayı özür dilerim.
Bu cumartesiyi bekliyorum. İstasyon yapımı için sipariş ettiğim malzemelerim geldi.

Tatil günü daha rahat çalışacağımdan dolayı biraz beklemek zorunda kaldım.

Yapım aşamalarını ve malzeme tanıtımlarını yaparak bu çalışmayı sürdüreceğim. Bu arada ölçülerini de çıkarıp size mutlaka bildireceğim.

Güzel bir şans ta oldu Kendinizi tanıtın bölümünde İzmir'li
Mimar başlığında bir mimar arkadaşımız foruma üye oldu. Kendisinden ölçek konusunda yardım isteminde bulundum. Arkadaşımız da yardımcı olabilirse çok iyi olur.

Bizler bir mimar gibi ölçeklendirme yapamayız. Ancak diğer 1/87 ölçek yapılmış maket binalardan karşılaştırma yöntemiyle ölçek çıkarabiliriz.

Basmane istasyonunda yaptığımız gibi bu Çiğli istasyonunda da aynı yöntemi uygulamayı düşünüyorum. Ancak Mimar Emre bey de katkıda bulunursa daha doğru ölçek yakalamış oluruz.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 26, 2007, 00:39:52 »
    Teoman bey cevabınızı dört gözle bekleyecegim Şimdiden çok teşekkür ederim.

mali...

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2007, 17:54:09 »
Herkeze merhaba yarışmaya bende katılmak istiyorum. henüz başlamış bir çalışmam yok ama sınavı atlattıktan sonra bol vaktim olacak...

saygılar...
Uğu®

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #11 : Mayıs 06, 2008, 11:01:14 »
bu istasyon yarışması tamamen hayal ürünüde olabilirmi yoksa bildigimiz istasyonların modelide olabilirmi.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mayıs 06, 2008, 11:18:18 »
Mehmet Bey,
Bu yarışma malesef sona erdi ,ancak MTK Ankaralı dostlarımızım şu anda hala devam eden yarışmasına katılabilirsiniz.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #13 : Mayıs 06, 2008, 21:27:16 »
aydınlattığınız için teşekkürler ferda bey .