Gönderen Konu: TCDD Gelen Vagon Seti ve Gerçek Vagonlar  (Okunma sayısı 8290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
TCDD Gelen Vagon Seti ve Gerçek Vagonlar
« : Temmuz 03, 2013, 22:22:49 »
Merhaba,

Beyaz çizgi vardı yoktu, yazı 5. 6. pencere arasındaydı v.b hata olabilecek konularda ACMe ile görüştüm.

Bunun genellikle, inceleyenlerin, onların hangi vagonu modellediklerini bilmediklerinden kaynaklandığını söyledi ve resimleri gönderdi.

Ben de paylaşıyorum.

Aslında benim çektiğim 2 kuşetli aynı vagonun 2 tarafından çekilmiş hali.

2. kuşetlinin sette tavanı farklı, kenara doğru fazladan bir havalandırma bacası daha var. Tabii numaraları falan da farklı.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: TCDD Gelen Vagon Seti ve Gerçek Vagonlar
« Yanıtla #1 : Temmuz 03, 2013, 22:45:39 »
Bu, yazı 5.  6. pencere arasındamı  olmalı konusunu bende bir ara okumuştum ama sonra bulamadım. Benim anlamadığım bu vagonları nasıl koyarsan öylemi kalıyorlar. Ya da biz vagonların hep bir tarafınımı görüyoruz. Diğer tarafta kapı yokmu, simetrik değilmi? Cam sayısı tek sayı olduğu için vagonu 180 derece çevirirsen yazının geldiği cam arası değişir zaten. Tabi her iki tarafada aynı cam aralığına yazmışlarsa.

Sevgiler

Ferda   
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2013, 22:49:54 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #2 : Mart 17, 2014, 15:07:25 »
Merhaba
Tillig'in kataloguna bakarken 2014-II. dönemde çıkacak bir TCDD vagonu gördüm. İlgilenenlere duyurulur:

Serdar.

Serdar

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mart 17, 2014, 16:42:32 »
Evet örneği Proses te :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 17, 2014, 19:14:41 »
Serdar kardeşim , bu vagondan 4 lü bir takım yaptıracak Harun.

Hem çok güzel bir vagon hem de , bizim buharlının arkasına uyar.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 17, 2014, 23:06:29 »
Merhaba,

Ben bu vagonun gerçeğini hiç görmedim. Ne zaman ve hangi hatlarda çalıştığını bilenler varsa, yazarlarsa sevinirim.

Kemal kardeşim,

4. Dönem vagon bizim buharlının arkasına nasıl olacak, işte onuda anlamadım...

Selamlar,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 17, 2014, 23:57:38 »
Can abicim , kim dedi hatırlamıyom ama bu vagonlar 70 li yıllarda Trakya'da çalışmış , muhtemelen bir buharlı tarafından da çekilmiştir , öyle olmasa bile hayal kurun ne var yani  ;D , çok fazla seçeneğimiz yok , ne yapalım....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #7 : Mart 18, 2014, 14:30:56 »
Ben bu gelişmeleri kaçırmışım demek ki. Ne zamana yapılıyor vagonlar, tarih belli mi?
Serdar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD Gelen Vagon Seti ve Gerçek Vagonlar.Yeni bilgi
« Yanıtla #8 : Mart 18, 2014, 15:46:08 »
Jimmy Cem özelden hatırlattı , bana vagonlarla ilgili bilgiyi o vermiş , nedense klüpte vagonun yanında biri bahsetmiş gibi hatırlıyordum.

Ben de ona biraz daha bilgi ver de konuda yayınlayayım dedim , mesajı aşağıda.

1961 isviçre yapımı bu vagonlar.Topu topu 6 adetmiş.Zaten kontrol no.ları ile hepsinin tam no.larını harun abiye özel mesajdan listelemiştim.
Bir enteresan özelliği bu vagonların kısmen 1. kısmen 2. mevkii olan tek kompartmanlı vagonlardı (Avrupada bu özelliğe sahip çok çeşit vagon bulunurken TR de sadece bunlar bu özelliğe sahipti).

Üretim tarihi olarak baya eskiler.Çok evvelce yurt dışı trenlerine bağlandılar mı bilmiyorum.Ancak son dönemlerinde uzunköprü bölgesel ekspresinde kullanılıyorlardı.
Gerek buharlı lokolarla gerek dizel lokolarla birlikte kullanıldılar.

Trakya'da buharlı 1975 sonrası terk edildi.O tarih sonrası sadece Çerkezköy ve alpullu manevralarında kullanıldılar.Alpullu lokoları zaman zaman Kırklareli ve Uzunköprü/Pythion (Yunan istasyonu) a tren yapıyormuş kısa mesafe ama onları 46001-46025 serisi lokolar yapıyordu.75 öncesi aktif zamanlarında Kaf 52 ler (56500 ler yani) ve 45500 lükler kullanışmış tren hizmetinde trakya da.Başka soru varsa cevaplarım.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 18, 2014, 18:21:32 »
sirkeci garda beyaz şeritli olmayan vagonlardan birkaç kez gördüm.forumda tartışılınca üstüne düşmedim.keşke resimlerini çekseydim.tavanda beyaz şeritli olmayanı da var.Harem arabalı vapuruna bindiğimde hep üst seyir mevkiinde tavanı beyaz şeritsiz yataklı vagonları seyrederdim.Sanırım Acme firması sirkeci gardaki vagonların resmini referans almış....

selamlar.....