Gönderen Konu: Rivarossi marka analog lokonun dijitale çevrilmesi  (Okunma sayısı 4253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Rivarossi marka analog lokonun dijitale çevrilmesi
« : Aralık 20, 2007, 22:35:45 »
Tekrar merhaba model trenciler kendime yeni bir çalışma için rivarossi marka bir loko buldum. Analog bir loko bu sefer daha detaylı fotolar çekip sizlerle paylaşmaya çalışacağım sanırım bu lokoda seste olacak. İşte yeni çalışma lokom:
öndeki loko oldukça iyi durumda motor çok iyi ve çok hızlı hatta gördüğüm en hızlı roko elimdeki hornby co-co dizilimli diesel lokodan bile hızlı beni çok şaşırttı diyebilirim.

lokonun kaportası yanlardan dikkatlice çekilerek açıldı. Oldukça güzel ve düzenli bir iç yapısı olduğu görüldü. Lokonun üzerinde oldukça fazla ağırlık var bu lokonun raylara daha iyi basmasını sağlıyor. Çalışmlarımda bu ağırlıkları ve orjinal hali korumaya oldukça özen gösteriyorum. Görüldüğü gibi bu lokoda 2 adet gidiş yönüne göre yanan lamba bulunmakta kırmızı lambası yok. Bu çalışmada da kırmızı lambalar yapılacak.

lambaların yakın görüntüsü görüldüğü gibi loko şasesi plastik olduğundan işimi oldukça kolaylaştırıyor.

Motorun yakından görüntüsü inanılmaz güçlü bir motor ve çok iyi durumda bakım istemiyor.

Ağırlıklar dikkatli bir şekilde çıkarıldı ve oldukça düzgün bir görüntüyle karşılaşıldı.

yakın görüntü bu çalışma daha kolay olacak gibi görünmekte çünkü devre ağırlıkların üstünde olucak şekilde tasarlanacak ve hem görüntü kirliliği oluşmayacak hemde rahat çalışma ortamı olucak gibi gözükmekte.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Rivarossi marka analog lokonun dijitale çevrilmesi
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2007, 03:01:41 »
Tekrar merhaba model trenci dostlar çalışmam son hızla devam ediyo tabi geceleri :) Lokonun motoru söküldü yağ durumu kontrol edildi elektrik aksam gözden geçirildi ve hemen planlama başladı. Her lokoda kendimi biraz daha geliştirmeye çalışıyorum. Bu yüzden bu lokoda gerçeğine uygun parçlar yapmaya ve karmaşıklığı en aza indirmeye karar verdim. Ayrıca silikonlu devre olarak tabir edilen daha kaliteli bakır devre kullanmaya karar verdim. Birde plastik spreyi denilen bir sprey aldım tüm lehimleme işlemleri bittikten sonra bu spreyle hem devrenin ömrü artacak hemde izolasyon sağlanacak. Şimdi resimler:
Sökülen motor yeni seramik bazlı gres kullanılacak

Çıkarılan ışık sistemi yerine bu tarzda bir led sistemi yapmaya karar verdim. Bu tip soketli sistemde led arızalandığında kolayca ledleri değiştirmek mümkün olabilmekte. Bir önceki çalışmamda da buna benzer bir çalışma yapmıştım ama bu sistem çok verimli oldu bence.ön çalışma

Parça üretiminde eski parçanın boyutları örnek alındı

yapılan plastik parça ve orjinal parça. Bu tip ledli çalışmalarda plastik iletken olmaması yüzünden tercih edildi. Özellikle ledler elektrik kaçağını hiç afettmiyor.

Ledler için gerekli delikler açıldı

Devre bilgisayarda hazırlandı eh artık bide devrelere ismimi ve tarihi atmaya başladım :) bu lokoda da ses için çıkış birde loko içi sürekli aydınlatma için yerler hazırlandı.

Devre yine lazer yazıcıdan  çıkartıldı gittikçe daha küçük ve hassas devreler yapmayı öğrendim

Çıkarılan devre ütülendi ve kaba kesimi yapılıp asite atıldı

Temizliği yapılmış devrenin görüntüsü

Ledler için hazırlanmış devrenin denenmesi oldukça muntazam oldu sanki fabrikasyon gibi :) Herhangi bir arıza durumunda ledi değiştirmek 1dk sadece

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2007, 22:08:23 »
Merhaba Model trenciler, çalışma bitti :) işte detaylar ve son resimler
Işık sisteminin yakın görüntüsü

İşte kırmızı ve beyaz ledler

Dekoder takılmadan önceki devrenin son hali

Dekoderli devre

Işık kontrol herşey yolunda

Ve final

Çevrimdışı zekaizeki

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2008, 12:48:19 »
koray bey herşey süper olmuş elinize sağlık...anlayamadığım yer devreyi yapma ve lazer yazıcıda basma kısmı bunu biraz daha açarmısınız hangi program yapıyor bastığınız kağıt veya materyal nedir...?

Çevrimdışı zekaizeki

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2008, 13:05:43 »
diğer açtığınız konularda anlayamadığım konuları açıklamışsınız heyecanla hemen buraya yazmıstım...çok teşekkürler....