Gönderen Konu: Traktör Modeli Eskitme Çalışması 1/87 Ölçek  (Okunma sayısı 13514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Traktör Modeli Eskitme Çalışması 1/87 Ölçek
« : Şubat 17, 2016, 01:02:42 »

Saygıdeğer modeltrenciler, MTK üyelerinden Ozan Dik Bey’in ricası üzerine, kendi yapacağı çalışmalarına örnek olması
bakımından kurgusunda kullanacağı çeşitli aksesuarlardan küçük bir modelin eskitme çalışmasını yapacağız.

Eskitme yapacağımız model traktör; 1/87 ölçek Siku marka yarı plastik yarı metal bir üretim.
Siku, Alman yapımı model araç üreten bir firma olup, çeşitli ölçekte model araçları bulunmaktadır.

Model tren kurgularında kullanılmak üzere 1/87 ölçekte çiftlik araçlarından oluşan çok çeşitli ürünleri de bulunmaktadır.

Eskitme yapacağımız 1/87 ölçekli traktör modeli Siku 0861 model üretim numaralı ‘’Lanz Bulldog’’ Alman üretimi tratörün modelidir.

Modelimiz gövd üsü meal parlak boyalı olup gövde altı ve tentesi ile tekerlekleri plastik malzemedir.

Modelin çeşitli açılardan görüntülerini inceleyerek çalışmamıza başlayacağız.

Fotoğraflardan da görüldüğü gibi modelin parlak olan boyasının önce matlaştırma yapmamız gerekmektedir.

Mat bir zemin üzerine eskitme için uygulayacağımız boyaların tutunması çok daha iyi olacaktır. Parlak boyalı zemin
üzerinde boya tutunması pek iyi sonuç vermemektedir.

Modelin tentesini sökerek iç kısımlarında; direksiyon ve koltuk üzerinde renklendirme çalışması yapmayı düşündük.

Valaejo akrilik Mat vernik ile traktör modelimizi parlak görünümünden mat bir görüntüye döndürmek üzere fırça ile mat
verniğimizi, tekerlekleri dahil modelin tümüne uyguluyoruz.

Ayrıca model üzerinde  tek düze görülen yeşil rengin dışında biraz daha çeşitlendirici egzoz ve motor aksamı üzerinde
renklendirme yapıyoruz.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi modelin üzerinde mat bir görünüm sağlamış oluyoruz. Böylelikle eskitme çalışmasına modelimizi
hazır konuma getiriyoruz.

« Son Düzenleme: Şubat 17, 2016, 01:05:50 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Traktör Modeli Eskitme Çalışması 1/87 Ölçek
« Yanıtla #1 : Şubat 17, 2016, 07:15:08 »

Model üzerinde eskitme çalışmalarına başlıyoruz. Traktörler genellikle tarla işlerinde kullanıldığından açık arazi
şartlarına göre toprağın tozuna ve çamuruna maruz kalırlar.

Gövde üzerinde boya yıpranmaları ve paslanmalar görülür. Bizde model üzerinde bu etkiyi vermeye çalışacağız.

Resim malzemesi olarak kullanılan yağlı boylardan eskitmede yararlanacağız. Kahverengi yağlı boyayı küçük bir kap
içine tüpün içinden bir miktar sıkarak sentetik tiner ile inceltip model üzerine fırça ile süreceğiz. İlk işlemi arka tekerlekler
üzerindeki çamurluklarda başlatıyoruz.

Boya tam kurumadan pamuklu bir bez ile silerek, boyanın girinti ve çıkıntılarda kalmasını sağlıyoruz.

Traktör modeli gövdesinin diğer yerlerini de kahverengi boya ile renklendirip dar kesimleri kulak temizleme pamuk
çubuğu ile siliyoruz.

Modelin üzerindeki eskitme çalışmalarına boyaların kurumasının bekleyip, kademe kademe devam edeceğiz.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Şubat 17, 2016, 13:22:33 »
Teoman bey öncelikle ellerinize sağlık harika oluyor.Buradanda söylemek istiyorum Teoman beye rica ettim bizim için bir traktör eskitmesini hem benim için hemde eskitme konusunda bilgi sahibi olalım istedim sağ olsun bizi kırmadı bu traktörden bir tane de kendime aldım buradan bakarak bende evde eskitmeye çalışacağım. Teoman beyin anlatımlarını takip ederek .yani kopya değil hocadan öğrencilere ders olacak ...:)
Teoman beye buradan çok teşekkür ediyorum

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2016, 22:02:58 »

Ozan Bey, güzel düşünceleriniz için teşekkürler. Çalışmalarınıza yararlı olabiliyorsak ne mutlu...

Eskitme çalışmalarımıza kuru pastel boyadan da yararlanarak devam ediyoruz.

Traktörler toprak arazi içinde sık olarak kullanıldığından tekerlekleri toprağın çamuruna, tozuna bulaştıklarından, tekerlekler
üzerinde bu tür kirlenme görüntülerini  oksit sarı, siyah, kahverengi toz pastel boya ile vermeye çalışıyoruz.

Fırça ile renklendirme işlemlerinden sonra bez ile sıyırma yöntemi ile boyanın fazlalıklarının alınması ile birlikte bez ile yüzeye
bastırma yaparak boyanın yapışmasını da sağlıyoruz.

Çamurluk üstelerine pas rengine yakın kızıl kahve rengi ile belli dokunuşlar yapıyoruz.

Bu arada tenteyi de unutmuyoruz. Tente modelde beyaz plastik olduğundan üzerine gri tonlamalar yaparak gerçeğine
uygun görünümlü kirli bez tente görüntüsü vermeye çalışıyoruz.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 17, 2016, 22:14:50 »
Teoman bey merhaba,

Çok güzel bir konu seçtiniz, çok teşekkürler bu çalışma için.

Boyama ve eskitme konusunda Hocam olduğunuz için iki tane sorum olacak.

1. Kullandığınız matt verniği ne oranda incelttiniz. Fırça ile uygulamanıza rağmen sonuç mükemmel.
  2. Karayolu araçlarının tekerleklerine ve eteklerine yol tozu efekti vermek istiyorum. Üniform bir efekt sağlamak için airbrushla yapmayı düşünüyorum.    Kullanmam gereken renk(ler) konusunda bir öneride bulunabilirmisiniz.

Zahmetleriniz için çok teşekkürler,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 17, 2016, 22:17:37 »

Sevgili Ozan Bey; belli kademeler ile yapmış olduğumuz, 1/87 ölçek Traktör modelinin eskitme çalışmalarının ve buna bağlı

olarak aşağıda çeşitli açılardan aktardığımız modelin eskitilmiş görüntülerinden, kendinizin yapacağı çalışmalara umarım bir
yararı dokunur.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Şubat 17, 2016, 22:36:44 »

Sevgili Can Bey, merhaba.

Konu, Ozan Bey’in isteği ile gerçekleşti. Bu yüzden Ozan Bey’e ben de huzurlarınızda teşekkür ederim.

Çalışmamız ile ilgili güzel görüşleriniz için size de çok teşekkür ederim.

Sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

1. Vallejo akrilik verniği alışkanlık gereği göz kararı ile incelttim. Ancak ölçü olarak size önerim Vallejo
kullanacaksanızplastik şişede olduğundan sıkarak beş damla vernik ölçüsüne üç damla inceltici kullanmak gerekir.
Ortalama verniğe yarısından biraz fazla inceltici uygun olur.

Eskitme çalışmalarında vernik ile boya ters kullanımlı malzeme olmalıdır. Vernik su bazlı olur ise boya sentetik
olmalıdır ki üst üste gelen malzeme birbirini bozmasın.

2. Karayolu araçlarının tekerleklerine ve eteklerine: 1 ölçü siyah + 3 ölçü beyaz : Açık Gri karışımına 1 ölçü
açık kahverengi karıştırarak üniform bir efekt sağlayabilirsiniz.

Her zaman yardımcı olabilmek dileği ile sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Şubat 17, 2016, 23:05:14 »
Sevgili Teoman bey,

Hemen cevap verdiniz çok teşekkür ediyorum.

Ters malzeme kullanımı çok önemli bir detay, bilerek veya bilmeyerek atlanabiliyor. Masamın karşısına önemli not olarak aktarıyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Şubat 18, 2016, 11:09:26 »
Teoman Bey,

Çok güzel bir çalışma olmuş.

İyi çalışmalar dilerim.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Şubat 18, 2016, 13:35:20 »
Teoman hocam merhaba

Hazır vernik konusu açılmışken bir şey soracağım
Zannederim kokusuna bakılırsa bu vernik, ya ether bazlı veya kloroform bazlı
Bir çok deneme yaptım kullanamadım yüzeyde toz haline geliyor bir süre sonra fırçayla yüzeydeki toz süpürülüyor
Hocam bu malzemeyi kullandınızmı bilginiz varmı acaba

Çevrimdışı Gökhan AKTAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Şubat 18, 2016, 14:12:15 »
Merhaba Teoman Bey

Emeğinize ve elinize sağlık çalışma çok güzel olmuş

Umarım bizlerde bundan yararlanıp kendi ürünlerimizde başarılı bir eskitme yapabiliriz

iyi günler

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Şubat 18, 2016, 17:49:27 »

Gökhan Özkan Bey,merhaba.

Modeller üzerinde  yaptığımız çalışmalar ile bildiklerimizi ve yapabildiklerimizi yapım
aşamaları ile sunumda bulunarak bu güzel hobiyi hep birlikte paylaşmaya çalışıyorum.

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

İhsan Bey, merhaba.

Fotoğraflarda gösterdiğiniz Humbrol malzemeleri kullandığımı belirttikten sonra kullanım
hakkındaki görüşleri ve deneyimlerimi aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Fotoğraftaki Humbrol mat vernik içinde, yapıştırıcı ve inceltici kimyasal bir özelliği 
bulunan bir madde bulunduğundan, tiner ile inceltilse bile ne yazık ki Airbrush atımında
havabasıncının da etkisi ile vernik yüzeye ulaşmadan havada kurumaya başlıyor ve
yüzeyde verniğin bir kısmı toz halinde birikiyor. Bazı durumlarda ise örümcek ağı gibi
liflenmelerde oluşabiliyor.

Bu durumu önlemek için tiner oranını Humbrol’un bu verniğinde verniğin ölçüsü kadar
birebir, 1 ölçü vernik+1 ölçü tiner hatta tinerin ölçüsünü biraz daha artırarak bir kap
içinde iyice karıştırıp, Airbrush ile atılacak cisme çok yakın plandan hızlı bir şekilde
uygulamak gerekir.

Bir kere atım yapıp biraz bekledikten sonra bir kat daha aynı şekilde atılabilir. Yüzeyin
üzerine sağa sola git gel yaparak vernik atılmamalıdır! Sonuca bir kerede değil birkaç
atım ile gidilmelidir.

Burada dikkat edilecek bir durum : İki atım arasında Airbrush ağzında kuruma
olacağından ince bir fırçayı tinere daldırıp, Aibrush ağzını tinerli fırça ile temizleyerek
atımları tamamlamak olumlu sonuç verir.

Gökhan Aktan Bey, merhaba.

Yaptığımız eskitme çalışması ile ilgili güzel düşüncelerinize teşekkürler.

Bu tür görsel ve anlatımlı paylaşımlar, mutlaka sizlerin de çalışmalarınıza yararlı olabilir
ve başarılı çalışmalar yapabilirsiniz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Şubat 19, 2016, 08:40:10 »
Sikunun bu modelini görünce çok hoşuma gitti ama model pırıl pırıldı eskimesi gerekiyordu bu konuda da maalesef ben zayıf olunca yukarıda da anlatığım gibi bu işin piri olan Teoman beye rica ettim. aynı şehirde olma avantajı da vardı.
Teoman bey yine her zaman ki gibi mükemmel sonuç çıkardı.kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
ayrıca kaç yıldır buradayım bu sitede bu hobide bulunan emeği geçen herkeze de teşekkür ederim. burası çok güzel bir yer herkes yardımcı olup bir şeyler paylaşıyor bizlerde öğreniyoruz........
benim en basta özlediğim Haldun abi gibi.....