Gönderen Konu: Silikon Kalıp  (Okunma sayısı 9446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Silikon Kalıp
« : Mayıs 13, 2009, 14:54:44 »
Değerli Arkadaşlar

Uzun bir süredir kullandığım silikonla kalıp alma ve model çoğaltma yöntemimi ve kullandığım malzemeyi elimden geldiği kadar sizlerle paylaşacağım

Öncelikle master model dediğimiz benim elde yaptığım 1/87 ölçek bir çeşme aynası çoğaltacağım

Silkon olarak medikal bir ürün olan diş depolarında rahatlıkla muhtelif marka ve fiatlarda bulabileceğiniz silikondur

Daha sonra açıklamada göreceğiniz gibi ben bunun üçlü takımını kullanıyorum

Bir kavanozda yumuşak hamur kıvamında silikon ve tüpte sertleştirici(aktivatör)bulunuyor
Bu ikili takımdır

Master modelin hacmından biraz fazla yumuşak silkonun otrasına aktivatörü koyup elle yoğuruyorum
Burada eldiven giymeniz prospektüste öneriliyor zira sertleştirici içndeki kimyasallar eldeki çatlak ve yaralarda dermatite neden olur

Daha sonra bu karışımdan ince bir tabakayı detaylı yüzeye parmakla bastırıp geri kalan kitleye master modeli gömdüm

4/5 dakikada silikon sertleşmektedir
Bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim master modelinizin etrafındaki silkon 1/2 cm yi geçmemeli kenarlar kalın olursa kalıp esnemeyeceğinden kalıp parçalanabilir

Artık kalıp hazır içine istediğiniz gibi soğuk döküm (alçı.polyester .resin veya akril) yapılıp master modeli çoğaltabilirsiniz

Üretici firma bu silkonun soğuk dökümde kullanılması gerektiğini ifade ediyor
Yanlız bazı modelci dostlarımız küçük parçaları düşük ısıda eriyen metal kullanarak bu silikonla bir çok kez çoğaltma yaptılar

Eğerki daha detaylı bir kalıp isterseniz büyük tüpteki akıcı silkon bir mıx plate uzerine alınıp eşit uzunlukta aynı sertleşticiyle karıştırıyorum

Bu karışım ilk hazırlanan yeşil silikon içine ince bir tabaka halinde sürüp modeli kuvvetlice içine oturtuyorum

Gördüğünüz gibi daha detaylı bir kalıp oldu
İkinci olarak kullandığım silikonun daha akıcı kıvamda ve özel mixer tabancasıyla kullanılan bir versiyonu daha var
Bu her nekadar Medical bir ürün isede Kriminal birimler tarafından da kullanılmakta şöyleki herhangi bir yerdeki parmak izinin dahi kalıbını alabilmektedir

Elde edilen bu silikon kalıbı uzun süre kullanmak istiyorsanız su içinde muhafaza etmenizi öneririm

Değerli arkadaşlar

Ülkemizde hobilerin yaygınlaşması amacımızsa bildiklerimi  uyguladıklarımı sizlerle açık ve net biçimde paylaşıyorum ve paylaşmaya devam edeceğim benim bu paylaşımımı istediğiniz gibi kullanabilrsiniz

Özellikle ben hiç kimsenin etiklik, dürüstlük ve ahlak bekçisi değilim

Bu tür konuların özel mesajlarla diğer arkadaşlara kapalı olarak paylaşma tercihi bana göre taraftar toplama çabasıdır

SYGLR

« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2009, 16:53:20 Gönderen: İhsan »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Silikon Kalıp
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2009, 19:01:16 »

İhsan Bey, silikon kalıp çalışmanızla ilgli yapmış olduğunuz açıklamalarınız
için çok teşekkürler.

Model çoğaltma işlemlerini de, aynı şekilde görüntülü olarak açıklamaya çalışırsanız,
tüm modelcilerin  bu tür çalışmalarına ışık tutmuş olacaksınız.

Vermiş olduğunuz ve vereceğiniz böylesine yararlı bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederiz.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 13, 2009, 22:58:22 »
İhsan bey muhteşem bir bilgilendirme.Beni çok etkiledi.Ahşaptan oyarak bir lokomotif modeli yapabilsem kalıbını alabilirmiyim diye düşünüyorum.Tek parçada zor olur herhalde...Belki ileride amatörcede olsa kendi lokolarımızıda yaparız.:)Aklımda fantastik bir lokomotif hep duruyor.Fantastik bir savaş veya keşif lokmotifi olabilir.Zaten çizgiroman kahramanlarıma ve öykülerime artık bir lokonunda girmesi kaçınılmaz oldu.Bakalım vakit ayırıp odaklanabilirsem deniyeceğim.

esenkalın.
Doğan

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Mayıs 13, 2009, 23:18:09 »
İhsan abi paylaşım için teşekkürler.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #4 : Mayıs 13, 2009, 23:46:22 »
İhsan bey paylaşımınız, narsizimden uzak bilgilendirmeniz ve verdiğiniz etik ders için sonsuz teşekkürler... Ellerinize sağlık. Saygı ve sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2009, 16:01:43 »
İhsan bey elinize sağlık, paylaşım için ayrıca teşekkürler.Bu kadar çeşme aynası ile İstanbul'da sebil sorununu çözeceksiniz sanırım  :)

Saygılarımla
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #6 : Mayıs 14, 2009, 18:35:22 »
İhsan bey emeginize sağlık.