Gönderen Konu: Marklin 3085 br03 detaylandırma çalışması  (Okunma sayısı 5163 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Marklin 3085 br03 detaylandırma çalışması
« : Şubat 14, 2009, 13:58:13 »
Değerli arkadaşlar merhaba.Bir arkadaşımın bana sattığı 70 lerden kalma marklin br 03 ü detaylandırmaya çalıştım.Loko tamamen(tender hariç)metalden.Alt tekerler ve dişliler gerçekten çok etkili.Ancak üst detayları pek güçlü değil bence.O yıllarda döküm kalıptan tek parçada çıkarılmış sanırım.Ben bu detayları daha gerçekçi olması için yine elektro gitar sol telinden detaylandırmaya çalıştım.Yapıştırıcı olarak pattex universal kauçuk yapıştırıcı kullandım.Ertesi güne inanılmaz sağlam tutan bir yapıştırıcı.Japon tarzı yapıştırıcılar bilhassa metalde ufak bir zorlamada atabiliyor.Bilemiyorum belkide ben muvaffak olamadım.Diğer boruları yakalıyan yuvarlak rekorlarıda damla pattexler ile oluşturmaya çalıştım...Ayrıca ön üst far eksikti.Buraya bir lamba,markize kırmızı lamba(kazan yanma efekti için) ve arka tender a arka farlar ekledim.Tender da arka farlar için maalesef hiç ışıklandırma sistemi yotu.Çok ince delerek pleksi parçalarla içeri koyduğum ışığı dışarı taşıdım.Tenderdaki üçüncü üstteki fara maalesef imkansız olduğu için hat çekemedim.Öne kazan açma vanası eklenecek.Detaylar gerçeğine oldukça yakın tasarlandı.Yapıştırıcı izini kapamak için sadece bir kapak eklemek zorunda kaldım(markizin olduğu dip tarafta).En son mat siyah ile boyıyacağım.Bittiğinde diğer fotoları daha sonra yollıyacağım.

Esen kalın

« Son Düzenleme: Şubat 14, 2009, 14:08:44 Gönderen: doğan ür »

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
Ynt: Marklin 3085 br03 detaylandırma çalışması
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2009, 14:23:25 »
Cemal bey merhaba anlatımınız ve resimler için teşekkürler yanlız profilizde yaş kısmında ufak bir problem var.büzeltirseniz iyi olur. selamlar.
« Son Düzenleme: Şubat 14, 2009, 14:25:09 Gönderen: MEHMET erdoğan »

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #2 : Şubat 14, 2009, 19:10:26 »
Merhaba, anlatımınız ve fotoğraflarınız için teşekkürler. Yanlış anlamadıysam elektro gitar telinden yararlanmışsınız. Bu kısmı dikkatimi çekti ve çok ilginç geldi. Çok güzel bir yaratıcılık bence, ilginç bir düşünce olmuş.
Elinize sağlık..

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 14, 2009, 20:11:26 »
Merhaba.Mehmet bey uyarınız için çok teşekkür.Yaşımı düzelttim.Görünüşe göre ölümsüzlüğün sırrını bulmuş hissettim kendimi.344 yaşında:)))

Osman bey evet 3 numaralı sol notası veren elektro gitar telidir.Aslında diger daha kalın boruları ince ataç tan yaptım.Biraz kalınca gibi oldular sanki..Onlarda la telinin üst sargısı sıyrılmışı ile daha hoş olabilir.Diğer taraftaki yukarı kıvrılan detayı o şekilde değiştirebilirim.Daha ince olabilir ataç a göre.Bir bakıcam.Boyanınca hepsinin çok daha reel olacağını umuyorum.

Esenlikler

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2009, 00:32:01 »
sevgili doğan ür bey,
osman yalçınkaya kardeşimin dedikleri çok doğru.. Elektro Gitar teli kullanma fikri..
entresan ve ilginç bir yaklaşım ve yaratıcı bir fikir..
tekraren ellerinize ve emeğinize sağlık..
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2009, 23:18:21 »
Değerli arkadaşlarım yorumlarınız için çok teşekkürler.Keşfetmeye çalıştığım şeyleri sizlerle her zaman paylaşacağım.Bu arada Marklinim in, detaylama çalışmalarından sonra boyamasınıda bitirdim.Bir iki ufak rötüşleme dışında tamamlandı sayılır.Fotolarımı yayınlıyorum

Hepinize iyi akşamlar.

Esenlikler

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2009, 23:42:06 »
Doğan bey lokonuzun detay ve boyama çalışması harika olmuş.Özellikle mat siyah ton seçiminiz ve uygulamanız çok isabetli olmuş.Ellerinize,emeğinize sağlık.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı makinist61

• Demir U?un
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Şubat 26, 2009, 12:06:27 »
Sevgili Doğan,
Bu işe yeni başlamana rağmen tam gaz ilerliyorsun. Tebrikler, ellerine sağlık.
Detaylandırma çalışmalarının bir yandan daha iyi bir görsel etki yaratırken, diğer yandan pahalı gözüken bu hobiyi üzerine sarf edilen emek ve vakitle satın al - kullana nazaran daha ekonomik hale de getirdiğini düşünüyorum.
Bu arada internet sitendeki mesleki çalışmalarından da bildiğim üzere boyama konusunda parmak ısırttıracak çalışmalarını sabırsızlıkla bekliyorum.
Sevgiler
Demir