Genel Konular > Digital Sistemler İle İlgili Konular

DCC Decoder hakkında genel bilgi

<< < (3/9) > >>

Okan:
DCC Decoder ve kumanda konusunda, farklı markaların birlikte çalışabilirliğini bir kez daha paylaşmakta yarar var.

DCC, NMRA standartları baz alınarak geliştirilen bir veri/komut iletişim modeli diye düşünülebilinir. Yani kumanda, DC akım içinde NMRA tarafından tariflenen şekilde elektrik sinyali gönderir, buna uygun olarak yapılmış kodçözücü bu sinyali alır ve lokomotife veya aksesuar aygıtına sinyal içinde verilen komutu yaptırır.

Bu noktada lokomotifin veya kumandanın marka modelinin bir önemi yoktur. Bir başka deyişle baz standartta uyumlu olan ürünler birlikte kullanılabilir.

Kendi denediklerimle verebileceğim örnekleri bir kez daha sıralarsam,

Lokomotif Roco           Decoder Hornby
Lokomotif Hornby        Decoder Hornby
Lokomotif Bachmann    Decoder ESU Loksound
Lokomotif TrackMobile  Decoder NCE
Lokomotif Fleischmann  Decoder ESU Loksound
Lokomotif Trix             Decoder Trix
Lokomotif Trix             Decoder DCC/SX Sound
Lokomotif MTH            Decoder MTH Synch Sound

Bu alternatifleri çoğaltmak mümkün, zira içinde 8 veya 6 bacaklı soketi bulunan DCC Ready lokomotiflere takılacak NMRA uyumlu  dekoder, yine NMRA uyumlu DCC kumanda ile sorunsuz çalışacaktır.

Ben neleri denedim diye özetlersem;

Hornby Elite ve Piko Digi-1 kumanda ile

Hornby R8215 veya R8249
Uhlenbrock
ESU Loksound veya Lokpilot
Trix DCC/SX veya DCC/SX Sound
MTH Synch Steam and Sound
NCE

dekoderleri takılmış lokomotiflerin sorunsuz çalıştığını gördüm.

Bir diğer soru ise aynı hatta birden fazla dekoderli lokomotifin olması idi. DCC'nin temel amacı zaten aynı hatta birden fazla lokomotifi raylarda kablolama düzeneği yapmadan çalıştırabilmektir. Hattın üzerindeki lokomotiflerin veya dekoderlerin markalarının bir önemi yoktur. Önemli olan aynı anda istenilen sayıda lokomotifi çalıştırabilmek için gerekli gücün kumanda tarafından sağlanabilmesidir.

CAN:
Merhaba,

Okan beyin denediklerine bilgi notu olarak benim denediklerimi ilave etmek isterim.

Kumanda, MRC Prodigy Advance2,

Loko Bachmann China dekoder ESU
 Loko Bachmann China dekoder MRC (Sesli)
 Loko Marklin Hamo dekoder Lenz
 Loko Roco dekoder Lenz
 Loko Broadway Ltd  (Sesli) dekoder Digitrax

Yukarıda denediklerim gayet sorunsuz çalışanlar ve birebir verim aldıklarım, ancak Piko lokolarda denediğim Uhlenbrock, ESU, ve Lenz decoderler çalışmalarına ve sorun çıkarmamalarına rağmen tat vermiyorlar, sanırım Piko motorları ile ilgili bir şey, bu konuda benle deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar, selamlar,

Can

Kahraman:
Dİkkat ettim de Okan abinin bu emeği, paylaşımını atlamışım. Gerçekden takdire şayan Okan abi. Ellerine sağlık.

Okan:
Okunması yararlı bir kaynak

http://www.siliconvalleylines.com/dcc/2009/DecoderHW.pdf

http://www.siliconvalleylines.com/dcc/presentations.html

Kahraman:
Dun aksam Okan abinin Bir ustte verdigi pdf dosyasindan da yararlanarak Piko dekoderi yakan Rocoya Hornby 8249 Dekoder taktim. Dekoderi yanan pikoma da aynisini taktim.
Oncelikle pikoyu anlatayim. Urunu taktiktan sonra ilk testlerde (isik yonleri vs dogru calisiyordu) ancak ilerisini gerisini degistirmem gerekti. CV29 u "1" olarak programlayarak lokoyu istedigim gibi ayarladim ve sorunsuz calistigini gordum.
Daha sonra bir diger dekoderi de Roco BR 151 ile denedim.
Ama ondan once pdf dosyasinda soyledigi gibi oncelikle akkor ampulleri direnc ile calistirmam gerektigi icin evdeki eski elektronik aletlerden soktugum direncleri aramaya koyuldum..
Sadece 1 adaptorde 100 ohm a en yakin 150 ohmluk tek bir direnc bulabildim buna en yakin 470ohmluk 2 tane direncdi. Denemek icin ise koyuldum.
Iki direncide saglikli bir sekilde ekledikden sonra dekoderi taktim/... Tabiki direncler cok fazla geldi. Isiklar cok az yaniyor ve tat vermiyor..
Ama 8249 Roco ile de sorunsuz calisiyor ve Prodigy Advanced² ile de sorunsuz calisiyor.
Ilk firsatta direncleri degistirip fotograflayacagim..

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git