Gönderen Konu: 1/87 Pirinç Plaketler  (Okunma sayısı 12334 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
1/87 Pirinç Plaketler
« : Nisan 07, 2008, 23:49:21 »
Teoman bey halen yapımına devam ettiği 1/35 ölçekli BR52 maketi için pirinç plaketler yaptırırken, 1/87 ölçekli pirinç plaketler için de araştırma yaptığını belirtmişti. Bugün ilk sonuçları elde etmiş ve benden foruma aktarmamı rica etti.

Onun izni ile konuyu foruma aktarıyorum ve görüşlerinizi rica ediyorum. Plaketler hakkındaki her türlü yorumunuz bu konudaki sonraki adımlara ışık tutacaktır.

07 Nisan 2008 Pazartesi - Teoman KARDAŞLAR :

TCDD 1/87 ölçek pirinç plaket çalışmalarında laser kesim buna bağlı olarak tampon baskı işi beklemede! bu işi yapacak arkadaşı geçen gün aradığım da henüz tampon baskı makinasının gelmediğini  bildirilmişti.

Bunun üzerine birkez daha asit indirme deneme çalışması yaptık. Bu gün akşam üstü okuldan çıktıktan sonra plaketçiye giderek asit indirme çalışmalarının neticesini aldım. Orada plaket kesme çalışmasını fotoğrafladım.  TCDD BR44 plaket numarasını 56712 olarak yaptırdığımdan daha sonra eve gelerek Roco BR 44 lokonun üzerinde denedim.

Fotoğraflar:

Plaket işlerini yapan usta pirinç plaket üzerinde asit indirme yapılmış ve boyanmış 1/87 ölçeğe uygun yazı ve logoyu ince kıl testeresiyle kesiyor. Boyut çok küçük olduğundan bir hayli zor çalışma oluyor.

TCDD 1/87 ölçekli takım plaketlerini ölçek kıyaslaması olması açısından daha önce yaptırdığımız 1/35 ölçek plaketinin yanına koyarak aradaki farkı görüyoruz.

Bu tür çalışmalarda bilgisayarda grafik çalışmasından sonra film alınır. Bu film kimyasal bir madde olan lak ile kaplanmış pirinç zemin üzerine ışık sistemiyle pozlanır. Daha sonra pirinç aside atılarak siyah görülen yerler oyularak yüzeyden daha aşağıya indirilir.

İndirilmiş olan çukur yerler boyanır. TCDD' nin asıl plaketleri döküm olduğundan bu etki asit indirme yöntemiyle pirinç üzerinde aynen verilmeye çalışılır.

Roco BR44'ün üzerinde plaketleri yapıştırmadan koyarak, markiz üzerinde plaketlerin görünümünü fotoğrafladım. Ancak gece ışık altında pirinç parladığından tam net görüntü alınamdığından birçok açıdan deneyerek en uygun görüntüleri vermeye çalıştım.

BR 44 üzerinde bir başka açıdan plaketelerin görünümü.

Bu boyutta işçilik çok fazla oluyor. Plaketlerin 1/87 ölçekte görünümleri çıplak gözle oldukça zor görülüyor.

Şu anda yapılan çalışma tatminkar olur mu?

Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

« Son Düzenleme: Nisan 07, 2008, 23:55:27 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: 1/87 Pirinç Plaketler
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2008, 00:13:10 »
Teoman Bey,
Tebrikler ve teşekkürler.Onca işiniz arasında Türk Model trencilerine yılmadan ve eminim yoğun bir çalışma ve araştırmayla harika bir ürün kazandırdınız.
Okan paylaşım için teşekkürler.
Saygılar
Ferda 
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2008, 00:24:25 »
Teoman Bey, bu kadar yoğun bir iş ortamında uzunca bir süredir görmeyi umduğumuz bir ürünü yarttınız, ne desek az. Fotograflardan görebildiğim kadarı ile göze hoş görünüyor, ancak sizin de belirttiğiniz gibi o küçüklükte bir plaketi kesmek gerçekten bir ustalık işi. Bence prinç plaket sorunu çözülmüştür, ama sizin titizliğinizi bildiğimiz için tabiki aslolan sizin değerlendirmeniz. Emeklerinize sağlık...

Okan Bey, size de paylaşım için teşekkürler...

Saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2008, 08:57:00 »
ellerinize bir kez daha sağlık hocam . ama bunları seri üretebilecekmiyiz temin edebilecekmiyiz tembelliğimizi hoş görün :-\

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Nisan 10, 2008, 13:33:24 »

Saygıdeğer modeltrenciler, konuyla ilgili ilgilerini ve güzel görüşlerini ileten
arkadaşlarımız Okan, Ferda,İlyas, Ümit ve Barboros Beyler'e çok teşekkür ederim.

Bu gün okuldaki çalışmalarım bitince akşam üstü plaketçiye giderek Okan Bey'in Roco Br 44' ü için örnek plaketlerden hazırlatıp Okan Bey'e yollayacağım. Okan Bey ve İstanbul'da bulunan modeltrenci arkadaşlar bu plaketleri inceleyip görüşlerini belirtirlerse, bu sonuca göre elinde buharlı lokomotif modeli veya modelleri olup, istediği plaket numaralarını bildirmesi halinde bir takım çalışması yapılabilir.

Öncelikle teknik olanaklar doğrultusunda ortaya çıkacak ürünün incelenip uygunluğunun ortak kararlarla belirlenmesi ve daha sonra seri üretimin bu doğrultuda yapılması uygun olur.

Buharlı lokomotif modelleri 1/87 ölçek plaket takımlarında ay+yıldız, TCDD yazısı satandart, isteğe göre numara plaketleri farklı olacakatır.

Okan Bey'e göndereceğim plaket takımını, Okan Bey buharlı lokomotifi üzerine
yapıştırarak veya geçici yatay konumda yerleştirerek bir cumartesi toplantısında sizlerle paylaşabilirse, buradaki sonuçlara göre istekli sayısı ve buna bağlı maliyet ortaya çıkabilir.

İyi çalışmalar dileklerimle saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2008, 23:51:29 Gönderen: teoman »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2008, 00:53:36 »

Saygıdeğer modeltrenciler, bir önceki mesajımda bildirdiğim gibi bu gün (10 Nisan '08) okul
çıkışında eve gidip kesilmemiş plaketlerin bulunduğu pirinç levhayı ve fotoğraf makinasını 
alarak doğru plaketçinin atelyesine gittim.

Plaketçi arkadaşımızın atelyesinde kendisinden tekrar ricada bulunarak birkaç parça daha
kesim yapmasını istedim.

Malum bu tür işler çok ayrıntılı ve çok uğraştırıcı olduğundan pek uğraşmak istemezler.
Arkadaşımız Salih Bey'in yanında oturarak kesim çalışmalarını başlattık.

Pirinç levha kesimlerinde oldukça deneyimli olan Salih Beyİ yice konuya motive ederek
TCDD 1/87 ölçek olan oldukça küçük plaketleri kıl testereyle kesmeye başladı.
Kesim anında kıl testerenin hareketli anını görüntülüyoruz..

Salih Bey dikkatli bir şekilde TCDD yazı plaketlerini çıkarıyor.

Kesilen Ay+Yıldız, numara ve TCDD plaketleri.

Kesim çalılmalarının sona ermesinden sonra Salih Bey avcuna aldığı plaketleri dağılmaması
için banta cımbız yardımıyla yapıştırıyor.

Plaketlerin ne kadar küçük olduğunu avuç içindeki görüntülerinden daha iyi anlyoruz.

Plaketleri alıp eve geldiğimde ben de onları tekrar gözden geçirerek eğe ile tesfiye ediyorum.
Plaketlerin yüzeylerinn bozulmaması için küçük pensenin uçlarına bant sararak tutturup bu
şekilde eğelemeye çalışyorum.

Plaketler çok küçük olduğundan çıplak gözle görülmesi ve işlem yapılması oldukça güç
olduğundan masa büyüteci yardımıyla düzeltme çalışmalarını sürdürüyorum.

Gerekli düzeltmeler tamalandıktan sonra 11 Nisan Cuma günü plaketleri Harun Bey'in ofisi
aynı zamanda MTK merkezi olan Proses Elektroniğe yollayacağım.

Okan Bey, Cumartesi günü Roco BR44 Buharlı lokomotifini toplantıya görütürdüğünde
orada lokomotif üzerinde gerekli işlemleri yaparak katılımcı arkadaşlarla bu plaketlerin olup
olmayacağı üzerinde görüş birliğine varıp hepimize bilgi vermeleri doğrultusunda bir sonuca
gidebiliriz.

Eğer plaket  yapımı konusunda karar verilirse, Harun Bey'in yapacağı organizasyonla bu
plaketlerin, isteyen modeltrencilere dağılımı gerçekleşecektir.

Örnek Plaket numarası Çamlık Müzede bulunan TCDD BR44 Buharlı lokomotif üzerindeki 56712
plaket numarasından alınmıştır. Okan Bey'in isteği üzerine Okan Bey'in BR44 Buharlı Lokomotifi
üzerinde deneme amaçlı kullanılacaktır.

Plaket yapımı kabul görmesi halinde istekler doğrultusunda numaralarda çeşitlilik olacaktır.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2008, 01:59:31 »
Teoman bey,

Uğraşılarınız ve MTK'ya katkılarınız karşısında söyleyecek söz bulamıyorum.

Keşke teşekkür etmekten daha fazlası olabilse.

Selamlar, sevgiler,

Harun 

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2008, 19:33:36 »

Harun Bey, MTK'ya katkılarda bulunmak benim için büyük bir keyiftir.
Yararlı olabiliyorsak ne mutlu.
Birlik beraberlik duygusuyla hepbirlikte paylaşımlarda bulunmak, her türlü değerin üzerinde bir
olgudur.
Böylesi bir ortamı oluşturup, biz modeltrencileri bir araya getirmeniz ise bizlere en büyük
hizmeti sunmanız.
Bunadan daha fazlası ne olabilir ki! Bizlerde size sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Okan Bey, pirinç plaket işlerini hepbirlikte paylaşma için gösterdiğiniz çabaya ben de teşekkür
ederim.

Saygıdeğer modeltrenciler;
Plaketler bu gün Yurtiçi Kargo ile Harun Bey adına Proses Elektroniğe gönderilmiştir.
12 Nisan Cumartesi günü plaketler Proses'te yapılacak MTK toplantısına yetişmiş oalcaktır.
MTK toplantısında gerekli inceleme ve Okan Bey'in BR44'ü üzerinde yapılacak denemeler
sonucunda plaketlerle ilgili olumlu ve olumsuz görüşler aktarılarak bir sonuca varılacaktır.

Plaket gönderimi ve 1/87 ölçek buharlı lokomotif maketi üzerinde yapıştırma işlemlerini
gösterir fotoğraflı açıklamalar yaparak, yarın yapılacak incelemelere yararlı olabilir düşüncesi
ile aşağıdaki çalışmaları yaptım.

Plaketler üzerinde yaptığımız tesfiye çalışmalarından sonra kullanılabilir özellikte 5 takımlık
plaket grubunu belirleyip, bir karton üzerinde dizip yollamaya hazır hale getirdim.

Plaketelerin gönderimde birbirine karışmaması için üstlerinden şeffaf bant ile geçici olarak
tutturuyoruz.

Bu şekilde plaketlerimiz karton üzerinde kaymadan gönderime hazır hale getirildi.

1/87 plaketlerin yanında 1/35 plaket örneğini de gönderiyorum. Bu şekilde iki ölçek arasında
işçilik farkının boyuttan da kaynaklandığının 1/87 ölçeğin oldukça küçük olmasından dolayı
ne kadar zor bir şekilde bu hale getirebildiğini gözlemlemekaçısından yararlı olabileceğini
düşündüm. Bu arada yapımını sürdürdüğümüz BR 52 için hazırladığımız bu plaketi de şimdiden
İstanbul'daki modeltrencilerden MTK toplantısına gelen arkadaşlarımız görmüş olacaklar.

Bu plaket modeltrenler için yapılmış ilk pirinç plaket olma özelliğini taşımaktadır.
BR 52 Maketimiz bittiğinde üzerinde gerçekten çok şık duracaktır.

1/87 ölçek pirinç plaketlerin buharlı lokomotif modelleri  üzerinde nasıl yapıştırılacağına bir
örnek çalışma ile MTK toplantısında yapılacak deneme çalışmasına yardımcı olmak isterim.
Bu arada Okan Bey'e bir hatırlatma yapmak istiyorum. Yolladığın TCDD pirinç plaketlerinizi
BR 44 üzerine yapıştırmadan önce markiz yanında bulunan ''DB'' ait logo ve yazıları ortadan
kaldırmak gerekmektedir.

Bunun için markiz yan kısımlarına boyama işlemi yapabilirsiniz. Mat siyah boyayı ince fırça ile
sürerek yüzeyde düz bir siyah boya alanı yaratabilirsiniz.

YAPIŞTIRMA İŞLEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1/87 ölçek plaketlerimizi bir karton üzerine koyarak, cımbız yardımıyla ters kısmına çok az
miktarda yapıştırıcının taşmamasına dikkat ederek yapıştırıcı sürüyoruz.

Bu işlemde yapıştırıc olarak maket yapıştırıcısı veya Japon yapıştırıcı olarak bilinen
yapıştırıcılar kullanmıyoruz.

Elastiki bir özelliğe sahip ani kuruma yapmayan kağıt yapıştırıcılarından kullanmak
daha uygundur. ben fotoğrafta görülen Peligom marka yapıştırıcı kullandım.

Yapıştırıcıdan bir miktar kartonun köşesine akıtarak yapıştırıcıdan maket bıçağının ucu ile
çok az miktarda alıp, plaketin yapıştıracağımız yüzeyine sürüyoruz.

Cımbız ile önce lokomotifin Tender'ine plaketi yapıştırıyoruz. İlk deneme de bu alan daha
geniş olması ve elimizin alışması açısından daha uygun oluyor.

Tender'den sonra markiz üzerindeki plaket dizilimini yapıştırıyoruz. Plaketlerin cımbızdan
yapışacak yüzeye aktarır iken bir kürdandan da yardım almak oldukça iyi oluyor.

Plaketleri lokomotifimize yapıştırdıktan sonra kontrol ediyoruz. Kürdan ile plaketleri sağ-sol,
yukarı-aşağı yaparak bir dengeye getiriyoruz.

Plaket takımımız, Ay+Yıldız üstte onun altında TCDD plaketi en altta ise lokomotifin numara
plaketi markiz yan kısımındaki alanda uygun ölçülerde yerlerini alıyorlar.

Plaketlerin çaprazdan lokomotifdeki görünümleri. Çıplak gözle baktığımızda pirinç metalin
ışığn geliş açısına göre parlaması çok şık durmaktadır. Fotoğrafta bu etki görülmemektedir.
Birde en çok kırmızı renk fotoğraflarda iyi çıkmamaktadır.Yine de plaketlerin lokomotif modeli
üzerindeki duruşu anlaşılır şekilde görülmektedirler.

İstanbul'da yapılacak MTK toplantısında, pirinç plaketler konusuyla ilgili görüşlerin burada
bildirilmesi sonucuna göre bu projenin hayata geçip geçemeyeceğini göreceğiz.

Bir hatırlatma daha! TCDD model dizel lokomotifler için  plaketler; gerçek TCDD'nin  dizel
lokomotiflerinde olduğu gibi gümüş renkli olduklarından, alpaka metale çalışılarak TCDD'nin
dizelleri içinde yapılabilecek.

İyi çalışmalar dileklerimle saygılar.
Teoman Kardaşlar
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2008, 19:13:04 Gönderen: teoman »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2008, 22:54:17 »
Teoman bey,
Gönderdiğiniz pirinç plaketleri aldık ve hayranlıkla izledik.

Plaketler gerçekten güzel olmuş ellerinize emeğinize sağlık. Bugün bir fotograf makinası sorunu yaşadık o nedenle resimleri biraz gecikmeli aktarabileceğim.

Ancak plaketlerin baskı kalitesi gerçekten güzel. Kenarlarından kesiminin gerçekten zor olduğu anlaşılıor. Bu arada küçüklükten dolayı cımbızla bile tutmak gerçekten zor oluyor. Hatta iki kere TCDD yazısını markize kaptırdık  :D Bu arada kalınlık olarak bir parça fazla olduğunu algıladık, ancak çalışabilmek için herhalde daha incesinin mümkün olamayacağını düşündük.

Teoman bey gördüğümüz kadarı ile hepimiz memnunuz ancak üretiminin nasıl yapılabileceği konusunda görüşlerinizi bekliyoruz.

Tekrar çok teşekkürler.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 12, 2008, 23:18:02 »
Teoman Bey,
Türkiyede ilk olarak gerçekleşen bu çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim.Bugün toplantıya gidemediğim için malesef yakından inceleme fırsatım olmadı ama uygulamalı olarak bizlerle paylaştığınız resimlerde oldukça güzel duruyorlar.Türk Model Trenciliğine yaptığınız bu önemli katkıdan dolayı teşekkür ederim.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 12, 2008, 23:46:48 »
Yakından inceleme bu derece doğru bir tespit olabilir. Fotografları croplamayı yeni bitirdim. Farklı açılardan ve makinaya uyum sağlama sürecinde farklı ışıklarla çekilmiş yakın çekim fotografları paylaşıyorum. Ne derece güzel bir şey olduğunu varın siz düşünün. Işıl ışıl parlıyorlar.  :o Bu fotograflardakilerin hepsi 1/87 ölçek. Markizin üzerine hafif inceltme sonrasında güzel yerleşecek ve iyi bir eskitme ile güzel duracak diye düşünüyorum.

Teoman bey, katkılarınız, bizimle paylaşımınız için tekrar sonsuz teşekkürler.

Markizde

Bunlar ise Teoman beyin örnek olarak gönderdiği 1/35 ölçek plaketler.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 13, 2008, 01:08:51 »

Okan Bey ve Ferda Bey görüşleriniz için çok teşekkürler.

Okan Bey, konuyla ilgili deneme çalışmalarınız ve fotoğraflı tespitleriniz buna bağlı olarak
pirinç plaketlerin kalınlığı konusundaki uyarınız çok yerinde.

Kalınlığın daha aza indirilmesiyle ilgli olarak, plaketçi arkadaşımızın önceden belirttiğine göre;
0.10mm daha ince levhaya çalışılabileceğini bildirmesi üzerine biraz daha ince olabilir.

Fotoğraflarınızdan anlaşıldığına göre kesimler büyüteç kullanılarak daha düzgün hale getirilebilir.
Bu konuda plaketçi arkadaşın kendisini uyararak bu kesimleri mutlaka büyüteç ile yapması
gerektiğini belirtmiştim.

Plaket yapımının kesinliğe kavuşaması doğrultusunda plaketçi arkadaş hem pirinç levhada daha ince
çalışacağını hem de kesim yapar iken büyüteç kullanabileceğini bildirmişti.

Sizin de gördüğünüz gibi 1/87 ölçek plaketler, çıplak göz ile zor seçilebiliyor. Bunları kesme bir okadar
daha zor oluyor. Eğe ile tesfiyesi ise bir hayli zor.

Model lokomotifler üzerinde çıplak göz ile bu kadar küçük parçalar anca görülebiliyor ve mikron ölçülerdeki hataları çıplak göz algılamıyor.

Bu işi hayata geçirme konusunda benim düşüncem şöyle olabilir:
İstekte bulanacak modeltreci arkadaşımız elinde bulunan buharlı lokomotif veya lokomotifleri için
yedekli adet bildiriminde bulunmasıgerekir.
Örneğin: X modeltrenci elinde 1 adet BR 52, 1 adet BR44 bulunmakta. Her iki lokomotifin plaket numaraları farklı buna karşılık Ay+Yıldız ve TCDD plaketleri aynı özelliktedir.
Bir buharlı lokomotifte markiz sağ, sol, kazan kapağı üstü ve tender arkasında 4 Adet numara plaketi bulunmaktadır.
Ay+Yıldız plaketi markiz ve tender her iki yanı olmak üzere 4 Adet bulunur.
TCDD plaketi ise markiz her iki yanı olmak üzere 2 adettir.
Bir lokomotif için 10 parça plaket kullanılacağından 2 lokomotif için 20 parça gereklidir. Burada belirtilecek numara farkı önemlidir. Örnek: 56712 ve 56548 gibi

Bence bu plaket sayılarına yedek olması için ikişer adet plaket ilave edilmeli ve sayı o şekilde çıkmalıdır.
Yedekli olarak bir lokomotf için 16 parça ve buna bağlı olarak lokomotif sayısına oranla bu sayının katları bir rakamla plaket ihtiyacı bildirilebilinir.

Bundan sonra istekte bulunabilecek  modeltrenciler; Harun Bey merkezli olarak sayı bildiriminde bulunabilirler. Ortaya çıkacak sayılara göre plaketçiden maliyet fiatı alınır.

Çıkan maliyet; istekli sayısına göre bölünerek kişi başı ne kadar malyetin olacağı saptanır.

Benim ilk aklıma gelenler bunlar. Sizlerin de görüşleriyle ortak bir noktaya varılabilinir.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #12 : Nisan 13, 2008, 01:55:09 »
Sevgili Teoman Bey,

Türk  model trenciliği için verdiğiniz değerli katkılarız ve paylaşımlarınız nedeniyle sizi kutlarız.
Ellerinize emeğinize sağlık.

Selam ve Sevgiler....

Aynur&sermet ERAY

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #13 : Nisan 13, 2008, 10:30:07 »
Teoman Bey Merhaba
Plaketlerin baskı kalitesi ve kalınlığı resimlerden görüldüğü kadar gayet iyi
Yanlız kesimde sorun var gibi
Tabiidirki pirinçin sertlik derecesini bilmiyorum acaba uygun bir makasla daha düzgün kesilemezmi?
SYGLR

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 13, 2008, 13:02:46 »

Sermet Bey, teşekkürler. Pirinç plaket konusunda hepbirlikte bir noktaya gelmeye çalışıyoruz.

İhsan Bey, pirinç levhada biraz daha inceltme yapılabilecek. Asit indirme işleminde ne yazıkki
çok ince olması işlemeye uygun olmuyor. Yapılan çalışmalar 0.50 mm lik pirinç levha üzerinde
işlendi. Şimdi 0.40mm lik pirinç levha üzerinde çalışılacak.

Paketlerin kenar kesimleri sorunlu malzeme çok küçük olduğundan kesme işleminde  giyotin
makas kullanıldı. Giyotin ile sadece bir kenarı kesilebiliyor, ancak diğer kenarda uygun mesafe
olmadığı için malzeme eziliyor!

Kıl testere kesiminden başka bir kesim yöntemi maalesef yok. Laser kesimde ise boyalı olan
parçalar kesilemiyor çünkü laser boyaları yakıyor. Laser kesim yapıldıktan sonra asit indirme
yapılamıyor.
Laser kesime sadece tampon baskı uygun. Bu sistemde ise; gelinen nokta kesilmiş parçalar
üzerine yazı ve şekli tam orantılı denk getirmek oldukça zor olamaktadır.

Şimdi bir başka yöntem ile deneme yapılması üzerinde duruyoruz.

Fotoğraflar üzerinden açıklamaya çalışalım.

Pirinç plaket üzerinde yapılacak işin filmi hazırlanır ve bu film yolu ile istenilen şekil + yazılar
pirinç plaket üzerinde asit indirme işlemine hazır hale getirilir. Filmin yanındaki pirinç levha
parçası 0.40mm dir. Yeni hazırlanacak işlerde bu kalınlık kullanılacaktır.
Yeni hazırlanacak plaketler; yapılmış  örnek çalışmalardan 0.10mm daha ince olabilecektir.

Filmdeki yazı plaketini incelediğimizde plaket kenarındaki çizgiler kesim çizgileridir. Bu çizgiler
daha da kalınlaştırılarakasit indirme işleminde oyularak bir başlak deyişle yüzeyden indirilerek
kesim yatağı oluşturulur. Kesim bu defa daha düzgün olabilir. Testere kesiminde; oyulmuş
yerden testere daha rahat kesimi yapacak ve kenarlar net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Örnek olarak yapılan pirinç levhadaki yazı plaketlerini görüyoruz. Yukarıdaki açıklamamız
doğrultusunda dış kenar çizgileri daha kalınlaştırılıp kesime elverişli hale getirilerek sonuca
gidilecektir.

Şu ana kadar edindiğimiz veriler şekil ve yazı plaketlerinde boya ve oyulmuş görünümde bri
sorun olmaması sadece kesimin tekrar ele alınarak yeni deneme yapılmasıdır.

Görüş ve önerilerinizle daha başka fikirleri olan arkadaşlarımızın da katkısıyla hedeflediğimiz
noktaya hep birlikte varmaya çalışacağız.

Modeltrenci arkadaşlarımızın görüşlerini bekliyoruz.

Saygılar
Teoman Kardaşlar