Gönderen Konu: sirkeci tren garı  (Okunma sayısı 7432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
sirkeci tren garı
« : Ekim 07, 2007, 23:00:06 »
selamlarlar
arkadaşlar geçen gün sirkeci tren garına  gittik. garın içersinde tren müzesi var oraya girdik
içerde çok güzel şeyler var gezmenizi tavsiye ederimayrıyeten içerde küçük bir kurgu var
kurguya bakarken müze görevlisi yanıma geldi ve dediki elindeki lokoyu göstererek bu tek bozulursa nerde yaptırırız diye sordu bende hemen proses elektronikin adresini verdim
kurguda bir adet loko vede iki veya üç yük vagonu var acaba ben derimki, model trenciler kulübü
olarak kurguya yardım etsek vede yaptığımız ilavelere bunlar model trenciler kulübü hediyesidir diye yazdırsak acaba nasıl olur
saygılarımla
hasan yaşar mert

Çevrimdışı chief

• Selami ERTUGRUL
  • Forum Üyesi
  • Yer: Afyonkarahisar
  • ihsaniyeistasyon.tr.gg
Ynt: sirkeci tren garı
« Yanıtla #1 : Ekim 07, 2007, 23:05:32 »
Yanlış hatırlamıyorsam o kurgu 3 raylı ve Hornby olmalı...

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2007, 23:22:49 »
resimdekinden hariç bir tane daha var ben onu diyorum
saygılar
hasan yaşar mert

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Ekim 09, 2007, 05:02:06 »
Hasan selam,

Tabii ki seve seve yaparız birşeyler.

Harun

Çevrimdışı E 40 003

• Ergin Tönük
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
    • Ergin Tönük TCDD Foto?raflar?
« Yanıtla #4 : Ekim 09, 2007, 09:54:15 »
Selamlar,

Sirkeci (İstanbul) tren garındaki müzeyi kuran kişi 1. Bölge Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Ruhan Çelebi'dir. Müzenin kurulmasında TCDD içinden ve dışından çok sayıda insandan yardım görmüştür (isim anmıyorum, eksik kalır, destek olanlar kırılır diye). Model konusunda müzeye katkıda bulunmak isteyenler ruhan_celebi@yahoo.com adresinden, benim de ismimi vererek, kendisiyle temasa geçebilirler. Eminim Ruhan Hanımın da bu arkadaşlarımızla paylaşacağı çok hoş sürprizleri olacaktır.

Bu arada TCDD'nin eğitim veya gösteri amaçlı çok sayıda maketi var(bazıları için -dı). Bunlardan en ünlüsü şimdi Marandiz'deki 2. Bölge Müdürlüğü içinde bulunan ve Karamuk Masası diye anılan eğtim masasıydı. Ne yazık ki bina yeniden düzenlenirken odadan çıkartılamadığı için dağıtılmış. Ben tümünü göremedim, sadece Ankara Garındaki müzede dolaplar içinde parçalarını gördüm.

Ergin

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #5 : Ekim 09, 2007, 11:13:42 »
sevgili hasan,
ben sirkeci tren garında ki, model müzesini şimdi algılayabildim..
bu sefer yaşlı beynimin daha iyi ve net anlayabileceği şekilde yazmışssın.
ben, resmi yerlere yapılan bağışların vs lerin pek yerini bulmadığı düşüncesindeydim.
amma hem senin hemde engin tönük bey'in verdiği referasnslar, yeri olduğunu belirtiyor.
elde avucta olanları müzeye bağışlayabilirim. ölçek 1/87 herhalde.
sevgiyle
haldunabi

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ekim 09, 2007, 18:36:31 »
haldun abi selam
tabiki  ölçek 1/87  ama 1/87 olmayanı da var ben 1/87 olanı ile ilgilendim
hasan yaşar mert

Çevrimdışı BigWHISKEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 20, 2007, 16:30:19 »
Herkese merhaba,

Sirkeci gar müzesini bende 3-4 kere gezdim.
İçerideki modeller yanlış hatırlamıyorsam 1930 lardan kalma bir Hornby ve bir diğeri ise 1/87 Fleischmann.
Fleischmann sette bir Black Anna lokonun çektiği bir kaç vagon yürüyor,ayrıca model alçıdan yapılmış,detayları iyi değil ama büyüklük tatminkar.Anna yı hareket ettiren büyük siyah trafoyu ve yanındaki makas değiştirici kolları görmelisiniz ama ne yazıkki makas kollarını makaslara bağlayacak elektrik tesisatı kurulamamış ve model tam analog halde,değişimler elle yapılıyor.
Ayrıca müze görevlisinden rica ederseniz çalıştıramadıkları bi kaç lokoyu da size gösterebilir.
Diğer arkadaşların da söylediği gibi bu model,yardımla daha iyi bir hale gelebilir.

Hoşçakalın