Gönderen Konu: TCDD İş Vagonlarının Model Tadilatları  (Okunma sayısı 68613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD İş Vagonlarının Model Tadilatları
« Yanıtla #120 : Ekim 28, 2018, 21:52:17 »

Metin Bey, merhaba.

Çalışmalarımızla ilgili nazik duygu ve düşüncelerinize çok teşekkürler.
Demiryollarımızın geçmiş yıllarda kullandığı iş vagonları; çeşitli yük ve yolcu vagonlarından dönüştürülerek yapılmış 
bu vagonlar, demiryolu onarım ve bakım çalışmalarında atelye  olarak kullanılmasının yanında demiryolu işçilerinin
barınmasında da kullanılmışlardır.

TCDD iş vagonlarının her biri ayrı görüntüde olmalarından dolayı çeşitli modeller üzerinde bu farklı görüntüleri yansıtmaya
çalışıyoruz.

Çalışmalarımızda uyguladığımız çeşitli yöntem ve teknikleri forumumuzda aktararak bilgi paylaşımında bulunuyoruz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Model vagonumuzun gövdesinin tümünde detay açma işlemini tamamladıktan sonra sıra pencerelerin yerlerinin gövde
üzerinde tespiti ve yerleştirme işlemlerinin uygulanmasına geldi.

1/87 ölçekli model tren aksesuarları üreten ‘’Tichy Train’’ firmasının çeşitli boyutlardaki pencere çerçevelerinden yararlanıp,
modelimize uygun olanları tespit ederek koyacağımız yerde deneyip, yerleştireceğimiz yerde çerçevenin kenarlarından çizim
yapıyoruz.

Pencerenin iç kısımlarını maket bıçağının ucu ile çizerek kanal açıyoruz. Kesim için maket bıçağını ateşte kızdırıp, kesilecek
alanın ortasından delerek kenarlara doğru oyma işlemini yapıyoruz. Sıcak maket bıçağı plastiğin kısa sürede delinmesini
sağladığı gibi yumuşamasını da sağlıyor böylece kesim ve oyma daha kolay oluyor.

Bu işlemde dikkat edilecek önemli bir içerinden pencere çerçevesinin kenarlar –arına fazla yaklaşmamaktır. Aksi halde
ölçülerde ve gövdede bozulmalar yol açar!

Oyduğumuz pencere çerçevesi alanının iç kenarlarını eğe ile düzeltilerek çerçevenin tam olarak yerine oturmasını sağlıyoruz.

Pencere çerçevesinin kenarlarına koyacağımız pervaz parçalarını ince plastik çubuklardan yararlanarak yapıyoruz.

Vagonun bir tarafındaki kısmında sürmeli kapsının her iki yanında bir büyük diğeri küçük pencere çerçevelerini tamamlamış
oluyoruz.

İş vagonuna düşündüğümüz kapıyı yine ‘’Tichy Train’’ üretimi kapı parçasından yaralanıyoruz.

Diğer iş vagonlarında yapıldığı gibi sürmeli kapıyı kapı aralığı kadar açıp, sabitledikten sonra kapıyı bu aralığa yerleştiriyoruz.

Bu alanda da yine bir küçük bir büyük pencere çerçevelerini vagonun orta kapısının her iki yanına yerleştiriyoruz.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #121 : Ekim 29, 2018, 01:24:49 »

Fren kulübeli yük vagonundan dönüştürülmüş iş vagonunun çatı kaplamasının aynısını 1/87 ölçekteki modelimize
uyarlamak için yardımcı model malzemelerinden yararlanıp, gerekli ilemleri modelin çatı kısmına uyarlayacağız.

Fotoğrafta görüldüğü gibi TCDD’nin bazı yük ve iş vagonlarında çatı üsteleri sonradan metal saç malzemelerle kaplanmıştır.

Yük vagonunun orijinal çatı kaplamasına uygun modele yansıtılan yapısında farklı bir kaplama görülmektedir.

Belli aralıklarla çatı üzerinde bağlantı şeritleri modele uyarlanmıştır. Bizim kaplama yapacağımız malzemenin zemine
oturması için bu şeritleri maket bıçağı ile kazıyıp sonra zımpara ile düzeltiyoruz.

Üzerine kaplama yapacağımız 1/87 ölçekte oluklu metal çatı malzemesi levhasından çatı ölçüsünde parça kesiyoruz.

Modelin plastik çatısı üzerine metal oluklu levhayı yapıştırma için çift taraflı yapışkan bant kullanıyoruz.

Çift taraflı bantları vagonun dış tavan yüzeyine yapıştırdıktan sonra batın diğer yapışkan tarafının koruyucu kağıdını alıyoruz.

Metal çatı levhamızı dikkatli bir şekilde tavan yapıştırıyoruz.

Yapıştırdığımız çatı malzemesini yumuşak pamuklu bir bezle iyice yapışması için tamponlama yaparak presliyoruz.

Gerçek vagondaki gibi modelde aynı şekilde çatı yapısını oluşturuyoruz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #122 : Ekim 29, 2018, 22:58:16 »
Değerli hocam , epeydir foruma giremiyordum bir de baktım ki sen yine harikalar yaratmışsın , eskitme konusunda resmen uzman oldun artık , ellerine sağlık.

Benim bir şansım var Mahmut bey için yaptıklarını gözümle görebiliyorum , yakında ray üzerinde de göreceğim inşallah. ( Mahmut beyin kurgusu yapılacak yakında   ;) )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #123 : Ekim 30, 2018, 21:38:44 »

Kemal Bey, çalışmalarımızla ilgi değerlendirmeniz, güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Fotoğrafta görülen iş vagonu Mahmut Bey tarafından 1990’lı yıllarda Kütahya’da görüntülenmiştir.

Vagonun yapısı, çalıştığımız vagon modeline benzediğinden dolayı üzerindeki kapı renginin ilginç oluşu bu rengi model
üzerinde uygulamaya bizi yöneltti.

İş vagonumuzun tüm gövdesinin üzerinde detaylandırma renklendirme işlemini tamamladıktan sonra kapı rengini de
yukarıdaki fotoğrafta görülen vagonun kapı renginden esinlenip, bu rengi modelin kapısına uyarladık.

İş vagonu modelimizin  çatısındaki metal kaplamayı önce mat vernikle yüzeyinin parlaklığını alıp, siyah, oksit sarı ve
kızıl kahve renklerini, akrilik ve kuru toz pastel boyaları  kullanarak eskitme ve kirletme çalışmasını gerçekleştirdik.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #124 : Ekim 31, 2018, 00:40:55 »

Saygıdeğer modeltrenciler

Gerçek iş vagonunda pencereler üzerine takılı  güvenlik demir çubuklarını temsilen,  model üzerine plastik çubuklardan
oluşan çalışmamızı yapıp gövde rengine uygun boyamasını da tamamlayarak pencerelerin üzerine monte ettik.

Şasi ve yürüyen aksamın eskitme ve kirletme işlemleri sonrası TCDD yazısı ve Ay yıldız amblemini de ilgili yerlerine takıp,
Fleischmann HO ölçek 5365 üretim kodlu fren kulübeli kapalı yük vagonu modelinin  TCDD İş vagonu modeline dönüştürme
çalışmamızı sonuçlandırdık.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #125 : Ekim 31, 2018, 01:20:31 »
Teoman Bey merhaba.

Bu iş vagonu da sabırlı uğraşlarınızdan sonra harika oldu. Eskitme ise muhteşem. Hele sürgülü kapının işlevselliği modele ayrı bir özellik kattı.

Ellerinize, emeğinize sağlık.

Sevgi ve saygılarımla.

Alp

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #126 : Ekim 31, 2018, 10:39:24 »
Sayın hocam merhaba

Gördüğüm kadar penceredeki demir parmaklıklar biraz kaba düştü
Bir önceki modeldeki parmaklıklarıda bu yüzden yapmadınız tahmin ediyorum
Plastruct hakkında bilgim yok fakat evergreen de yuvarlak çubukların en incesi 0.5mm bende denedim maalesef  kaba düşüyor

Bendeki Thıchy lere baktım bulamadım
Eğer temin edebilirseniz Thıchy'nin ''HO scale Secruty bars 8045 ''ürünü parmaklıklar için daha ideal
Plastik oldukları için kesip veya birbirine yapıştırarak en boy mesafelerini ayarlayabilirsiniz
Görüntü biraz  daha kibar ve zarif olacaktır

Birde Aughagen'in böyle bir ürünü var bazı maketlerde kullandım fakat kağıttan yapmışlar modifiye etmeyi denemedim ama olmaz gibi

Saygılarımla

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #127 : Ekim 31, 2018, 17:28:40 »
İhsan Bey merhaba,

Sizin de belirttiğiniz üzere  vagonu pencere parmaklıkları biraz kalın olmuş. Anladığım kadarı ile Teoman Bey, elindeki malzemeler ile  imkanlar dahilinde modelin aslına uygun en yakınını yaptı.  Yine de model çok başarılı ve bana göre mükemmel  oldu. Ülkemizin modelcilik konusundaki sıkıntıları göz önünde bulundurulduğunda da eldeki imkanlarla en iyi çalışmaların yapıldığına canı gönülden inanıyorum.

Ülkemizdeki internet üzerinden satış yapan siteler ve hobi dükkanlarında yaptığım araştırmalarda, maalesef çok ince çubukların satışına rastlayamadım.

Pencere korkulukları, ya bakır tellerden vb. yapılacak ki bu da yatay ve dikey düzlemde telin esnemesi ile montajında sorun olacak, ya da farklı bir çare bulunacak.

Ayrıca, sizin de belirttiğiniz gibi yurtdışındaki çeşitli firmaların ince işler konusunda ürettiği malzemelerin hangi yollardan temin edilmesi hakkında öneriniz var ise yol gösterilmesi açısından bizlere faydalı olacağı kanaatindeyim.

Bu arada, ilgiyle izlediğim çalışmalarınızda figür dönüştürme tekniklerinizi de çok merak ettiğimi ifade etmeliyim. Kalın sağlıcakla.

Sevgi ve saygılarımla.

Alp

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #128 : Ekim 31, 2018, 22:34:09 »
Merhaba
Gitar telinden lokolara çok sayıda korkuluk ve detay yaptım.Ondan yapılablir kanaatindeyim.
Esenlikler

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #129 : Ekim 31, 2018, 23:22:57 »

İhsan Bey, öncelikle katılımınız, çalışmalarımıza yönelik görüşleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Sizin de belirttiğiniz gibi parmaklıklar çok kaba oldu. Eldeki malzemeler elverdiğince modellere uyarlamaya çalışıyoruz.

Bazı çalışmalarda ölçüyü tam tutturamıyoruz.  Bazen de atladığınız ve dikkatinizden kaçan durumlar ortaya çıkabiliyor.

Sizin gibi modeltrenci dostlarımızın uyarıları ile çalışmalarımızdaki eksik ve yanlışlarımızı düzeltmeye çalışıyoruz.

Tekrar ilginize ve buna bağlı uyarılarınıza çok teşekkürler.

C.Doğan Bey, gitar teli öneriniz için çok teşekkür ederim. Bu malzemeyi de dikkate alacağım.

Pencere parmaklıklarında düzeltme çalışmamızla uyguladığımız kalın plastik çubukları sökerek önce ince bakır teli denedik.
Bakır tel olmadı. Tekrar çok ince plastik çubuklardan bir deneme yaptık.

Görüşlerinize aşağıdaki örnek pencere parmaklığı çalışmasını sunuyorum. Bu doğrultuda uyarılarınıza göre diğer pencere
parmaklıklarını yapmaya devam edeceğim.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #130 : Ekim 31, 2018, 23:30:06 »
Şu an çok daha iyi görünüyor bence.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #131 : Kasım 01, 2018, 08:30:06 »

Diğer pencereye dikey konumda parmaklık oluşturduk. Bu duruma göre yatay ve dikey çubuklu parmaklıkların hangisini
tercih edebiliriz ?....

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #132 : Kasım 01, 2018, 08:44:21 »
Teoman hocam yatay daha detaylı gibi duruyor.Diğeride çok doğal hoş .Ben bilemedim.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #133 : Kasım 01, 2018, 11:03:32 »
Teoman Bey merhaba,
Benim görüşüm dikey. Daha estetik ve ölçülere uygun gözüktü. Kolay gelsin.
Sevgi ve saygılarımla.
Alp

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #134 : Kasım 01, 2018, 11:21:56 »
Sayın hocam

Bu konuyu biraz ertelemenizde fayda var
Ben ve diğer arkadaşlar bu parmaklık konusunda ileri zamanda başka seçenekler ortaya koyabiliriz

Saygılarımla

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #135 : Kasım 02, 2018, 00:15:14 »

İhsan Bey, parmaklık konusundaki uyarılarınız ve bu konuya gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler.

Sizden gelecek haberlere göre yeniden bir değerlendirme yapabiliriz. Bu arada ben yine de eldeki malzemelerden
parmaklık çalışmasını yapmaya çalıştım.

İş Vagonlarının birçoğunda pencerelere yapılan parmaklıklarda dikey olan çubukların  fazlalığı göze çarpmaktadır.

Bu durumu dikkate aldığımız gibi model üzerinde dikey konumlu parmaklıkların daha iyi durduğu kanaati ile model
üzerinde bu durumu yansıttık.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #136 : Kasım 02, 2018, 12:49:42 »
Teoman Bey merhaba.

İş vagonunun soba bacası ve çatı destekleri de mükemmel olmuş.

Sevgi ve saygılarımla.

Alp

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #137 : Kasım 02, 2018, 14:04:42 »
Sayın hocam merhaba

Aughagen in bu ürünü var fakat kağıttan imal edildiği için birbirine yapıştırıp büyütme imkanı zor gibi

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #138 : Kasım 02, 2018, 14:31:58 »
Teoman bey
Her zamanki gibi muhteşem bir eser ortaya çıktı. Aşağıdaki linkte asit indirme ile dilediğiniz çit,parmaklık vs gibi ürünleri yapabilmenin yolunu belirten güzel bir çalışmayı paylaşmak istedim.

izlemenizi tavsiye ederim

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #139 : Kasım 02, 2018, 22:50:34 »

İhsan Bey, gösterdiğiniz tüm çabalarınız için çok teşekkürler.

Sedat Bey, çalışmalarımızı övgü dolu sözlerinizle  onurlandırdığınız için çok teşekkür ederim.

Asit indirme çalışmalarını içeren video paylaşımınız için ben ve  bir çok modeltrenci arkadaşımız
sayenizde faydalandığımız için çok teşekkürler.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar