Gönderen Konu: Hurda trix V200 vidyo linki eklenmiştir  (Okunma sayısı 5076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gökhan kaya

• gökhan kaya
  • Forum Üyesi
Hurda trix V200 vidyo linki eklenmiştir
« : Ekim 06, 2011, 19:23:14 »
gittigidiyordan aldığım hurda trix ho ölçek dizel modelin boyası yıpranmış bir tarafın ön alt bölümü yoktu alttaki elektrik alma metalleri yıpranmışve plastikleri kırılmış kullanmış olduğum ho lima raylarda gitmiyordu motor kömürleri bitmiş başlangıç olarak tekerleklerini lima ho raylarda gidecek çekilde tekerleri traşlandı tekerlerin rayda kalmasını sağlayan içleri diğer modellere göre daha kalındı onlarda inceltildi kendi raydan akım alma sistemi kırıkve tamiri mümkün olmadığı için söküldü ve yeniden dc çalışacak şekilde yapıldı motorun kendi yapısı üzerinde değişiklikler yapıldı değiştirilebilir kömürlü şekilde yapıldı eksik olan ön takım yapıldı boya kendi olduğu gibi bırakıldı şuan limanın ho raylarında dc olarak sorunsuz çalışmaktadır modelle ilgili paylaşmak istediğim bazı fotolar
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2011, 12:52:57 Gönderen: gökhan kaya »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Hurda trix V200
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2011, 22:34:31 »
Gökhan kardeşim , kırk yıl düşünsem bu eski Trixlerin tekerleklerini traşlayarak yeni raylara uygun hale getirmeyi bulamazdım , vallahi sana helal olsun , traşlama işlemini nasıl ve neyle yaptın , ben ebaydan yanlışlıkla aldığım bu eski tekerlere sahip Trixlerin motorlarını çıkarıp tekerlerini değiştirip başka lokoların peşine takıp yürütmüştüm ama senin çözümün çok daha iyi olmuş.

Not:Aynı lokodan Haldun abim bana hediye etmişti , ben de senin yaptığını deneyeceğim.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı gökhan kaya

• gökhan kaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2011, 17:17:49 »
merhaba kemal bey

yaptığım teknik işinize yararmı bilmem ama sadece 2 araçla bu işi yaptım resimde koyuyorum1 adet maket bıçağı ve bir adet törpü, törpü ile rayda plastiğe deyen fazlalıkları alt boji bolümünü elime alarak törpiledim daha sonra maket bıçağı ile torna makinaları gibi törpü tırtıklarını düzelttim ve tekerleği maket bıçağıyla torna tezgahlarındaki gibi elimde incelttim tekrar başka bir sorunuz olursa cevplarım bugibi durumu olun diğer herkezede inşallah cesaretlendirir bu gibi sorunları bu sayede halledilebilir siteye vidyo yükleyebilirsem lima ho raylarda çalışırken çekilmiş vidyosunuda koymaya çalışıcam

vidyo link:
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2011, 17:02:12 Gönderen: gökhan kaya »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2011, 18:01:07 »
gökhan kardeşim ellerine emeğine sağlık.
dip not: kemalim,yazdığın o kadar iyi oldu ki anlatamam.
           ben kime ne verdiğimi pek hatırlamam. ama lokoyu görünce tanıdım ve el insaf dedim.
           bunu ben birine verdiydim ama ne vicdanmış ki almış da GG de gökhana satmış diye düşündüm
           bir an.ama lan dedim benim etrafımda böyle şahsiyetsiz kimseler olmaz...
2.dipnot: ayrıca yanlış anlama resme zoom yapınca baktım. benimkisi hurda değil.hem çalışır vaiyette
            hem de daha yenice.ama tekeri raya uyar uymaz,iletken kısımları zımpara ister istemez
            bilemem...
öpüyorum kolay gelsin...

Çevrimdışı gökhan kaya

• gökhan kaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 07, 2011, 18:21:04 »
haldunbey

güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum

ayrıca yanlış anlama resme zoom yapınca baktım. benimkisi hurda değil.hem çalışır vaiyette
            hem de daha yenice.ama tekeri raya uyar uymaz,iletken kısımları zımpara ister istemez
            bilemem...
demişsiniz yanlış anlamak nedemek keşeke banada daha temiz denk gelseydi ama elime böyle geçti ve ben nekadar hurdada olsa  elimden geldiğince onu çalışır hale getirip eskisi gibi olmasada yürür çalışır olmasını istedim 

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #5 : Ekim 07, 2011, 20:25:10 »
gökhan kardeşim.
beden dili olamayınca gercekten yanlış anlaşılmalar da oluyor.
ben dip notlarımı hep kemal olmay kardeşime yapmıştım.
 yoksa o zaten senin bir ağabeyin olarak ama senin ön tecrübelerinden
faydalanmak dahi istemiş ..
 çok tesadüf...  sanırım 2.5 kilo ağrılığındaki o  lokoyu ben,gene o ağırlığı taşıyacak bir kardeşime vermişim.:)
sen uzakta olduğuna dua et. kemal senin oradaki fikir ve uygulamalarını,bilfiil kendi lokosunda uygulattırırdı...
( oda kahvaltı bedava konuk eder. yaptırırdı....)
sevgiyle

Çevrimdışı gökhan kaya

• gökhan kaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ekim 08, 2011, 15:17:03 »
haldunbey merhaba

ben yanlışanlamadım eyer ben bi imada yanlışlık yaptıysam affola yaptığım çalışmalırımın sizin gibi büyük ustalar tarafından beyenilmesi yorum yapılması çok güzel eyerki siz büyüklerime ve diğer model trenci dostlara yakın şehirlerde olsaydım karşılıksız elimden geldiğince yardımcı olabilirdim

saygıve sevgilerimle