Gönderen Konu: TCDD Türk Vagonları Yakında Geliyor  (Okunma sayısı 52121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
TCDD Türk Vagonları Yakında Geliyor
« : Aralık 06, 2012, 12:26:33 »
Merhaba,

Dün Italyan ACME firmasından geldiler, uzun bir toplantı yaptık.

Bildiğiniz gibi bu firmanın yakında çıkartacağı Türk vagonları var. Bu vagonlardan bize özel limited edition bir seri çıkartmayı düşünüyoruz.

150 adet üretilecek limited edition set 2 kuşetli vagondan meydana gelecek. 7-8 ay sonra da yataklı vagonu ilave edilecek.

Bu 150 adetlik ikili set özel MTK ve Proses logolu kutularda olacak. Daha sonra piyasaya çıkacak olanlardan farklı numaralarda olacak.

Bu Cumartesi saat 3 gibi tekrar gelecek, görüşeceğiz yetiştirebilirse bir sunum yapacak. Sizler de gelirseniz tanışıp hep birlikte görüşebiliriz.

Aşağıdaki resimler ilk prototiplerden ve haliyle baskısız ama modeller bunlardan olacak. Yani TCDD nin son kullandığı vagonlardan bir önceki nesil.

« Son Düzenleme: Haziran 19, 2013, 21:00:27 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Harun merhaba. Yine Türk modeltrenciliğine gzel katkılarından birini gerçekleştirme çabaları içindesin.
Bu çalışmalarından dolayı seni kutluyorum. TCDD  vagonu çalışmalarında başarılar diliyorum.

2 model vagondan oluşacak ikili set düşüncen çok yerinde olmuş.

Bu vagon modelleri ile ilgili forumda yayınladığın önceki bir konudan esinlenerek vagonların gerçeklerinden
Alsancak Gar’da fotoğraflama yapmıştım.

Vagonların gerçeği ile modeli arasındaki benzerlikleri karşılaştırma bakımından bu görüntülerden birkaçını
aktarıyorum.

TCDD Vagon modelinin İtalyan ACM firması tarafından yapılmış  modeli

TCDD vagon modelinin gerçeğinin  Alsancak Gar da diğer vagonlar arasında tam olarak yandan görüntüsü.

Modelimizin gerçeğinin diğer bir demiryolu hattındaki görüntüsünden model üzerindeki boyama ve kalıbında gereçeğini
tam olarak yakaladığı görülüyor.

Vagon kapı yapısının aynısı modelde verilmiş. Pencere çerçevelerinin de metal bir yapıda olduğu görülmektedir.

Vagon kapısı ve basamaklarının şekli, modelin yapısındaki kapı ve basamaklarında şekil ile bire bir aynı yapılmış.

Model üzerindeki boji yapısı ile modelin bojileri örtüşüyor. Bojilerde de gerçeğinin görüntüsü yakalanmış.

Vagonun diğer bir kapısından ileriye doğru görüntüsünde kapı ve pencerelerinin konumunu bir başka açıdan
inceliyoruz.
Önemli bir ayrıntı! tavanın pencere üstündeki kırmızı şeridin üzerinde aynı kalınlıkta beyaz şerit bulunmaktadır.
Model boymasında buna dikkat edilmesi gerekir. Lacivert tavan rengi ile lacivert şeritlerin koyu olduğu görülmektedir.
Buradaki rengin biraz açılmasında yarar verdır. Fransız mavisi veya Parlimet mavisi daha uygun olacaktır.

Vagon üzerindeki servis yazıları model uyarlandığında vagon modelinde tam gerçekçilik yakalanmış olacak.

Fotoğrafta görülen TCDD  tren görüntüsünde yer alan vagonların modelinin bir an önce üretilip, daha sonra DE 24000'lik
modelinin ortaya çıkarılması ile hepimizin hâyellerinin gerçekleşmesi dileği ile…..

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhabalar,

Bugün ACME'den bay Alessandro ile toplantımızı yaptık. Vagonları gördük çok güzel ve içleri de çok detaylı. Yataklı vagoların içlerindeki merdivenler bile metalden ve gerçekleri gibi yapılmış.

Şimdik ikili ya da üçlü set olarak düşünüyoruz. Henüz karar vermedik. Sizlerden gelecek taleplere göre hareket edeceğiz.

Daha önceki resimlerde sizlerin dikkat çektiği ufak tefek farlılıkları söyledik. Onları zaten biliyor ve bunlar ilk örnekler olduğu ve farklı vir teknikle boyandığı için olağan şeyler.

Vagolar tam detaylı olarak bize gönderilecek onay vereceğiz ve onda sonra seri üretime geçilecek. Dolayısı ile bunlar problem değil.

Şu anda önemli olan kaç adet alabileceğimiz.

İkili veya üçlü set olmasına göre fiyatlar değişecek. Ama ben bir trenin en az üç vagonu olabileceğini düşünerek üçlü set olmasından yanayım.

Özel bir kutusu, MTK logoları ve limited edition sertifikası olacak.

Fiyatları da takriben 2 li set için 120-130 EU arasında ve 3 lü set içinse 170-180 EU arasında olacağını tahmin ediyoruz.

Benzer vagonların ve çoğunlukla da boylarının 1:87 değil 1:100 olarak yapılmış olanlarının Roco gibi firmalarda tek olarak 50-60 Euro arasında (üstelik bunların fiyatları 2013 başında %5-10 arasında artacak)  olduğu düşünülürse fiyatlar makul görünüyor. Bu vagonlar gerçek 1:87 ölçülerde.

ACME'nin 4 lü normal vagon setlerinin 2012 fiyatları zaten 235-242 EU arasında.

Bu bilgiler ışığında ilk etapta kaç adet alabileceğimizi hesaplayıp ona göre bu projeyi yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz.

Bu konu altına taleplerinizi yazarsanız karar vereceğiz.

Setlerin teslim tarihi olarak Mayıs 2013 ü veriyorlar. Ama ben eski tecrübelerime dayanarak Haziran'a uzayabilir diyorum.

Bu konu altına talepleriniz bekliyorum.

Selamlar,

Harun

Toplantıdan resimler.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Bu arada 24000 lik model ve başka Türk lokoları için de konuştuk. Olabilir görünüyor, ancak öncelile vagonlar konusunda bir karar varmamız gerekiyor.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
ben 1 adet 3 lü set iştiyorum

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Harun merhaba.
3'lü set olması çok uygun olur.
Ben 2 adet 3'lü set istiyorum.

Sevgiler, saygılar.
Teoman KARDAŞLAR

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Merhaba Harun Abi,

öncelikle görüşmeyeli epey zaman oldu, herkese tekrar selamlar,

konunun en başındaki resimde biri kırmızı olmak üzere iki ayrı model gözükmekte, eğer her iki modelden de çalışılacak ise ben her iki modelden de üçlü set talep ediyorum, tek bir model çalışılacak ise 1 adet üçlü set talep ediyorum,

tekrar sevgiler saygılar

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Abi harika bir gelişme bu. Ben de 1 adet 3'lü set istiyorum. Peki vagonların renk seçeneği (Eski renklerde olabilmesi gibi) ve ışıklı olması/olmaması gibi konularda herhangi bir bilgi mevcut mudur? Eline sağlık.
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi

3 lü set  istiyorum

( bu arada 3 lü set 2 yolcu 1 yemek vagonundanmı oluşuyor ?)

Şimdiden 1 adet 24000 lik loko sipariş listesine adımı yazabilirsiniz.

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
HARUN  BEY BENİM İÇİNDE 3 lü set 2 adet
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2012, 15:58:39 Gönderen: İsmail Hakkı GÖRCÜN »

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
1 adet 3'lü isterim.
Serdar

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
Ben de 1 adet 3'lü isterim.
Serdar

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
Öncelikle Harun Abi ve MTK ekibine bu tür projeler için çok teşekkür ederim. Projelerin devamını dilerim.
Şimdilik 1 adet 3'lü set istiyorum. İlerleyen zamanlarda daha da para biriktirebilirsem bir 3'lü daha satın alırım :)

Kolay Gelsin...
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı denizkezer

• Forum Üyesi
1adet 3lülütfen

Çevrimdışı Altan Altay

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Isparta
    • Altan Altay
Ben de 1 adet 3'lü set istiyorum.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
1 adet 3 lü set de ben rica ediyorum.

Loko için de listeye 1 ekleyebiliriz.

« Son Düzenleme: Aralık 10, 2012, 00:01:15 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Aman lokoları karıştırmayalım şimdi.

Onlar için 2-3 seçenek var ama hangisi yapılır ilk önce daha sonra belli olacak.

Çevrimdışı muratcopur

• murat çopur
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Taksim/?stanbul
  • http://muratcopur.deviantart.com/
    • muratcopur
bir tane 3'lü set ben de alabilirim. :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Türk Vagonları ,izlenimlerim............
« Yanıtla #18 : Aralık 09, 2012, 22:22:13 »
Arkadaşlar ,Acmenin ( akme okunuyormuş ) patronu işini ciddiye alan bir adam , dersini çalışarak gelmişti , Haydarpaşa ve Sirkeci de günlerce resimler çekmiş , Türk loko ve vagonları hakkında bilgi sahibi.

Vagonlar tam 1/87 ölçek , boya ve malzeme işçiliği oldukça iyi , vagon içleri gerçekten mükemmel.Harun resim çekip koysa da görseniz.

Hepimiz 3 lü seti uygun bulduk , 2 tane farklı numaralı kuşetli , 1 tane yataklı vagon.( aslında birini pullman yapabilirlerdi , teklif etmek lazım )

Kabiliyeti olanlar 2 set alır ve vagonlardan birini restoran vagonu yapabilir.

Türk klasiği olan 24.000 lik dizelimiz adama oldukça kolay geldi ,keşke belli bir sayıda sipariş verebilsek , o zaman yaptırma şansımız olurdu.

Bugünlere de şükür , neredeeeeeen nereye.............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı HAKAN ERDAL

• ESES 2626
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • hakanerdal26@hotmail.com
ÇOK GÜZEL HABER İNŞALLAH 24000 VE 33000 LOKOLARIN BAŞINA