Gönderen Konu: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi  (Okunma sayısı 78255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Anadolu Model 1/87 DE24000 Model Üretimi
« Yanıtla #100 : Şubat 15, 2016, 13:50:30 »
Arkadaşlar çok güzel bir iş yaptınız, ellerinize sağlık...

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #101 : Şubat 15, 2016, 15:00:09 »
çok başarılı iş çıkmış ortaya.Türk Tren modelciliği epey yol katediyor artık :) darısı  E43000 Toshiba lokomotiflerin başına  ;)Teşekkürler.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Anadolu Model 1/87 Özel tebrik.........
« Yanıtla #102 : Şubat 15, 2016, 21:11:15 »
Şafakcım çok bekledik ama , ortaya ,  çala kalem ve özensiz yapılmış bir 24.000 lik  yerine gerçekten adam gibi bir model çıkmış.

Aceleye getirip yetersiz bir iş çıkarmadığınız için sana ve Faruk kardeşime  tebrikler , 10 puan 10 puan 10 puan........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #103 : Şubat 15, 2016, 22:36:46 »
Tebrikler arkadaşlar.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #104 : Şubat 16, 2016, 09:25:10 »
Arkadaşlar merhaba

Bu güzel düşünceleriniz hep bizleri ateşledi, yalan değil. Gönülden bunları söylediğinizi ve bizim kadar hatta belki bizden daha fazla heyecanlandığınızı biliyorum. Sizlere tekrar tekrar çok teşekkür ederiz.
Bizlerin bu hobimizdeki en büyük isteklerinden birisi hep TCDD modelleri olmuştu. Ben de yıllarca HO ölçek modeller toplarken en başta TCDD tarafından kullanılan veya geçmişte kullanılmış olan çoğunluğu buharlı modelleri toplamaya gayret gösterdim. (Bi Kemal Omay değilim ama! :))

Bu süreçte genelde hepimizin eksikliğini hissettiği modellerin başında geliyordu DE24000'ler. Hem ikonik bir Türk lokomotifi olması, hem Türkiye'nin her yerinde herkesin en az bir kez görme/binme imkanı bulması, hem de DE24000'liklerin bende ayrı bir tutku olması neticesinde Faruk arkadaşımız ile 3 sene önce bu projeye başlamak istedik. Bir sürü deneme/yanılma ve zorluklarla uğraştık, bir türlü istediğimiz kaliteye getiremedik. Fakat üzerine gidip de uğraşınca ortaya bizi fazlasıyla tatmin eden bir çalışma çıktı. İnanın son boyaları atıp da lokoyu toplayana kadar ben de yaptığımız çalışmanın tam olarak hedeflediğimiz gibi işe yarayıp yaramayacağını bilemiyordum. Fakat toplarlayıp da hareketlendirince resmen çocuklar gibi sevindim diyebilirim. ;D Test bahanesiyle 2 gündür tüm akşamları DE24000'le manevraya harcıyorum. ;D

Kemal abi aynen dediğiniz gibi, birçoğunuzun malumu biz projeye başladıktan sonra forum dışındaki başka bir şahıs tarafından da benzer bir proje başlatıldı. O kişinin yaptığı çalışma da ortada, bizimki de. Bizim hedefimiz çala kalem, eğreti, kalitesiz, gidişi duruşu ile "buna mı emek vermiş bu adamlar?" diyeceğiniz bir ürünle ortaya çıkıp da kendimizi rezil etmek değildi. Yoksa çok daha önce hazır bir lokonun gövdesini söküp, bizimkini onun üzerine eğri büğrü geçirip, basit bir boyama ile sizlere sunardık. Ama ben kendim beğenmediğim, kendi vitirinime koymayacağım bir modeli, ne kadar emek sarfedilmiş olursa olsun sizlerle paylaşabilir miyim?

Sonuçta artık Proses Elektronik'in de dünya çapında geldiği nokta, ürettiği ürünlerin kalitesi ve gördüğü saygı, kalitesiz uyduruk ürünler üretip birilerine kakalayarak edinilebilir miydi? Biz de standardımızı projede ortak olduğumuz Proses'in kalite standardına çıkarmaya özen gösterdik. Hala biraz daha özen isteyen, gözümüze eksik/sorunlu göründüğünü düşündüğümüz yerler var. Fakat onları da tamamlar tamamlamaz sizleri daha fazla bekletmeyeceğiz.

İnşallah sizler de bizim kadar yaptığımız çalışmayı beğenir ve mutlu olursunuz. Hepinize tekrar teşekkür ederiz. :)

Şafak Aktaş & Ömer Faruk Güder
Anadolu Model Demiryolları
Şafak Aktaş

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #105 : Şubat 16, 2016, 10:55:48 »
Şafak merhaba

Emeğinize sağlık,  beklentilerinizin üzerinde ticari başarıya ulaşmanızı can-ı gönülden temenni ederim
Malumunuz burası sanal ortam burada resimlerde ,yazılarda, ifadelerde bazı detayları göremeyebiliriz

Naçizane olarak eğer mümkün ise bir prototip'i sevgili Teoman hocama gönderseniz kendisinden bizzat model üzerinde detaylı bir inceleme yapmasını istirham etsek umarım sizi ve bizleri kırmaz
Hatta bu inceleme sonucunun aranızda kalmasının en azından benim için bir mahzuru yok

Saygı ve Sevgilerimle

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #106 : Şubat 16, 2016, 23:45:43 »
Şafak merhaba

Emeğinize sağlık,  beklentilerinizin üzerinde ticari başarıya ulaşmanızı can-ı gönülden temenni ederim
Malumunuz burası sanal ortam burada resimlerde ,yazılarda, ifadelerde bazı detayları göremeyebiliriz

Naçizane olarak eğer mümkün ise bir prototip'i sevgili Teoman hocama gönderseniz kendisinden bizzat model üzerinde detaylı bir inceleme yapmasını istirham etsek umarım sizi ve bizleri kırmaz
Hatta bu inceleme sonucunun aranızda kalmasının en azından benim için bir mahzuru yok

Saygı ve Sevgilerimle

İhsan abi merhaba

Teklifinizi seve seve kabul ederiz, tabii Teoman ağabey de kabul ederse neden olmasın? :) Ama bunun için biraz daha beklememiz gerekiyor zira elimizde altyapı olarak kullandığımız "Amarigan" ekipmandan sadece bir adet mevcut. Yeni parçalarımız gelince yapacağımız ilk modeli bu şekilde inceleyebiliriz.

Fotoğrafları hep alelacele cep telefonu ile çektiğimi farkettim. Bu nedenle biraz mizansen katarak son manevra ve makas testlerinden birkaç fotoğrafı profesyonel makinam ile çektim. Fakirin dioraması tabii ki masa üstü birkaç ray, birkaç makas şeklinde bir saha oldu. ;D Yok ki bizim de şöyle bir Loxx Bostancı'mız...  :'(

Şafak Aktaş

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #107 : Şubat 16, 2016, 23:56:55 »

Sevgili Şafak, elimden gelen her türlü yardımı yapmaya her zaman hazır olduğumu bildirmek isterim.

Yeni aktardığın fotoğraflarda DE 24000 çok şık duruyor ellerine sağlık.

Sevgiler, saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ali osman manav

• Forum Üyesi
« Yanıtla #108 : Şubat 17, 2016, 01:46:32 »
çok güzel gözüküyor şafak abi emeğinize sağlık

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #109 : Şubat 17, 2016, 10:26:01 »
müthiş bir çalışma ellerinize sağlık, ilk çalışma olmasına rağmen  sabrınız ile birlikta harika bir iş çıkarttınız eminimki bu çalışma bir çok kişiyi heveslendirecek,

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #110 : Şubat 17, 2016, 10:53:26 »
   Çok güzel görünüyor, ellerinize sağlık

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #111 : Şubat 17, 2016, 12:15:00 »
Şafak Bey çalışmanız cok güzel gitmekte. Tebrik ederim. Kasaları ne yöntemle çıkartıyorsunuz? enjeksiyonla mı? materyal olarak ne kullandınız acaba?
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #112 : Şubat 17, 2016, 12:31:22 »
Şafak Bey çalışmanız cok güzel gitmekte. Tebrik ederim. Kasaları ne yöntemle çıkartıyorsunuz? enjeksiyonla mı? materyal olarak ne kullandınız acaba?

Çok teşekkür ederim. Parçaları hep elde defalarca üstünden geçerek oluşturduk. Kalıplama tekniği ile tüm parçaları ayrı ayrı kalıptan alıyoruz ve resin kullanarak çoğaltıyoruz. Plastik enjeksiyon ile ilgili bir projemiz var ama enjeksiyon yönetimi çok maliyetli ve zaman isteyen bir süreç. Zamanla daha profesyonel üretim yöntemleri düşünebiliriz.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #113 : Şubat 17, 2016, 22:55:07 »
Şafak bey merhaba,

Daha önce Harun ilk prototip çalışmalarınızı bana gösterdiğinde bunun altından iyi birşey çıkacağını sezmiştim, ama bu kadarını beklemiyodum doğrusu. Son fotoğraflarınızdaki sonuç fevkalade. Üstadım herşeyden önce mükemmel bir renk uyumu yakalamışsınız. Bakınca sanki Sıhhiye köprüsünün üzerinden gerçeği geçiyor gibi. Anında benimsiyorsunuz, bilmem anlatabildimmi.

Bu kadar senedir modelcilikle uğraşıyorum, ama bazen hala şaşırıyorum, gönül koymak dedikleri bu olsa gerek. Uzatmayayım, ikinizide candan kutluyorum, iyiki varsınız.

Şafak bey, beni bu forumdan izliyorsanız eğer, ben lokomotiflerin dışı kadar içinede meraklıyım. İnşallah elime geçerse sizinkide benden nasibini alacaktır. Bu safhada sizden resim beklemiyorum, koymak istemiyebilirsiniz. Ama birkaç sorum olacak,

Speaker yeri için nereyi düşünüyorsunuz, yakıt tankımı, gövdede arka grillere yakın bir yermi.
Aydınlatmalar muhtemelen LED herhalde, bunlar board montajlımı, yoksa direkt gövdeyemi monte.
LED akım limitleyici dirençler dekoder soketi ile aynı board üzerindemi.
Avrupa ve Amerika standartlarında gerekli olan motor devresindeki aptal bobin ve kondansatörler olacakmı.

Eğer bu soruları erken sorduysam özür dilerim, cevap vermeyebilirsiniz.

Tekrar teşekkür eder, bu güzel gayretinizde başarılar dilerim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #114 : Şubat 18, 2016, 09:36:04 »
Şafak bey merhaba,

Daha önce Harun ilk prototip çalışmalarınızı bana gösterdiğinde bunun altından iyi birşey çıkacağını sezmiştim, ama bu kadarını beklemiyodum doğrusu. Son fotoğraflarınızdaki sonuç fevkalade. Üstadım herşeyden önce mükemmel bir renk uyumu yakalamışsınız. Bakınca sanki Sıhhiye köprüsünün üzerinden gerçeği geçiyor gibi. Anında benimsiyorsunuz, bilmem anlatabildimmi.

Bu kadar senedir modelcilikle uğraşıyorum, ama bazen hala şaşırıyorum, gönül koymak dedikleri bu olsa gerek. Uzatmayayım, ikinizide candan kutluyorum, iyiki varsınız.

Şafak bey, beni bu forumdan izliyorsanız eğer, ben lokomotiflerin dışı kadar içinede meraklıyım. İnşallah elime geçerse sizinkide benden nasibini alacaktır. Bu safhada sizden resim beklemiyorum, koymak istemiyebilirsiniz. Ama birkaç sorum olacak,

Speaker yeri için nereyi düşünüyorsunuz, yakıt tankımı, gövdede arka grillere yakın bir yermi.
Aydınlatmalar muhtemelen LED herhalde, bunlar board montajlımı, yoksa direkt gövdeyemi monte.
LED akım limitleyici dirençler dekoder soketi ile aynı board üzerindemi.
Avrupa ve Amerika standartlarında gerekli olan motor devresindeki aptal bobin ve kondansatörler olacakmı.

Eğer bu soruları erken sorduysam özür dilerim, cevap vermeyebilirsiniz.

Tekrar teşekkür eder, bu güzel gayretinizde başarılar dilerim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Can bey merhaba

Çok iyi anlatabildiniz üstadım. Zaten ben ve Faruk inanın gerçekten detaycı insanlarız, şurası şöyle olsun yok burası böyle olsun yok rengi şöyle daha iyi diye diye işte 3 senedir bir modeli çıkaramadık. Bu kadar özenmemizin nedeni, artık bizim evladımız gibi oldu DE24000'lik. Herşeyiyle iyi olmasını, baş köşemize koyabilmemizi istedik. Elimizden "şimdilik" bu kadarı gelebiliyor, ilerde bir Roco, bir Marklin detay ve kalitesinde modeller üretebilmek hedefimiz.

Sorularınıza şöyle yanıt vereyim. Fotoğraf koymamız çok mantıklı olmaz zira şu anda bu loko MTP-1 yani motorlu test prototipi olduğu için içerisindeki bağlantılar, kabloların sığdırılması falan hep deneme yanılma ile yapıldı. Seri üretim model için tasarımlarımızı hazırladık fakat onları uygulama aşamasında paylaşmam daha doğru olur.
- Speaker olarak geçici olarak ESU LokSound hoparlörünün kutusunu çıkararak arka kısma koydum fakat burası verimli olmadı. Kutusu ile markiz içine tabana koymayı düşünüyorum. Yakıt tankımız dolu metal olduğu için buraya koymak için bir işlem gerekecek fakat duruma göre burayı da kullanabiliriz.
- LED'ler için yaptığımız özel yuvalar şasi üzerine montajlı olacak. Yani tüm gövdeyi ve markizi söküp takabilmeniz mümkün olacak.
- Loko gövdesinde temel bir board umuz olacak. DCC ready olacağı için soket ve devreler bu board üzerinde olacak. Dirençler, LED bağlantıları vs. board üzerinde sağlanarak yerden ve kablolamadan tasarruf edilecek.
- Gerekmedikçe bobin, kondansatör, diyot vs. kullanma taraftarı değilim. Elimdeki analogların dahi bu düzeneklerini dediğiniz gibi ben de iptal ediyorum. Günümüz modellerinde bobin, kondansatör vs. elektrik parçalarına gerek kalmamakta aslında. Dekoder ile zaten direkt kabloyu lehimleseniz çalışır, fakat analog kullanacaklar için minimum karmaşıklıkta bir devre tasarlıyorum.

İlerleyen zamanlarda daha detaylı bilgi vereceğim. Sağlıcakla kalın.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #115 : Şubat 19, 2016, 22:35:36 »
Geçen cumartesi hızlı tren ile gelirken havai hat koptuğu için Sapanca'da  kaldık. Bizi kurtarmaya bir 24000 geldi. Yakından bakma fırsatım oldu. Galiba orjinal rengi kirli beyaz ya da açık bejdi ama kir üzerine yapışmış ve kirli bir sarımsı beje dönmüştü. Biraz ovaladım ama ciddi kazıyıcı ile ya da aşındırıcı bir temizlik malzemesiyle eski haline döneceğine ikna oldum. Bu arada burun numarası hala plaketliydi.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #116 : Şubat 21, 2016, 14:48:32 »
Şafak bey elinize emeğinize sağlık.yanlız bir şey dikkatimi çekti.alt şasi ile kupa arsında tam orta kısım biraz açıklık kalmış.selamlar.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #117 : Şubat 21, 2016, 15:37:08 »
Merhaba arkadaşlar

Revizyona gelen bir DE24000'lik paylaşayım sizinle. :) Eski Faz 3 gövdelerden birisini emekliye ayırırken biraz kir pas kattım. Talep üzerine çok daha özenli ve detaylı kirletme ve eskitmeler yapabiliyorum. Yani modeli talebiniz üzerine farklı kirletme ve eskitmeler yapılmış olarak da temin edebilme imkanınız olacak. Şu anda gereken bazı parçaların tedariği ile ilgili görüşmeler sürüyor. Gelecek yanıtlara göre fiyat ve temin sürelerini belirleyeceğiz.
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #118 : Şubat 21, 2016, 15:42:09 »
Fotoğrafları yüklemeyi unutmuşum:

Şafak Aktaş

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #119 : Şubat 21, 2016, 21:22:46 »
Üretimde bence  daha hafif ve az karar kirletme daha  uygun olur

İsteyen orijinal kirletmeyle kullanır ,isteyende arzu ederse orijinal kirletme dozunu kendi isteğine göre artırabilir