Gönderen Konu: Teoman beyden bir rica  (Okunma sayısı 12384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Teoman beyden bir rica
« : Mart 07, 2016, 23:48:06 »
Sevgili Teoman bey,

Bu konularda danışabileceğim tek kişi olduğunuzdan sizi rahatsız ediyorum. Bu konuyu forumda size açmamın sebebi başka dostlarımızıda ilgilendirebilecek ve yardımcı olabilecek cevapların paylaşılabilmesidir.

Dostumuz Ozan beyin sayfasında yayınlanan Balıkesir İstasyon resimleri arkadaşlarımızın ilgisini çekti, ve modelinin yapılabilirliğini düşünmeye başladılar. Epey sene önce bende bu garı ziyaret etmiş ve çok beğenmişdim. Daha sonra Harun Afyon İstasyon kitini lanse edince bunu Uşak olarak yaptığımı zaten biliyorsunuz. Prototip mimariye sahip olan Balıkesir İstasyonunu yapmak isteyen arkadaşlarımız çıkabilir, orijinal haline sahip (Kastetdiğim üzerine boya vurulmamış ve faal bir istasyon olduğu) bir istasyon olduğundan ilerde ihtiyacım olmasada bende yapmayı düşünüyorum.

Düşüncem, Sevgili Harunun Afyon istasyon kitini çok az bir modifiye ile bu hale sokmamızın olanağı hakkında görüş bildirmeniz.

İkinci konu ise İstasyonlarımızın tabelaları. Pek çok istasyonumuzda TCDD nin restorasyonlarından sonra bile İstasyonlarımızın isim tabelaları eski orijinal halleriyle korunuyor. Aynen Balıkesir istasyonunda olduğu gibi. Ben dahil epey arkadaşımız Harunun ürettiği bu istasyonları bir şekilde kullandı. Afyon kitini ben Uşak olarak kullandım, Çiğliyi Susurluk olarak modifiye ettim, Oruç dostumuz Çiğliyi Horozköy olarak modifiye etti. Amma bu orijinal Latince ve Osmanlıca yazılmış  tabelalardan mahrumuz.  Benim Photoshop becerim maalesef yok. Dolayısı ile bu konuda ne yapılabilir sormak istedim.

Bu konuları Harunada açabilirdim, belki sonra onunlada konuşabiliriz, zaten derdi kendine yeten dostumuza danışmadan önce sizin görüşlerinizi paylaşmak istedim.

Yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Teoman beyden bir rica
« Yanıtla #1 : Mart 08, 2016, 00:47:51 »
süper olur bir Balıkesir bende istiyorum

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2016, 10:19:59 »
Can abi
Sabah senin yazını okuyunca maketime bakayım dedim
Ben tabelaları Harun beyin ürettiği harflerle yapmışım fakat arap alfabesi ile olan yazıyı eksik bırakmışım
Hatırladığım kadar sevgili Mesut Kurt ile bu konuda bir konuşmamız olmuştu
Galiba yer sıkıntısından dolayı bu sorunu çözememiştik
Yani tabelaya hem latin harfleri hemde arap harfleri yan yana sığmamıştı diye hatırlıyorum
Burda ön ve arka cephedeki tabela ölçüleriyle biraz oynananıp sorun aşılabilir gibiydi
Fakat yan tabelalarda yer sıkıntısı ortaya çıktı
Orijinal yan tabelalara dikkat edilirse taşa oyma yapılmış
Maketlemede uygun bir malzemeye CNC de oyma şeklinde tabela yapılırsa bu sorun çözülebilir gibi

Ciddi ciddi saçmalamışım

« Son Düzenleme: Mart 08, 2016, 10:52:12 Gönderen: İhsan »

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2016, 11:37:22 »
Bendeki birkaç fotoğrafta şöyle daha iyi anlaşılabilmesi için;

Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2016, 12:03:33 »
İki örnek daha,

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Teoman Beyden Bir Rica
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2016, 17:34:23 »

Sevgili Can Bey, merhaba.
Balıkesir Tren Gar binasının maket yapımı ile ilgili görüşlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.
1.Konu:
1912 yılında Fransızlar tarafından inşa edilen Balıkesir Gar binası, Sevgili Harun’un kit olarak ürettiği Afyon Gar binası
 ile aynı mimari özelliklere sahiptir.
Afyon Gar binasının aşağıdaki  iki fotoğrafları üzerinden inceleme ile açıklamalarımıza başlayalım.
Afyon Gar binası; Afyonkarahisar-Uşak-Denizli yolu üzerinde bulunmaktadır.1863 de "Smyrna Cassaba Railway" (SCR)
adlı şirket İzmir-Uşak-Afyon demir yolunu yapar ve 1879 Ocak ayında da son istasyon olarak halk arasında
 "İzmir İstasyonu" diye bilinen bu Afyonşehir İstasyonunu açar Afyon Şehir istasyonu İzmir-Afyon tren yolunun son
istasyonudur ve Afyon'unda ilk tren gar binasıdır.
Bina, Fransız mimari tarzında yığma taş işçiliğinde inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan binanın
üzeri isimlendirilmesinde, Fransızca Latin harfleri ve Osmanlıların kullandığı yazı dili  Arap harfleri kullanılmıştır.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi binanın demiryoluna bakan tarafına göre ana binanın sol yanına teraslı bir bölüm
yapılmıştır.
Terasın korkulukları delikli taş yapımıdır. Ancak bu bölüm sonradan yapılan tadilat ile aşağıdaki ikinci fotoğrafta
görüldüğü gibi balkon korkulukları briket ile kapatılmıştır. Ayrıca fotoğrafa dikkatli bakıldığında, terasın altında bulunan
kapının pencereye döndürüldüğü sıva izlerinden belli olmaktadır.

Balıkesir Gar binası, Afyon Gar binasının aynı özelliklerine sahip bir mimari yapıdır. İlk yapıldığı yıllardaki
görüntüsünü içeren aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi teras korkulukları delikli taş yapısında ve teras altındaki kapı
özgün görüntüsünü korumaktadır.

Balıkesir Gar binasının günümdeki görünümünde yukarıdaki fotoğraftan farklı olarak binanın sağ ve sol yanlarına
eklemeler yapılmış ve yolcu girişine göre binanın sol yanındaki teraslı bölümde, kapı ortada her iki yanında pencere
olacak şekilde yeninden inşa edilmiş olup, diğer taraftaki bölümde ise yolcu girişine göre ana binanın sağındaki bölümde
 ise bu iki kapı olup ortada tek pencere olacak şek,ilde inşa edilmiştir.
Teras korkulukları delikli taş yerine tamamen kapalı yarım duvar şeklinde oluşturulmuştur.
Binanın ana bölümü ile sağ ve sol taraflardaki sonradan yapılan uzantılı bölümler sıva ile kaplanmış olup, üzeri boyanmıştır.

Sevgili Can Bey, yukarıda fotoğraflar üzerinden açıklamaya çalıştığım duruma göre sizin yazınızda belirttiğiniz gibi
Balıkesir Gar binası boya vurulmamış bir görünümde olmayıp, üstelik sıvalı ve boyalı bir durumdadır.
Aşağıdaki fotoğraf yakın plandan bina üzerindeki sıva ve boyalı durumu göstermektedir.

Balıkesir Gar binası maketi yapmaya istekli olan modelciler olur da sayı belirlenmesi durumunda, Afyon Gar maket
kitine ek olarak, Balıkesir Gar binası ek yapılarını içeren model kitleri Sevgili Harun kesinlikle yapar.

2.Konu:
Osmanlı dönemindeki Gar ve İstasyon binalarının tabelaları konusunda, Latince ve Osmanlıca yazılmış yazı karakterlerini
içeren bir çalışma yapılabilir.
Latince harfler çok kolay. Bilgisayar ile yazı fontlarından yaralanılarak tabela çalışması olur.
Ancak Osmanlıca harf  karakterleri Arap alfabesini içeren bir özellik taşıdığı için Eski Türkçe tabir edilen Osmanlıca
eğitimi almış tarih öğretmeni arkadaşım ile görüşerek harf karakterleri doğrulaması yapıp, kesik uç kalem ile
kaligrafik bir çalışma ile istasyon isimlerini elde yazarak sonuç almaya çalışabiliriz.
Örnek çalışmaları en kısa sürede yapmaya ve sonucu olumlu veya olumsuz olarak sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2016, 20:16:16 »
Sevgili Teoman bey,

Öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

Ben Balıkesir garını birkaç sene önce gördüm ve fotoğrafladım. Ancak gördüğüm haliyle bina bütünüyle çok uyumlu duruyordu, dolayısı ile orijinal hali sandım. Yaptığınız açıklamalar çok yardımcı oldu. Yanıltıcı bilgi verdiğim için herkesten özür dilerim. Bende Afyon kitininin ufak modifikasyonlarla dönüştürebileceğini düşündüğüm için önce fikrinizi almayı uygun buldum.

Yazı konusu beni hakikaten aşar. Bu konuyla ilgilenmeniz çok sevindirici. Ben kitlerimde bu tabelaların yerini hazırladım ama boş bıraktım. Yeni levhadan koymadım. Eğer bir şey yapılabilirse çok güzel olur, zira hepsi çok özgün bence.

Tekrar teşekkür ederim,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 08, 2016, 20:38:30 »

Sevgili Can Bey, şu anda yazı işi ile uğraşıyorum.
Sonucu sizin ile paylaşacağım.

1 saate kadar tamamlar foruma aktarırım.

Görüşmek üzere sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 08, 2016, 22:14:34 »

Sevgili Can Bey, Balıkesir Gar maketi için gerçeğinin yapıldığı dönemdeki Latince ve Osmanlıca yazı tabelası ile ilgili
yaptığım çalışmanın sonuçlarını paylaşıyorum.

Balıkesir Gar binası üzerindeki tabela üzerindeki yazı karakterlerini inceleyerek çalışmaya başladım.

Balıkesir yazısının harf karakterlerine uygun bilgisayardan yazı fontları içinde bu yazıya en yakın olan ‘Calibri’ fontu
bularak ‘BALIKESSIR’ yazarak yazıcıdan bir çıktı aldım.

Kesik uç olarak bildiğimiz kaligrafik kalem ile Osmanlıca karakterine uygun olacak şekilde yazıyı yazacağımız fotoğrafta
görülen kalemi de hazırladım.

Bilgisayar monitoründen fotoğrafının üzerinden yazı karakterini incelemeye başladım. Yazı yazmadan önce gözümüzle
Arap harflerinin şeklini algılamaya çalıştım.

Kaligrafi kalemimizle Balıkesir ismini Osmanlıca yamaya başladım.

Balıkesir Gar maketine uygun olacak şekilde Balıkesir Gar tabelasındaki Fransızca Latin alfabesi ile Osmanlıca Arap
alfabesinden oluşan yazıyı ortaya çıkardım.

A 4 kağıdına büyük bir şekilde yazdığım yazıyı tarayıcıdan tarayıp, yazının harf boyutlarını (puntasını) küçülterek
çoğalttım.

Afyon İstasyon maket çalışması üzerinde aynı mimari yapı özelliğini  taşıyan Balıkesir Gar meketi için hazırladığımız
bu yazı tabelasını, deneme amaçlı kopyala yapıştır yaptım.

Sevgili Can Bey, sorularınıza yönelik yapmaya çalıştığım paylaşımları görüşlerinize sunuyorum.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 09, 2016, 06:50:20 »

Tabela üzerinde biraz daha düzeltme yaptım. Balıkesir kelimesi içinde aslında olduğu gibi tüm harfler daraltıldı.
'E' harfinin orta çizgisi kısaltıldı.

« Son Düzenleme: Mart 09, 2016, 06:55:52 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Mart 09, 2016, 10:37:13 »
Teoman Hocam ,

yakında hat sanatına başlar isen şaşırmam kaldıki eline de çok yakışmış

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mart 09, 2016, 15:10:49 »

Önder Bey, güzel  düşünceleriniz  için çok teşekkürler.

Balıkesir Gar binasındaki yazı tabelasındaki Eski Türkçe(Osmanlıca) yazının harf yapısının incelemesini
 okulumuzdaki  Tarih ve Edebiyat  öğretmeni arkadaşlarımızla yaptık.
Osmanlıca konusunda yeterli bilgiye sahip bu iki arkadaşımızın açıklamaları doğrultusunda aşağıdaki
fotoğraflar üzerinden açıklamaya çalışacağım.
Tabela üzerine yazılmış olan Balıkesir’in Osmanlıca yazı tipindeki harf sıralaması halk arasındaki konuşma
biçimi dikkate alınarak oluşturulmuş.
Aşağıdaki ilk fotoğrafta; Latin harflerin yazımı soldan sağa yazılmasına karşın, Arap harflerin yazılımı sağdan
sola doğru yazılma kuralına göre tabela yazımı yapılmıştır.
Ancak, kırmızı çizgi ile belirtilen alanda ‘Balıkesir’ yazısı buna ek olarak yeşil çizgi ile belirtilen alanda
 ise’ İ- e- ye-ya’ anlamına gelen ek bulunmaktadır.
Halk dilinde o yıllarda Balıkesir’in söylemi, varsayım olarak düşünüldüğünde; Balıkesiriya veya Balıkesiriye 
olduğundan  dolayı bu şekilde yazılmış olabilir.
Örneğin : TÜRKİYA veya TÜRKİYE denildiği gibi

Bina üzerindeki tabelada; Balıkesir’in Osmanlıca yazımında, karşımıza yazım hatasının olduğu da çıkıyor.
Tarih öğretmeni arkadaşımızın, Osmanlıca konusunda, üniversitede aldığı eğitimin bilgisi doğrultusunda, 
aşağıdaki  fotoğrafta  yazı üzerindeki noktaların da yerlerinin yanlış olduğudur.
Yanlış olan noktalama işaretler,i kırımızı daire içinde olup, olması gereken yarlerde belirtilmiştir.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #12 : Mart 09, 2016, 15:34:07 »
Amacımız hasbelkader modelcilikte olsa araştırarak inceleyerek farklı bilgilere ulaşıyoruz
Emeklerinden ve öğretilerinden  dolayı Teoman hocama teşekkür ederim

Aklıma bir şey takıldı

Orijinal tabelada ''BALIKESSIR'' yazımı Türkçe imla kuralına uygun değil

''BALIKESİR'' bu günki imla kurallarına uygun bu kelime'nin arap harfleriyle eski Türkçe karşılığı belirttiğiniz biçimdemi?
Yoksa o eski Türçe yazı BALIKESSIR' 'in karşılığımı?

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Teoman Beyden Bir Rica
« Yanıtla #13 : Mart 09, 2016, 16:33:15 »

Sevgili İhsan Bey, bilgi paylaşıldıkça değerlenir. Bir o kadar olabildiğince doğrulara yaklaşılır.

Mutlaka bizimde eksilerimiz olabilir. Konuya ilgi duyan daha doğru bilgiler sunabilecek arkadaşların da bilgi
paylaşımını bekleriz.

Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.

Eski Türkçe yazıyı harflerden incelediğimizde ''BALIKESSİR'' karşılığı ortaya çıkıyor.
Bir önceki mesajda da belirttiğimiz gibi noktaların yerleri de gerçek tabela yazısında yanlış yazılmış.

Umarım aşağıdaki fgörsel üzerinden de açıklama daha anlaşılır.

Çevrimdışı aqualung

• aqualung
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Üsküdar
« Yanıtla #14 : Mart 09, 2016, 19:36:16 »
Teoman bey,
Özenli ve detaylı çalışmalarınızı zevkle izliyorum.
Bir kit yapılacaksa yazıların orijinal hali ile (hatalı olarak) bırakılmasından yana olduğumu bildirmek istedim.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 10, 2016, 00:14:01 »
Sevgili Teoman bey,

Beni kırmayarak yaptığınız bu özverili çalışma için öncelikle çok teşekkürler. Benim görüşüme göre ortaya çıkardığınız beklentilerimizin ötesinde. Yukarıya koyduğunuz tabela sayfasını indirip az bir gri tonda bastım ve yaptığım Susurluk İstasyonunda denedim. Mükemmel bir uyum sağladı. Ölçülendirmeniz birebir tuttu. İki gündür diz rahatsızlığı nedeniyle fazla ayakta kalamıyorum, o nedenle sonra resim koyacağım.

Sevgili Harunla henüz görüşmedim ama, anladığım kadarı ile bu yazışmamız Balıkesir İstasyon maketinin yapılabilirliği konusunu ortaya çıkardı. Eğer böyle bir şey söz konusu olursa, bu maket binanın bu günkü haliylemi yapılmalı yoksa ilk özgün mimari korunmalımı. Soruş nedenim ki bu benim kişisel görüşüm, bina bugünkü haliylede güzel. Biliyorum sizi çok yordum ama görüşünüz benim (bizim) için önemli.

Tekrar tekrar teşekkürler,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mart 10, 2016, 01:14:15 »

Ahmet Bey, güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler.

Tarihi bir yapının, özgün yapısının mümkün olduğunca korunması doğru bir yaklaşımdır.

Balıkesir Gar binası üzerindeki tabela yazısı da olduğu gibi kabul edilip, o şekilde restorasyona alınmış ki doğru
bir çalışma yapılmış.

Eğer bu binanın kiti yapılır ise sizin de belirttiğiniz gibi tabela yazısının da özgünlüğüne göre bir çalışma olmalıdır.

Sevgili Can Bey,

Rahatsızlığınızdan dolayı çok geçmiş olsun. En kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.

Sizlere yardımcı olabildiysem, bu durumdan dolayı memnuniyetimi bildirmek isterim.

Balıkesir İstasyon  maketi yapılacak olur ise mutlaka bu günkü görünümü ile yapılmalıdır.

Afyon İstasyon maketi zaten var. Bu maketin dış mekan yapısı taş duvar yapısı görünümünde üretildi.

Balıkesir İstasyon maketi bu günkü görünümü ile yapılmalı ve buna bağlı ana bina sağ ve sol yanlarına ek olarak
yeni görünümlü parçaların ilave edilmesi gereklidir.

Maket yapımında; tüm binanın dış duvar yapısının sıvalı yapısını gösterir biçimde düz bir şekilde yapılmasına dikkat
edilmelidir.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mart 10, 2016, 01:31:28 »

Sevgili Can Bey, aşağıdaki tabela yazıları en uygun harf karakterinde olanlarıdır.

« Son Düzenleme: Mart 10, 2016, 01:46:05 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #18 : Mart 10, 2016, 19:19:18 »
Teoman hocam elinize sağlık

Gerçekten çok detaylı bir inceleme ve çalışma olmuş, zaten elinizin ne kadar yetenekli olduğunu biliyordum, bu sonucun bu kadar güzel görünmesine şaşırmadım. Harika bir çalışma oldu, elinize sağlık.
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Mart 11, 2016, 09:07:36 »

Sevgili Şafak , gösterdiğin ilgiye teşekkürler.

Balıkesir İstasyon maketi üretilirse, kullanımında bizimde ufak bir katkımızın olmasından
memnuniyet duyarız.

Senin de büyük bir çaba ile hazırlağın DE 24000'lik lokoyu heyecanla ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar