Gönderen Konu: TCDD RM 3000 Model Yapım Çalışmaları  (Okunma sayısı 14339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
TCDD RM 3000 Model Yapım Çalışmaları
« : Kasım 05, 2012, 08:50:08 »

uzun zamandır modelleme ile uğraştığım RP3001 modelim.
Çizim 3ds max 2009 da gerçekleştirilmiştir. hedefim en kısa zaman içinde bunu model şekline dönüştürmektir. yardımlarınızı bekliyorum.  :D
Eğer 3dsmax programından model yapma işinin kısa yolu varsa tcdd'nin birçok modelini yapmada yardımlarım olabilir.
Teoman Bey yazıların nasıl taşınacağını bilmediğim için buradan devam ediyorum. ilginize teşekkürler.

Railworks 2 oyunundan RP3001 modelim

Ayrıca model yapmayı öğrendiğimde yapmak istediğim simulator kabinimin fotoğrafını sizlerle paylaşayım.
Not: Bu fotoğraf alıntıdır.

Yalnız Pazusu ile Çalışan İŞÇİDİR!
Elleri ve Kafası ile Çalışan USTADIR!!
Elleri,Kafası ve KALBİ ile Çalışan SANATKARDIR!!!

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD RM 3000 Model Yapım Çalışmaları
« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2012, 11:24:14 »

İsmail Bey, merhaba.

Foruma fotoğraf yüklemede fotoğraf boyutlarını 800 piksele göre düzenleyip, aktarmanız uygun olacaktır.

Ben sizin adınıza yayınladığınız çalışmaları 800 piksele göre düzenleyip, aktarıyorum.

İsmail Özerbay’a  ait  TCDD RM 3000 çizimleri ve bu çizimlere ait açıklamalı yazıları aşağıda yer almaktadır.

Bende rm3000 maketi yapmak istiyorum evimde ploterimde mevcut ama genelde harf türü kesimler yaptığımız türden.
rulo kağıt ile çalışıyor. bunda acaba dekota veya plastik malzeme kesebilir miyim? ustalarım ne dersiniz?

ayrıca değişik train simulator oyunlarında kullanılmak üzere 3ds max ortamında çizdiğim rm3000 modelim var acaba bu
model yapma işinde bana yardımcı olurmu?

Ben izmirde yaşıyorum, matbaa grafik tasarım öğretmeniyim. bu sebeple corel draw ve benzer programları ileri derecede
kullanmaktayım. bu programlar çerçevesinde model trende yaparsam çok mutlu olacağım yardımlarınızı bekliyorum slmlar

Uzun zamandır modelleme ile uğraştığım Railworks 2 oyunundan RP3001 modelim.
Çizim 3ds max 2009 da gerçekleştirilmiştir. hedefim en kısa zaman içinde bunu model şekline dönüştürmektir. Yardımlarınızı
bekliyorum.
Eğer 3dsmax programından model yapma işinin kısa yolu varsa tcdd'nin birçok modelini yapmada yardımlarım olabilir.

Ayrıca model yapmayı öğrendiğimde yapmak istediğim simulator kabinimin fotoğrafını sizlerle paylaşayım.
Not: Bu fotoğraf alıntıdır.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 05, 2012, 11:33:39 »
Teşekkürler Teoman Bey.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Kasım 05, 2012, 13:46:47 »
İsmail bey , güzel bir çalışma olabilir , bu raybüsleri  çeşitli model firmaları yapmış ama bizim elden çıkan bir ürünün tadı başka olabilir , ayrıca Teoman bey ile aynı şehirde olmanız büyük şans.

Şimdiden başarılar diliyorum.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2012, 14:06:23 »
teşekkürler :)

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2012, 19:28:40 »
yukarıdaki fotoğraflar 3d çalışmamızın bitmiş hali değildir. çalışmalar hala devam etmektedir.
sürücü koltuğundan arkaya bakınca görünen fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2012, 19:33:59 »
İsmail bey çizimler harika, emeğinize sağlık.
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 06, 2012, 19:45:36 »
teşekkür ederim  :D

Teoman Bey'den aldığım teknik bilgi ve desteklerle geliştirebildiğim kadar gerçekçi yapmayı düşünüyorum.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2012, 23:11:27 »

İsmail Bey, merhaba. Çizimlerini mükemmel olmuş, elinize sağlık.

Tren modelleri üreten ROCO firmasının VT98/VS98 olarak bilinen benimde TCDD RM 3000 olarak dönüştürdüğüm 1/87 ölçekli
model ray otobüslerinin gövde yapılarını içeren fotoğraflarını aktarıyorum.

VT 98 karşılığı RM 3000 motorlu olan ray otobüsü.

VS 98 karşılığı  RP 3000 motorsuz olan yolcu ve aynı zamanda posta ve küçük kargo taşıyan ray otobüsü ( Sizin bu konuda
gönderdiğiniz  5 nolu mesajınızda yer alan çizimdeki olan aracın modeli)

TCDD de kullanılmış olan ray otobüslerin ikili seti RM 3000 ve RP 3000

RM 3000 lerde yan gövde ortasında havalandırma ızgaraları yer almaktadır. Pencere üstlerinde tavan yanlarında da sıralı
3 adet ızgaralar yer almaktadır.

Çekilen araba olarak da tanımlanan RP 3000 modeli motorsuz olan aracın modelidir.

1/87 ölçekli ray otobüslerin ikili setin uzunluğu 30cmm civarındadır. Bu modelin 3d çizim programından aktarılarak CNC de
üç boyutlu olarak modelinin aynı ölçekte yapılması çok zor görülmektedir.
CNC de uygun malzeme kullanılarak modelin G ölçek yani 1/22.5 olarak yapılması daha uygun görülmektedir.
Teknik olarak araştırılıp, ondan sonra  yapımına girişilmesi gerekmektedir.

RM 3000 nin tavan yapısının ayrıntılarından yararlanılarak 3d çizimine katkı sağlayabiliriz.

RP 3000 nin tavan yapısı diğer modelin tavan yapısından farklı görülmektedir. Ortadaki havalandırma görüntüleri bu farkın
belirgin özelliğini taşımaktadır.

Görüldüğü gibi üretilmiş modeller üzerinden sağlıklı bir çizim elde edilebilinir. Uygun bir zamanda İzmir’in Menderes ilçesinin
Görece beldesinde bulunan RP 3000 vagon ray otobüsü üzerinde de detaylı inceleme yapılarak, çizim ve kalıp yapım
çalışmalarına sağlıklı bir katkı sağlanabilinir.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2012, 23:27:15 »
dün akşam 3d üzerinde biraz ekleme yapmıştım. üst tarafın görüntüsü şuan böyle. eleştirilerinizi bekliyorum.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 08, 2012, 00:02:14 »

İsmail Bey, çizim çok iyi ancak tavandaki kornanın tersinde yer alan uzunlamasına bir parça var. Orası değişecek!

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2012, 09:42:00 »
bende üstten bir fotoğraf ekleyeyim. renkleri bizim rm!lere çok benzeyene ulmer spatz...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 12, 2012, 21:43:45 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

Bu gün 12 Kasım 2012 Pazartesi günü izin günüm olduğundan, İzmir’deki model tren sevdalısı dostlar ile bir araya gelip,
bir etkinlik yapalım istedik.

Ben, Sedat Bey, İsmail Bey ve Ceyhan Bey önceden kararlaştırıp, bir araya gelerek,  İzmir Menderes ilçesi Görece
beldesinde  bulunan RM 3000 üzerinde inceleme yapmak ve orada trenler ve modelleri üzerine sohbet yapmak düşüncesi
belirmişti.

Ancak Sedat Bey’in rahatsızlığı nedeni ile katılamadığı, bu geziyi biz diğer üç arkadaş gerçekleştirdik.

Bu gezideki ve toplanmadaki amacımız yeni forum üyemiz olan İsmail Özerbay ile tanışmak ve RM 3000 simülatör
modellemesi üzerine bilgi paylaşımında bulunmaktı.

Bu gün Görece Vagon Kafe de yaptığımız toplantı ve çalışmalardan görüntüler.

Görece Vagon Kafe TCDD RM 3000 önünde  üç modeltrenciler kulübü üyesi günün hatırası

Haziran ayın da ziyaretimiz esnasında RM 3000 sağ yan tarafındaki sundurma elden geçirilmiş biraz daha düzeltilmiş.
Ancak aracın boyanması konusunda ne yazık ki herhangi bir gelişme olmadığı gözlenmektedir.

Kafeterya işletmecisi Necdet Bey, Menderes Belediyesinin boya yenilemesi konusunda gereken hassasiyeti göstermediğini
halâ boya malzemeleri alımı ve yapımı ile ilgili olarak umudunu yitirmeden beklediğini belirtti.

Biz de temenni ederiz ki bu tarihi ray otobüsü bir an önce yenilenip boyanabilsin.

Rahmi Koç Müzesi yetkilileri, belki de bu ray otobüsü tespit edip, müzeye alarak gerekli onarımı yaparak, aslına uygun
boyayıp, TCDD RM 3000 ray otobüsünü kurtarabilirler.

RM 3000 ‘ini içine girerek burada modeltrenler ve simülatör modellemesi üzerine koyu bir sohbete katılıyoruz.

İsmail Bey, RM 3000 modellemesi üzerine çalışmalarını ve yapmak istediği modelleme çalışmalarını anlatıyor. Ceyhan Bey
ve ben de yapılacak modeller üzerinde kalıplama ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında bildiklerimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız keyifli bir sohbet geçiyor aramızda.

İsmail Bey, yapmak istediği simülatör modellemesinde kumanda tablosunun benzerini birebir boyutta yapmak istediğini,
buna bağlı olarak aracın ön görüntü kesitini de oluşturma istediğini belirtiyor. Kumanda tablosunu büyük bir dikkatle
inceleyip, bunu nasıl gerçekleştirebileceğini düşünüyor.

Makine teknik konularında bilgi ve tecrübesi olan Ceyhan Bey de incelemeye katılıyor. Bu gösterge tablosunun buradan
nasıl alınıp modellemesi yapımda nasıl yararlanabilenciği ile ilgili araştırma yapıyor.

Kafe işletmecisi ve RM 30002den sorumlu Necdet Bey ile görüşüp, kumanda tablosunun sökülüp geçici olarak alınması
ve gerekli çalışmaların yapıldıktan sonra yerine tekrar takılması için görüşüp izin alıyoruz.

Sağ olsun Necdet Bey, yardımcı olacağını ve geçici olarak bu tablonun alınıp, kalıp alam işlemi tamamlandıktan iade
edilmesi şartı ile sökülmesine izin veriyor.

Ceyhan Bey, teknik bilgisi doğrultusunda kumanda tablosunu yerinden çıkarılması için gereken çabayı harcıyor.

Kumanda tablosu sıkı bir uğraşıdan sonra yerinden alınıyor.. Ceyhan bey söküm başarısından, İsmail Bey de simülatör
çalışmasında bu kumandanın bir kopyasını yapmak için geçici olarak alacağından dolayı her iki arkadaşımızın mutluluğu
yüzlerinden okunuyor

Necdet Bey’in izni ile geri verilmek şartı ile yerinden geçici olarak aldığımız kumanda tablosu ile birlikte bir görüntü
veriyoruz.
Bu kumanda tablosu İsmail Bey’in evine götürülmek üzere Görece’den ayrılıyoruz.

İsmail Bey’in evinde, çalışma odasında toplantımızı devam ettiriyoruz. İsmail Bey bilgisayarında  3d tren simülatör
programında çizmiş olduğu  RM 3000 kumanda tablosu ve içeriden görünümlü çizim çalışmalarını gösteriyor.

RM 3000’nin gerçek kumanda tablosunu bilgisayarın önüne yerleştirerek, hayal ettiği projesini anlatıyor.
İsmail Bey,
yaptığı çalışmaları daha büyük ekranlı bir monitörden simülatör düzeneği hazırlayıp, tren simülatör çalışmaların sürdürme
ve tren simülatör oyunlarını bu şekilde uygulama istediğini belirtiyor.

Geçici olarak alınan kumanda tablosunu örnek alarak, böyle bir kumanda tablosu modelini 3 boyutlu yaparak kullanmak
istiyor.

İsmail Bey, yapmış olduğu RM 3000 tren simülatör çalışmalarını büyük bir keyifle görsel olarak bizlere sunuyor.

İsmail Bey’in yapmış olduğu çalışmalardan kısa görüntülerden ikisini aşağıdaki video kanalından izleyebilirsiniz.

1. Örenek

2. Örnek

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #13 : Kasım 12, 2012, 22:16:27 »
Teoman Bey, ellerinize sağlık :) İsmail Abi'nın hayalini gerçekleştirmişsiniz. Yazın İzmir'e gittiğimde ve İsmail Abi ile yaptığımız konuşmalarda RM'den bahsetmiştik. Hatta konsolu satın almaktan bile söz etmiştik. Ve şimdi görüyorum ki konsol İsmail Abi'nin odasında.

İsmail Abi DE24000 ve DE33000 konsollarını da istiyoruz. :)
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 12, 2012, 22:50:37 »
çok güzel bir gün geçirdik. bu mutlu günümüzün sonunda uzun zamandır hayallerimi süsleyen böyle bir projeyi gerçekleşmeye bir adım daha yaklaştım. bu konuda başta Teoman Bey, Ceyhan Bey, Nejdet abi ve emeği geçen tüm dostlarımıza çok teşekkür ederim. ustalarımın destekleriyle istediğimden çok çok daha gerçekçi hedefler belirledim. onlar olmasaydı eminim çok kötü bir proje ortaya çıkacaktı. bundan sonra hep beraber neler yapabilceğimizi göreceğim. modellemede yeni olduğum için bazı hatalarım olabilir şimdiden özürümü dileyeyim. sonrasında bu projenin tüm grubumuzu mal olduğunu belirteyim. başarımız grubumuzun başarısıdır  :D sevgiler selamlar iyiki varsınız  ;D

belki ilerleyen zamanlarda böyle bir fırsatı bulamayabilirdik. Bize kumanda bölümünü emanet veren Nejdet Abimize de tekrar çok teşekkür ederiz.
Not: kumanda bölümü konusunda endişesi olan arkadaşlar olursa, hiç üzülmesinler emanetlerine gözüm gibi bakıp sonrasında hiç birşeyini değiştiremeden aldığım gibi yerine bıkacağım. sevgiler selamlar

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Kasım 13, 2012, 06:56:02 »
Teoman Bey, ellerinize sağlık :) İsmail Abi'nın hayalini gerçekleştirmişsiniz. Yazın İzmir'e gittiğimde ve İsmail Abi ile yaptığımız konuşmalarda RM'den bahsetmiştik. Hatta konsolu satın almaktan bile söz etmiştik. Ve şimdi görüyorum ki konsol İsmail Abi'nin odasında.

İsmail Abi DE24000 ve DE33000 konsollarını da istiyoruz. :)

:D onları ödünç alması eve getirmesi daha büyük bir sıkıntı. ben bunu yapayım yapılış aşamalarını birlikte öğrenelim. gerisi lys den sonra sana kalmış mertcan :D

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #16 : Kasım 13, 2012, 10:29:53 »
Çok keyifli bir etkinlik olmuş. İsmail beyin kumanda panosu ile ilgili projesi çok iyi düşünülmüş. Kendisine başarılar dilerim. Paylaşım için teşekkürler. Tüm İzmirli dostlarımıza sevgiler ve selamlar.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Kasım 13, 2012, 20:09:56 »
Çok keyifli bir etkinlik olmuş. İsmail beyin kumanda panosu ile ilgili projesi çok iyi düşünülmüş. Kendisine başarılar dilerim. Paylaşım için teşekkürler. Tüm İzmirli dostlarımıza sevgiler ve selamlar.

Ferda

çok teşekkürler. düşünce aşaması baya zamanımızı aldı. yaklaşık 5 klavyeyi uğrurda feda ettim. birde kendi yaptığımız PIC ile bir devre ama en sonunda finale yaklaştık gibi.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #18 : Kasım 13, 2012, 22:24:52 »
Bu ekipten iyi iş çıkar , kolay gelsin............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #19 : Kasım 14, 2012, 01:16:31 »
  Değerli dostlar, tam hastalanacak günü bulmuşum yani,neyse bir sonraki seferde inşallah bende aranızda olurum inşallah.Gezinizin zevkli ve verimli geçmesine sevindim.Selam ve sevgilerimle... Sedat NİŞANCI