Gönderen Konu: Tüm forum üyelerine selamlar  (Okunma sayısı 6591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TANMODEL

• Forum Üyesi
    • Resmi Web Sitesi
Tüm forum üyelerine selamlar
« : Ocak 08, 2015, 17:35:45 »
Herkese merhaba ;
İsmim Barış TANSOY. Ölçekli Plastik Model Kit tasarımları ve imalatı işi ile uğraşıyorum. Firmamızın ismi TANMODEL ve yerimiz İstanbul Beylikdüzü' nde.

70' li yılların başında devasa bir LİMA tren setim vardı. Halen en iyilerden biri olduğunu düşünürüm. Harika detaylara sahip, dönemi için muhteşem bir setti. Alman DB serisi lokosu ile ( Galiba 2 adet loko vardı sette ), istasyonu, çift katlı araba indirme yolu, Mercedes dikdörtgen far araba modelleri, yakıt vagonları vs. ile çok dolu bir setti.   

Doğal olarak fırsat buldukça forumunuza bakıyordum ve ileride uygun bir işyeri ortamında misafir bekleme alanı için orta ölçekte kurgu yapmayı planlıyorum ( Tabii yardımlarınızla, çünkü digital setler bambaşka bir dünya ) 

Şu an ilk ticari kitimiz olan 1/72 ölçek, TAI lisansı altında tasarım ve imalatını yaptığımız HÜRKUŞ-A model kitimizin pazara sunulması ve teslimatlarıyla uğraşıyoruz fakat 2 sene önce sebebini büyük ölçüde tahmin ettiğim bazı sıkıntılar nedeniyle yarım kalan DE 22000 loko kiti projenizde neyi, nasıl yapabiliriz ? maksadıyla fikirlerinizi sormak üzere forum üyeliğine başvuruda bulundum. Tren modelciliğine kişisel ilgim ve ülkemize ait bir lokonun model kitinin olması fikri beni heyecanlandırıyor açıkçası.

Eğer bilgi açısından, belge açısından, tren modelcilerinin bakış açısı yönünden yol gösterici olmak isteyen forum üyeleri müsaitlerse lütfen bana info@tanmodel.com adresimizden ulaşıp, telefon numaralarını bildirirlerse, elbirliği ile güzel ve detaylı bir kit yapabiliriz. Şu an kalıp imalatı bünyemizde değil fakat 5 eksen DMG ve Sodick Cnc EDM gibi tezgahlar kullanarak imalat yaptırma imkanımız var.

Saygılarımla,
Barış TANSOY

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Tüm forum üyelerine selamlar
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2015, 18:04:51 »
Barış Bey, öncelikle hoş geldiniz....

Saygılarımla,

m.utkan

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Tüm Forum üyelerine Selamlar
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2015, 20:18:09 »

Barış Bey, merhaba.

Tren modellerine olan ilginize çok sevindiğimi belirtir, modeltrenciler formuna katılımınızdan dolayı memnuniyet
duyduğumu iletirim.

İyi çalışmalar dileklerimle hoş geldiniz.

Plastik model üretimi konusundaki bilgi ve deneyimlerinizi, demiryolu modelciliğinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet
Demiryolları lokomotiflerinden biri olan DE22000 dizel lokomotifinin 1/87 ölçekte üretimine yönelik girişiminiz ile
paylaşmak istemeniz, son derece sevindirici güzel bir yaklaşımdır. Çok teşekkürler.

Siz, Hürkuş modelinin üretiminde, sanıyorum TAI ile görüşüp, gerekli tüm detay bilgi ve görüntüleri sağlayıp,
modelin üretimini gerçekleştirdiniz.

Aynı yöntem ile TCDD Genel Müdürlüğü ile iletişime geçerek, yapılması düşünülen lokomotif modeli için aynı yol
izlenebilir.

Bu durumun haricinde, kendi adıma belirtmek isterim ki! üretimi saptanacak modelin detay fotoğrafları için size
gerekli yardımlarda bulunmaya hazır olduğumu bildiririm.

Ancak! üstteki paragrafta belirtmiş olduğum üretimi saptanacak model ile ilgli bir açıklama yapmak istiyorum.

Türk demiryolu modelciliğinde bir çok arkadaşımızın gönlünde ilk sırada hep DE24000’lik dizel lokomotif yatmaktadır.

DE 24000, DE 22000, DE 33000 dizel lokomotif modelleri, bazı modelciler tarafından çeşitli marka model lokomotiflerden
modifiye olarak yapılmaya çalışılmıştır.

Tam anlamı ile birebir 1/87 ölçek bir lokomotifin modeli, en doğru biçimde sizin deneyim sahibi olduğunuz çelik kalıp
ve plastik enjeksiyon ile yapılabilinir.

Benim önerim; modeltrenciler arasında bir anket düzenleyip, hangi lokomotifin önce üretilmesi konusunda saptama
yaparak bir karara varılmalı, sonra bu modelin üretimine geçilmelidir.

Tabiî ki üretim yapmak! istemek ile olmayıp, işin bir de maliyeti ve pazarlama durumu vardır ki burası model üretiminde
işin en önemli kısmını oluşturur.

Elimden geldiğince kişisel düşüncelerimi sizin ile paylaşmaya çalıştım.

Bundan sonraki gelişmeleri de hep birlikte diğer modeltrenci arkadaşlarımızın da görüşleri ile paylaşmak dileklerimle,
saygılar, sevgiler.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2015, 20:24:37 »
Barış bey merhaba , aramıza çok ama çok hoş geldiniz.......Sizin yazıları okumadan önce aşağıdaki mesajı Teoman hocanın konusuna yazmıştım bir kaç dakika önce , ama iyi haber buradaymış.

Sevgili hocam , bir Türk uçağını yapan Tan Model sahibi Barış Tansoy'a biz de teşekkür edelim veee  bizim dizelleri sıraya alması için baskı yapalıııııııım.

Hatta , Harun'un getirdiği Bachmann dizellerin şasesine de uyacak bir maket olabilir , isteyen motorsuz isteyen motorlu yapar.Bu işin fitilini ancak sen yakarsın hocam.

Son yazdığım kısmı göz önünde bulundurarak bir çalışma yaparsanız hem maketçiler hem trenciler mutlu olur.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı TANMODEL

• Forum Üyesi
    • Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2015, 23:00:37 »
Teoman bey ve Kemal bey ;
Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, İsmail ÖZERBAY' ın geçmişte yapmayı arzu ettiği kit için okuduğum kadarıyla kat ettiği yol ve çabası gerçekten takdir edilecek bir konu.

Teoman beyin fikri çok güzel. Model trencilerin arzu ettiği bir kitin imalatı hepimizi sevindirir. Biz Hürkuş uçağımızın model kiti için üretici firma TAI ile uzun soluklu bir çalışma yaptık, bu nedenle aynı durum seçilecek loko için de geçerli olacaktır. Fakat üretici firma aynı heyecanı yaşar mı bilemiyorum. Bu kitin doğruluğu ve imalatı için en önemli nokta.

Maliyet ve satış konusu elbette önemli, çünkü yeni bir firmayız. Uçak modellerine yoğunlaşmış, uçak modelleri için Optic Metrology yatırımları yaparak tasarımlarını oluşturan ve imalat şartlarını belirleyen bir altyapımız var ve web sitemizde de yayınladığımız 10 proje mevcut. Türk lokomotifi konusu benim kişisel ilgim olduğu ve sizlerinde arzu ettiğini düşündüğüm bir talep durumu mevcut olduğu için gündemimde. Ama buna ilişkin beklentiler nedir, hangi model daha çok arzu ediliyor, tahmini satış adetleri ve her bir kutu için ne kadar fiyat belirlenirse ideal satış adedine ulaşılır ? bu bilgileri en iyi sizler bilirsiniz.

Bu başlık altında değilde, forumun uygun bir bölümünde konuyu detaylıca paylaşmak herhalde en güzeli. Siz yol gösterin, başlığı forumun eski üyeleri olarak size zahmet açın, beraber fikirlerimizi paylaşalım isterim.

Kemal bey, çok teşekkür ederim hoşbulduk efendim.

Saygılarımla,
Barış TANSOY

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2015, 23:38:46 »
Teoman hocam , içinde anket de olan yeni bir konu açarsan eğer ( ben anket yapmayı bilmiyorum ) hem istekler hem görüşler yazılır iyi olur.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2015, 11:55:12 »
Barış bey merhaba hoş geldiniz

Madem İstanbul dasınız
Bir C.ertesi öğleden sonra harun beyin ofisine gelirseniz bu konuda ciddi tecrübe sahibi hem Harun beyin hemde diğer kulüp üyelerimizin görüşlerinden karşılıklı olarak istifade edebilirsiniz

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2015, 16:25:34 »
Barış Bey aramıza hoş geldiniz.

Uzun süredir TCDD maketi istiyoruz. Kendi çapımızda birkaç denemeler yaptık ama pek başarılı olamadık.
DE 24000, DE 22000 ve DE 33000 serilerinin üretimi olursa maketleri sadece bizler değil TCDD'de çalışan personellerde satın alacaktır. Uygun fiyata motorsuz stabil modelleri yapabilirseniz ve iyi bir reklamla ciddi seviyede satışlara ulaşabilirsiniz. Demiryollarının gelişmesiyle birlikte halkımızın trenlere karşı ilgisi arttı. Ayrıca yukarıda belirttiğim serilerin değişik versiyonlarını farklı ülkelerde de kullanılıyor. Yabancı alıcılar da olacaktır.

Örneğin;
DE 22000 (G26CW-2) Slovenia: SZ 664, Hırvatistan: HZ 2062
DE 33000 (GT26CW-2) Hırvatistan, Fas, İran, İsrail, Mısır, Kore...

TCDD Modelerinin üretimi düşünülürse gerekli fotoğraf desteğinde bulunabilirim. Ayrıca TCDD veya Tülomsaş ile irtibata geçerek teknik çizim, bilgiler vb. dökümanlara da ulaşabilirsiniz.

İyi günler
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 09, 2015, 22:01:05 »
Barış Bey,

Foruma ve aramıza hoş geldiniz.

Saygılarımla

G. ÖZKAN
G. ÖZKAN

Çevrimdışı TANMODEL

• Forum Üyesi
    • Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #9 : Ocak 10, 2015, 22:16:33 »
Barış bey merhaba hoş geldiniz

Madem İstanbul dasınız
Bir C.ertesi öğleden sonra harun beyin ofisine gelirseniz bu konuda ciddi tecrübe sahibi hem Harun beyin hemde diğer kulüp üyelerimizin görüşlerinden karşılıklı olarak istifade edebilirsiniz

İhsan bey hoşbulduk, sağolun.
Fikriniz çok güzel ancak kendi kendimizi davet ettirmek şık olmaz, kendisi konuyu okuduysa ve davet ederse Şubat ayında ziyaret etmeyi arzu ederim. Zaten ilerleyen zamanlarda orta halli bir kurgu için ellerindeki ürünlere bakmak üzere müşteri olarak gitmeyi planlıyorum.

Barış Bey aramıza hoş geldiniz.

Uzun süredir TCDD maketi istiyoruz. Kendi çapımızda birkaç denemeler yaptık ama pek başarılı olamadık.
DE 24000, DE 22000 ve DE 33000 serilerinin üretimi olursa maketleri sadece bizler değil TCDD'de çalışan personellerde satın alacaktır. Uygun fiyata motorsuz stabil modelleri yapabilirseniz ve iyi bir reklamla ciddi seviyede satışlara ulaşabilirsiniz. Demiryollarının gelişmesiyle birlikte halkımızın trenlere karşı ilgisi arttı. Ayrıca yukarıda belirttiğim serilerin değişik versiyonlarını farklı ülkelerde de kullanılıyor. Yabancı alıcılar da olacaktır.

Örneğin;
DE 22000 (G26CW-2) Slovenia: SZ 664, Hırvatistan: HZ 2062
DE 33000 (GT26CW-2) Hırvatistan, Fas, İran, İsrail, Mısır, Kore...

TCDD Modelerinin üretimi düşünülürse gerekli fotoğraf desteğinde bulunabilirim. Ayrıca TCDD veya Tülomsaş ile irtibata geçerek teknik çizim, bilgiler vb. dökümanlara da ulaşabilirsiniz.

İyi günler

Mertcan bey merhaba. Hoşbulduk,sağolun.
Model trencilerin öncelikli talebi hakkında Teoman bey bir anket başlığı açtı. Bu konuyu takip edip, gelişmelere göre imalat için karar vereceğiz. Bahsettiğiniz ülkelerin tren modelciliği dinamikleri hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Pazar hakkında sizlerin görüşleri ve deneyimleri önemli. TCDD çalışanları da oldukça ilgi gösterecektir diye bende düşünmedim değil. Ama sizlerin görüşleri ve konuya katılımları elbette bizi daha çok heyecanlandıracak.

Barış Bey,

Foruma ve aramıza hoş geldiniz.

Saygılarımla

G. ÖZKAN

Gökhan bey çok teşekkür ederim, hoşbulduk efendim.

Saygılarımla,

Barış TANSOY

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 10, 2015, 23:59:59 »
Barış kardeşim , klübe gelmen için kimsenin davet etmesi gerekmez , orası hepimizin yeri , hangi hafta geleceğini önceden buraya yazarsan çok iyi olur ve tam kadro toplanmaya çalışırız , bazı cumartesiler herkesin bir işi olup gelemediği oluyor ama senin geleceğin zaman hepimiz gelmek isteriz.
En kısa zamanda görüşmek dileği ile.