Gönderen Konu: DCC Decoder hakkında genel bilgi  (Okunma sayısı 45159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: DCC Decoder hakkında genel bilgi
« Yanıtla #20 : Haziran 02, 2012, 15:53:01 »
Enver Bey Merhaba,
kumanda açıkken bir resmini çektim, decoderi fişe taktığımda yeşil ışık uzun süreli olarak yanıp sönüyor yani sabit yanmıyor,
böylece sağ üstteki sinyal alıcısı epey hareketsiz kalıyor, yeşil ışık sabit kalsa bile bazı durumlarda kumandaya sinyal gelmiyor.
dün akşamda 30-35 dk. sonra tren çalıştı, başında fazla kalamadım dolayısıyla gözlemleyemedim.
Rayları temassızlık var mı diye kontrol ettim, sorun yok.
İlave aldığım rayları kurma öncesi (önceki rayların dışına) bu beni endişelendiriyor. Umarım bu durum geçicidir.

görüşmek üzere...

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Haziran 02, 2012, 17:10:54 »
Merhaba,

Aynı kumanda bende de var. Pilleri yeni takılmışsa bu tür sorunlar daha az yaşanıyor ama. İlk açtığınızda kumandanız ile verici/alıcı ünitesini yakınlaştırısanız :) bu bekleme süresini ortadan kaldırabiliyor. Biraz garip ama denemenizi öneririm. Yanılmıyorsam sinyal güçlendirmek için ayrıca satılan bir modülü de var.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Haziran 02, 2012, 17:31:44 »
İbrahim Bey,
yazdığınız gibi deneyeceğim,
yeni kullanmaya başladım, sanırım zamanla göreceğim eğrisini doğrusunu :)
teşekkürler.

Çevrimdışı bjkliadam

• bjkliadam
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Nisan 20, 2013, 14:02:40 »
Arkadaşlar!. Herkese merhabalar!..

Buradan 11 no'lu digital set aldım. Bu kumandadan(Dynamis) çıktı. Sorunsuz kullanıyorum ve çokda güzel çalışıyor. İkinci treni koydum ikisi aynı anda çalışıyor bir türlü adresliyemedim. ayrı ayrı koyduğumda ikisi hiç sorunsuz çok güzel çalışıyor ama aynı anda farklı komutlar vererek ayrı ayrı yürütemiyorum. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

İliginize şimdiden teşekkürler.
Hakan Demirel

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #24 : Nisan 21, 2013, 00:16:01 »
adreslerken rayda tek tren olmasına dikkat edin...

Çevrimdışı bjkliadam

• bjkliadam
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Nisan 21, 2013, 10:06:11 »
Barbaros Bey!..

İlginize teşekkürler; tek tek ve ayrı ayrı raya koyuyorum. Raya hangi treni koyarsam o zaten çalışıyor, Çalışanı kaldırıyorum diğer treni koyuyorum onu adreslemeye çalışıyorum ama malesef beceremedim. Yapayım derken nasıl yaptıysam trenlerin ikiside çalışmadı. Kumandayı resetledim tekrar eski haline döndü. Eğer mümkünse yapılacakları adım adım anlatabilecek olursa sanırım daha iyi olacak.

İlginize teşekkürler.
Hakan Demirel

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #26 : Temmuz 05, 2013, 20:14:14 »
DCC Decoder ve kumanda konusunda, farklı markaların birlikte çalışabilirliğini bir kez daha paylaşmakta yarar var.

DCC, NMRA standartları baz alınarak geliştirilen bir veri/komut iletişim modeli diye düşünülebilinir. Yani kumanda, DC akım içinde NMRA tarafından tariflenen şekilde elektrik sinyali gönderir, buna uygun olarak yapılmış kodçözücü bu sinyali alır ve lokomotife veya aksesuar aygıtına sinyal içinde verilen komutu yaptırır.

Bu noktada lokomotifin veya kumandanın marka modelinin bir önemi yoktur. Bir başka deyişle baz standartta uyumlu olan ürünler birlikte kullanılabilir.

Kendi denediklerimle verebileceğim örnekleri bir kez daha sıralarsam,

Lokomotif Roco           Decoder Hornby
Lokomotif Hornby        Decoder Hornby
Lokomotif Bachmann    Decoder ESU Loksound
Lokomotif TrackMobile  Decoder NCE
Lokomotif Fleischmann  Decoder ESU Loksound
Lokomotif Trix             Decoder Trix
Lokomotif Trix             Decoder DCC/SX Sound
Lokomotif MTH            Decoder MTH Synch Sound

Bu alternatifleri çoğaltmak mümkün, zira içinde 8 veya 6 bacaklı soketi bulunan DCC Ready lokomotiflere takılacak NMRA uyumlu  dekoder, yine NMRA uyumlu DCC kumanda ile sorunsuz çalışacaktır.

Ben neleri denedim diye özetlersem;

Hornby Elite ve Piko Digi-1 kumanda ile

Hornby R8215 veya R8249
Uhlenbrock
ESU Loksound veya Lokpilot
Trix DCC/SX veya DCC/SX Sound
MTH Synch Steam and Sound
NCE

dekoderleri takılmış lokomotiflerin sorunsuz çalıştığını gördüm.

Bir diğer soru ise aynı hatta birden fazla dekoderli lokomotifin olması idi. DCC'nin temel amacı zaten aynı hatta birden fazla lokomotifi raylarda kablolama düzeneği yapmadan çalıştırabilmektir. Hattın üzerindeki lokomotiflerin veya dekoderlerin markalarının bir önemi yoktur. Önemli olan aynı anda istenilen sayıda lokomotifi çalıştırabilmek için gerekli gücün kumanda tarafından sağlanabilmesidir.

HO ölçek lokoya N ölçek ses dekoderi takılabilirmi?Malum yer sorunu

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #27 : Temmuz 05, 2013, 22:44:39 »
Merhaba Sedat bey,

Genel teorisinde ölçek ile decoderin bir sınırlaması yok. Burada dikkat edilecek konu çekilen akım miktarına decoderin dayanabilmesi. Elektronik konusunda benden daha bilgili arkadaşlar daha iyi anlatabilir.

Eğer HO lokomotifiniz çok büyük ve ağır değil, motoru büyük değil ise N ölçek için üretilmiş decoderin(ses) sorun çıkarmaması beklenebilir. Bazı küçük HO lokomotiflere de fabrika üretimi böyle uygulamalar yapılıyor.

Ancak ses decoderleri pahalı olduğundan bu riski almak sizin tercihiniz olacak. Zira motor,ışık,ses varsa buhar gibi akım çeken her parçanın akımı decoder üzerinden geçecek. Decoderin kaldırabileceğinden fazla akım, fazla ısı, fazla ısı bozulmaya gidiş demek.

Uygulanması biraz zor olabilecek bir yöntemi elektirk/elektronik bilgisi daha ileri olan arkadaşlarımızın da doğrulaması isteğiyle şöyle önerebilirim. Yeni nesil decoderlerin ne kadar akımı desteklediği çoklukla dokümanlarında yazıyor. Lokomotifinizi de analog modda iken seri olarak bir avometreyi akımölçer modunda seri bağlayın. Çeşitli hareketlerle(ani kalkış, birden hızlanma vb) çektiği en yüksek akım değerini ölçmeye çalışın. Bu değer almayı düşündüğünüz decoderin desteklediği değerin %80ine kadarsa sorunsuz kullanılabilir düşüncesindeyim, Sermet hocamızın ve Harun'un değerli görüşlerini de rica edelim.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #28 : Temmuz 08, 2013, 12:25:59 »
  Okan Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ayrıca dijital konularda vermiş olduğunuz açıklamalarda çok aydınlatıcı ve yalın bir dil kullanıldığı için benim gibi elektronik cahili birini bile aydınlatabilir mahiyette.

Selamlar saygılar Sedat NİŞANCI

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #29 : Temmuz 10, 2013, 10:39:11 »
Merhaba Okan bey,

mesajı yeni gördüm. bahsettiğiniz gibi loko analog modda (DC) ve çıkış gerilimi ayarlı (0volt-12 volt (maksimum!) arası)bir güç kaynağı kullanarak toplam akım için fikir sahibi olunabilir( ampermetre yardımı ile ) . kitaplarda denilene göre:
-   loko raya yerleştirilir
- Güç kaynağı 12 Volta ayarlanır
- loko hareket edemeyecek şekilde raya doğru bastırılır (ben bunu denemedim ve  her loko için de iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum, hareketli mekanizmayı zorlar belkide dişlilerde bir sorun olur gibi geliyor bana!) ve motor durduğunda (KISA SÜRE içinde 2-3 saniye gibi) AKIM ölçülür. bu akım maksimum motorun çekeceği akımdır. Buna durma akımı denir (stall current). dekoder akımı buna uygun olmalıdır yani bu akıma dayanmalıdır. bu akımdan daha az olursa motor herhangi bir nedenle durursa dekoder bozulabilir. birde dediğiniz gibi diğer elemanların (ışık, buhar, vb) harcamalarını da bu değere eklemek gerekir.

*** Bence durma akımını ölçmenin en zararsız yolu, lokoyu açıp doğrudan motorun milini kısa bir süre tutarak AKIM ölçmektir. böylece hareket mekanizması hiç zorlanmaz. Ama bu da her zaman mümkün olmayabilir.

Sizin verdiğiniz %80 aralığı her loko için özellikle eski lokolar için tutmayabilir. örneğin bir lokonun 12 voltta çektiği akım 400 mA olabilir ama durma akımı 1000 mA
 olabilir yani oranla bu işi yapmak yanıltıcı olabilir. Belkide kaba bir kural olarak, lokonun çektiği maksimum akımın EN AZ İKİ katını düşünmek  olabililr.

umarım yardımcı olabilmişimdir.

selam ve sevgiler

Sermet Eray
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2013, 10:42:01 Gönderen: Aynur&Sermet »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #30 : Temmuz 10, 2013, 11:53:42 »
Sermet hocam elinize, bilginize sağlık, paylaşımınız için teşekkürler.

Güvenlik açısından öneriniz olan " Belkide kaba bir kural olarak, lokonun çektiği maksimum akımın EN AZ İKİ katını düşünmek  olabililr." dikkate alınması gereken sınır diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Ağustos 15, 2013, 09:43:59 »
pk 50000 katolog nolu 2-6-4 lokomu yere düşürdüm.Yere çarpınca altı parça oldu.(saydım).Tek tek birleştirdim.Birleştirirken her parçayı inceledim.Kırık ,kopuk,eksik var mı diye.Sonra raya koydum.Düz yollarda çalışıyor.kavislilerde bazen çalışıyor bazen duruyor.Düşmeden önce sorunu yoktu.Rayları temizledim.lokonun elektrik alan tekerleklerini sildim.Diğer lokolar sorunsuz çalışırken düşen gene duraklıyor.Bu arada raylarda iki kısa devre dönüşü ve bu kısa devreleri izole edici aparey var.Acaba sorun ne ? Tekerlekler deforme olmuş olabilirmi ?Herkese selam.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Ağustos 15, 2013, 11:36:20 »
Emin Bey, öncelikle geçmiş olsun lokonuz için. Tekerlekler metal olduğu için kolay kolay deforme olacağını sanmıyorum. Genelde bu tip sorunlar tekerleklerden elektrik alan kısımların temassızlığı durumlarında meydana geliyor düz hatta tren normal çalışırken  viraja geldiğinde tutuk tutuk çalışmaya başlar. Bu kısımları iyice bir gözden gecirin. Tekerlekle temasının tam olup olmadığına bakın genelde bu ksımlardaki bakır plakalar büküm tekniğiyle baskı yaparak tekerleklere sürtünürler. 2. Olası sebep ise motorda eğer şaft bağlantısı varsa bu bağlantılardaki yanlış takılma kesik kesik gitmeye sebep olur. 3. senaryo ise motor içindeki kömürlerin kirlenmiş olması ve bu sebepten dolayı virajdaki zorlanma ile kesik kesik gitmeye sebep olabilir. 4. tekerleklerin bağlı olduğu dişli kısımlarında düşmeye bağlı bazı parçalar oynamış olabilir buda viraj kısımlarında kesik kesik gitmeye sebep olabilir. Gelelim ne yapabilirsiniz. ilk önce lokoyu sökün ve motor kısmına tamamen boştayken elektrik verin eğer çalışıyorsa motor sorununu eliyebilriz. O zaman dişli kutusunu iyice inceleyin bu kısımda kırılmış yada sıyırmış bir dişli olam ihtimali çok yüksek. boştayken herhangi bir şekilde takılma yapıyormu yapmıyorsa bu kısmıda eliyebiliriz. Eğer yapıyorsa dişlileri dağıtıp sorunu bulmanız gerekiyor. Bu konularda kendinize cok güvenmiyorsanız Harun abi size yardımcı olacaktır. Eğer burda da sorun yoksa o zaman bojilere bağlı bakır levhaları iyice inceleyin temas tammı arada bosluk varmı en minimal bir boslu özellikle dönüş sırasında akımın kesilmesine sebep verebilir. birde lokonuzu kısa devre dönüşü olmayan bir yerde deneyin. Umarım sorunu çözebilirsiniz.

« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2013, 11:41:20 Gönderen: koraycenan »
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Ağustos 15, 2013, 21:48:03 »
Emin beyciğim , geçmiş olsun , bir tavsiyede benden , lokoları tutarken çocuk taşıyormuş kadar dikkatli olup düşürmemek en iyisi. :D

Sanırım eliniz yatkın , ama yine de sorunu çözemezseniz İstanbul'dan gerekli yardımları alacağınızı bilin , sizden haber bekliyoruz.

Selamlar sevgiler.......
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Nisan 17, 2014, 15:23:58 »
İlk okduğumda yarı türkçe yarı fransızca gelen ama en kısa sürede iyi bir şekilde kavramam gereken bir konu daha. Açıklamlar için teşekkürler.

Bu ilk okumamdan takıldığım tek konu yazınızın başında 2 ray sistemi için demişiniz. Görünen o ki benim 3 ray sistemi kullanan Marklin bir kurgum olacak. Bu yazı 3ray sistemleri için de geçerli midir acep? :)

Teşekkürler,
Alper

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Nisan 17, 2014, 21:06:28 »
Alper kardeşim , eğer son 10 yıl içinde üretilmiş bir marklin trenin varsa %99 ihtimalle dijitaldir , burada okuduğun işlemleri yapmak zorunda kalmadan çok daha kolay kurulum yapar ve oynarsın , marklin artık tüm lokolarını orijinal olarak dijital üretiyor.

Kendine bir start set alırsan hem her şey içinde ve hazır olur , hem de ucuza mal olur.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Nisan 17, 2014, 21:30:13 »
Kemal Bey,
10 yılı geçmemiş olabilirler diye düşünüyoum. Umarım bir Cumartesi kulüp bululmanıza gelip elimdekileri sizinle paylaşmak ve görüşlerini alamk istiyorum öyle çok daha kolay olacaktır. Hem gerekli elektirk sistemi hem de bakımları ile ilgili tzvsiyelerine ihtiyacımç olacak. Geçen hafta gelmek istiyordum ama çalışmam gerektiği için yapamadım :/

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Nisan 22, 2014, 06:12:21 »
Kemal Omay ve Koray Cenan bey kardeşlerim. 15 ağustos 2013 de yazdığım yardım çağrısına hemen cevap vermişsiniz.Ancak ben bu yazıyı şimdi gördüm (internet özürlüyüm.Yaşım icabı herhalde) ve kimse yardımıma gelmedi diye küsmüştüm.Haksızlık etmişim. İlginize çok teşekkür ederim.Yere düşen lokonun motora giden bir kablosu temassızlık yapıyormuş.Lehimlenmesi gerekiyordu.kendim lehimlemeye korktum. Bir elektronikçiye lehimlettim. Şimdi iyi ancak ön sağ tamponu kırık.Şimdi daha dikkat ediyorum ama iş işten geçti.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Nisan 22, 2014, 07:38:26 »
Gecmis olsun sorun cozulduyse ne mutlu size. Cogu zaman baglanti lehimleri kopabiliyor ozellikle siddetli darbelerde yada acip kapatirken. Gec cevap hic sorun degil her zaman yardima haziriz. Bol trenli gunler dilerim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı nsentuna

• Forum Üyesi
« Yanıtla #39 : Şubat 13, 2017, 21:50:14 »
Harun Bey Merhabalar
gercekten cok güzel bilgiler vermissiniz, elinize saglık, benim burada bir sorum olacak, ben raylara veri gonderimi konusu ile ilgileniyorum. kendi hazırladıgım bir micro işlemci ile kodlama yaparak bu komutları sinyallere donusturup raylara gonderme ve yine kendi yazacagım bir arayüz ile bu kontrolleri yapmak istiyorum. bu konuda daha detaylı teknik dokumanı nerelerden bulabilirim acaba? özellikle de digital sinyaller altitute modulasyon devreyeleri ile nasıl DC kaynak üzerine bindirip raylara iletebilirim bu konuda hazır devreye ve modul buluna bilir mi?

bu konuda oneri ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2017, 21:53:13 Gönderen: nsentuna »