Gönderen Konu: DCC Ready / DCC Fitted - HO / OO  (Okunma sayısı 7596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmetamca

• Forum Üyesi
DCC Ready / DCC Fitted - HO / OO
« : Ocak 20, 2013, 00:05:50 »
Merhabalar,

İnternetten hazır setleri inceliyordum. Karşıma DCC Ready ve DCC Fitted kavramları çıktı.
DCC Fitted anladığım kadarı ile zaten dijital olan bir set. DCC Ready ne oluyor? Dijitale çevrilebilen anlamına mı geliyor?

Birde forumda incelediğim kadarı ile HO ve OO Scale ray aralıkları eşit. (16,5 mm ) HO ve OO lokomotif ve vagonlar aynı dijital set üstünde kullanılıp kumanda edilebilir mi?

1) Teknik olarak mümkün mü?
2) Ölçek olarak uygun mu?

Şimdiden teşekkürler

Ahmet

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
Ynt: DCC Ready / DCC Fitted - HO / OO
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2013, 00:42:16 »
Ahmet bey merhaba; sorularınızı bildiğim kadarı ile yanıtlayayım
DCC Fitted: orjinalinde dijital olan modellerdir, mesela Bachmann amerikan lokoların bir kısmı bu türden ve on board tiptedir yani dijital devreler modelin kartı üzerine basılıdır,
DCC ready: Model dijitale hazırdır. Size analog olarak gelir ve daha sonradan alacağınız dijital kartınızı model üzerinde bulunan slota kolayca takıp modelinizi dijitale çevirebilirsiniz.
 HO ve OO ölçü birbiri ile uyumludur yani HO ray üzerinde OO lokomotif yürütebilirsiniz. HO: 1/87 OO:1/76 ölçeğindedir ancak model teker açıklıkları birbiri ile aynı olduğundan aynı rayı kullanabilirler. Ancak OO bir vagon yanına HO bir vagon koyarsanız büyüklük farkından dolayı göze pek hoş gelmeyebilir.

Çevrimdışı Ahmetamca

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2013, 01:26:48 »
Oktay Bey,

Teşekkürler.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 20, 2013, 04:21:27 »
Merhaba,

Oktay bey konuyu çok güzel özetlemiş. Bende biraz daha açayım.

Lokolarımızı üç sınıfa ayırabiliriz, analog, DCC ready (Dijitale hazır) ve DCC fitted/digital (tamamen dijital). Lokolarımız dijitalse zaten sorun yok. DCC ready lokolarsa bunları dijitale çevirmek hakikaten kolaydır, zaten soketi hazır ve dekoder montajı için yer bırakılmıştır. Az bir gayretle lokoyu dijitale çevirmek mümkündür. Analog imalat lokoları da dijitale çevirmek olasıdır, ancak bu biraz daha bilgi ve beceri gerektirir. Bazı eski lokoları (örneğin Lima ve Marklin Hamo ve Fleischmann lokoları dijitale çevirmek için motorlarınıda değiştirmek, aydınlatmada ciddi modifikasyonlar yapmak gerekir. Analog olmasına karşın içide dışıda İsviçre saati gibi imal edilmiş Fleischmann lokoları dijitale çevirmek sizi baya terletebilir. Analog/dijital modifikasyonu biraz benim özel merakım onun için anlatıyorum. Ama gerek Türkiyede, ve gerekse yurt dışında olmaz olmaz demeyenler var. Harikalar yaratabiliyorlar.

HO/OO konusunda Oktay beyin dedikleri çok doğru. Ölçek farkından dolayı HO ve OO vagonları yanyana koyarsanız pek hoş olmuyor. Zaten kuplör yükseklikleride farklı olduğundan akuple edemiyorsunuz. Ama OO ölçek çok beğendiğim vagonlarda oluyor. O zaman sorunu vagon tekerleklerini değiştirip, yükseklik farkını azaltarak çözmeye çalışıyorum.

Diğer bir konuda HO ölçek Amerika menşeli loko ve vagonlar. Bunları yanında OO ölçek vagonlar hiçde sırıtmıyor. Bir saplama yapayım, Amerikan lokolarına burun kıvıran bir çok can dostum, bir Türk dizel loko yaptırabilmek için telaş içindeler. TCDD dizellerinin GM EMD olduğunu hatırlatmak isterim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2013, 23:42:27 Gönderen: CAN »

Çevrimdışı Ahmetamca

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2013, 11:54:39 »
Can Bey,

Cevap için teşekkürler. Fakat sizin yazdığınız ile Oktay BEyin yazdığı biraz çelişti. Oktay BEy DDC Fitted için orijinal olarak dijital demiş. Siz ise kolayca dijitale çevrile bilir demişsiniz.
Mesela aşağıdaki linkteki ürüne dekoder monte etmek gerekir mi yoksa zaten dijital midir?

http://www.hornby.com/shop/sets/digital-train-sets/r1125-somerset-belle-digital-train-set/

Horny sitesinde hemen hemen tüm setler OO Scale gözüküyor. Bu da enteresan. HO ölçek nedense yoktur. Artık HO ölçek üretmiyorlar mı acaba?

Saygılarımla,

Ahmet

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2013, 15:48:36 »
Ahmet bey , Can abinin yazısına daha dikkatli bak , sadece sıraları farklı yazılmış , yoksa aynı şeyi söylüyorlar.

Hornby ve Bachmann branchline modelleri OO ölçektir , yani İngiltere pazarı için yapılan markalar , geri kalan tüm markalar HO ölçek  kullanıyor.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ahmetamca

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2013, 16:51:57 »
Kemal Bey,

Can BEy 'DCC fitted lokolarsa bunları dijitale çevirmek hakikaten kolaydır' yazmış, Oktay Bey ise 'DCC Fitted: orjinalinde dijital olan modellerdir, mesela Bachmann amerikan lokoların bir kısmı bu türden ve on board tiptedir yani dijital devreler modelin kartı üzerine basılıdır'

Yani Can Bey'in yazdığından DCC Fitted olsa bile decoder takmak gerekli anlıyorum ben.
Yanılıyor muyum.

İlginize teşekkürler

Ahmet

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Ocak 20, 2013, 20:59:34 »

Bir saplama yapayım, Amerikan lokolarına burun kıvıran bir çok can dostum, bir Türk dizel loko yaptırabilmek için telaş içindeler. TCDD dizellerinin GM EMD olduğunu hatırlatmak isterim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Can Bey, yukarıda geçen cümlenizle ilgili olarak; TCDD dizellerinin GM EMD olduğunu hatırlatıcı bilginizi, daha ayrıntılı bir şekilde ve modellerin görüntülerini de içeren bir açıklama ile yapabilirseniz, hepimiz için çok faydalı paylaşımda bulunmuş olursunuz.

Açıklamalarınızı merakla ve ivedilikle bekliyoruz.

Sevgiler, Saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2013, 23:01:55 »
Ahmet bey link ini verdiğiniz ürün dijital yani  ekstra kart takmanıza gerek yok (ancak ses kartı takmak isterseniz bu başka bir işlem gerektiriyor bu set sesli değil). Zaten set içeriğinde dijital kumanda varsa o set dijitaldir.
Analog dijital kavramları biraz kafanızı karıştırmış.
Can beyin söylediği gibi çok eski lokolar analogdur ve bu lokolara dijital kart takmak için soket yoktur ve ayrı birtakım işçilikle genelde dijitale çevirmek mümkündür.
Kutu üzerinde DCC ready veya bilhassa Bachman modellerde 8 DCC, 21 DCC gibi bir ibare varsa (buradaki rakamlar dijital kartın bacak sayısını belirtir) bu model uygun kart takılarak dijitale çevrilebilir (model size analog gelir ancak üzerinde dijitale çevirmek için soket vardır)ve ilave bir kart daha eklenerek sesli halede çevrilebilir (ses kartı için bildiğim kadarı ile özel bir soket yok lehimleme ile bu kart monte edilebiliyor).
DCC fitted ise sizin elinize dijital kartı takılı olarak gelir (Hornby sitesini incelerseniz bazı model lokonun hem DCC fitted hem de DCC ready şeklinde satışta olduğunu aralarında yaklaşık olarak TL bazında 50-60 TL fark olduğunu görürsünüz bu fark dijital kart farkıdır).

Bu arada OO lokoları HO vagonlarla kolayca kullanabilirsin. Göze çok batmıyor ve oldukça heybetli görünüyor. Ben bilhassa Hornby OO dizel lokoları oldukça beğeniyorum. 

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 20, 2013, 23:40:49 »
Ahmet bey merhaba,

Öncelikle sizden özür dilerim. Yazımı tamamen kontrol etmeden yolladım. Sanırım herkesi yanılttım ve kavram kargaşasına sebep oldum. Bu konuya katılan herkesden tekrar özür diliyorum. Oktay beyin yazdıkları ile benim yazdıklarım arasında hiçbir fark yok tamamen aynı şeyleri paylaşıyoruz. Eğer yazdıklarımı kendi olanaklarımla düzeltemez isem moderatörümüz bunu düzeltecektir.

Böyle bir yanlış anlaşılmaya sebep olduğum için tüm forum üyelerinden özür dilerim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 21, 2013, 06:40:14 »

Can Bey, açıklamanızı bekliyoruz.

Bir saplama yapayım, Amerikan lokolarına burun kıvıran bir çok can dostum, bir Türk dizel loko yaptırabilmek için telaş içindeler. TCDD dizellerinin GM EMD olduğunu hatırlatmak isterim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Can Bey, yukarıda geçen cümlenizle ilgili olarak; TCDD dizellerinin GM EMD olduğunu hatırlatıcı bilginizi, daha ayrıntılı bir şekilde ve modellerin görüntülerini de içeren bir açıklama ile yapabilirseniz, hepimiz için çok faydalı paylaşımda bulunmuş olursunuz.

Açıklamalarınızı merakla ve ivedilikle bekliyoruz.

Sevgiler, Saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ahmetamca

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 21, 2013, 21:37:58 »
Herkese teşekkürler...

Oktay Bey çok açıklayıcı oldu. Teşekkürler. Şimdi herşey netleşti.
Can Bey sizinde ilginiz için teşekkürler. Bir yazım hatası olduğunu tahmin etmiştim. Düzeltme için çok teşekkürler...

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 21, 2013, 23:40:09 »
Teoman bey,

TCDD dizelleri derken DE22000 ve DE 33000 uzun yol makinalarını kasdetmişdim. Tabiiki DE 24000 değil. Tekrar özür dilerim.

DE 22000 General Motors ElectroMotive Division G26CW modelidir. Diğer ülkelerden bazı örnekler,

Kullanan ülkeler Avustralya, Türkiye, Balkan Ülkeleri, Brezilya, Hong Kong.

DE33000 ise aynı firmanın GT26CW-2 modelidir.

Kullanan ülkeler Peru, Güney Kore, Türkiye, Balkan Ülkeleri.

DE24000 Fransız MTE/Pielstick lisanslıdır. GEC Alsthom kökenli olup şu anda MAN DIESEL S.A. olarak hizmet vermektedir. Yanlışlarım varsa lütfen düzeltin,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 22, 2013, 00:20:56 »

Can Bey, merhaba. Bilgileriniz için teşekkürler.

Ancak ne yazık ki TCDD dizellerinin ( DE 24000, DE 22000, DE 33000) modelleri bulunmadığından bunlara
yönelik model yapabilme, yaptırabilme telaşı içinde olabiliyoruz.

Sonuç olarak bizler hobby çalışmaları içindeyiz. Amacımız hoş vakit geçirerek ilgi duyduğumuz konulardan
biri olan modeltrencilikte bir takım çalışmalar yaparak paylaşımlarda bulunmaktır.

Yaptığımız çalışmalar içinde olumlu sonuçlar alındığı gibi olumsuz sonuçlar da olabilir.
DE 24000’ lik model yapılabilir de yapılamayabilir de! Yapılamaması durumunda dünyanın sonu gelmeyecektir.

Bu tür çalışmalar içinde tatlı ve heyecanlı telaşlar içinde olmak hobby çalışmalarına hareket getirir, hoş vakit
geçirmemize  sebep olur.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 22, 2013, 00:35:18 »
Can abicim , DE 24000 Fransız demişsin , fakat diğerlerine çok yakın görünüyor, acaba  bunun da  arka planında  bir Amerikan ilişkisi var mı ?
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 22, 2013, 23:53:17 »
Cevabı , Can abiden telefonla aldım , 24000 lerin de geçmişinde  Amerikan bağlantısı varmış.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 23, 2013, 00:17:08 »

Kemal Bey, merhaba.

Aşağıdaki linkte DE 24000’lik ile ilgili tüm açıklama mevcut.

Açıklayıcı metinin içinde alttan 4. sıradaki paragrafta da DE 24000’liğin Amerikan yapısında olduğu belirtiliyor.

‘’ The locomotive have a narrow body, in the American "road switcher" style. There is only one cab.’’

DE 24000’liğin dar gövdeli tek kabinli  Amerikan ‘’yol çubuğu’’ şeklinde olduğu belirtiliyor.

Bu tür açıklamalar telefonla değil, belgeli ve yazışarak paylaşımcı anlayış ile olmalı ki modeltrenciler forumunun
katılımcılarının bir çoğu, trenler ve modelleri ile ilgili bilgi sahibi olabilsinler.

Trains of turkey deki DE 24000 tarihçesinin linki

http://www.trainsofturkey.com/w/pmwiki.php/Traction/DE24000

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 23, 2013, 00:26:04 »
Hocam sağol bilgi için , Can abi birkaç gündür evde ve biraz rahatsızdı , kalkıp yazmaya üşenmiş ondan aradı , neyse herkesle paylaştık sayende  , iyi oldu.