Gönderen Konu: Pantograflar hakkında  (Okunma sayısı 5026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Pantograflar hakkında
« : Aralık 07, 2012, 02:38:10 »
Herkese merhaba,

Kurgularımın benim için çok önemli olan bir bölümüde katener sistemleridir. Kurguda katener sistemi kurmaya karar verdikten sonra, bu konu üzerinde epey kafa yorup, epeyde dokümanı inceleyip, bir okadar vaktimide tren yollarında geçirip öyle yola çıktım. Mümkün olduğu kadar profesyonel bir katener sistemi kurgulamaya çalıştım. Sanırım oldukçada başarılı oldum. Bu salt benim fikrim değil, kurgularımı gören MTK dostlar da aynı şeyi söylüyorlar.

Gerçekde kullanılan katener sistemleri ile model olarak yapılanlar arasında ciddi nüans farkları var. Eğer gerçekte kullanılan katener sistemlerini, modelcilikte birebir uygulayabilseydik, hayat çok güzel ve çok kolay olurdu. Ama herkesin el becerisinin aynı olmadığı, veya sabrının olmadığı, veya zamanının olmadığı veyada bütçesinin elvermediği bu modeltren dünyasında üretici firmaların yaptıkları ile yetinmek durumundayız.

Sistemi kurmak ayrı bir konu, bu sistemde pantografı kaldırarak tren yürütmekse apayrı bir konu. Çok ciddi bir senkronizasyon için çok zaman ve uğraş gerektiriyor. Genelde insanlar bu sorunu pantografı kaldırıp katener teline 1 mm. mesafede yapıştırarak çözüyorlar, genelde uygulama bu.

Ama benim gibi herşey gerçeği gibi olacak diye düşünen bir salaksanız o zaman işiniz zor. Zira burada model tren firmalarının üretimleri olan pantograflar devreye giriyor. Her firma aynı kalitede pantograf üretmiyor veya pantografa aynı önemi vermiyor diyelim. Buda montaj esnasında sizi çok uğraştırıyor, zira her lokoyu teker teker denemek zorunda kalıyorsunuz.

Kurgularımda kullandığım lokolar arasında bir değerlendirme yapacak olursak, Fleischmann başı çekiyor en sorunsuz pantograf olarak, arkadan yeni nesil Rocolar geliyor. Piko da en başarılı pantograf yapımcıları arasında bence. Lilliput hiçde fena değil.

Ama benim favori markalarım, ciddi maliyetli lokoları olan Brawa ve L.S. Models ise birer felaket. Bence kutuların içine bu pantografı kaldırmayın diye not düşmeyi unutmuşlar.

Konuyu açışımdaki gayem, benim gibi katenere meraklı olan arkadaşlarımın deneyimlerini benimle paylaşmak istememdir.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
Ynt: Pantograflar hakkında
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2012, 13:41:32 »
Can Bey
Bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler. Benim bir iki sorum olacak öncelikle önemli olan pantografın kendisimidir yoksa lokomotif midir?Yoksa her ikisinin de aynı derecede önemi mi var
ayrıca brawa ve LS modellerini sevmenize rağmen pantograf konusunda başarısız olduğunu düşünüyorsunuz anladığım kadarı ile.
pantograftan elektrik alan bir loko çalışırken ne gibi sorunlar çıkarıyor yoksa normal mi gidiyor?
her pantografta her marka loko gider mi ve en son pantograf olarak hangi markaları tavsiye edersiniz viesmann hakkında düşünceniz nedir?
teşekkürler

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2012, 02:05:58 »
Yaşar bey merhaba,

Öncelikle biraz daha açıklama yapayım. Pantograf denilen parça elektrikli lokomotiflerin üzerine monteli olup, yukarıdaki elektrik telinden (yani katenerden) aldığı elektriği lokomotifin motoruna aktaran hareketli parçadır. Yukarıdaki elektrik teli ve onun müştemilatı (teller, direkler v.b.) katener tesisatı denilen elektrik sistemini oluştururlar.

Model trenlerde DC ve DCC sistemlerde bildiğiniz gibi enerjiyi iki raydan alırız. Ama model elektrikli lokolarda loko üzerindeki bir swiç vasıtası ile bunu değiştirip enerjiyi yukarıdaki telden yani katenerden almakda mümkündür.

Katener tesisatı lokomotiflerden bağımsızdır. Yapımı biraz zor ve maliyeti yüksekdir. Ama kurguda görüntüsü güzeldir ve kurgunuza gerçekçilik kazandırır. Kurgularda kullanılan katener sistemlerinin enerjili olup olmaması size bağlıdır. Yani isterseniz tellere enerji verebilir ve elektrikli lokolarınızı yukarıdan elektrik alacak şekilde kullanırsınız, yada tellere enerji vermez, sadece görsel olarak kullanırsınız. Kurgularına katener sistemi kuranların %90ı katenere enerji vermezler, zira hem rayda enerji olacaktır (dizel lokolar için) hem telde enerji olacaktır elektrikli lokolar için. Buda montaj ve kullanım esnasında farkında olmadan çeşitli arızalara neden olmaktadır.

Dediğim gibi katener sistemleri lokolardan tamamen bağımsızdır. Model trenlerde gerçek hayatta olduğu gibi belirli standartlara bağlı olarak üretilirler. (NEM, NMRA gibi) Katener tesisatlarıda aynı standartlara bağlı olarak üretilir. Dolayısı ile her marka elektrikli lokoyu, gene her marka katener tesisatında yürütebilirsiniz.

Katener tesisatı imal eden firmaların hepsini bilemiyorum, ama Avrupada en yaygınları Sommerfeldt, Viessmann ve Electrotren. Sommerfeldt ve Viessmann bu işin profesyonelleri. Ben Viessmann kullanıyorum. Sommerfeldt ve Viessmann arasında tercih yapmamın sebebi sadece Türkiyede yaşayan biri için Viessmannın temininin daha kolay oluşu. Yoksa ikiside çok kaliteli.

Gerçek hayatta katener telleri kesintisizdir, ancak kurgularda maalesef durum farklıdır. Teller direkler arasına bağlanır. Buda her direkte bir ek noktası ve ufak bir bombe veya çukur demektir. Lokonun üzerindeki pantograf iyi değilse takılır. Yazımda anlatmak istediğim buydu.

Her nekadar lokomotif pantografı ile beraber gelsede bunu değiştirmek olanağı var. Sadece pantograf imal eden firmalarda mevcut.

Ümidederim sorularınıza tatminkar cevaplar verebilmişimdir.

Saygılar, sevgiler

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2012, 02:24:00 »
Bu kadar reklamdan sonra bi video veya resim görseydik fena mı olurdu abicim.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2012, 03:25:42 »
Sevgili kardeşim,

Pratik ve görsel uygulamalarımızı şirket prensibi olarak Ankarada yapıyoruz. Kapımız her zaman tüm dostlara 24 saat açıktır. Merak eden gelir, görür, oynar ve böreğini yer gider.... ;D

Sevgiyle,

Can

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2012, 12:30:01 »
Can Bey
Cevaplar için çok teşekkürler çok açıklayıcı oldu.
Bu durumda benim gibi tecrubesiz bir trenci  için katener sistemini sadece görsel olarak kurmak daha mantıklı gibi duruyor
Bir de Ankara'ya gelme imkanımız olmadığı için sistemden bir video veya fotoğraflar koysanız ne güzel olurdu
İyi günler

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Aralık 09, 2012, 19:43:57 »
Can Abimiz, İstanbulda olan bizler icin bari 1 -2 resim koysan. Benimde en cok ilgimi ceken konulardan birtanesi. Saygilarimla.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...