Gönderen Konu: Proses'in sattığı ürünleri Avrupadan daha ucuza nasıl satabiliriz/alabilirsiniz?  (Okunma sayısı 10478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Arkadaşlar merhaba,

Proses olarak bazı ürünleri sizlere İngiltere'den ve Avrupa'dan daha ucuza satmanın yollarını arıyoruz.

Bu yollardan bir tanesi de ön ödemeli bir sistem yaratıp kesin satış bedelini almak olabilir diye düşünüyorum.

Ancak bu sadece sipariş üzerine ürün getirmemiz anlamına gelmiyor. Bu ürünlerin stoklarını zaten tutuyoruz ancak önden ödeme yapanlara bir indirim uygulamak anlamına geliyor.

Bu şekilde Proses bu ürünlerin stok maliyetinden bir miktarda kurtulacak ve bu farkı da sizlere indirim olarak uygulayacak.

Daha önceki bir konuda Cem Tekin arkadaşımız bir satıcının Avrupa'dan %30 daha yüksek fiyatta ve sipariş üzerine getirip satış yaptığından bahsetmişti. Ben de bu duruma hayret etmiş ve bu şekilde sipariş üzerine yapılan ithalatlarda aslında Avrupa'dan daha yüksek değil daha alçak fiyatlardan satış yapılabileceğinden bahsetmiştim.

Şimdi yapmaya çalıştığımız da bu yönde, yani fiyatların daha da uygunlaştırılmasına yönelik bir çalışma.

Bu özel uygulamaya bir örnek olarak Mayıs ayında gelecek ve şu anda hem İngilterde de hem de Avrupada kullanılmayan başlayan Pendolina trenlerini seçtik.

Bu trenlerin gerçekleri ve modelleri ile bilgiyi, fiyatlarını ve nasıl satın alabileceğinizi bu konu altına ilave edeceğim.

Harun

« Son Düzenleme: Mart 23, 2007, 23:30:24 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Hornby Pendolino Setleri

Bu trenlerle ilgili olarak Discovery Channel'da (Building the Biggest: World's Biggest Railway) dün akşam bir program seyrettim.

Açıkçası bu uygulamayı ilk olarak bu tren setlerinde yapmamızda bu programı seyretmem etkili oldu.

Pendolina trenleri sadece İngiltere de kullanılmıyor. Bu trenleri Fiat Ferroviaria firması yapıyor ve Italya, İspanya, Portekiz, İsviçre, Finladiya gib Avrupa ülkeleri de kullanıyor.

Pendolina trenleri ile ilgili bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pendolino
http://www.virgintrains.co.uk/travelling_with_us/our_trains/pendolino_tour/default.aspx

Videolar:

Virajlarda yana yatma etkisini burada görebilirsiniz.

Hornby'nin ürettikleri İngiliz Virgin Trains'in kullandığı modeller.

Bu modeller aynı gerçekleri gibi (tilting mechanism) sağa sola yatma mekanizmalarına sahip.

Hornby Virgin Trains Pendolina modelleri hem digital set hem de sadece loko ve vagon setleri olarak önümüzdeki partide (Nisan sonu/Mayıs) gelecek.

R2467 Pendolino Train Pack

Bu setin İngiltere satış fiyatı £120.00 yani aşağı yukarı 360 YTL.
Türkiye satış fiyatı ise stoklarımıza girdiğinde 400 YTL olacak yani İngilterden %10-12 arasında daha yüksek.
Bu seti bugün sipariş verip parasını da ödeyerek 300 YTL ye alabilirsiniz. Yani İngiltere satış fiyatının aşağı yukarı %20 altına.

---------------------------------------------------------------------

Bu uygulamaya girecek ikinci set ise gene aynı trenin komple digital seti.

Öncelikle şunu tekrar ve özellikle belirtmek istiyorum. Her ne kadar hazır komple setler dışındaki ürünlerde yurtdışı fiyatlara yakın olabiliyorsak da çok açıkça söylüyorum hazır setlerde (komple raylı, kumandalı) yurtdışının oldukça üstünde fiyatlara satmak durumundayız. Bunun sebebi tüm Avrupa'da baçlangıç setlerinin bir nevi yem gibi kullanılması ve satıcılara verilen kar marjlarının da bundan dolayı çok çok düşük tutulması.

Bundan dolayı komple setlerde bu uygulama ile ancak yurtdışı ile aynı fiyatlara hatta belki %5-10 daha yüksek olmak üzere satış yapabileceğiz.

Bunu gözönünde bulundurmanızı ve diğer ürünlerde yurt dışından daha ucuza satabilecekken hazır/komple setlerde neden aynı uygulamayı yapamadığımızı anlayacağınızı umuyorum.

R1076 - Virgin Trains Pendolino Komple Set

Bu setin Avrupa satış fiyatı £160 yani aşağı yukarı 480 YTL civarında.
Türkiye liste satış fiyatı ise stoklarımıza girdiğinde 770 YTL olacak yani İngilterden %50 arasında daha yüksek.
Üyelerin %10 indirimli aldığını bile düşünsek gene de Avrupadan çok daha yüksek. Bunun sebebini yukarıda açıkladım.
Bu seti bugün sipariş verip parasını da ödeyerek 520 YTL ye alabilirsiniz. Yani İngiltere satış fiyatının aşağı yukarı %8-9 üstünde.

Fiyatları ve yapmak istediğimi olabildiğince açık ve samimi olarak yazıyorum ki daha sonra bir yanlış anlama olmasın diye.

Dediğim gibi bu uygulamalardaki amaç herkes için en iyi olacak şekilde bu pazarı genişletmek.

Bu uygulamayı diğer tüm markalarımızın yüksek fiyatlı ürünleri için de yapmayı düşünüyorum.

Ancak şunu özellikle belirtmek durumundayım. Bu ürünlerin ödemesinin yapılması gerekir ve eğer Kredi Kartı ile ödeme yapılacaksa %5 üzerine ilave etmemiz gerekir. Bu fiyatlar sınır fiyatlardır ve biraz daha altı Proses'in zarar etmesi anlamına gelir.

Bu uygulama ile ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Harun
« Son Düzenleme: Mart 23, 2007, 23:36:43 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Gerçekten müthiş bir insansın.Pendolino tahmin edeceğin üzere benim ilgimi hiç çekmiyor.Ama oturtmaya çalıştığın sistem güzel.Bakalım zaman ne gösterecek....
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Nedim

• Ziyaretçi
sevgılı Harun bey,
Eger buradan verecegımız sıparıs sızler ıcın garantı yerıne gecıyor ıse 1 adet bu setten vede 5 adet decoder rıca edecegım.. bırde sag ve sol makaslar 3 er adet.. nakıt veya kredı kart ıle ne sekılde odeme ıstersenız.. nakıt ıse p.tesı gunu sırket hesabınıza gonderım yapayım
tesekkurlerımle.
nedım kus..

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
Harun abi
İmkanı kısıtlı olanlara bile imkanlar sağlıyorsun.Hellal olsun diyorum.
Bu set dediğin digital set fiyatımı yoksa loko vagon settinin fiyatımı?
Digital setin içinde ray seti varmı?

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Harun abi
İmkanı kısıtlı olanlara bile imkanlar sağlıyorsun.Hellal olsun diyorum.
Bu set dediğin digital set fiyatımı yoksa loko vagon settinin fiyatımı?
Digital setin içinde ray seti varmı?

Alpercim selam,

Bu sette sadece lokomotif ve vagonlar var. Birazdan Komple digital kumandalı ve rayları da olan seti ilk mesajın altına ilave edeceğim.

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Alper selam,

Komple set ile ilgili açıklamayı da ilk mesajıma ilave ettim.

Harun

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
Bilgilendirme için saol Harun abi.Şimdilik bukadar yaza biliyorum.Gönül isterdiki ....

tiyatrocu

• Ziyaretçi
Harun Beyefendi farkı :)

Abicim o firmanında hangi firma olduğunu birçok arkadaş anlamıştır zaten.
Ama herzamanki gibi hobi konusunun Türkiye de yaygınlaşmasında çok büyük katkıları olacak proses gerçekten çok büyük atılımlar yapmakta. Hiç beklemediğim bir proje ve gerçektende çok işe yarayacak bir proje...
Umarım sadece trenler değilde diğer herşey için bu uygulama bir ilk ve herkes için tutulan bir başlangıç olur...

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Harun Bey bu tür bir uygulama için sizi kutlamak istiyorum. Bunu hem bu hobiye gönül verenlere sağlamış olduğunuz destek açısından, hem ticari açıdan ciddi bir atılım olarak değerlendirmek gerek. Size sipariş hakkında özel mesaj yazacağım, emekleriniz için teşekkürler....İlyas

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
merhaba modeller cokgüzel ve uygun birsorum daha olacak lima setlerimi dijitalecevirebilirmiyim    selamlar     paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Mustafa Ay

• Mustafa Ay
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Bursa / ?stanbul
HARUN ABİM BENDE PENDOLINO TREN SETİNDEN BİR ADET İSTİYORUM.AYIRIRSAN ÇOK SEVİNİRİM.ÜRÜNLER GELDİÐİNDE ÖDEMESİNİ YAPACAÐIM.AYRICA ÜRÜNLER NE ZAMAN ELİNE GEÇECEK.
MUSTAFA AY

emredidar

• Ziyaretçi
Sadece kulübe üye olanlara mı indirim? Ve hazır elinizde var mı?

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Sadece kulübe üye olanlara mı indirim? Ve hazır elinizde var mı?

Merhaba,

Konunun başında da belirttiğim gibi bu ön ödemeli bir sistem ve sadece kulüp üyeleri için geçerli.

Selamlar,

Harun