Gönderen Konu: lima yolcu vago un TCDD renklerine boyama.  (Okunma sayısı 6072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
lima yolcu vago un TCDD renklerine boyama.
« : Haziran 05, 2012, 18:23:06 »
Degerli arkadaşlar.elimdeki yolcu vagonunu TCDD renklerine boyamak istiyorum.yanlız üezrindeki orjinal renklerini sanıl çıkarabilirim.? birde sprey boya kullanmak istiyorum.ne marka boya kullana bilirim.?
selamlar.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: lima yolcu vago un TCDD renklerine boyama.
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2012, 21:01:11 »
mehmetciğim. kolay gelsin...
gövde plasik ise hiç birşey yapamazssın. yeni renleri üstüne vuracaksın..yanlız seffaf sticker veya su stckeri var ise  onları ince bir zımpara ile alabilirsin....
gövde metal ise  litrelik boya çözücüler var . onları kullanabilirsin.
sprayboya için ise bir kaç değişik marka var... sac sprayi buyuklugunde...
daha kucukler ise testors ve revel markalar var...
tekrar kolay gelsin....

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Haziran 05, 2012, 22:39:38 »
Mehmet bey merhaba,

Birkaç sene evvel, bir lima lokomotifi yeniden boyadım. Eski boyaları çıkartmak için fren hidroliği kullandım. Fren hidroliğinde bir müddet tuttuktan sonra eski bir diş fıçası ile fırçalayın, boyalar çıkıyor. Ancak dikkatli kullanın eğer uzun müddet hidroliğin içinde bırakırsanız ince plastik kısımlarda yumuşamaya başlıyor. Hidrolik bayağı yakıcı ve aşındırıcı. Mutlaka eldiven kullanın ve etrafa saçılmasın.

TCDD renkleri konusunda, Teoman hocaya danıştıydım. Bana marka ve renk kodlarını vermişti. Arzu ederseniz yollayabilirim.

Kolay gelsin,

Sevgiler,

Can

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2012, 10:11:05 »
Haldun abi 2009 da proses 'ten almıştım.plastik gövde senin dedigin gibi orjinal renk üzerine uygulama yapacam.yanlız vagonu parçalara bir türlü ayıramadım.sadece bojileri ve vagon birleşme körüklerini çıkara bildim.artık ince maskeleme yaparak boya atacam.can bey boyaların kot numaralarını verirseniz sevinirim.bakalım artık.erzurumda bu boyaları bulabilirmiyim.?yardımlarınız için teşekkür ederim.selamlar.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2012, 01:13:11 »
Mehmet bey merhaba,

Bilgi için veriyorum. TCDD renk konusunda Pantone standardını kullanmaktadır. Ve aşağıdaki gibidir.

Kırmızı:     Pantone 485C 
              RGB R 212 G 46 B 18

Mavi:       Pantone 293C
              RGB R 0 G 71 B 186

Teoman Hocamın tavsiye ettikleri ve benimde kullandığım:

Kırmızı:    Testors ModellMaster 1705 Insignia Red

Mavi:      Testors ModellMaster 2715 French Blue

Bu boyalar mat enamel boyalardır, ve üstlerine mat vernik atmak (bence) gerekli.

Beyaz konusuna gelince işte bu biraz karışık, TCDD burada bir açıklama getirmiyor. Benim gözlemlediklerim, az kreme kaçan kirli beyazlar.

Tabii burada bahsettiğimiz boyalar airbrush ve fırça kullanımına uygun boyalar. Model boyaları olarak benim bildiğim sadece Tamiya spray boya üretiyor, ve bu renk standartlarında boyaları yok. Ama karar sizin tabii, illada bu kadar hassas olmayı düşünmeyebilirsiniz. Tamiyadada bu renklere çok yakın spray boya bulmanız mümkün.

İstanbulda bu boyaları satanlar MMY Mühendislik ve Modelizmo. Erzurumda bulabileceğinizi pek sanmıyorum. Arzu ederseniz Haziran sonu boya almaya İstanbula gideceğim, stoklarında varsa alıp size yollayabilirim.

Umarım yardımcı olmuşumdur,

Sevgiler, selamlar,

Can

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2012, 19:36:00 »
Osman bey ilginize teşekkür ederim.aslında fena olmaz.gittiginiz zaman.banada istedigim renkleri alırsanız mutul olurum.size öezlden mesaj atıcam.