Gönderen Konu: Nereden Başlasam (Haldun Abi)?  (Okunma sayısı 4809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ghostkhan

• Hakan ÇAĞLIYAN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: İSTANBUL-Silivri
  • Model Trenlere Hayranım.
Nereden Başlasam (Haldun Abi)?
« : Ekim 17, 2007, 15:57:37 »
Arkadaşlar, Sayın Abilerim

Dikkatinizi çektimi bilmiyorum yaklaşık 1 yada 1.5 aydır forum sayfasında dolaşıyor sizlerin sohbetlerinize ortak olmaya çalışıyorum, Bayramın ikinci günü Proses e gelip sizlerle tanışma fırsatım da oldu. sizlerden öğrenmek istediğim ben bu işe nasıl başlamalıyım? aslında Harun Abi bana daha önce yazmıştı başlangıç seti almalısın diye ancak bildiğiniz gibi yeni evlendiğimiz için bütçe buna izin vermiyor, Haldun Abi size bir sorum olacak buradan benim elimde bazı çizimlerim var amatör olarak yapılmış bina resimleri bunları model olarak yapmak istiyorum ama ben Ytong dediğiniz malzemeden yapmak istiyorum sizce yanlış bir istekmidir, yoksa daha kolay çalışabileceğim bir malzeme varmı? hatta bu malzemeden bir diaroma hazırlamak ve onu uzun bir zaman aralığına yayıp azar azar doldurmak istiyorum. bütün forum üyelerine yardımları ve hoşgörüleri için şimdiden teşekkür ederim.

Enderin Saygı ve Sevgilerimle,
Hakan ÇAÐLIYAN
inadına Model Trencilik!
En Derin Saygı ve Sevgilerimle.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: Nereden Başlasam (Haldun Abi)?
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2007, 16:07:40 »
hakancığım,model tren olayı lokosu, vagonu, rayı ,gecitleri,dağı taşı,istasyonu,evleri vs ile zaten geniş bir perspektif.zaten toplamda hepsi bir bütün ve lazım şeyler..
ayrıca bu hobinin içinde komple kurgu olsun diye bir kural yok . kısmi dioramalar yapmak ta bir maharet ve zevk..
sen başlangıc seti edinene kadar dediğin gibi cevreden başlayabilirsin.
yanlız ytong modelcilik için çok yanlış bir malzeme...
proses te bulunan stico rama ve pvc levhalar ve ona uygun yapıştırıcılar, cetvel ve maket bıçağı,bir iki çeşit zımpara şimdilik senin işini görecektir.
ilk fırsatta da sana yardımcı olmaya çalışırı(m)z..
sevgiyle
haldunabi

Çevrimdışı ghostkhan

• Hakan ÇAĞLIYAN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2007, 16:11:57 »
Haldun Abi teşekkür ederim

Aslında dediğiniz malzemeleride inceledim haklısınız en mantıklısı onlarla çalışmak, sizin yardımlarınızı hissettikce bu iş benim için çok kolaylaşacak, iki gündür Teoman beyin yarattığı şaheserlere bakıp iç geçiren biri olarak daha çok yardımlarınıza ihtiyacım olacak sizlere sonsuz minnettarım ve hepde olacağım sanırım
Hakan ÇAÐLIYAN
inadına Model Trencilik!

Çevrimdışı makinist61

• Demir U?un
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Ekim 18, 2007, 17:24:46 »
Maket kartonunun üzerine ince kalınlıkta ( 220 ve üzeri) zımpara kağıdı kaplayarak beton dokusu veren bir çalışma yapabilirsiniz. Bence iyi bir kurgunun en önemli ve vakit alan kısmı binalar ve detaylandırma çalışmaları. Ne kadar çok şeyi tamamen kendiniz yaparsanız o kadar uzun zamana ihtiyacınız olacaktır. Proses'te hazır pencere,kapı gibi detaylar da mevcut.
Kolay gelsin
Demir

Çevrimdışı ghostkhan

• Hakan ÇAĞLIYAN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 18, 2007, 17:40:46 »
Demir bey selamlar, her mesajda biraz daha şaşırıyorum ya olamaz böyle bir şey yıllardır boya yaparken kullandığım zıppara kağıdına hiç bir gün maket için duvar formu olur göüyle bakmadım ama sizin yazınızı okuduğum anda kafamın üstünde bir ampul yanı verdi, o kadar heyecan yaptım ki anlatamam hafta sonu bişeyler yapmaya başlıyorum bklemekle olmuyo, verdiğiniz fikir için teşşekkür ederim.

Saygı ve sevgiler
Hakan ÇAÐLIYAN
inadına Model Trencilik!

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 18, 2007, 19:40:56 »
sevgili hakan,
bence sen az bir zaman ayır..
su anda forum içi linklerini ben veremicem,acemiyim cunku bu konuda, ama arkadaşlarım yardımcı olur.
teoman beyin,eğitmen formasyonuna yakışır bir şekilde ve detaylı anlattığı maket yapımı (çiğli) ve
tesadüfen tam uygulamada olan ihsan beyin çiğli detaylandırması konularını incele ve hatta pc 'ne indir.
başlangıç için gerekli tüm faydayı göreceksin sanırım.
başın sıkışınca zaten cümbür cemaat buradayız zaten..
kolay gelsin
sevgiyle haldunabi

Çevrimdışı ghostkhan

• Hakan ÇAĞLIYAN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ekim 19, 2007, 12:41:03 »
Sevgili Haldun Abi

zaten ben Teoman bey ve İhsan beyin yaptıklarını inceleye inceleye bu hale geldim, en son eray beyyin yaptığı diaroma yı başından itibaren tek tek inceledim. bu haftasonu itibari ile kendimi sınamak ve elimin bu işe yatkınlığını ölçmek için bir kaç deneme yapmayı düşünüyorum, başlangıç olarak bir kaç mukavva ile bir ev yapmak istiyorum balaım neler olacak bu arada sizde varsa bana yardımcı olabilecek basit bir ev resmi veya planı varmı, her zaman yardıma hazır olduğunuzu biliyor ve bunun için size teşekkürlerimi sunuyorum.
Saygılarımla,
Hakan ÇAÐLIYAN
inadına Model Trencilik!

Çevrimdışı makinist61

• Demir U?un
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Ekim 19, 2007, 13:12:22 »
Aslında Haldun abi varken bu konuda bana konuşmak pek düşmez ama yine de bir iki satır yazayım. Eğer betonarme bir binanın maketini yapacaksanız daha önce yazılan teknikleri kullanabilirsiniz. Önce bir kağıt üstünde basit bir ev planı çizin. Ölçüler zaten yaşadığımız alanlarda mevcut size sadece ölçeklendirmesi kalıyor.
Bir de isterseniz ahşap eski bir ev yapabilirsiniz. Yine maket kartonunun üzerine maket ahşap gemi  parçaları satan bir yerden uygun ölçülerde kaplama çıtaları alıp yapıştırabilirsiniz. Eğer HO ölçek çalışacaksanız zannedersem 1.5x05 mm uygun olur.
Ev sağlam olsun diye yapım aşamasında sizi keserken yoracak kalınlıkta maket kartonu almanızı tavsiye etmem. Özellikle pencere yerlerini açarken zorlayabilir. Hatta zımpara yapıştıracaksanız normal bir karton dahi işinizi görebilir (gerçi hiç denemedim). Belki biliyorsunuzdur ama maket kartonu ile mukavvayı birbiyle aynı tutmayın. Mukavvanın deforme bir yapısı vardır ve maket işine pek gelmez.
Selamlar
Demir

Çevrimdışı ghostkhan

• Hakan ÇAĞLIYAN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 19, 2007, 16:19:30 »
Merhabalar
Demir bey öncelikle ben size katılmıyorum şu konuda; Haldun abi benim bu forumdan tanıdığım kadarı ile çok paylaşımcı ve takım çalışmasından birliktelik ruhundan iyi anlıyor o yüzden sizlerinde bana yardımcı olmanızı isteyecektir, verdiğiniz bütün bilgileri aklıma kazıyorum ve hepsini deneyeceğim.
İhsan bey ben bu işte daha ameleyim (yeni başlıyacağım) sizin gibi üstadlar sayesinde birşeyler yapabilirsem ne mutlu bana, tabiiki yaptığım veya yapmaya çalışacağım (büyük ihtimalle rezillik olacak) bütün safhaları buraya koymak istiyorum ama zamanla yapamadıklarımdan sıkılıp Harun bey ve kurul kaldırmazsa.
ilgi ve alakanıza sonsuz teşekkürler.
Saygılarımla,
Hakan ÇAÐLIYAN
inadına Model Trencilik!

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2007, 21:49:38 »
iyi dileklerin içi teşekkürler hakan,
yanlız hem ikinize,(demir ve sen) hemde ilgilenecek diger arkadaslara bir kac bilgi vermek istiyorum.

1- model ve maket yapımına başlarken, mümkün olduğu kadar, önce basit modellerden başlanır.
    bu hem size,daha sonra yapacagınız,daha profesyonel çalışmalar için tecrübe kazandıracaktır.
    hemde daha modelciliğin başında,sizi bazı zorluklarla yıldırmayacak,ve daha ileriye psikolojik, bir
    destek olacaktır.
2- model ve maket yapımında, asla malzeme sınırlaması yoktur.model ve maketlerde: kağıt,karton,mukavva,ahşap, metal,kumaş,dosya kapağı,ambalaj
    artıkları,kürdan,mesrubat kartıştırıcılar,kablo,tel,bulaşık teli,sünger,plastik levhalar(pvc)
    plexiglas,tül perde,hakiki cam,neyse uzatmayayım ,yaratıcılığınıza göre herşey kullanılabiliher malzemenin modelin yerine,   
    kısmına yani fonksiyoruna göre kullanımı vardır. yeterki o malzemeyi karakterine göre işleyin.
    tutkal,boyama , başka malzeme ile presleme , vs uygulamalar yerinde olsun yeter.

zaten tecrube edindikçe yaptığınız çalışmanın ,uzun süreli ve kalıcı olması açısından,dönmeyen bükülmeyen, nemden etkileyenmeyen mazlemelere yöneleceksiniz.
elinizdeki imkanlar zaten sizi kısıtlamaktadır.
bu arada buradaki  abileriniz ve kardeşlreriniz,hepsi farklı malzemeler ve kullanışları konusunda tecrubelidirler.. onları  izlemenizi tavsiye ederim.
sonucta sen onu, ben bunu diye birşey  yok...
buarada bir aileyiz ve zaten guzel sonuclar yaratmak için, guzel sohbetler ve teknik paylaşımlar için varız.
hepinize sevgiyle
haldunabi