Gönderen Konu: Kömür Yükleme Ünitesi Maket Yapımı  (Okunma sayısı 17206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Kömür Yükleme Ünitesi Maket Yapımı
« : Eylül 30, 2007, 13:08:40 »
Saygıdeğer modeltrenciler.

Buharlı lokomatiflerin kullanıldığı dönemlerde, tenderlerine kömür aldıkları depolarda vinç sistemiyle yükleme yapılmaktaydı.

Bu konu benim de çok ilgimi çektiği için TCDD İzmir Halkapınar Depo'da bulunan bu kömür yükleme ünitesinin maketini yapmayı ve yapım aşamalarını sizlerle paylaşmayı düşündüm.

Öncelikle Derya Ferendeci beyin , daha sonra Ümit İnci beyin kurgusunda gördüğüm bu sistemin, ben de maketlemesini yaparak ileride  Modeltrenciler Kulubü aktivitelerinde yer alması düşünülen Kurgu Kesitleri çalışmasına bir ön hazırlık şeklinde çalışmaya karar verdim.

Buradaki amacım; hazır plastik kitler şeklinde olan bu kurgu aksesuarlarının yapıştılması, boyanması ve eskitme çalışmalarını bilgi paylaşımı olarak sizlere sunmak istedim.

Maketin tanıtımı:

Maketimiz Faller firmasının 1/87 ölçeğindeki kitidir.

Kutunun içinden çıkan plastik parçaların genel görünümü.
Ayrıca kutu içinde bir plan bulunmakta ve parçalar bu plana uygun monte edilmektedir.

Burada şunu belirtmeden geçemeyeceğim, bu tür çalışmaları bilen arkadaşlarımız olduğu gibi bilmeyen arkadaşlarımızda olabillir düşüncesiyle ayrıntılı açıklamaya çalışacağım.

Haklapınar Depo'da birçok ayrıntılı fotoğraflar çektim. Yapım aşamalarında bu kömür yükleme ünitesinin detay fotoğraflarını da sizlerle paylaşacağım.

TCDD İzmir Halkapınar Depo' da bulunan kömür yükleme ünitesi

Gelişmeleri sırasıyla burada sizlerele paylaşmaya devam edeceğim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Kömür Yükleme Ünitesi Maket Yapımı
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2007, 23:57:00 »

Üstad, izlemede olacağız... Kolaylıklar diliyorum.... Saygılar... İlyas Şıklar

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: A.B.D.
« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2007, 00:34:20 »

Teoman bey,

Ben de bir komur yukleme istasyonu ariyordum. Faller'in daha kucuk ve ucuz bir modelinde karar kilmistim, ancak sizin bu modeli yapacaginizi ve dahasi Izmir Halkali'da da benzeri oldugunu gorunce beklemeye ve sizi izlemeye karar verdim. Sizin beceri ve emeginizle cok guzel bir sistem orataya cikacagina, bununla da cok guzel motive olacagima eminim...

Kolay gelsin cok,

-Vefa

Çevrimdışı Derya Ferendeci

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
  • Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz
    • TCDD 1975
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2007, 02:41:18 »

Teoman Bey,

Kolay gelsin. Kirletmeyi unutmayin.

Bu da benimki...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2007, 23:09:36 »
İlyas, Vefa, Derya beyler. İyi temennileriniz için teşekkür ederim.

Derya bey, sizin çalışmalarınız olağan üstü güzellikteler. Burada hepimize büyük bir ilham kaynağısınız.

Kirletme önerinizi mutlaka dikkate alacağım. Teşekkürler.

Çalışmam sürüyor. Gelişmeleri  fotoğraflı açıklamalarla sürdüreceğim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 02, 2007, 14:13:56 »
Devam ediyoruz.

Maketimizin tüm parçalarını planda gözlemliyerek kontrolunu yaptıktan sonra
parçaları taşıyıcı kısımlarından ayırıyoruz.
Kesme ve yapıştırma işlemleri cam üzerinde yapılırsa daha iyi sonuç alınır.
Parçaları keskiyle ayırdığımız gibi aşağıdaki fotodan da görüldüğü gibi maket
bıçağıyla da ayırabiliriz.

Kesilen parçaların üzerinde mutlaka çapak kalır. Onları bir eğe ile düzeltiyoruz.

Kesme ve  düzeltme işlerinden sonra parçaları ince uçlu yapıştırcıyla
dikkatli bir şekilde kenarlarından taşırmadan yapıştırıyoruz.
İğne uçlu yapıştırıcılar bu tür maket çalışmalarında çok iyi sonuç vermektedir.

Çalışmamız devam edecektir.
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2007, 14:16:16 Gönderen: teoman »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2007, 14:39:28 »
teoman bey, kolay gelsin..
yaptıklarınızı pür dikkat izliyoruz..
benim dikkatimi fotoğraflar çekti..
çekim açıları ve yakın çekim netlikleri mükemmel.
foroğraflamaya kim yardımcı oluyor?
o na da tebriklerimi iletin lütfen
sevgiyle
haldun

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2007, 15:12:01 »
Teoman bey,
Kolay gelsin,çalışmalarınızı özlemiştik,şu yaz tatilini biraz kısaltamazlarmı ? :)
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 02, 2007, 17:29:47 »
Haldun bey, Ferda bey çok teşekkürler.

Biliyorsunuz bu yaz hepimiz için olağanüstü sıcak geçti. Bu sebeple çalışmalarımızı da olumsuz etkiledi. Sağlık ve işlerimizle ilgili olumsuz bir durum olmadıkça çalışmalara tekrar hız katacağız.

Haldun bey fotoğraf çekimini kendim yapıyorum. Çalışma anında tiripod kullanıyorum. Bu yolla ışık, açı, çekim özellikleri ve çalışma alanını ayarlayıp, fotoğraf çekimlerini gerçekleştiriyorum.

Yaptığım çalışmaları, gün içinde zaman elverdiğince, okulda;  ders aralarında boşluklardan yaralanıp sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Akşamları evde çalışmaya devam ediyorum.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Ekim 02, 2007, 19:28:21 »
Teoman Bey Merhaba
Bu resim çekme özelliğiniz evvelden  beri bende de soru işareti yarattı
Makinanızın deklanşörü zaman ayarlımı?
SYGLR

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ekim 02, 2007, 20:46:45 »
Haldun bey, çekim anında tripodu istediğiniz yönde kullanabilirsiniz.
Çekeceğiniz ortama göre, seyyar olarak yer değişimi yapabilirsiniz.

İhsan bey, bu tür çekimlerde, makinanın çekim özelliğine göre zaman ayarlaması yapıyorsunuz.
Örneğin: 2sn veya 10sn gibi süreleri, duruma göre ayarlayıp çekimi yapabiliyorsunuz.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı eraysarac

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #11 : Ekim 02, 2007, 21:35:49 »
Teoman bey istasyonun yapım aşamalarını özellikle bekliyorum.Kolay gelsin.
Kendi halinde,model tren sevdalısı

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ekim 02, 2007, 22:28:02 »
Haldun bey, aşağıdaki fotoğraflarda umarım sorunuzun görüntülü yanıtını bulabilirsiniz.

Çalışmalarımın, önden yakın pozisyondan çekimini, tripodu gördüğünüz yerde
bulundurup çekim yapıyorum.
Şu anda tripodu göstermek için karşıma sehpalardan yükselti yapıp, üzerine
fotoğraf makinasını koyarak, 10sn ye ayarlayıp o şekilde çekim yaptım.

Bu fotoğrafta da, tripodun üstüne fotoğraf makinasını yerleştirip, bu sefer
tripodlu olarak karşıdan çekim yaptım.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ekim 02, 2007, 22:35:24 »
teoman bey,
işte bunlar süper.. diğer kardeşlerime de bilgi verir harhalde. hem bilgileriniz,hem paylaşmalarınız,hem de tüm yaptıklarınız için ellerinize sağık .
en ufak bir isteğinizde,emrinize amadeyim.
sevgiyle.
haldun

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #14 : Kasım 06, 2007, 15:18:39 »
Teoman bey kömür yükleme ünitesi maketinizden gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Bu arada bir konuda sizin ve deneyimi olan diğer arkadaşlarımızın görüşünü almak isterim.

Fotograflardan farkettim, sizin de Faller kitte bazı parçalar farklı renklerde ancak bu renkler bir model olarak birleştirildiğinde plastiğinde özelliğiyle bence biraz sırıtıyor. Eskitmeden önce belki de boya gerekli diye düşünüyorum. Ankara'daki Hobbytime Faller'in bir su değirmeni kitini almıştım, Hobbytime'ın Faller kit fiyatları bence makul, anlamlı ve değerlendirilmesi gereken noktada. Haftasonu oğlumun da hevesiyle yaptık, bitirdik, tabii ilk amacımız yapıp çalışmasını görmekti, sonrasında da bir şekilde dekorasyonunu yaparız dedik ama pek öyle olmadı.

Allahtan modelde herhangi bir sorun yok, su pompası da kendi ölçeğinde oldukça başarılı, haznesinden suyu çekerek değirmenin döndürüyor, seyri güzel bir görüntü var.

Faller farklı parçalar için farklı renkler üretmiş ancak, bunlar bence çok sessiz, ruhsuz renkler, bazıları parçanın özelliğine göre aşırı mat, bazısı aşırı parlak. Açıkçası fazlasıyla sırıtıyor. Bazı parçalar ve birleşimler düşünüldüğünde sonradan boyamak da güzel olmayacak gibi geliyor.

Parçaları ilk başta ayırıp, çapaklarından temizledikten sonra boyamak olması gerekenmidir, yaptıktan sonra boyamaya göre daha iyi sonuç verir mi ? veya maketin parçalarının özelliğine göre bir kısmını önden bir kısmını sonradan mı yapmalı ?

Ayrıca boya olarak ne kullanmalıyız ? Piyasada bolca Revell, Humbrol bulunabiliyor, bunlar uygun olur mu ?, boyanmış parçaya yapıştırıcı sürüldüğünde parlama yaparmı ?

Hem yanıtlarınızı hem de çalışmalarınızın devamını merakla bekliyorum.

Çevrimdışı ghostkhan

• Hakan ÇAĞLIYAN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: İSTANBUL-Silivri
  • Model Trenlere Hayranım.
« Yanıtla #15 : Kasım 06, 2007, 17:04:58 »
Teoman ağabey merhabalar.

benim sormak istediğim yanıt 14 de görünen modeller iceberg ing görünen yüzümü? o ne kadar model öyle sanırım prosesde o kadar stok yoktur yahu, bu koleksiyonu toplamanız ne kadar bir zaman aldı? nasıl bir araya geldi ve sizin için en değerli parçalar hangileri gerçekten mükemmel, utanmasam şimdi masamın üzerine yığılacağım. çalışmalarınız mükemmel ötesi.

Saygı ve sevgilerimle,
Hakan ÇAÐLIYAN
inadına Model Trencilik!
En Derin Saygı ve Sevgilerimle.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Kasım 10, 2007, 21:45:08 »
Okan bey merhaba .
Sorularınıza aşağıda yanıt vermeye çalışacağım.

Fotograflardan farkettim, sizin de Faller kitte bazı parçalar farklı renklerde ancak bu renkler bir model olarak birleştirildiğinde plastiğinde özelliğiyle bence biraz sırıtıyor. Eskitmeden önce belki de boya gerekli diye düşünüyorum.
Plastik kit olarak verilen tüm modeller yapıştırıldıktan sonra boyanmalıdır.

Faller farklı parçalar için farklı renkler üretmiş ancak, bunlar bence çok sessiz, ruhsuz renkler, bazıları parçanın özelliğine göre aşırı mat, bazısı aşırı parlak. Açıkçası fazlasıyla sırıtıyor. Bazı parçalar ve birleşimler düşünüldüğünde sonradan boyamak da güzel olmayacak gibi geliyor.
Evet haklısınız. Tüm parçaların boyanması daha doğru olur. Birleşimler sonrası boyama duruma göre değişir.
Örneğin. Vincin kumanda kabiniyle, kömür kepçesini indirip kaldıran kol kısmı farklı renklerde oysa bunların birleştirilmsi birbirine bağlantılı olduğundan ancak yapıştırıldıktan sonra boyanması gerekecektir.
Bu işlemde boyama işçiliği kendini gösterecektir.

Parçaları ilk başta ayırıp, çapaklarından temizledikten sonra boyamak olması gerekenmidir, yaptıktan sonra boyamaya göre daha iyi sonuç verir mi ? veya maketin parçalarının özelliğine göre bir kısmını önden bir kısmını sonradan mı yapmalı ?
Boyama işlemi herzaman yapıştırma işleminden sonra yapılmalıdır. Boyanmış parçalar yapıştırılmaz. Boya bozulabilir. Çok ender durumlarda boyalı parçanın üzerine bir başka renkte olan boyalı olan parça yapıştırıcı dikkatli kullanılarak yapıştırılır.

Ayrıca boya olarak ne kullanmalıyız ? Piyasada bolca Revell, Humbrol bulunabiliyor, bunlar uygun olur mu ?, boyanmış parçaya yapıştırıcı sürüldüğünde parlama yaparmı ?
Plastik modellerde iki tür boya kullanılır.
1- Enamel boya: Sentetik özellikte olan bu tür boyalar sağlık açısından artık önerilmiyor. Ancak iyi havalandırma yapılarak kullanılabilir. Bu tür boyalarda renk çeşitleri çok fazladır ve özellikle airbrush çalışmalarında bu boya türleri tecih edilir.
2- Akrilik boya: Bu tür boyalar, son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan ve sağlık açısından kullanımı en uygun boyalardır. Su ile inceltilerek kullanılırlar. Ancak plastik üzerinde kullanımı bazen sorun yaratmaktadır. Airbrush çalışmalarına suyla inceltildiği zaman iyi sonuç vermezler. Bu durumda en iyi yöntem, eczanelerde satılan saf alkol temin edilip, inceltici olarak kullanılabilir.
Hem fırça hem de airbrush çalışmasında su yerine alkol daha iyi sonuç vermektedir.

Piyasada bolca Revell ve Humbrol bulnmaktadır. Ancak bunlar enamel özelliktedir.
Akrilik olarak son zamanlarda Revell çıkarmakla birlikte Tamiya ve Testors marka maket boyaları da piyasada bulunmaktadır. Bunlar içinde en kalitelisi Tamiya olanlarıdır.

Ancak! ben şu an da  enamel boya kullanıyorum. Sonuçları daha iyi oluyor. Tabiki önlem alarak, mutlaka havalandırmalı bir ortamda ve maske kullanarak boya çalışması ypıyorum.

Boyanmış parçaya yapıştırıcı sürülmemelidir. Ancak zorunlu olarak sürülmüş ise boya üzerinde parlama yaptığı gibi boyayı da bozabilir.

Hakan bey, merhaba.
Sizin de sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

benim sormak istediğim yanıt 14 de görünen modeller iceberg ing görünen yüzümü?
Bu sorunuza görüntülü yanıt vermek daha doğru olabilir. Aşağıdaki linke bakarsanız orada görebilirsiniz.
Ayrıca burada göreceğiniz panoların dışında da vagon ve lokomotif olarak modellerim bulunmaktadır.
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=227.0

prosesde o kadar stok yoktur yahu, bu koleksiyonu toplamanız ne kadar bir zaman aldı? nasıl bir araya geldi ve sizin için en değerli parçalar hangileri gerçekten mükemmel,
Proses bir ticari kuruluştur. Hiç bir zaman özel hobi modelleri ile karşılaştırılmamalıdır.
Ticari kuruluşlarda satılan ürünler stoklara çok fazlasıyla girerler ve satılan ürünlerin yerine yenileri gelir, böylece çok sayıda ürün gelir ve gider.

Bu koleksiyonu toplamam 1970'li yılların sonnlarında yani 1977 yılında başladı.Trenmodelciliğinde 30 yıllık bir geçmişim bulunmaktadır. 

Ancak kişilerin yapıları, maddi güçleri, yer ve olanakları bu tür modelcilikte yıl faktörünün önüne geçebilir. Benden sonraki yıllarda başlamış nice trenmodelcisi benden çok daha fazla modele ve daha uygun ortama  sahiptir.

Benim, tüm modellerimin hepsi aynı değerdedir. Maddi değerlerinin yanında manevi değerleri de vardır.

Görüşleriniz için çok teşekkürler.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Kasım 13, 2007, 00:13:07 »
karışmayayım dedim amma işim geregi dayanamadım özürler.. okan kardeşimin,metin abimin ve teoman bey'in  soylediklerine  sadece ek yapma cüret'inde bulunacagım( yanlış yazılmadı ücret değil cüret.. az bir cesaret bab-ında...bir abim beni tekzip edebilir her an...)
1- boyama sistemi onemlidir.. air brush kullanacakmısınız. yoksa fırca ile mi...
2-once govde boyanır. dışardan takılacak herturlu şey ayrı ayrı ve kendi renginde boyanır..
3-bunlar yerine yapıştırılırken,dikkat edeceğiniz nokta,kullanacağınız tutkal çeşididir.
4-bu mana da istemeden metin abime muhalif olduğum tek nokta 3.cü maddedir.
5- biz,ana govdeyi vs yi sonuna kadar boyarız. amma üstüne sove dograma ,taş vs leri ayrı renkta hazırlayıp koyarız..
6- hatta üstüne de bade de koyarız..( bu son madde sadece metin abim içindir asla kaale alamyınız...)
sevgiyle
halsunabi