Model Trenciler Forumu > İhsan Günder

Hasan Rıza

(1/5) > >>

ihsan:
Edirne'ye yolunuz düşerse birgün Karaağaç'a gidin mutlaka.Bilinki Yunanistan 'dan savaş tazminatı olarakalınan bı topraklar,Meriç nehri'nin batı yakasandanTürkiye'ye pasaportsuz olarak bakabileceğiniz tek yerdir.Nehrin karşı kıyısına geçtiğinizde köprünün yakınında bulunan şehitlik'te üstünde bir ressam paletinin resmi bulunan mezar taşında şunlar yazılıdır: Hasan Rıza bey 28.2.1913 cuma evini yağmaya giren Bulgar askerleri tarafından öldürülmüştür.

Ressamın en önemli tablolarından biri Fatih Sultan Mhmet'in İstanbul'a girişidir.Ders kitaplarına giren bu tabloda Fatih Sultan Mehmet beyaz at üzerindedir.Atın ayağa kalkan sol ayağının hemen yanındaki eli tüfekli yeniçeri ise Hasan Rıza'dan başkası değildir.

Hasan Rıza , kendisini Fetih sonrasında Fatih Sultan Mehmet'in ''mutlu askerleri''arasına çizerken savaş alanında öldürüleceğini bilmezdi elbette.

SNAY AKIN
İstanbul'da bir zürafa kitabından alınmıştır

Değerli Arkadaşlar
Bu tablonun haklı olarak ''model trencilikle''ne ilgisi var diyeceksiniz
Evet bir ilgisi yok
Yanlız: Model tercilikte kullanılan bu 1/87 ölçek figürlerle ben bu tabloyu yapmaya bir kaç yıl önce karar vermiştim.Bunun için birkaç kez askeri müzeye gittim ve inceledim.

Şunu baştan ifade edeyim ben ressam değilim resimden de hiç anlamam
BU resimde kurguma başlamadan önce bazı ayrıtılar dikkatimi çekti

Fatih'in atının sağında duran Fatih Sultan Mehmet'in hocası Molla Gürani olması gerekir

Devam edecek

Ozan Dik:
baba memleketim edirne ama bunu bilmiyordum.çok güzel bir bilgi.

ihsan:
Hasan Rıza esasen bir savaş ressamıdır
Savaşta kan,ceset,kesik kol ,bacak v.s olması gerekir
Fetih tablosunu incelediğimde bir damla kan dahi resmetmemiş olduğunu gördüm

Fakat tablonun alt kısmında bazı karışıklıkları resmetmiş
Burayı inceleyelim
Öncelikle sağ alt köşede üzerinde haç olan bir bizans kalkanı var
Resmin alt ortasında kesik bir baş var
Ressam kan ve vahşeti resmetmediği bu tabloda  muhtemelen bir bizanslıya ait bu başı niye buraya koymuş diye düşündüm
Resmi ters çevirip incelediğimde

Bu baş bence bir bizanzslı değil beyaz sakalı ve başıdaki sarıkla nuhtemelen bu bir Osmanlı diye tahmin ediyorum

Devam Edecek

ihsan:
Değerli arkadaşlar

İstanbul'da surlar yaklaşık kuzey / güney istikametinde Eğri.k,Edirne.k,Top.k şeklinde dizilidir

İSTANBUL MUTLAKA FETH OLUNACAKTIR.ONU FETH EDEN KOMUTAN VE ONU FETH EDEN ASKER NE GÜZEL  ASKERDİR

Resmi elime alıp Topkapı'dan içeri girdiğimde resimde sadece Fatih Sultan Mehmet ve hocasının bir şükür ifadesi içinde Kıble'ye baktığı dikkatimi çekti

Amatörce yaptığım bu incelemeden sonra bölüm bölüm kurgumun yapım safhalarını sizlerle paylaşıyorum

Volkan Ayhan:
Ihsan bey,

haziran ayinda bu konuda konusuyordunuz. Sonunda basladiniz sanirim. Acab kac olcek yapacaksiniz ?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git