Gönderen Konu: 30 Yıllık Trix Loko  (Okunma sayısı 3219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atakan7

• Ziyaretçi
30 Yıllık Trix Loko
« : Ağustos 24, 2010, 18:47:32 »
Öncelikle merhabalar...böyle bir forum bulmak gerçekten beni çok sevindirdi.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.Geçen gün babamın yaklaşık 30 sene önce almanyadan aldığı Trix marka bir lokomotif buldum.Araştırmam sonucu trenin ray aralığının N koduyla ifade edildiğini öğrendim.Ancak evde bulduğum raylara uymayan bu lokonun çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım ve değeri ne kadardır.yardımcı olursanız sevinirim.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2010, 21:06:04 Gönderen: MTK »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: 30 Yıllık Trix Loko
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2010, 00:12:29 »
Atakan kardeşim,elindeki raylar çok eski Trix Ho raylara benziyor ve lokon dediğin gibi N ölçek.
Eğer elinde 6 - 12 volt civarı elektrik veren bir adaptörün varsa tellerin bir ucunu sağ taraftaki tekerlerden birine diğer ucunu sol tarafa değdirirsen çalışıp çalışmadığını anlarsın.
Lokonun ciddi bir maddi değeri olacağını düşünme. ( internete koysan 50-75 tl arası satılabilir sanırım )
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2010, 21:06:31 Gönderen: MTK »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

atakan7

• Ziyaretçi
Ynt: 30 YILLIK TRIX LOKO
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2010, 14:02:44 »
Kemal abi söylediğini yaptım ancak taş gibi duruyor bir hareket yok. Nasıl onarılabilir acaba, bunu onarabilecek bir yer var mıdır?Ayrıca elimde iki adet Marklin lokom daha var, onlardan da aynı şekilde bir hareket alamadım.Özellikle Marklinleri çalıştırmayı çok istiyorum.Ne yapmalıyım acaba?Onarım için önerebileceğiniz bir yer var mıdır? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

edit: lokoların resimleri; pek bir şey anlaşılmıyor gerçi kalite çok kötü...

« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2010, 14:16:41 Gönderen: atakan7 »

atakan7

• Ziyaretçi
Ynt: 30 Yıllık Trix Loko
« Yanıtla #3 : Ağustos 26, 2010, 14:33:28 »
Biraz önce lokoların tekerleklerini elimle dahi çeviremediğimi farkettim. İnanılmaz sertleşmişler.Biraz yağladım ama fayda etmedi.Ancak en azından motorun sesini aldım çok azda olsa. Sanırım bütün sorun bu... tekerlekleri nasıl gevşetebilirim yardım lütfen.Yağlamak çözüm olmadı.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2010, 21:06:51 Gönderen: MTK »

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 26, 2010, 17:07:25 »
Atakan kardeşim merhaba,

Marklin lokolar AC akımla çalışır. 12-16 voltluk AC bir kaynaktan gelen telin birini tekerleklerden birine, diğerini ise lokonun altında ve ortasındaki akım alma pabucuna temas ettirmelisin. Tekerleklerin elle döndürülememesi lokonun bozuk olduğu anlamına gelmez. Sendeki lokoların aktarma dişlileri muhtemelen metaldir ve elle dönmeyecektir. Tekerlekleri yağlamakla bir şey elde edemezsin. Yukarıda anlattığım gibi AC gerilim uyguladıktan sonra hala hareket yoksa lokoyu söküp motoru ve dişlileri kontrol etmek gerekir.

Selamlar, sevgiler

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Ağustos 26, 2010, 21:08:23 »
Atakan kardeşim, o tekerlekler elle dönmez,lokolar da böyle kolay bozulmaz merak etme ,sana telefon numaramı mesaj atacağım cumartesi sabahı  beni ara,belki Kadıköye klübe giderim ,senin için bir marklin adaptör getiririm ,hep birlikte lokolarını deneriz ve sana biraz bilgi veririz.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

atakan7

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 27, 2010, 14:14:24 »
İlgilinize çok teşekkür ederim.Lokoları alıp geliyorum o zaman :)