Gönderen Konu: Roco Z21  (Okunma sayısı 13337 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
Roco Z21
« : Aralık 14, 2013, 22:10:53 »
Merhabalar,
Dijital sisteme geçmeyi düşünüyorum. Ancak hangisini seçeceğime karar veremiyorum. Kablosuz kumandalı olmasını istiyorum. Bachmann Dynamis e karar vermiştim ancak yabancı sitelerde bazı olumsuz yorumlar ( sinyal kaybı, IR bağlantı olması..vs ) okuyunca vaz geçtim. Son olarak Roco Z21 üzerinde düşünüyorum. Bu sisteme sahip olan var mı acaba? Diğer sistemlerle uyumluluğu nasıldır? Nerden bulunabilir o da biraz sıkıntı gibi. Proseste yok sanırım. Z21 sistemli bir starter set almak da mantıklı gibi.

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
Ynt: Roco Z21
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2014, 13:37:11 »
Yılbaşından önce dayanamayıp "modellbahn kramm" sitesinden bir adet Z21 dijital kontrol ünitesi sipariş ettim. Kargo yolda, heyecanla bekliyorum. Kargo dahil 330euro ya mal oldu. Bir de üzerine gümrük vergisi eklenir sanıyorum. yalnız şöyle bir sorunum var. benim şu anda hiç dijital lokomotifim yok kii??. Elimdeki lokolara dekoder taktırmak istiyorum. Fakat DCC ready değiller. Bazıları da lima eski tip motorlu. Bunlara dekoder nasıl taktırabilirim. Prosese kargo ile göndersem orda takıp geri yollarlar mı? Hornby dekoderler maliyet olarak daha uygun sanırım. Bunlar Z21 ile sorunsuz çalışır mı ki??

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2014, 18:29:48 »
Şimdiden güle güle kullanın kramm sitesi eğer talepte bulunursanız düşük gösterimde yapabiliyor. Gümrükte sıkıntı çıkmazdı vergi ödemek sorun değil ama süreç bazen sıkıntılı olabiliyor dynamis kumanda yerine bu tercihiniz doğru olmuş dynamislerdeki sinyal sorunu bıktırıcı oluyor
Yeni gelecek kumanda ile ilgili detaylı paylaşımda bulunursanız çok memnun olurum bende farklı bir kumandaya geçmeyi planlıyorum

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2014, 19:33:13 »
İnşallah çok sıkıntı yaşamam. Bir kaç ay önce Amerika' dan modeltrainstuff.com sitesinden 500$ civarı ray, makas, kadee kuplör..vs alışveriş yapmıştım. Büyükçe bir kolide PTT kargo ile gelmişti. Kargo tesliminde %20 gümrük vergisi ödeyerek teslim almıştım hiç uğraşmadan. Umarım bu da böyle olur. Gelince bir unboxing tanıtımı paylaşırım.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2014, 19:49:56 »
Merhaba dcc ready olan lokolara dekoder takmak oldukça kolay ama dcc ready olmayan lokolar modeline göre değişmekte. Özellikle çok eski 3 polarlı motorlarda dcc düşük akımlarda kesik kesik gitme problemleri olabilmekte 5 polarlı olanlarda çok sıkıntı çıkmamakta. Bir başka problem ise analog lokomotiflerde bir hat metal şase üzerinden alınmakta ve lambalarda tek kablo ile bağlanmakta bu tip şaseden elektrik alan lokolarda motoru ve lambaların bu bağlantısını kesmeniz gerekmekte. Kısacası bazı lokomotiflerde bu iş çok kolay olarak gerçekleşirken bazılarında ise zahmetli olmakta. Yaptığım bazı çalışmların linklerini paylaşıyorum umarım işinize yarar. Kolay gelsin hayırlı olsun kullandıktan sonra deneyimlerinizi paylaşırsanız çok iyi olur. Selamlar
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2014, 19:52:39 »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2014, 20:05:21 »
Limaları nostalji sayıp yeni dcc veya sesli lokolar almanızı tavsiye ederim.
Nekadar oluru olsada motorların nekadar gitcegi belli değil. Randıman alıp alamıyacagınız, ışıkların kalitesi veya olmaması gibi bir çok neden var.
Ama dcc hatta baslaya bilirseniz sesli lokoyla başlayıp keyfini varın derim.
Bitane olsun ama yeni nesil olsun

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2014, 22:48:10 »
Bundan sonra aldığım lokolar yeni nesil olacak tabi ki ama eski emektarları da emekli etmek istemiyorum. Aslında biri çok da eski sayılmaz. İkisi de DCC ready değil tabi ki. Aslında bu işi 2000lerin başlarında bırakmıştım. Yine de takip ediyordum uzaktan uzaktan. Ta ki burada ACME Türk vagonlarını görene kadar. Bir de Türk lokomotifi yapımı söylentileri tuz biber oldu. Salona 6 x 4m lik oval bir hat kurdum ve Z21 alımına kadar gittim. Daha çok yapılması planlanan türk lokomotifleri ile yeni bir filo oluşturmak istiyorum. Onun için lokomotif alımında acele etmek istemiyorum. Gerçi o projeden de pek ses çıkmaz oldu. Şimdilik elimdekilerle idare etmeyi düşünüyorum. TCDD'nin de kullandığı bazı buharlılardan ve klasikleşmiş diğer lokomotiflerden her an alabilirim tabii.

Elimdeki 2 adet lokomotifin resimlerini koyuyorum. DCC olup olamayacağı konusunda fikir ve tecrübelerinize başvuruyorum.

Bunda FS e656 da eski tip motor var bunu çevirmek biraz zor olabilir

Bu ise FS e632 diğerine göre daha yeni tip ve şaftlı sistemi var.

Bir de ufak bir buharlı lokomotif var. Onda da ilk resimdeki model motor mevcut.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2014, 23:05:31 »
üst kasaları açarak resimlerseniz daha dogru yorum yapabiliriz.
yada ürün kodu varda oda olur ama bu görünümüyle dcc ready olma ihtimali düşük

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2014, 23:16:48 »
Enver bey kasalarını yarın gün gözüyle açıp fotolarını çekerim. Şimdi gece gece bi sakatlık çıkmasın ;D
Ürün kodlarını verebilirim
Eski tip olan Lima 208064
eni tip olan Lima 208609

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 11, 2014, 23:24:40 »
bunların ikiside analog ve digitale hazır değil olarka görünüyor
bu sitede lima lokoların tek tek açarak nasıl dekoderle digitale geçirebileceginizi görürsünüz

http://www.bromsgrovemodels.co.uk/decoderinstallation4mm.htm#limadies

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 11, 2014, 23:38:13 »
Sağolun Enver bey. faydalı bir link. İnceliyorum

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2014, 08:06:59 »
arkadaşlar iyi niyetli söyleniyor ama lütfen ''filanca site yada kişi düşük fatura kesiyor,gümrüğe takılmazsınız'' diye yazmayın.Savcı darbesi gibi maliye darbesi hem siz yersiniz,hemde gönderenler de yer.bu forumları herkes okuyabiliyor.İnternet sitelerinde satış ve alım  yapan tekil şahıslara onbinlerce liralık vergi cezası kestiler....

selamlar.....

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2014, 08:34:59 »
Bu lokoların dijitale çevrilse bile düşük hızlarda tireyerek gitme ihtimali çok yüksek bilginize. Burda olsaydınız ben seve sev yardım ederdim lokonuzu çevirmenize.

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 12, 2014, 16:49:31 »
Kasaları çıkmış halde resimlerini koydum.

Bana bu pek sıkıntı çıkarmaz gibi geliyor. Kablolar ortada ve açık. Güç dağıtımı karttan yapılıyor. Oradan kabloları söküp dekodere bağlayabilirim sanırım. Düşük hızlarda da pürüzsüz gidebilen bir lokomotif bu. DCC' de düşük akımda kesinti yapmaz umarım.

Aynı şeyi bunun için söyleyemem. Çok verimli çalışacağını sanmıyorum. Ama sanırım deneyeceğim.

Başım sıkışırsa yardım talep ederim artık.

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 26, 2014, 23:29:49 »
Nihayet uzun zamandır beklediğim Z21'im geldi

Çevrimdışı NEVZAT ENÇ

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ağustos 11, 2014, 13:21:02 »
 Bende bir Z 21  aldım yardım edebilecek misiniz..Modem kuruldu DCC sound lokamatiflerim var  Nasıl çalıştıracağım  Bir mozart  treni ile denedim  olmadı   eski kumandası olan  multimauslada çalışmıyor şimdi.Sıkıntı var .İmdat.... :'(

Çevrimdışı akdurmusoglu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ağustos 11, 2014, 21:45:10 »
Merhaba, Z21'iniz hayırlı olsun. Ben Z21i telefonla kullanıyorum. Multimaus ya da diğer kumandalar hakkında bilgim yok. Ancak telefon ile kullanma hakkında bildiklerimi aktarayım.

Öncelikle ekleyeceğiniz lokomotifin CV1 değerini bilmeniz gerekiyor. Bunun için "PROGRAMMING" menüsünden "Programming Track" seçerek CV - Address' e 1 yazıp read diyerek CV değerini okutun. Tabi bunu yapmadan önce ayrı bir parça rayı kumandanın arkasındaki Prog. Track bölümüne bağlamış olmanız gerekiyor. Yeni alınan lokolarda bu değer fabrika seti genelde 3 olur. Değiştirmek isterseniz CV-Value yerine istediğiniz değeri yazıp program diyerek değiştirebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra artık lokomotifi main track' e alabilirsiniz. Şimdi lokomotifi listeye eklemeniz gerekiyor. "SETTINGS" menüsünden "Locomotive Settings" seçerek mevcut lokomotiflerin listesine ulaşacaksınız. Burada uygulamanın kendisinden gelen sizde olmayan hazır lokomotifler olacaktır. Android telefonda sol tuşa (ayarlar) basınca çıkan ( apple'da nasıl oluyor bilmiyorum) "Edit Order seçerek sizde olmayanları silebilirsiniz. Sonra yine sol tuşa basınca çıkan menüden "Add" seçerek lokomotifinizi ekleyebilirsiniz.  Çıkan menüden locomotive seçip karşınıza çıkan tabloda bilgileri girip kaydetmeniz gerekiyor. Önemli olan " Loco address" bölümüne CV 1 değerini doğru girmenizdir. DCC kullandığınız için Dekoder'i DCC seçmelisiniz. Speed level'i dekoderiniz hangisini destekliyorsa ona göre seçmeniz uygun olacaktır. En altta bulunan "Modify Functions" bölümüne girerek karşınıza çıkan tablodan dekoderinizin desteklediği fonksiyonları sırasına göre ayarlamanız gerekiyor. Dekoderin kullanma kılavuzunda fonksiyonların listesi bulunur. Oraya göre fonksiyonları ayarlayabilirsiniz. Fonksiyonları ayarlarken dikkatedilmesi gereken bir nokta tuş özelliğidir. 3 türlü özellik mevcuttur. Bunlar yanlış seçilirse fonksiyon istediğiniz gibi çalışmaz. "Switch" "Push-Button" "Time" özellikleri mevcuttur. "Switch" seçerseniz fonksiyona bastığınızda, fonksiyona tekrar basana kadar basılı kalacaktır. Bu seçenek ışıklar için uygundur. Korna için bunu seçerseniz kornayı susturmak için tekrar o fonksiyona basmanız gerekecektir.  Korna fonksiyonu için "Push- Button" seçmelisiniz. Kendi süresi kadar çalıp susacaktır. İstasyon anonsları .vb içinde bu seçenek uygundur. "Time" seçerseniz fonksiyonun kaç saniye devrede kalacağını "altta bulunan "Timeinterval (in sec.)" bölümüne yazacağınız süre kadar devrede kalmasını sağlayabilirsiniz. En altta da fonksiyon için bir simge seçebilirsiniz. Tüm fonksiyonları tamamladıktan sonra kaydedip çıkabilirsiniz. Ana ekranda bulunan "CONTROL PANEL" e girerek kumanda edeceğiniz lokomotifi seçerek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı NEVZAT ENÇ

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ağustos 12, 2014, 15:04:08 »
Teşekkür ederim.En kısa zamanda deneyeceğim .Umarım olur.. :)

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #19 : Ağustos 31, 2014, 23:15:14 »
Merhaba

Siyah Z21 ile setlerle birlikte satılan beyaz z21 arasındaki fark nelerdir?
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir