Gönderen Konu: Merhaba, Ben Harun Yamanlar  (Okunma sayısı 9004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba, Ben Harun Yamanlar
« : Aralık 27, 2006, 01:39:26 »
Merhabalar,

Şimdiye kadar fark etmemiştim. Ne önceki forumda ne de yenisinde kendimi tanıtan bir yazı yazmamışım. Belki birçok konuda yazdığım için beni zaten tanıdığınızı düşünüp atlamışım.

Kısaca şöyle diyebilirim.

Hayatım boyunca hobilerimle yaşadım ve yaşamaya çalışıyorum diyebilirim. Çocukluğumdan beri (hala da öyle) gece 5 lere kadar hobilerimle uğraşıp onlarla yatıp, onlarla kalkıyorum.

1983 senesinde Proses Elektronik' i kurdum. 24 seneye yakın olmuş. Universite yıllarımda uzaktan kumandalı gemi yapmak uğruna elektronik öğrenmeye başladım. BÜ' de kendi derslerimi bırakıp, hocalara yalvarıp elektronik bölümünün derslerine girip elektronik öğrenmeye başlamıştım. Proses'i kurduktan sonra da Türkiye'de ilk olarak do-it-yourself (kendin yap) elektronik kitlerini üretmeye başladık. Bu kitlerin bir kısmını beraber hala üretmeye devam ediyoruz. Bir dönem Avrupa'nın ünlü Amtron elektronik kitlerini de Türkiye'de dizayn ve imal edip Italya'ya satıyorduk. Model trenler beni tekrar elektronik hobime de döndürdüğü için mutluyum.

Arada otomobil ve ev alarmları ithalatı yaptığımız dönemlerde oldu. Ama bir şeyler üretme güdüsü standart alarmlara "konuşma devreleri" üretip o şekilde satma sonucunu doğurdu. Arabaya yaklaştığınızda sirenler çalmaya başlamadan önce konuşarak sisi uyarıyordu.

Ama birşeyler üretmek, yaratmak başka, onları satmak başka şeyler. Dolayısı ile iyi bir işadamı olamadım ama hobilerimle yaşamanın zevkini çıkardım. Hala da aynı durumdayım.

1999 senesinde gene Türkiye'de bir ilk olan slot car hobisinin Türkiye'de yaratılmasında belki biraz katkımız oldu. Daha önce sadece bir oyuncak olarak görülen slot car'ın bir hobi olduğu, kulüplerinin kurulduğu, dünya çapında yarışmalarının düzenlendiği öğrenildi. Kulübümüz ve aktivitelerimiz TVlerde 30 saatten fazla haber oldu.

Bu dönemler içinde model trenler benim için hep vardı hep vardı ama bu günlerdeki kadar aktif değildi. Vakitsizlikten çok sevmeme rağmen bu hobimi hep ertelemiştim. Geçtiğimiz sene itibariyle de özellikle de distribütörü olduğumuz Hornby, Lima, Rivarossi, Arnold ve Jouef'i satın alınca trenlerle daha fazla içiçe olmaya başladık.

Geçtiğimiz Ağustos ayında bu forumu kurdum. Geçenlerde bir hata yapıp forumu ve onunla beraber 350 üyemizi bildiğiniz gibi katletmiş durumdayım. Ama forumun sadık üyeleri tekrar gelmeye başladılar.

Şimdi model trencilerle beraber hem ticari olarak hem de hobim adına trenlere ağırlık verdim. Bu arada "ne güzel hem hobi hem ticaret bir arada" diyenleri duyar gibiyim.

Genç arkadaşlarıma tavsiye: Siz siz olun hobinizle hayatınızı kazanmaya çalışmayın. İkisi farklı şeyler. Aynı kutuya koyunca birbire zarar veriyorlar. Gerçi bu biraz da yapı meselesidir ama hobinizi sevip, müşterileriniz de arkadaşınız olunca ticaret yapmak, iş adamı gibi düşünmek zor oluyor. Ama sorsanız aksini yapabilir miydin? Herhalde yapamazdım. Zaten öyle olsaydı Hornby'nin en fazla %10 yer aldığı bir forumu kurup başka markaların reklamını yapmak gibi bir hataya düşmezdim. Bilmem diğer ithalatçılar bunu yaparlar mıydı.

Daha önce bir mesajımda da söylediğim gibi beni mutlu eden şey Türkiye'de herhangi bir hobisi olan insanlarla beraber olmak ve  Derya Bey'in dediği gibi onlara ticari açıdan destek olmak, hobilerin gelişmesine katkıda bulunmak. Bu işi ticaretini yapıyor olmam bu gerçeği değiştirmiyor.

Yeni kurduğumuz ve sanal ortamın dışında da beraber olmayı umduğumuz kulübümüzde de görüşmek üzere bol çuf çuflu günler diliyorum.

Harun Yamanlar

mali87

• Ziyaretçi
Ynt: Merhaba, Ben Harun Yamanlar
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2006, 01:52:53 »
    Harun bey sizde hoşgeldiniz ben kendi adıma diyebilirimki gerçekten güzel bir site yapmışsınız bunun için çok çok teşekkür ederim.Biz kulüp üyeleri olarak sesimizi duyuracağımıza inanıyorum (sesimizi başımızdaki büyüklerede duyura bilirsek ne mutlu bize) tabiki herkezin çorbada tuzu olması lazım diye düşünüyorum inşallah yanılmam.Başarılarınızın devamını diliyorum saygılarımla.

mali...

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2006, 09:33:10 »
harun abi bu sitede seni tanımayanmı var :) şahsım adına konuşuyorum bence bütün arkadaşlarda aynı fikirdedir iyiki varsınız.

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2006, 11:02:01 »
harun abi tekrar hoşgeldin :D  ama ben bu yazını bir yerden hatırlıyorum. ama nereden ??? önceki forumda ama hangi konudaydı bilemiyorum...
Uğu®

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2006, 14:02:02 »
sevgılı harun bey,
sızde hosgeldınız.. gercı sız basından bu yana vardınız..
sahsım adına boyle bır olusum baslattıgınız ıcın bınlerce tesekkur ederım..
yıne nazık ve kıbar olayım der ıken galıba yag cekmıs mı oldum bılemıyorum.. ;)
saygı ve sevgılerımle.
nedım kus..

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 27, 2006, 15:05:35 »
Harun bey, yazınızı birazda "sunucu çökmesi" olayının etkisinde yazmışşınız, bence bu konuyu ön plana çıkarmayın, çünkü biz sizi bununla hatırlamıyoruz, yaptığınız katkılarla hatırlıyoruz. Merak etmeyin, azimle 1350 üye sayısına da çıkacağız, sunucunuzda yeterli yer vardır umarım.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #6 : Aralık 27, 2006, 18:52:33 »
Genç arkadaşlarıma tavsiye: Siz siz olun hobinizle hayatınızı kazanmaya çalışmayın. İkisi farklı şeyler. Aynı kutuya koyunca birbire zarar veriyorlar. Gerçi bu biraz da yapı meselesidir ama hobinizi sevip, müşterileriniz de arkadaşınız olunca ticaret yapmak, iş adamı gibi düşünmek zor oluyor. Ama sorsanız aksini yapabilir miydin? Herhalde yapamazdım. Zaten öyle olsaydı Hornby'nin en fazla %10 yer aldığı bir forumu kurup başka markaların reklamını yapmak gibi bir hataya düşmezdim. Bilmem diğer ithalatçılar bunu yaparlar mıydı.

abı bu paragrafına bayıldım  en bastan berıde ben de bu gorusteyım.

hosgeldın abı dememe gerek yok zaten hep aramızadaydın
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Aralık 27, 2006, 21:00:40 »
Harun bey, bu siteyi kurmakla, Türk tren modelciliğne çok büyük hizmet yaptınız.
Yıllarca bu güzel uğraşı, ülkemizde herkesin kendi içinde kalmış, birbirini anlayan ve bilgi paylaşımı olmadan yalnızlık içinde süregelmişti. İşte siz bu olguyu değiştirip, tren severleri biraraya getirmeye çalıştınız ve başardınız da.
Sizi kutlar, bu yaralı girişimlerinizden dolayı sonsuz teşekkürler ederim.
Selamlar, sevgiler, saygılar.
teoman

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Aralık 27, 2006, 21:25:36 »
Selam Harun Abi,

Büyüklerim ve arkadaşlarım gibi hoşgeldin dememize gerek yok aslında teşekkür etmemiz gerek , sayende birbirinden değerli bir çok kişi bir araya gelerek,
tanışma imkanımız oldu.   

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2007, 16:54:13 »
Abi bence en sağlam cümle bu;

"Zaten öyle olsaydı Hornby'nin en fazla %10 yer aldığı bir forumu kurup başka markaların reklamını yapmak gibi bir hataya düşmezdim. Bilmem diğer ithalatçılar bunu yaparlar mıydı."

bence yapmazdı abi,takdir ile karşılıyorum,gerek bunı,gerekse ürünleri uygun fiyatla alıcıları ulaştırıyor olmanız çok güzel,Allah yardımcınız olsun..
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.