Gönderen Konu: TCDD Sarnıç Vagon Model Çalışması ''What if'' (Var sayalım)  (Okunma sayısı 5108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Saygıdeğer modeltrenciler

Bu konu başlığında sizlere TCDD'kullanılan sarnıç vagon modelleri üzerinde çalışmalar aktarmak istiyorum.

Sarnıç vagonlar çeşitli sıvı maddeler taşıyan bir başka isimle bildiğimiz Tanker Vagonlardır.

Konu başlığımızda ''What if'' ingilizce deyimi ile ilgili açıklama getirmek istiyorum.

Birçok alanda örneğin: Bilim, sanat, hobi vb konularda yapılan çeşitli çalışmalar uluslararası ortak terimler kullanılır.

Modelcilikte gerçek yaşam içinde olmayan, ancak varsayılan bazı çalışmalar yapılabilir. İşte bu tür çalışmalara 'What if''
varsayılan anlamına gelen İngilizce deyim kullanılır.

Bu açıklamalarımıza dayalı olarak, çeşitli tren model firmalarının üretimi sarnıç vagon modellerinden , gerçeğinin geçmişte
ve günümüzde  işler konumda olanların yıpranmış eskimiş hatta hurdaya çıkmış görüntüler verilerek dönüştürülmüş
modeller olabilir.

'What if'' TCDD sarnıç vagonunun sıvı yakıt taşıyan bir demiryolu aracı modelinin özgün modelinden dönüşüm çalışmasına
bir örnekle başlayalım.

Varsayalım ki antikacının birinde bulunmuş, geçmiş yıllarda çekilmiş  eski bir fotoğraftan esinlenerek TCDD tanker vagonu
görüntüsünü modele yansıtalım.

PIKO JUNIOR + CYSTERNA VTG H0 1:87 S2/4937   TCDD'ye dönüştüreceğimiz 1/87 ölçekli Tanker vagon modelimiz

Bu çalışmaya başlamamız aslında model üzerinde bir deneme çalışması ile başladı. Çeşitli tren modellerinin gövdelerine
modifiye çalışmalarında kullanılmak üzere, kabartılı perçin sulu çıkartma malzemesini, Piko tanker vagonu üzerinde deneme
yapmak amacı ile bu tür çalışmaya yöneldik.

Piko'nun bu modelinin gövdesinin üzerine sulu çıkartma özellikli siyah kabartma perçinleri yapıştırıyoruz.

Vagon modelinin ortasından kuşak şeklinde geçen ayrı bir plastik  sarı renkte parçayı model üzerinde kullanmış.

Gövdenin üst kısmını airbrush kullanarak Tamiya mat siyah ile boyadık. Modelin ortasından geçen kuşak şeklindeki parça
üzerine kırmızı renkli plastik folya bant kullandık.

Gövde üzerindeki perçinlerin daha iyi görülmesini sağlamak için eskitme çalışması yaparak kabartılı perçinlerin ortaya
çıkmasını sağlıyoruz.

Gövde üzerindeki yakıt ikmal kapağının çevresinden aşağıya doğru süzülmüş sıvı yakıt görüntüsünü yarı mat vernik ile
vermeye çalışıyoruz.

What if TCDD vagon modelimizin tamamını boyayıp,  TCDD yazı ve logosunu ekleyerek servis panosuna ekleyerek çeşitli
açılardan görüntüsünü paylaşıyorum.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD Sarnıç Vagon Model Çalışması ''What If'' (Var Sayalım)
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2018, 10:28:57 »

Vagon gövdesi üzerinde biraz daha detaylandırma yapalım. Vanaları kırmızı ile renklendirip, gövde ortasındaki kırmızı bantın
üzerine sarnıç vagonun taşıma içeriğini belirten varsayımlı olarak ''Tehlikeli Kimyasal Madde'' uyarı yazısını yapıştırıyoruz.

Genel de sarnıç vagonlarda yakıt ikmal kapağının çevresinde yürüme sahanlığı ve bu sahanlığa ulaşmak için merdiven bulunur.

Bu özelliği nedense Piko model yansıtmamış. Biz de bu eksikliği giderici çalışmayı ''evergreen''plastik plaka ve çubuklarından
yaralanarak yapıyoruz.

Merdiven parçası ''Tichy Train'' üretimi 1/87 ölçekli modeltren aksesuarıdır.

Gövde üzerine tamalayıcı aksesuar olarak merdiven ve korkuluklu sahanlığı tamamlayıp, boyamaya hazır konuma getiriyoruz.

Vallejo akrilik mat siyah boya ile gövde rengine uygun renklendirme çalışmamızı tamamlıyoruz.

Kuru toz pastel boya ile gerekli kirletme ve eskitmeleri yeni oluşturduğumuz parça üzerine ve etrafına uyguluyoruz.

Modelcilikte ''What if'' var sayılan bir çalışmayı TCDD sarnıç vagonu olarak ortaya çıkarmış olduk.

Konumuzun başında yayınladığımız eski bir fotoğraf örneğini yansıtıcı bir görünümde buharlı bir lokomotifin çektiği TCDD
sarnıçlı vagon modellemesini aşağıdaki görünümde aktarıyorum.

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
Ynt: TCDD Sarnıç Vagon Model Çalışması ''What if'' (Var sayalım)
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2018, 12:09:55 »
Renksiz resmi önce gerçek foto sandım  ;D tebrik ediyorum fevkalade olmuş, plakadaki yazıları nasıl yaptığınızı merak ettim

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2018, 12:30:07 »

Arda Bey, görüşlerinize ve ilginize çok teşekkür ederim.

Plakadaki TCDD yazısı ve Ay-Yıldız logosu sulu çıkartmadır.  Vagon gövdesindeki kırmızı kuşağın üzerindeki yazı
8 punto boyutlarında bilgisayar yazıcısından çıktı alarak kesip yapıştırdığım bir çalışmadır.

Aşağıdaki foto konunun başında aktardığım eskimiş resimdeki görüntüdür.

« Son Düzenleme: Kasım 22, 2018, 12:46:53 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2018, 14:39:34 »
Teoman Bey merhaba.

Değişik, bir o kadar da ilginç ve  yaratıcı bir çalışma. Vagon, eskitme ve detaylandırma çalışması ile ayrı bir kimliğe kavuşmuş. 

Ellerinize, emeklerinize sağlık.

Sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2018, 20:04:43 »
Ben de ilk resme uzun zaman takıldım , sonunda Teoman hocadan başka kimse böyle başarılı Türk lokosu yapmadı ki , bu onun resmi bence dedim.Haklıymışım.

Bir tane daha " what if " var mı acaba..... 8)
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2018, 20:26:28 »

Alp Bey, sizin de belirttiğiniz  bu ilginç çalışmaya yönelik görüşlerinize teşekkür ederim.

Kemal Bey, konumuza gösterdiğiniz samimi duygularınıza çok teşekkür ederim.

Bu konu başlığına uygun olacak şekilde yine TCDD tanker vagonunun oldukça yıpranmış kir pas içinde
kalmış görünümlü bir modelini çalışmayı tasarlıyorum.

Sizlerin de önerileriniz olması durumunda benzer çalışmalar yapabiliriz.

Hep birlikte çalışmalara katılım ile MTK forumuna  daha fazla hareket sağlamış oluruz.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2018, 23:55:35 »
  Teoman Bey harika ve ilginç bir çalışma olmuş yine ,uzun süre eski resmi inceledim gerçekten aynımı diye tebrikler.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2018, 00:27:41 »

Sedat Bey, bazen bu şekilde konulara değişik ve ilginç durumlar oluşturarak hareket katmak gerekiyor.

Göstermiş olduğunuz ilgiye görüşlerinize çok teşekkürler.