Gönderen Konu: Decoder İvmelenme Sorunu  (Okunma sayısı 3333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Decoder İvmelenme Sorunu
« : Ocak 21, 2019, 09:36:28 »
Merhabalar;

Eski sayılabilecek Roco E18 modeli bir lokomotifimde decoderde ivmelenme ayarlarını yaparken bazı sorunlar yaşıyorum. Kumandan dynamis ve hızlanma 14-28-126 basamak olmak üzere 3 farklı şekilde ayarlanabiliyor. En gerçekçi hızlanma 126 da olmakta. Ancak lokomotifi 126 basamak ivmelenmeye ayarladığımda komutlara cevap vermiyor. Işık fonksiyonlarını dahi kontrol edemiyorum. 28 olarak ayarladığımda ise lokomotif hareket ediyor fakat ışıklar belli bir hızdan sonra kapanıyor. 14 yaptığımda, bu en çabuk hızlanma ayarı, bütün fonksiyonlar sorunsuz çalışıyor. Diğer lokolarımın hepsi farklı marka decoderler içermesine rağmen 126 basamak hızlanmada ayarlı ve sorunsuz çalışıyor. Acaba lokomotifin içindeki decoderin eski bir nesil olması ve hassas ayarlara cevap vermiyor olmasımümkün müdür? Bir diğer ihtimal ise lokonun eski olması sebebiyle motor düşük frekanslara cevap vermiyor olabilir mi?

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
Ynt: Decoder İvmelenme Sorunu
« Yanıtla #1 : Ocak 22, 2019, 06:02:45 »
Kerem Bey,

Biraz dekoder modeli ve tipi hakkında da bilgi verir misiniz?
Bir de hangi teknikle ayarlamaya çalışıyorsunuz?

Özcan

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Decoder İvmelenme Sorunu
« Yanıtla #2 : Ocak 22, 2019, 09:20:28 »
Decoderin modeli hakkında hiçbir bilgim yok. İçini açmaya çok cesaret edemedim açıkçası. Dynamis marka kumandayla lokomotifin edit speed bölümünden ivmelenme ayarlarını yapıyorum. daha gerçekçi kalkış ve duruşlar için geç ivmelenme ve yavaşlatma ayarına getirdiğimde lokomotif komutlara cevap vermiyor ışık fonksiyonları dahil. Ama edit speed bölümünde ivmelenme basamağını 14 e düşürdüğümde herşey sıkıntısız çalışıyor. Fakat bu sefer de çabuk hızlanıp çabuk yavaşlıyor. Model dcc ready değil. Bu yüzden tecrübeli birinin yanında açıp decoderi değiştirmek istiyorum.