Gönderen Konu: Piko ile ilgili yardım  (Okunma sayısı 4285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı garder

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Piko ile ilgili yardım
« : Haziran 08, 2014, 19:38:44 »
Piko digi1 setim var.Arkadaşlara sorum bir başka digi1 sistemi aynı hatta bağlayabilir miyim? Böylece güç arttırımı sağlayabilir miyim?Birde 3.loko yu C tuşu ile çok rahat kontrol edebiliyorum ama 4.loko yu programlayamıyorum.Okan bey in bu konuya hakim olduğunu diğer linklerde okudum.Cevap yazarsanız memnun olurum...
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2014, 21:39:38 Gönderen: garder »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Piko ile ilgili yardım
« Yanıtla #1 : Haziran 09, 2014, 00:50:10 »
Merhaba İbrahim bey,

Digi1i uzun zamandır kullanmıyorum, Horbny Elite daha kolayıma geliyor, Digi1in malum bilirsiniz cv okuma/yazma özelliği, bilgisayar bağlantısı ve güncelleme olanağı yok.

Ben yukarıdaki lokomotif tuşu ve adresi yazarak lokomotif seçiyordum. Programlamada lokomotif sayısının bir önemi olduğunu düşünmüyorum, bu kumandanın ayrı bir programlama hat çıkışı olmadığı için bağlı olduğu anda hat üzerinde hangi loko(lar) var ise onların adresini aynı yapar. Dolayısıyla bildiğim/hatırladığım kadarıyla lokomotifleri tek tek hatta koyar adres programlar iseniz hepsi farklı adres olabilir. Kumanda ederken de loko tuşuyla farklı adreslere geçiş olabilir.

Klavuzuna http://www.gaugemaster.com/instructions/piko_digital_manual.pdf adresinden tekrar baktım. A B C D iletişim kanalı ve programlama yapılırken seçiliyor, sanki her bir kanaldan aynı adresli farklı lokomotiflere erişilebiliyor gibi ama hatırladığım Piko lokomotif içindeki Uhlenbrock decoderde bu özellik vardı. Piko digi1 dışında hiç bir kumanda da iletişim kanalı diye de bir seçenek görmedim.

Digi1i arka arkaya bağlayamıyorsunuz diye klavuzdan anlıyorum. Digi1 ile Digi2(max 2 tane) bağlanabiliyormuş. Ancak buna ihtiyacınız varsa bile daha farklı bir kumandaya en azından bilgisayara bağlanabilen, cv okuyup yazabilen bir kumandaya geçmenizi öneririm.

Çevrimdışı garder

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Haziran 09, 2014, 09:01:05 »
Okan bey çok teşekkür ederim...

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Haziran 09, 2014, 21:03:23 »
   İbrahim bey, Dıgı 1 in kaabiliyeti sınırlıdır ve bir sistemde bir adet kullanılır.Dıgı 2 nin kumanda kaabiliyeti yoktur.Sadece voltaj arttırmakta kullanılır.Sisteme ilave ettiğiniz elektrikli apareyler (elektrikli makaslar,ışıklar.servo motorlar  gibi) Dıgı 1 in temin ettiğinden daha çok voltaj harcıyorsa Dıgı 2 ilave edersiniz. Dıgı 2 nin elektriklendirdiği sahayı her iki uçtan  bunun için üretilmiş izole (şeffaf, ve metal olmayan) ray bağlantısı takarak Dıgı 1 in sahasından ayırırsınız.Dıgı 2 lerin dört ucu vardır. Bir artı ve bir eksi ucu kendi  sahasına. bir artı ve eksi ucu da Dıgı 1 in uçlarının girdiği yere takarsınız. Böylece Dıgı 1 kendi sahasını ,Dıgı 2 kendi sahasını elektriklendirir.Dıgı 2 Dıgı 1 ile ilişkilendirildiği içinde  Dıgı 1 den aldığı komutları kendi sahasına iletir.Yani dıgı 2 nin kafası çalışmaz,sadece komut iletir.Uzaktan kumanda ile komutları Dıgı  1 e doğru tutarak vermek gerekir.Dıgı 1 dört lokoyu aynı anda komuta eder. Adreslemek için uzaktan kumandanın üzeride kırmızı stpo düğmesinin yanındaki yukarı doğru çift çıkışlı makas işareti olan düğme kullanılır. Buna iki defa basar sonra 1 e basar tekrar makas düğmesine basarsanız loko A adresine kaydedilir.Yani makas-makas-1-makas A  , makas-makas-2-makas B , makas-makas-3-makas C , makas-makas-4-makas D adresi olur.4 rakamı ile adreslediğiniz lokoyu 4 değil D düğmesi ele kontrol edersiniz.Adreslemek için düğmelere basmayı bitirdikten yaklaşık 10 saniye sonra adresleme biter.Bu zaman içinde lokoda bir ileri bir geri hareket etmek istiyor ama hareket edemiyormuş gibi çok hafif titremelerin olması adresin kaydedildiğini gösterir.                                                                                                                     

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Haziran 09, 2014, 21:22:31 »
   Ayrıca sisteminizde çok çeşitli uygulamalar istiyorsanız gelişmiş digital komuta merkezleri edinmek gerekir.Trenler istasyona gelirken yavaşlasın, istasyona gelince dursun,beklesin,tekrar hareket etsin,makaslar programlamayla  değişsin,beş, on, yüz treni aynı anda çalıştırıp sol elle birine sağ elle birine aynı anda komut vereyim,trenler kendi rotalarında otomatik olarak gidip gelsin (mekik) ama çarpışmasınlar  vs. vs. derseniz bunlar lazım. Yalnız oldukça pahalılar. Mesela  Pıkonun elektronik parçalarını imal eden Uhlenbrock Elektronik gmbh'ın Intellıbox II si 450 euro.Buna da ilave edilecek parçalar var. Maliyet 1500-2000 euroya kadar çıkıyor.

Çevrimdışı garder

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Haziran 09, 2014, 22:07:53 »
Emin bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.