Gönderen Konu: Bence Marklin  (Okunma sayısı 19567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
Bence Marklin
« : Aralık 28, 2013, 16:05:52 »
Bence bir marklin. Niye mi? Raylarının AC kurulumu çok kolay her zaman aynı kalitede ve aynı şekilde kolayca kurabiliyorsunuz. Raylar her zaman gerek stabil durumları gerekse basit montelerinden dolayı bir konfor sağlıyor. Eskiden marklinin bir marka olarak tekelleşmek için bazı noktaları - AC raylar - gibi bir ekonomik plan çerçevesinde yaptığını sanıyordum, müşteri sadakati-sadece kendi yedek parça ve aksesuar seti kullanımı gibi ... Ama fikrim gün geçtikçe değişti... Çünkü diğer markalar bu işe gönül vermemişler hatta hala aynı basitlikte ( bir model rc otomobil mantığı gibi )  aynı şeyi yıllarca aynı şekilde yapmışlar, basit bir gövde basit bir motor ray ve elektirik gucu olarak görmüşer sanırım tren olayını. Ama marklin sanki takıntı halinde çalışmış bu konuya...Mesela bir dc set topluyorsunuz marka ne olursa olsun istediğiniz lokomatifle dc oldugu sürece çalışabilirsiniz. Bu da bu sistem toplayıcılarına inanılmaz bir esneklik ve fiyat avantajı sunuyor. Ancak Marklin model tren dünyasının efendisi, çünkü aslında hiç durmadan model tren olayını mükemmel bir yapıya ulaştırmak için çalışmış. Gerek analog gerek digital olarak gerek ray kurulumundaki basitlik ve kaliteli mühendislik gerek loko ve vagon model detayları, gerekse loko ve sistem uzerinde kullandığı elektronik kalitesi, diğer hepsinden farklı. Mesela ben bu işi yapacak bir firma kursam yapabileceğim tren dc tren gibi olacaktır, basit bir motor, tekerlek çark karışımı ve olabildiğince realistik bir kasa. Ancak marklin böyle değil, model detayları kadar modellerin standart bir kalitede çalışması çok önemli bence. Mesela bir marklin model setiniz var ilk aldığınız gün nasıl kuruyorsanız yıllar sonra da aynı sekilde kurabiliyor ve aynı şekilde çalıştırabiliyorsunuz. İlk günkü performansı neyse ( eğer bir deformasyon - kırılma vs  yok ise ) yıllar sonrada gerek rayları gerekse diğer mekanizma olarak ilk günkü performansında calışabiliyor. Dc sistemlerde ise gerek ray gerekse diğer malzemeye surekli bakım yapmak zorunda kalıyorsunuz, mesela rayların kurulumu bence berbat denecek kadar zahmetli, rayardaki kurulum deformanyonları trenlerinizin çalışması esnasında kopmalar meydana getirebiliyor. Yani demek istiyorum analog ya da digital  bir marklin ac sistemi kurun bir loko koyun uzerine - yanına ise aynı buyuklukte bir dc sistem kurum, iki sistemde de bir ray baglantısını gevsek yada uste atacak bir cıkıntı oluşturacak sekilde birakin. Sistemleri calistirin marklin siz dur diyene kadar aynı sekilde calisirken, dc sistemde lokomatifin carpmaları neticesinde dc sistemde rayda kopma meydana gelecektir. Ayrıca ac marklinin 3 yollu blastlı rayı her turlu zeminde kolayca kurulabileceği ve calisabileceği gibi dc sistem mutlaka bir ray tabanlığı ya da daha secici bir zemin tercih etmektedir. Gelelim lokomatif kalitesine, bence son zamanlarda digitalinde katılmaya başlaması ile dc lerde ilgi cekiyor ancak, marklini fiyat ve bu tekelleşme konusunda suçlayan dc sistem fiyatları marklinlerle yarışıyor, geçiyor.

Parça fiyatları bakım maliyetleri her zaman daha dusuk olmuştur derler dc sistem için. Mesela dc sistemin ray bağlantıları kuruşlarla ifade edilen rakamlarla satılıyor vs. Ancak aynı yaştaki bir ac marklinin rayına bakım yapmak zorunda kalmassınız, dolayısı ile yedek parça vs de aramak zorunda kalmassınız çünkü neredeyse çekiçle girişmediğiniz sürece ölümsüzdür. Kucuk deformasyonları ise evde kullandığınız basit alet edevat ile düzgünleştirebilirsiniz. Dc ise sadece bir kaç kez kurulum kaldırım esnasında ciddi deforme olacaktır, hele bir de sabırsız yoksa ve birazda dikkatsiz iseniz rayınız kadar yedek parçanızında olması gerekiyor.

Gelelim tren hobisine, diğer baska hic bir hobiye bezemez hobilerin en guzellerinden biridir. Kişisel gelişime katkısı en ust seviyededir. Baska hic bir hobinin kendi alt hobileri yoktur. Nasıl mı diyelim ki trenleriniz raylarınız var bir tık ilerisi diaromadır. Hop mimarlığın içindesiniz, ağaçtır köprüdür, realistik yuzeyler malzemeler, masası görünümü, elktiriği elektroniği derken tren hobisinin altında aslında kendi dallarında uzman bile sayılabilecek kadar baska bir çok seyle ilgilenmeye başlamışsınız sayılır. Bu sebeple baska hobileride takip eden birisi olarak soyluyorum ki model trencilik cocuklarıma ısrarla tavsiye ettiğim çok guzel faydalı ve inanılmaz zevkli bir hobidir. peşinde nasıl kosturursanız kosturun size hep karşılığını verir.
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2013, 15:57:09 Gönderen: copen »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: Bence Marklin
« Yanıtla #1 : Aralık 28, 2013, 20:30:16 »
Chopen(marklin)   mahlaslı kardeşim….
Model tren fuarında,marklin standındaki mini etekli tanıtım hostesi bilgisi ve duyarlılığında,
kaleme almış olduğun  satırlarını keyifle okudum…
Bu işe yeni başlamış ve marka tercihi yapma,arefesinde olduğum bir sıraya denk gelmesi de benim şansımdır sanırım…
Verdiğin  derin bilgiler için teşekkürler ederim…
cümlemi ,EN BÜYÜK MARKLİN BAŞKA BÜYÜK YOK…diye de tamamlamak isterim….
Sevgi ve saygımla

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2013, 01:14:49 »
Ben de her gece yatağımda neden Marklinci olmadım diye saatlerce ağlıyorum , ama artık çok geç. ;D

Şaka yapıyorum dostum , her iki sistemin de , diğerine karşı üstünlükleri ve zayıflıkları var ne yazık ki , yani , " şu iyi , diğerleri kötü " deme şansımız kesinlikle yok.

Olaya dünya çapında bakınca genel kullanım DC üzerine ağırlıklı ama herkes kendisine daha güzel , daha estetik veya daha sağlam gelen markayı kullanıyor.

Bunları yazmak yerine siteye  yaptığımız işleri koyalım ve keyfimize bakalım , marka tartışması çok gereksiz , biz hepsine " model tren " olarak bakıyoruz taaaaa en başından beri..
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2013, 02:31:43 »
dediğim gibi bunları marka tartışması diye yazmadım belki yeni başlayanlara fikir verir diye yazdım. DC sistemleri kötülemedim sadece basit ve zahmetli bulduğumu belirtmek istedim. Avantajları var ve cok kullanılmasının sebebine gelince bence sadece fiyat ve ceşitlilik ama ilklerden, kaliteden ve mühendislikten bahsediyorsak marklin açık ara farkedilebilir derecede öndedir. Belki dc sistemler kadar cok kullanılmıyor ama bütçe olayını ortadan kaldırdığımızı farzedelim marklinden sonra kimsenin dc kullanacağınıda sanmıyorum. Bölüm olarakta "marklin"e yazmamın sebebi bu:)) Ben iki sistemden tren setlerine sahibim zaman icinde baska LGB gibi buyuk setlerimde oldu hepsine baktığımda kişisel fikrim tabi vazgecemedigim marklindir ...

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2013, 02:39:48 »
tavsiyelerine teşekkürler iyiniyetli kardeşim ama ....
LÜTFEN MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SSATMAYA ÇALIŞMA....

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 29, 2013, 02:49:54 »
Haldun hocam kısa mesajlarıda okuyorum, yanlız anlamakta zorlanıyorum ne yazmışım ki bu kadar tepkiyi kısa mesajlarda gösterdiniz, ayrıca burada böyle bir cevap yazdınız. Yıllardır forumu takip ederim, model tren dunyasından ve ayrıca model maket dunyasından bir suru arkadaşımda gerek bu forum gerekse baska katıldığım mecralardan oluştu. Yanlız burada göstermiş olduğunuz tepkilere şaşkınlığımıda gizleyemeyeceğim. 

Bir hata mı yaptım diye mesajlarımı tekrar tekrar okudum, bu denli tepki cekebilcek ne yazmışım merak ettim. Öncelikle yazdıklarım genel bölümde değil "marklin"e ayrılmış özel bölümde, yani bölüm yanlışlığı yok. ayrıca ne bir suçlama nede ticari bir kaygı iceriyor. Ben ne marklin satıcısıyım nede baska bir markanın savunucusu. konuya eğer bir sey yazmak isterseniz lütfen konu ile ilgili bir sey yazalım beni aydınlatın, konu ile ilgili yazdıklarımda bir kurgu-suçlama-yanlışlık ya da hata varsa beni düzeltin. 

ayrıca "haldunabi" iceman'nın kısa mesaj bölümünde "proaktif bir kışkırtıcılık var" cümlesine istinaden en iyisi yıllardır yaptığım gibi sadece okumak, yazmak bize göre değilmiş bunuda böylece anlamış oldum...

KemalOmay beye teşekkür ederim "bende sadece düşündüklerimi yazmak istemiştim".

Bu arada hata yapmışım çok özür dilerim herkesten
"en iyi sistem dc sistem " en büyük sistem Dc sistem"

« Son Düzenleme: Aralık 29, 2013, 03:55:56 Gönderen: copen »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2013, 08:15:54 »
Bu konu pc-apple tartışması gibi olmuş. Apple kalitesi pahalılığı ve tek elciğiyle eleştirilirken pc ise kolay ulaşılabilir ama sık problem çıkartmasıyla bilinir. Sonucta her iki sisteminde kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Marklin gerçekten çok kaliteli ürünler çıkartan bir firma ama diğer sistemlerle olan uyumsuzluğu ve maliyetleri dc sistemlere göre oldukça kötü. Sonuçta çok zengin bir ülkede yaşamıyoruz zaten bir avuç insanın uğraş verdiği bir hobi. Bu göz önüne alınınca dc gerek bulunabilirliği gerekse desteği bakımından Marklinin bir tık ötesine geciyor. Marklinin en büyük avantajı baskı kalitesi bence. İnanılmaz güzel modeller yapıyorlar ama dc sistemi için çalışan eğer ekonomi sorun değilse marklinin çok ötesinde firmalar var ve coğu kez dc için üretim yapıyorlar. Bir micrometakit mesela. Sonuçta herkes isteği sistemi şeçmekte özgürdür ama marka fanı olmaya çokta gerek yok bence ister Marklin ister dc sistem önenli olan bu hobinin daha fazla kitlelere yayılması. Herkes apple bilisayar alamaz ama pc alarak dijital dünyayı keşfetmeye başlar. Ufku açıldıkça ve bütçesi el verdikçe daha farklı yönlere kayabilir. Bizler marka bağımlısı değil bu işten zevk almaya bakmalıyız diye düşünüyorum. Neyi paylaşamıyoruz ki. Marklin iyimidir bence cok iyidir dc iyimidir bence o da cok iyidir. Markallar bir arac amaç ise hobimizdir. Saygılarımla.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2013, 09:22:34 »
Bu konuya başka mesaj yazmayın
Konu amacını açmış geçmişdeki olaylara dogru sürüklenmektedir
Emirhan beyin şahsi görüşüdür.
Yersiz bir tartışmaya girmeye gerek yok

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 29, 2013, 13:33:19 »
Emirhan kardeşim , her ne kadar forumu eskiden beri okuyorum desen de sen yeni bir üyesin ,  sanırım geçmişte olanları bilmediğin için sana gelen tepkilere şaşırdın.

Bu forum kurulduktan kısa bir müddet sonra ülkemizdeki marklin kullanıcıları buradan ayrıldılar ve marka fanatikliğine, kişisel hırs ve problemlerini de karıştırarak , 3-4 sene boyunca sürekli buradaki insanlara tatsız  sevimsiz yazılar yazdılar.

Sık sık sahte isimlerle buraya kaydolarak biraz senin yazdığına  benzeyen , " marklin trendir, gerisi çöptür " şeklinde yazılar yazdılar. ( sen alenen söylememişsin ama bunu kast ettiğin belli )

Sen bu kişilerden biri zannedildin ve bu nedenle tepki gördün , buradaki üyeler " yine hangisi pislik yapıyor acaba " diye düşündüler. ( belki de gerçekten onlardan birisin , ben bile emin olamam )

Neyse , bunu bir hobi kazası olarak kabul et ve normal bir marklinciysen yazmaya devam et bence.Burada normal marklinci arkadaşlarımız da var.

Not: Sanıyorum sen , 25 yıl önceki DC trenlerle 25 yıl önceki marklinleri kıyasladın , evet eskiden durum gerçekten böyleydi  ama şimdilerde  böyle değil , İstanbul'a gelirsen tren yürütmeye beklerim , yeni DC ler hakkında daha yakın inceleme yapabilirsin. ( gelirken , özelden telefon numaramı iste lütfen )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 29, 2013, 14:14:26 »
Kemal bey öncelikle teşekkür ederim, izninizle bir açıklama yapmak isterim.

Evet geçmişteki olayları bilmiyorum malesef, ancak foruma kendi ismim soyadım yaşadığım yer vb tüm kurallara uygun şekilde üye olmuşum, ismim mail adresim avatarımın yanında görülebilir sekilde duruyor, markline ayrılmış marklin özel bölümünde yazı yazmışım. Asla DC sistemleri kötülememişim benim için hepsi model trendir ve en klass en geliştirici hobi sayarım. Başka benzeyen hiç bir hobi - kolleksiyonculuğu - toplayıcılığıda bu kadar gelişkin saymam. Ayrıca diğer bahsettiğiniz foruma üye bile değilim. Ne kendi ismimle ne da baska bir isimle tek bir yazım bile yoktur.

Ancak herkese açık bir forumda ne sanılırsa sanılsın böyle seviyesiz bir yaklaşımıda kabul etmiyorum. iceman arkadışımız hala kısa mesaj bölümünde bu konuda seviyesiz bireysel yazılar yazmaya devam ediyor. "Haldunabi" mahlaslı arkadışımızın bana yazdıkları " mini etekli tanıtım hostesi bilgisi ve duyarlılığı " gibi aslında normalde cevap vermeye bile tenezzül etmeyeceğim şekilde seviyeyi düşürmüştür. Kemal bey diğer bir konuda Oktay beyin upgrade / revize yaptığı bakım ünitesi için bile arkadaş hem oktay beye hem zannınca hepimize "mal" diye sesleniyor, niye bana gösterilen tepki verilmiyor. Burada genelimiz yaşını başını almış adamlarız bu normalmidir? Kabul edilebilir bir durum mudur? Seviyesizliğin, saygısızlığın ve hakarete varan cümlelerin öncelikle hiç bir bahanesi olamaz.

Ayrıca nazik davetiniz için teşekkür ederim, İstanbula sürekli gelmekteyim tanışmaktan keyif alacağımı bilmenizi isterim. Ankaraya gelirseniz bende sizi misafir etmek isterim, teşekkür ederim.

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Aralık 29, 2013, 22:51:29 »
trix le marklin aynı malı üretiyorlar.trix dc marklin ac her şey aynı kalıplar çeşitler trix biraz daha bol modelli.şimdi trixe nasıl kalitesiz diyeceğiz.faiz lobisi.pardon tren lobisi sıkıldı galiba!!!!!!

Çevrimdışı fmark

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mart 27, 2014, 23:47:59 »
sevgili arkadaşlar,
bu foruma yeni kaydoldum ve bu gün ilk kez giriyorum. sizleri bir tv programınızdaki tanıtımdan keşfettim. çocukluğumda tren tutkunuydum ancak aradan uzun yıllar raflarda tozlanan trenlerimle birlikte geçti gitti. Ta ki şimdilerde çocuğumla tekrar eski günlere dönene kadar.
Bütün bunları forumun bu kısmına neden yazdığım aklınıza takılmış olabilir. Yaklaşık 40 yıl kadar önceki ilk trenim bir marklin'di ve foruma üye olduktan ve üyeliğim onaylandıktan sonra konulara bakarken marklin kısmını görünce hemen tıkladım. Başlangıçta ''bence marklin'' adlı yazıyı okuduktan sonra, yazıya yapılan eleştirileri görünce de çok şaşırdım. Heves ve tutku güzel ancak sadece bir markayı övdü diye bu kadar yoğun eleştiri biraz fazla gibi... Hatta böyle bir yazı yazdım diye belki bana da yüklenilir mi diye bir endişe de duymuyor değilim!
Bu arada yaklaşık 40 yıl önceki Marklin trenimi geçen gün kurdum. En azından 30 yıldır çalıştırmamıştım (47 yaşındayım). Belki çalışmaz diye treddüt içindeydim. Ancak trenim sanki ilk günkü gibi hemen çalıştı. Şimdi bunları yazdım diye belki beni de isimsiz Marklin'cilerden sanabilirsiniz. Ancak öğle değilim. İsmim ve diğer tüm bilgilerim doğrudur. Ayrıca benim birde sanırım yaklaşık 30 küsür yaşında Lehmann (LGB) trenim de var ve ben onu çok daha fazla severdim. Fakat kutu oldukça büyük ve derinlerde. En kısa sürede onu da çıkartıp denemek istiyorum. Yeni ve farklı modellere de açığım ancak henüz yeni trenler hakkında hiç bilgim yok. Şimdilerde uçakların helikopterlerin uzaktan kumandayla havada uçtuğunu düşünürsek benim raydan elektrik alan trenlerimin yeni modelleri kimbilir nasıl evrim geçirmiştir?
Hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım..

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 28, 2014, 00:45:41 »
Mustafa arkadaşım , aramıza hoş geldin , kasıtlı yazılmış gibi anlamaya yol açan bir dille değil , samimi olarak yazdığın için kimseden ters bir tepki almazsın.

Biz bu işe saf duygularla başladık ve devam ediyoruz , bir dönem bazı fanatik marklin kullanıcıları tarafından çok taciz edildik o nedenle bazı dostlarımız , kasıtlı gibi yazılmış yazılara , otomatik tepki veriyor.

Kızılan şey marklin değil , fanatik ve saldırgan marklin tutkunlarıydı.

Biz hepsine model tren olarak bakıyor ve seviyoruz.

Samimi olduğu müddetçe her türlü konuyu , tartışmayı , fikri burada rahat rahat yaşayabilirsin , çok fazla marklinci arkadaşımız olmadığı için belki bazı sorularına cevap bulamazsın , tek sıkıntı bu olur.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2014, 07:29:46 »
Mustafa Bey,
Öncelikle hoşgeldiniz. Bu forum tamamen marka bağımsız bir forum. Kemal Abim dediği gibi zamamnında yaşanmış tatsız olaylar olmuştur. Bu konuyu acan Emirhan şuan benim forumdan sizin gibi tanıştığım ve iyi bir dostluk kurduğum bir arkadaşımdır. Hatta kendisinden Marklin almışlığım bile vardır. Ben hem Dc hemde Z marklin toplayan birisiyim. 30 yıldır çalışmamış bir trenin ilk günki gibi çalışması harika bir duygudur. Kesinlikle rahat olun kimse kimseye yüklenmez. Elinizdekileri fotograflayıp paylaşmanız fikir almanız için ben dahil forumdaki herkes yardımcı olacaktır. Gelelim gelişmelere artık tüm model trenler dijital platformda çalışıyorlar hatta içlerindeki kameralar sayesinde tabletlerle beraber sanki makinist sizmişsiniz gibi kullanım sağlıyabiliyorsunuz. Paylaşımlarınızı bekliyoruz. Saygılarımla.

Koray Cenan
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2014, 08:32:45 »
Mustafa bey merhaba

Aramiza hos geldiniz

Ankara kalesinin icindeki Zenger pasa konaginda yaptigimiz Ho ve g Olcek kurgumuza bekliyoruz

Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı fmark

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 28, 2014, 10:16:27 »
hepinizin sıcak mesajlarına çok teşekkür ederim. model trenlerdeki gelişmeler harika olmuş... kimbilir kullanmak ne kadar keyiflidir?
bu arada ankara kalesindeki toplantı ne zaman? mümkün olursa gelmeye çalışacağım...
herkese sevgiler ve tekrar teşekkürler...

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mart 28, 2014, 16:51:37 »
Mustafa Bey merhaba,

Murat Asya sağolsun, Ankara'da Marklinci çoktur. Umarım onlarla temastasınızdır. Değilse de size elimizden gelen yardımı yaparız. Kolay gelsin.

Naci Aklan

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #17 : Mart 28, 2014, 19:17:33 »
Mustafa bey merhaba

Pazar haric 6 gun sabah 10 dan 2 ye kadar ordayiz

0533 543 60 40
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı kubilayelmas

• Forum Üyesi
    • https://www.facebook.com/fen.elektrik.elektronik
« Yanıtla #18 : Mart 28, 2014, 19:40:39 »
burda marka kavgası yapmak bence hıc guzel degıl ben hyundai münübüs hastasıyım kımıde wosvagen trasnpoter hastası maksat yaptıgımız guzel seylerı paylasıp bırbırımıze faydalı olalım bence marka bence bır hic

Çevrimdışı BULENT

• Bülent Yayc?o?lu
  • Forum Üyesi
  • Yer: Adana
« Yanıtla #19 : Mart 31, 2014, 00:51:35 »
Selamlar,
Hiç bir ön yargıya dayanmaksızın ve marka gözetmeksizin,nacizane 14 yıllık deneyimlerime dayanarak yazıyorum.Hiçkimseyle tartışmaya,yeni bir tartışma konusu yaratmaya kesinlikjle niyetim yok.Sadece deneyimlerimi aktaracağım.

Model tren konusuna AC yani Marklin ile başladım,deneyimli bir çok arkadaşım bilir ki marklin ile başlayan,bir takım şeylerin erken ayrımına varmaz ise, öyle gider.Pişman değilim.Marklin,Roco AC,Brawa AC,Liliput AC kullanmış ve mekanizmalarını incelemiş biri olarak yazıyorum.

Brawa:Çok kaliteli mallar üretiyor,ama elinize almaya korkuyorsunuz,bir yerini incitirim diye,,,mühendisliğine gelince,Çok basit bir şey vardır (AC sistemde);pabucu sağlam tutacaksın.Ne Roco,ne Brawa ,ne de Liliput nedense örnek alacaklarına kendi bildiklrini okuyorlar.Sağlam bir şey yapılmış ise onu örnek almak ban göre kıvançtır.Brawa,bir isolator koymuş AC yi ordan veriyor.Yapma kardeşim,sana Marklin uyumlu AC loco yap diyen yok.Her parçası puzzle gibi,gerek yok,mutlaka ayrıntılara ve gerçekçiliğe önem veren insanlarız,ama Brawa nın yaptığı b...kunu çıkarmak bence.

Roco;çok beğendiğin K.Bay (18.xxx) bir Ac locosunu aldım.Bir müddet sonra takılmaya başladı;o zaman ben korkarım,allah decoder gidecek diye...Söktüm her bir tarafını,duman aygıtı,(seuth kullanmamaya yemin ettim),pabuç bağlantısı,ince bir mille ana kartaa bağlanıyor,pabuçta o mile temas ediyor ve (+) elektriği ordan alıyor.Seuth dumanı pompalayarak fışkırttığı için,bütün pabuç dinamite dönmüş;yani duman sağlayıcının sıvısı ile sıvanmış.Halbuki ihtiyaten getirttiğim diğer Roco pabuca baktım,hiç takılan gibi değil,herifler güzelce lehimlenecek kablo yapmışlar,,,,e be kardeşim sen malını motorola Marklin uyumlu diye reklam edip satıyorsun,ona göre bir mühendislik geliştirsene,,,anladık,aynısını yapmıyayım dedin,e canım daha sağlam benzerini yap....(isteyene foto yollarım)
Ya da ben duman oluşturucusuz lokomotif yapıyorum de,,;ki buharlı trenlere ait bu özellik benim için vazgeçilmezdir.

Kısaca, aklım ve bilgim yettiğince Brawa ve Roco dan aldığım tüm lokomotifleri Marklin sistemine göre modifiye ettim.Hatta problem çıkan (isolatorden dolayı) bir lokomotifi Brawa servisine yolladım.Benim yaptığım değişikliğe hiç dokunmadan(ki ben istedim,onlarda uydu) gerekli servis hizmetini verip yolladılar.

Şimdi lafı uzatmayalım;sağlamlık açısından 13-14 yıldır kullandığım Marklinleri basit bir motor ve dekoder sayesinde sesli olarak çevirdim ve problemsiz kullanıyorum.

Yeni ürünlere gelince;hemen tüm markalar,kaliteyi arttırmak adına (görselliği),asıl mühendislik hizmetlerini boş vermişler.

Böyle konuştuğuma bakmayın,Marklin de aynı soyun b...ku,şu anda insider club BR 45 010 dahil 3 lokomotifim serviste,buna Brawa S9 Bavarian  dahil,hepsi tekerleklere bağlantı yerinden çıktılar.Servislere yazarken,bari dedim her lokomotife kaç vagon(gr-kg farketmez) bağlıyacağımızıda yazın,kullanma kılavuzunda olsun ki bilelim.Çünkü öyle bir eleştiri geldi,,,

Her bire Marklin sen,insider klüp üyelerine mahsus,Almanya nın en güçlü lokomotifi BR 45 yapıyorsun,tekerlek giriş yerlerinde eskiden olduğu gibi vida kullansana,,,

Vs,vs yoruldum,,,

Kalite düşüyor,kullan at gündeme geliyor.13-15 yıllık lokomotiflrimden daha memnunum.Ama şunu rahatlıkla söyleyebirim;

-Marklin sağlam yapıyor
-Yedek parçası gani,ebay de bulamayacağınız bir şey yok gibi,
-Tamiri kolay,kendine has uslubu var,kimseyi taklit etmiyor
-Beğenilere ve kullanıcılara saygım sonsuz,DC hiç kullanmadım,keşke kullanmış olup izlenimlerimi yazabilseydim,
-Özellikle altını çiziyorum,bu bir övücü değil,deneyimlerimi aktaran bir yazıdır.

Saygılarımla
Bülent Yaycıoğlu