Gönderen Konu: 4.5 Yıl Öncesinden Bir Hatıra, Bir Sergi, Bir Kitap  (Okunma sayısı 3866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
4.5 Yıl Öncesinden Bir Hatıra, Bir Sergi, Bir Kitap
« : Kasım 18, 2007, 00:34:38 »
Merhaba,

Bugün mutad* Cumartesi toplantımızı yaparken ve Kemal Abi'ye laf yetiştirirken (zordur, bilirsiniz) ortalıkta dolaşan ve herkesin baktığı bir kitap gözüme ilişti.

2003 senesinde Yapı Kredi Yayınlarından yayınlanmış "Demir Yol, Tren Çağı" kitabı.

Belki hatırlayanlarınız vardır 2003 senesinde Mart- Mayıs ayları arasında Yapı kredi Taksim sergi salonlarında trenlerle ilgili bir sergi yapılmış, hatta Galatasaray meydanına bir de buharlı lokomotif getirilmişti.

Daha sonra da bu sergiye özel çok kalın, çok kaliteli bir kitap yayınlanmıştı. İçimde Türkiye'de demiryolları ve trenlerle ilgili bilgiler ve sergilenen materyallerin çok güzel resimleri vardı.

Sergi başlarken Yapı Kredi Proje Koordinatörü Şennur Öztürk beni aramış ve "bir kurgu ile katkıda bulunmak ister misiniz?" diye sormuştu. Tahmin edebileceğiniz gibi ben de memnuniyetle kabul edip mütevazi* bir kurgu ile bizim de çorbada tuzumuz olmasından memnun olmuştum. Serginin açık olacağı 1.5 ay süresince, ofise gelip de bu mütevazi kurguyu görebilecek 3-5 kişiyi eğlendirmek yerine, sergiyi ziyaret edecek 30,000-50,000 kişinin, belki de hayatlarında ilk defa, küçük de olsa bir tren kurgusunu görmelerine sebep olacağım için daha çok keyif alacağımı düşünmüştüm. Galiba martaval* okuyorum. :)

Aşağıda bu kitaptan bir kaç sayfa görebilirsiniz.

Baktım kitapçılarda tükenmiş. Ancak sahaflarda ve sadece Yapı Kredi yayınları satan birimlerde belki hala bulunabilir.

Ancaaak!; Kitapta, üçüncü resimde de görebileceğiniz gibi sağolsunlar hem Proses'e, hem de bana ismen teşekkür etmişler. Sadece içinde benim adım da bulunduğu için bile bu kitaba ifrit* olup, edinmekten imtina* edebilecek bir kaç kişiyi tanıdığım için bu notu düşmekte yarar gördüm. :) Hay Allah!

Tabii bu sergi bir çok TV kanalında yayınlanmıştı. NTV nin Internet'deki arşiv sayfalarından bu haberi buldum. Linki aşağıda. Bizim kurgumuzdan da küçük bir kesit var.

http://www.ntvmsnbc.com/news/206421.asp?0m=H13a

Selamlar,

Harun

Gençler için kelime açıklamaları:

mutad: alışılmış , adet olmuş
ifrit olmak: çok öfkelenmek, çok kızmak
imtina etmek: çekinmek, kaçınmak
mütevazi: alçak gönüllü, gösterişsiz, iddiasız
martaval okumak: yalan, uydurma söz, palavra

Kaynaklar: Mustafa Nihat Özön- Osmanlıca-Türkçe Sözlük, TDK Okul Sözlüğü

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: 4.5 Yıl Öncesinden Bir Hatıra, Bir Sergi, Bir Kitap
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2007, 00:48:44 »
Harun bey, tebrikler.

Türkiye'de demiryolu modelcilerine önderlik ederek, göstermiş olduğunuz bu çabalardan dolayı, bir kez daha size teşekkürlerimi bildirmeyi borç bilir, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #2 : Kasım 18, 2007, 00:52:17 »
   Harun Bey aşağıdaki adreste kitabın satış fiatı ve kitap hakkındaki bilgiler yer alıyor,ilgilenenler için duyurmak istedim iyi geceler.Yusuf SÜNBÜL.

http://urun.gittigidiyor.com/DEMIRYOL-TREN-CAGI-YKY-NADIR-PRESTIJ_W0QQidZZ6865455

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #3 : Kasım 18, 2007, 00:56:52 »
Harun Bey, bu yayını görmüştüm ama firmanızın ve sizin isminizin yer aldığını farketmemiştim. Biliyorsunuz bizde kitapların kapak sayfalarını okuma geleneği pek yoktur... Ne mutlu size. Bu arada biz gençlere çeviri konusunda yaptığınız destek için teşekkürler. İlyas Şıklar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Kasım 18, 2007, 03:59:20 »
Herkese tek bir mesajda cevap vereyim de fazla mesaj ziyan etmeyeyim.

Teoman bey,

İltifatlarınıza teşekkür ederim. 

Daha önce de söylediğim gibi şunu tekrarlayabilirim. Benim için hobiler (sadece trenler değil) ve hobileri olan insanlarla iletişim içinde olmak, kendimi bildiğim yaşlardan itibaren başka türlüsünü beceremediğim, sonunda işimi de "malesef" bundan ayrı tutamadığım bir yaşam biçimi olmuştur. Belki de malesef dememeliyim çünkü aksi tekdirde bu kadar hobi sevdalısını tanıma fırsatım olmayacaktı. Bir kişiyi daha hobi sahibi yapmak, yeni bir hobiyi tanıtmak, olanı geliştirmek, yaygınlaştırmak hayatım boyunca beni en çok mutlu eden şeylerin başında gelmiştir. Bu konudaki samimiyetim de, sizler gibi bazı insanlar tarafından iyi anlaşıldığı için zaman zaman takdir de görmüştür.

Yunus bey,

Öncelikler geçmiş olsun ve tekrar hoşgeldiniz. Ben sizi bir kaç gün daha forumdan uzak kalırsınız diye düşünüyordum. Demek ki iyisiniz, çok memnun oldum.

Gittigidiyordaki linki ve hatta Barbaros beyin akabinde verdiği teklifi gördüm. Şu andaki fiyatı 75 YTL. Bu kitaptan bana da 25 tane vermişlerdi ben de eşe dosta dağıtmıştım. Hay Allah hata etmişim galiba.

İlyas bey,

Sizin haberiniz yok ama bu ara eski kelimelerimizin anlamını tercüme etmek "çok in" :)

Metin bey,

Bu kitap 263 sayfa. Sizdeki broşür falan olmasın? Ayrıca ebatları da 23 X 29 cm. Herhalde onda benim adım da yoktur. Yoksa size kitap diye sergi broşürünü mü sattılar? :) 

Yaa bakın kafama takıldı şimdi! 25 X 75 YTL iyi paraymış yahu...

Sevgiler, selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2008, 03:23:17 Gönderen: Harun Yamanlar »